[El Greco] Σπιρτούλης

Kαλά, το μέλος El_Greco_Fanatic έχει κάνει απίστευτη δουλειά στους σπιρτούληδες..!! Σας προτείνω να δείτε την συλλογή του..!!!!! Απίστευτη............!!!!

Σ ευχαριστώ για την πληροφορία σου σχετικά με τον σπιρτούλη μου που τόσο τυχαία ξέπεσε στην τσάντα με τα ψώνια μου πριν λίγες μέρες,..!

Σκέψου ότι ο παιχνιδοπώλης μου τον πέταγε κι εγώ δεν το ήθελα..!! :(
 
το μόνο που θυμάμαι εγώ είναι οτι ειχε ενα τέτοιο μια ξαδερφημου και σαν σπιρτουλης που ήτανε των εβάλα φωτιά:sure: κλάμα η ξαδερφη.....
 
αχαχαχαχαχαχαχαχαχ...................

Όπως εγώ με τον αγκαλίτσα-φωτεινούλη, αντί να βγάλω από την πλάτη του τον μηχανισμό, ανοίγοντας απλά το φερμουάρ , για να ικανοποιήσω την περιέργειά μου, από που βγαίνει το φως, προτίμησα να του βγάλω το κεφάλι..!!! αχαχα

Έτσι κι εσύ ΟΤΤΟ, ήθελες να δεις αν είναι όνομα και πράμα Σπιρτούλης..!!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ :D
 
Καλά, έχω λιώσει! Άκου πήγε κι έβαλε φωτιά στο σπιρτούλη! Αχαχαχαχα!

Καλά, Μακίσιμε, μήπως εκτός από τα παιχνίδια που μαζεύεις τώρα να μας λες και τι έκανες με τα παιχνίδια σου σαν παιδί;

Μα τέλος πάντων μόνο εγώ πρόσεχα τα παιχνίδια μου (κ δε μου μείνανε κιόλας); :p :p :p

Και για να πω και κάτι να είμαι εντός θέματος... Τα κοριτσάκια στο ίδιο μέγεθος με τους Σπιρτούληδες τα θυμάται κανείς;
 
καλά τα αναπολούμε τα νοσταλγούμε και τα αγαπάμε τα παιχνίδια που είχαμε κάποτε, αλλα οταν ήμασταν μικροί τα.... καταστρεφαμε για πλάκα

εγώ μικρός είχα ένα σκυλάκι κανίς (παιχνίδι εε) φανταστείτε σε μέγεθος γάτας χρώμα λευκό που περπάταγε και γάβγιζε πραγματικά πολύ προχο για 80s και ξέρετε μικρο ήθελα να γίνω γιατρός:sweat:....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αχ το κακόμοιρο...!!!!!!! ΟΤΤΟ καταλάβαμε την τύχη του..!!

Παρόμοιο με του αγκαλίτσα μου ε??? Ήθελες να μάθεις από που γαβγίζε, και πως λειτουργούσε το πεπτικό του σύστημα..!! Γιατί σίγουρα αναρωτιόσουν πως ζει αφού δεν τρώει ε??? αχαχαχαχαχ
 
Καλός σας βρήκα είμαι Έλληνας εξωτερικού επομένως ότι ορθογραφικό λάθος διαπιστώσετε να δήξετε κατανόηση lol Εγώ και η γυναίκα μου συλλέγουμε τα τελευταία 5 χρόνια γενικά bean dolls από όλο τον κόσμο

Αλλά με τους Σπιρτούληδες απο El greco υπαρχή μια τεραστία αγάπη!!!!!!!!!!

Θα προσπαθήσω στα επόμενα μηνύματα να σας δώσω ότι πληροφορία έχω για αυτά τα κουκλάκια

picture.php


fraoulitsa εννοείς της φιλεναδίτσες ??

για δες εδώ, δεν έχω ακόμα ανέβασα picʼs από αυτές

Αυτές βγήκαν στην αγορά το 1977 από την EL GRECO KAI HALLMARK CARDS INC

leykh ο δικό σου είναι αυτό που λέμε δεύτερης γενιάς ..λίγο μετά το 1975 βγήκαν οι χαμογελαστή Σπιρτούληδες έχουν ακρινός τα ίδια χρώματα με τούς νορμάλ μόνο το κεφάλι άλλαζε ..Η Σπιρτούληδες πάντα έχουν και το αντίστοιχο χρώμα κάπως έτσι!!!
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο δεξιά είναι ίδιος με τον δικό μου ακριβώς ;)
 
σοβαρά μιλάς?δεν έχω το σπιρτοκουτο του δυστυχώς.Νομίζω βράχηκε αν θυμάμαι καλά και χάλασε όταν μικρή πήγα να τον κάνω μπάνιο με το σπιρτόκουτο μαζί... :(
 
Γεια σου el greco fanatic! Είσαι μάλλον ο πιο κατάλληλος άνθρωπος να μου πεις κι εμένα ποιος είναι και από πότε ο δικός μου σπιρτούλης!!

picture.php
 
picture.php


Τα σπιρτόκουτα ιδικά τα ελληνικά (αυτά που αναγράφουν Σπιρτούλης )είναι από τα πιο σπάνια έχω παρά πολλά από της υπόλοιπες χώρες αλλά με το ζόρι συμπλήρωσα τα 12 σπιρτόκουτα από την Ελλάδα (μου πήρε χρόνια!!!) :eek:


Όπως αρκετοί γνωρίζουν η ElGreco εξήγαγε τα περισσότερα από τα παιχνίδια τις και σε άλλες χώρες όπως Γερμανία Ιταλία Ολλανδία Γαλλία και Αγγλία . Επόμενος πολλές φορές τα ονόματα από τα παιχνίδια άλλαζαν αλλά τα παιχνίδια παρέμεναν τα ίδια, έτσι και η Σπιρτούληδες έχον διάφορα ονόματα ανά τον κόσμο βλέπε εικόνα!
;)

picture.php


Hi mytinyworld...θα σου πω αμέσως για τον δικό σου σπιρτούλη

Όπως βλέπεις και στην picʼs ο Σπιρτούλης σου ονομάζεται Pierino ..περίπου στα μέσα της δεκαετίας το 1970 εμφανίστηκε στην αμερικανική αγορά χωρίς να αναγράφει όνομα εταιρίας απλά έγραφε made Hong Kong όπως και τα περισσότερα παιχνίδια τότε!!!

Έχουμε μεγάλη συλλογή και από Pierino σιγά σιγά θα ανεβάσω pics!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω τον δικό μου σπιρτούλη τον ανταλλάσω αν ενδιαφέρεστε.(κάνω συλλογή με άλλο είδος).
 
Αυτό που μ' αρέσει στο φόρουμ είναι πως μαζεύει ανθρώπους που ασχολούνται σοβαρά με πράγματα που όλοι αγαπάμε και μας δίνουν απλόχερα τις γνώσεις τους! Ευχαριστούμε El Greco Fanatic! Προσωπικά, νόμιζα πως οι Σπιρτούληδες έχουν όλοι τα ίδια κουτάκια και το ίδιο όνομα, ιδέα δεν είχα για όλα αυτά που μας είπες και μας έδειξες. Να σου ζητήσω κι εγώ πληροφορίες για τους δικούς μου Σπιρτούληδες, γιατί είμαι περίεργη? :)
 
leykh είπε:
Εγω τον δικό μου σπιρτούλη τον ανταλλάσω αν ενδιαφέρεστε.(κάνω συλλογή με άλλο είδος).
Γιατί όχι κόπια στιγμή θα επικοινωνήσω μαζί σου ok? Ευχαριστώ!!!!

Fraoulitsa ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, φυσικά ότι αγαπάς σου αρέσει να μιλάς για αυτό!! ..όλοι εμείς που κατά κάποιον τρόπο συλλέγουμε διάφορα πράγματα , θέλω να πιστεύω ότι είναι καλό να μοιραζόμαστε απόψεις και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον.anyway !!

Επιστρέφω στο θέμα ΣΠΙΡΤΟΎΛΗΣ ….τα δικά σου μωράκια lol:) όπως βλέπεις και στις picʼs έχουν διαφόρους συνδυασμούς ..αυτό που έχεις εσύ το μπλε είναι από τα πρώτα που έφτιαξε η el Greco στις αρχές το 1971 γιατί είναι με το φιογκάκι , και όχι όπως το δικό μου με το κασκόλ (δίστιχος αυτό το αγόρασα και εγώ από Ιταλία αλλά το πακέτο δεν το έλαβα ποτέ ..άλλο ένα θύμα του ταχυδρομείου !!!! :( :cry: ) υπάρχον ακόμα και με κίτρινο φιογκάκι και κίτρινο κασκόλ !

picture.php


Τώρα ο clown που είναι και από τα πιο αγαπημένα μου από El Greco..Ο συγκεκριμένος βγαίνει σε πόλους συνδυασμούς χρωμάτων εννοώ ότι έχει το ίδιο καπέλο με τα λουλουδάκια αλλά άλλαζε το σώμα χρώμα και το βάψιμο στο πρόσωπο..έχω μόνο αυτούς τους 2 από το συγκεκριμένο μοντέλο με το λουλουδένιο καπέλο..κοίταξε στα albumʼs με τις φωτογραφίες, θα δις και αλλά χρώματα και σχέδια ..αυτοί βγήκαν μετά το 1975 αν δεν κανό λάθος ..και συνήθως τοus εξήγαγαν Γερμανία Ιταλία και Γαλλία, στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο popular ! η συσκευασία ήταν αυτη που βλέπεις ,το καλαθάκι , σε σπιρτόκουτο φυσικά!! Που έγραφε (Fiammiferino clown) και σε ένα τετράγωνο κουτάκι που έμοιαζε σαν μπαούλο από αυτό δεν έχω βρει ούτε ένα ……αυτά!!!!! #) #)
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Γιατί όχι κόπια στιγμή θα επικοινωνήσω μαζί σου ok? Ευχαριστώ!!!!
όποτε θέλεις!Πιστευω πως το είδος που συλλέγω εγω θα είναι τρομερά ευκολο να το βρείς στο εξωτερικό.Στείλε μου μήνυμα.Τον Σπιρτούλη ήδη τον έκρυψα από την κόρη μου χιχιχιχιιχχιιχιχι :D
 
leykh είπε:
όποτε θέλεις!Πιστευω πως το είδος που συλλέγω εγω θα είναι τρομερά ευκολο να το βρείς στο εξωτερικό.Στείλε μου μήνυμα.Τον Σπιρτούλη ήδη τον έκρυψα από την κόρη μου χιχιχιχιιχχιιχιχι :D
Τι συλλέγεις? για να ξέρω :) :)
 
El_Greco_Fanatic είπε:
picture.php
Hi mytinyworld...θα σου πω αμέσως για τον δικό σου σπιρτούλη

Όπως βλέπεις και στην picʼs ο Σπιρτούλης σου ονομάζεται Pierino ..περίπου στα μέσα της δεκαετίας το 1970 εμφανίστηκε στην αμερικανική αγορά χωρίς να αναγράφει όνομα εταιρίας απλά έγραφε made Hong Kong όπως και τα περισσότερα παιχνίδια τότε!!!

Έχουμε μεγάλη συλλογή και από Pierino σιγά σιγά θα ανεβάσω pics!!!
Αααααααααα! Δηλαδή ο σπιρτούλης μου δεν είναι el greco? Είναι... μαϊμού?? :cry:

Ευχαριστώ πολύ el greco fanatic, είσαι αυθεντία στο είδος!
 
Πωωωωωωωωπωωωωωωωωω τόσο παλιός είναι;;;; Ευχαριστώ El Greco Fanatic για μια ακόμη φορά! Έχεις απίστετη συλλογή, μπράβο!! Τα κοριτσάκια που είχα εγώ είναι σαν το κουκλίνι που έχεις στα αλμπουμ σου. :) Κ μια ακόμη ερώτηση: Πότε σταμάτησαν να βγαίνουν οι Σπιρτούληδες; Εγώ τους θυμάμαι αμυδρά προς τα τέλη της δεκαετίας του '80...
 
mytinyworld είπε:
Αααααααααα! Δηλαδή ο σπιρτούλης μου δεν είναι el greco? Είναι... μαϊμού?? :cry: Ευχαριστώ πολύ el greco fanatic, είσαι αυθεντία στο είδος!


Δεν είναι μαϊμού!!!! :D :D είναι από τα επόμενα καλύτερα σε ποιότητα κουκλιά που κυκλοφορούσαν τότε! Και είναι made Hong Kong αυτό και μόνο του δίνη αξία ..απλά δεν ήταν από el Greco;) ;)

fraoulitsa είπε:
Πωωωωωωωωπωωωωωωωωω τόσο παλιός είναι;;;; Ευχαριστώ El Greco Fanatic για μια ακόμη φορά! Έχεις απίστετη συλλογή, μπράβο!! Τα κοριτσάκια που είχα εγώ είναι σαν το κουκλίνι που έχεις στα αλμπουμ σου. :) Κ μια ακόμη ερώτηση: Πότε σταμάτησαν να βγαίνουν οι Σπιρτούληδες; Εγώ τους θυμάμαι αμυδρά προς τα τέλη της δεκαετίας του '80...

Το κουκλίνι η αλλιώς bibi κατάφερα να τα βρω όλα σε λίγο κάρο θα ανεβάσω φωτογραφίες

Τώρα λογικά από ότι ξέρω η εταιρία σταμάτησε περίπου το 85 αλλά κυκλοφορούσαν στα μαγαζιά για μερικά χρόνια ακόμα ..που μυαλό τότε να τους αγόραζα το θεωρούσα καθαρά κοριτσίστικο παιχνίδι anyway !!!

Επομένως μετά το 1985 πλέων δεν έφτιαχναν άλλους ότι υπήρχε ως stock στα μαγαζιά #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα