[El Greco] Σπιρτούλης

El_Greco_Fanatic είπε:
Τι συλλέγεις? για να ξέρω :) :)
Ποτήρια μπύρας.Εγώ tankard, ξέρεις αυτά με το σιδερένιο καπάκι, ο άντρας μου συλλέγει γενικά.Οπότε με ενδιαφέρουν γενικά ποτήρια μπύρας αρκεί να μην τα έχω.Σε ποιά χώρα είσαι?
 
leykh είπε:
Ποτήρια μπύρας.Εγώ tankard, ξέρεις αυτά με το σιδερένιο καπάκι, ο άντρας μου συλλέγει γενικά.Οπότε με ενδιαφέρουν γενικά ποτήρια μπύρας αρκεί να μην τα έχω.Σε ποιά χώρα είσαι?

Στα σίγουρα δεν νομίζω να έχεις από Uruguay !!!! .. Νότια Αμερική :D :D:D:D

αν μπορείς δήξε μου 1 ώστε να ξέρω και εγώ τη να ψάξω
 
El_Greco_Fanatic είπε:
Στα σίγουρα δεν νομίζω να έχεις από Uruguay !!!! .. Νότια Αμερική :D :D:D:D αν μπορείς δήξε μου εν ώστε να ξέρω και εγώ τη να ψάξω

Uruguay!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν έχω τίποτα!!!!!!!!!!!όποιο ποτήρι μπύρας κι αν βρείς με ενδιαφέρει!Επίσης σουβέρ γιατί είναι σπάνια! ;)

ωχου με τρέλλανες τωρα.Στειλε μου με πμ το μειλ σου ή msn σου να σου στείλω ένα μέρος της συλλογης να δεις.
 
picture.php


Αυτά τα θυμάται κανίς???

Είναι από τα πιο σπάνια κουκλάκια, της El Greco μέχρι στιγμής μόνο αυτά τα 2 έχω βρει και αυτά το ένα από Βραζιλία και το άλλο από Ιταλία … είναι από τα λίγα που δεν ξέρω το όνομα τούς

leykh είπε:
Uruguay!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν έχω τίποτα!!!!!!!!!!!όποιο ποτήρι μπύρας κι αν βρείς με ενδιαφέρει!Επίσης σουβέρ γιατί είναι σπάνια! ;) ωχου με τρέλλανες τωρα.Στειλε μου με πμ το μειλ σου ή msn σου να σου στείλω ένα μέρος της συλλογης να δεις.


xaxaxaxaxa ok eγώ θα σου βρίσκω σουβέρ και ποτήρια μπίρας και εσύ Σπιρτούληδες :D :D:D:D:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λευκή, παράξενη συλλογή κάνεις, ενδιαφέρουσα όμως!

Εl Greco Fanatic, σε ξαναευχαριστώ! Λογικό είναι, επομένως, να τα θυμάμαι αχνά, γιατί σταμάτησαν να βγαίνουν όταν γεννήθηκα... :p :p :p Τα κουκλάκια που μας δείχνεις δεν τα ξέρω καθόλου, δυστυχώς!

Μα καλά, σε πόσες χώρες εξήγαγε η Ελ Γκρέκο πια; Για την Ιταλία το ήξερα και γενικά τις ευρωπαϊκές χώρες, αλλά για τη Βραζιλία...
 
fraoulitsa είπε:
Λευκή, παράξενη συλλογή κάνεις, ενδιαφέρουσα όμως!
Ευχαριστώ καλή μου.Σας ετοιμάζω ποστ με μπουκάλια μπύρας 70-80, ποτήρια της ίδιας εποχής και ετικέτες. :D
 
Eχω βρει πόλους Σπιρτούληδες από Βραζιλία τους original από el Greco αλλά νομίζω ότι απλά κάποιος που επισκεπτόταν κόπια από τις χώρες που υπήρχαν η Σπιρτούληδες τότε τους έπαιρνε για σουβενίρ..αλλά ακόμα το ψαχνό το θέμα αυτό , γιατί στην Βραζιλία κυκλοφορούσαν Σπιρτούληδες με το ίδιο κουτάκι αλλά τα χρώματα και η εταιρία ήταν διαφορετικά επίσης στην Uruguay το ίδιο και τα ονόμαζαν fofoletes που σήμαινε σπίρτο look pics
picture.php
 
Πολύ ωραία και χαριτωμένα όλα,ανεξάρτητα από το αν ήταν απομιμήσεις ή αυθεντικά!Μπράβο που έχεις σουβενίρ από Βραζιλία και Ουρουγουάη!
 
thebest20 είπε:
Πολύ ωραία και χαριτωμένα όλα,ανεξάρτητα από το αν ήταν απομιμήσεις ή αυθεντικά!Μπράβο που έχεις σουβενίρ από Βραζιλία και Ουρουγουάη!

Είναι αυθεντικά και μάλιστα πανάκριβα , απλά η συγκεκριμένη εταιρία πίρε τα δικαιότατα για τα κουτάκια αλλά κράτησε τα δικά τις μοντέλα… ποιοτικά είναι πολύ καλά και έχει μοντέλα που είναι πανέμορφα :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή el greco fanatic, ποιός είχε τα δικαιώματα εξ αρχής? Η el greco και τα έδινε σε άλλες εταιρίες, ή κάποια άλλη εταιρία και τα πήρε και η el greco?8)
 
mytinyworld είπε:
Δηλαδή el greco fanatic, ποιός είχε τα δικαιώματα εξ αρχής? Η el greco και τα έδινε σε άλλες εταιρίες, ή κάποια άλλη εταιρία και τα πήρε και η el greco?8)

Όλα ήταν σχεδία της elGreco …γιατί φυσικά ήταν θα έλεγα η μεγαλύτερη και καλύτερη εταιρία παιχνιδιών στην Ελλάδα και η ιδέες της για την τότε εποχή ήταν παρά πολύ προχωρημένες ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε ιστορια που εχει ο Σπιρτουλης και δεν του φαινοντανε!!! Ειναι αυτο που λεμε μικρος στο ματι.... μεγαλος σε πωλησεις!!! Να σαι καλα Εlgreco fanatic, που μας ανοιξες τους οριζοντες!!!!

Και τα ρετροαδερφακια μου ομως δεν πανε πισω!!! :)
 
Αναστασια είπε:
Ρε ιστορια που εχει ο Σπιρτουλης και δεν του φαινοντανε!!! Ειναι αυτο που λεμε μικρος στο ματι.... μεγαλος σε πωλησεις!!! Να σαι καλα Εlgreco fanatic, που μας ανοιξες τους οριζοντες!!!!Και τα ρετροαδερφακια μου ομως δεν πανε πισω!!! :)
Ευχαριστώ Αναστασία ;) ;)




Σιγά σιγά θα ανεβάσω περισσότερες φωτογραφίες με Σπιρτούληδες ..δεν φαντάζεστε πόσα χρώματα και μοντέλα υπάρχουν :D :D
 
Σπιρτούληδες Γιαπωνεζάκια τους θυμάται κάποιος ??? :eek: o_Oo_O

Ήταν 12 μοντέλα τι μονή διάφορα που είχε κάθε μοντέλο ήταν η γκριμάτσες στο προσώπου :eek: :xm: :sealed: :p

picture.php


picture.php


Περίπου το 1990 και μετά κυκλοφορούσαν αυτού του τύπου η σπιρτούληδες στην Ελλάδα από την AS Company (Θεσσαλονίκη???)8) …στο πίσω μέρος της συσκευασίας έλεγε ..

ΣΠΙΡΤΟΥΛΗΣ ο αυθεντικός - ιδιος με εκείνον που υπήρχε , πριν από χρόνια! Όπως και τότε έτσι και σήμερα κάθε Σπιρτούλης έχει το σπιρτοκουτάκι του!

Κάθε συσκευασία είχε 2 σπιρτούληδες :)

Το ίδιο και η Φιλεναδίτσες




Η συγκεκριμένοι Σπιρτούληδες είναι μπρελόκ :D :D:D:D




picture.php








Η POLFI TOYS την ιδία εποχή η λίγο αργότερα από τη EL GRECO κυκλοφόρησε τα γλυκούλια την καρδουλίτσα και τα άλλα που έμοιαζαν κάπως σαν τους Σπιρτούλης από EL GRECO δίστιχος δεν ξέρω το όνομα ούτε ποτέ έχω δη το κουτάκι τους αν κάποιος βρει κάποιαν στιγμή κάπου ένα από αυτά με το κουτί του ας με ενημέρωση παρακαλώ!!!!!! #) #) #) #) #)

picture.php


Πάρτε μια γεύση από Πάσχα εδώ είναι κάποια από τα πολλά αυγά που έβγαζε το Πάσχα η EL GRECO ,,έχω σταθεί πολύ τυχερός με τα συγκεκριμένα έχω πάρα πολλά σχεδόν από όλα τα χρώματα δεν θα πω νούμερο για να μην ζηλέψετε. :p :p:p:p Στην μεσαία γραμμή είναι τα ιδία άπλα για να τα βλέπετε και μέσα στα αυγά ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fnatic, αύριο θα σου στείλω τον ελ γκρέκο ΚΛΟΟΥΝ , να μας σκέφτεσαι εκεί στην μακρινή ΟΥΡΟυΓΟΥΑΗ...!!!!!! :)

Tιμή μας να προστεθεί στην δική σου συλλογή..!!! Θα βρει την οικογένειά του..! :)

Είναι ένα μικρό ευχαριστώ και σε σένα και στην γυναίκα σου, για τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ πληροφορίες και φωτογραφίες που έχεις δώσει στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες..!!!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ..!!!
 
makisimos είπε:
El_Greco_Fnatic, αύριο θα σου στείλω τον ελ γκρέκο ΚΛΟΟΥΝ , να μας σκέφτεσαι εκεί στην μακρινή ΟΥΡΟυΓΟΥΑΗ...!!!!!! :) Tιμή μας να προστεθεί στην δική σου συλλογή..!!! Θα βρει την οικογένειά του..! :)

Είναι ένα μικρό ευχαριστώ και σε σένα και στην γυναίκα σου, για τις ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ πληροφορίες και φωτογραφίες που έχεις δώσει στο φόρουμ τις τελευταίες μέρες..!!!!!!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ..!!!

Εμείς σε ευχαριστούμε πολύ :D :D:D:D για το καταπληκτικό δώρο σου..στα σιγούσα θα αποκτήσει πάρα μααα πάρα πόλους φίλους σε αυτό το σπίτι

Και εμάς είναι χαρά μας να προσφέρουμε ότι μπορούμε σε αυτό το πολύ χρήσιμο και ενημερωμένο website :) :) :)




picture.php








Εδώ σας καταθέτω όλα τα Σπιρτόκουτα από τους Σπιρτούληδες , 12 στο σύνολο!!Μας πίρε πάνω από 5 χρόνια για να τα συγκεντρώσουμε όλα . Aπό κάποια έχω και παραπάνω από ένα.. ;) είχαμε τύχη βουνό γιατί γενικά δεν βρίσκωνται με τίποτα8)8)8) ..μαλλον όταν είμαστε μικρή τα κάναμε βαρκούλες :p :p:p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι απίστευτα όμορφα, χίλια μπράβο! Αυτό που μ' αρέσει πιο πολύ είναι το κάτω κάτω με το σπιρτούλι και το μολύβι!

Πραγματικά, όσα "ευχαριστώ" και να σου πούμε είναι λίγα. Είναι ελάχιστες οι μέρες που συζητάμε και μας έχεις δώσει απίστευτες πληροφορίες! :D ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!
 
fraoulitsa είπε:
Είναι απίστευτα όμορφα, χίλια μπράβο! Αυτό που μ' αρέσει πιο πολύ είναι το κάτω κάτω με το σπιρτούλι και το μολύβι! Πραγματικά, όσα "ευχαριστώ" και να σου πούμε είναι λίγα. Είναι ελάχιστες οι μέρες που συζητάμε και μας έχεις δώσει απίστευτες πληροφορίες! :D ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!

Συμπτωματικά και έμενα είναι το αγαπημένο μου κουτάκι μαζί με τον σπιρτούλη δεν ξέρω μάλλον πρέπει να φταίει ότι είχα μεγάλη λαχταρά να βρω το συγκεκριμένο έτσι όπως το βλέπεις :D :D:D:D

picture.php
 
Ρε τον Σπιρτουλη.... εχω μεινει με ανοιχτο το στομα El_Greco_Fanatic!!!! :D :D

Θυμηθηκα τωρα που πηγαινα στο δημοτικο και η μαμα μου μού εφερνε κατα καιρους πότε εναν Σπιρτουλη, πότε μια Γλυκουλα, (ναι την θυμηθηκα!!!)

και εγω στραβωνα :xm: γιατι με εκαιγε βλεπεις ο πονος της ΒΙΒΙΒΟ.... :( :cry:

Με ειχε τρελλανει στο σπιρτοκουτο, αλλα εγω μεσα μου ηλπιζα σε εκεινο το μεγαλο κουτι με την ξανθια θεά... Οποτε ουτε που το υπολογιζα τον καημενο τον Σπιρτουλη!!!

Χαιρομαι πολυ που στο τελος εκανε τοσο μεγαλη καριερα!!!!! :D :D:D:D
 
picture.php








Με την ευκαιρία να σας δήξω και καπια αλλά. Από την ίδια σειρά με τούς σπιρτούληδες ήταν και η ΠΙΠΙ για τους πιο πολλούς η φακιδομύτη :p :p:p:p:p

Αναστασια είπε:
Ρε τον Σπιρτουλη.... εχω μεινει με ανοιχτο το στομα El_Greco_Fanatic!!!! :D :D
Θυμηθηκα τωρα που πηγαινα στο δημοτικο και η μαμα μου μού εφερνε κατα καιρους πότε εναν Σπιρτουλη, πότε μια Γλυκουλα, (ναι την θυμηθηκα!!!)

και εγω στραβωνα :xm: γιατι με εκαιγε βλεπεις ο πονος της ΒΙΒΙΒΟ.... :( :cry:

Με ειχε τρελλανει στο σπιρτοκουτο, αλλα εγω μεσα μου ηλπιζα σε εκεινο το μεγαλο κουτι με την ξανθια θεά... Οποτε ουτε που το υπολογιζα τον καημενο τον Σπιρτουλη!!!

Χαιρομαι πολυ που στο τελος εκανε τοσο μεγαλη καριερα!!!!! :D :D:D:D
Εγώ γενικά δεν ήθελα με τίποτα άλλο να παίζω μόνο με playmobil Master P αυτοκίνητα και robots8)8) ειδικά για τις κούκλες ήμουν θανάσιμος εχθρός :( :( :( :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα