[El Greco] Σπιρτούλης

Το Κουκλίνι η BIbi by El Greco

Για να δείτε περισσότερα ,μοντέλα κοιτάξτε στο Album μου Το Κουκλίνι η BIbi by El Greco




picture.php
 
Γενικά είναι δυσεύρετη οι μαύροι σπιρτούληδες :xm:

picture.php
 
Λοιπον ετσι οπως ειναι μαυρα κι αραχνα με αυτα τα ματακια τα μπλε, ειναι σαν μικρα ξωτικα!!! :D Πλακα εχουν!!!

Ολες οι κουκλες που βγηκαν σε μαυρο ειναι ιδιαιτερα συλλεκτικες και δυσευρετες! π.χ η αραπινα Σιντυ Πεντιγκρι, η πρωτες αραπινες Μπαρμπι κτλ.

Οι Σπιρτουληδες αραπακια ειναι πραγματικα πολυ πολυ αστειοι!!!! :D :D:D
 
el greco fanatic είσαι απίστευτος! καταπληκτικές φωτογραφίες :)
 
Αναστασια είπε:
Οι Σπιρτουληδες αραπακια ειναι πραγματικα πολυ πολυ αστειοι!!!! :D :D:D
spooky μου κάνουν εμένα...λίγο τρομακτικοί είναι :eek: Γιαυτό είναι και σπάνιοι πιστευω.Τρόμαζαν τα παιδάκια να τους αγοράσουν :D
 
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά τα βρίσκω πολύ γλύκα :D ..είναι τέλειος διαφορετικά αν τα δεις από κοντά αλλά το φλας πολλές φορές τα αγριεύει 8)8)8) ..όντως δεν είχαν τις πώλησης όπως ο λευκός Σπιρτούλης ,γενικά δεν προτιμήθηκαν από τα παιδάκια όχι γιατί τα φόβιζαν άπλα η καλή μας γονής δεν τα αγόραζαν :p ..και αυτό υπάρχει ακόμα ..πρόσφατα είδα κοριτσάκι ι και σπαράζει στο κλάμα γιατί ήθελε μια κούκλα σε ένα παιχνιδιάρικο ήταν ένα αράπικη μωρό και η μητέρα του προσπαθούσε με το ζόρι να το κανη να διαλέξει το λευκό ,..τις είπε η αυτήν η τίποτα δεν παίρνεις ..και μάλιστα γιατί την κοιτούσαμε μας έριξε μια αγρία ματιά …αχχχ ήμαστε στο 1010#) #)

Clemence είπε:
el greco fanatic είσαι απίστευτος! καταπληκτικές φωτογραφίες :)

Ευχαριστώ Clemence:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά τα βρίσκω πολύ γλύκα :D ..είναι τέλειος διαφορετικά αν τα δεις από κοντά αλλά το φλας πολλές φορές τα αγριεύει 8)8)8) ..όντως δεν είχαν τις πώλησης όπως ο λευκός Σπιρτούλης ,γενικά δεν προτιμήθηκαν από τα παιδάκια όχι γιατί τα φόβιζαν άπλα η καλή μας γονής δεν τα αγόραζαν :p ..και αυτό υπάρχει ακόμα ..πρόσφατα είδα κοριτσάκι ι και σπαράζει στο κλάμα γιατί ήθελε μια κούκλα σε ένα παιχνιδιάρικο ήταν ένα αράπικη μωρό και η μητέρα του προσπαθούσε με το ζόρι να το κανη να διαλέξει το λευκό ,..τις είπε η αυτήν η τίποτα δεν παίρνεις ..και μάλιστα γιατί την κοιτούσαμε μας έριξε μια αγρία ματιά …αχχχ ήμαστε στο 1010#) #)
προς Θεού καλέ μου El_Greco_Fanatic δεν το είπα ρατσιστικά.Άλλωστε απο την φωτογραφία που έβαλες το είπα δεν τα είχα δει ποτέ ζωντανά!Απλά είμαι παράξενα...

Πάντως σχετικά με τις έγχρωμες κουκλίτσες, είχε γίνει μελέτη με παιδιά που τους έβαζαν μαυρες και λευκές κούκλες και τα ρωτούσαν ποιές ήταν πιο όμορφες και ποιές θα διάλεγαν και διάλεγαν τις λευκές.Ακόμα και τα εγχρωμα παιδάκια.Παάξενο ε?
 
Εννοειται οτι καμια σχεση με ρατσιστικο ετσι; Εχει οντως γινει μελετη με τα μαυρα κουκλακια/κουκλες. Τεινουν τα μικρα να διαλεγουν ανοιχτα χρωματα, ξανθα, λευκα.

Εγω η ιδια οταν ξεφυγω απο τον ελεγχο του αμορε :p και βρεθω μπροστα στο ραφι κανενος σουπερ μαρκετ προσπαθω να παρω μελαχροινη κουκλα, κι οταν την αγοραζω, δρωντας σαν κοριτσακι και οχι ως συλλεκτης, και γυριζω σπιτι, σκεφτομαι ολη μερα την ξανθια, την λευκη. Ειναι πιο εφετζιδικη. Και στο τελος καταληγω να γυρισω και να αγορασω και την λευκη/ξανθια. :xm: :xm: :xm: :xm:

Οταν ομως ψαχνω στα παζαρακια, εκει δρω ως συλλεκτης ή μαλλον ως ρακοσυλλεκτης γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτρια μιας και η συλλογη μου δεν εχει καποιο κριτηριο, εκει λοιπον ψαχνω την μαυρη κουκλα, γιατι πιο σπανια, πιο μοναδικη.
 
Όχι όχι δεν είπα για εσάς τίποτα :D :D άπλα μια εμπειρία μου πρόσφατη μοιραστικά με εσάς :) :) :)

leykh είπε:
προς Θεού καλέ μου El_Greco_Fanatic δεν το είπα ρατσιστικά.Άλλωστε απο την φωτογραφία που έβαλες το είπα δεν τα είχα δει ποτέ ζωντανά!Απλά είμαι παράξενα...
Πάντως σχετικά με τις έγχρωμες κουκλίτσες, είχε γίνει μελέτη με παιδιά που τους έβαζαν μαυρες και λευκές κούκλες και τα ρωτούσαν ποιές ήταν πιο όμορφες και ποιές θα διάλεγαν και διάλεγαν τις λευκές.Ακόμα και τα εγχρωμα παιδάκια.Παάξενο ε?
Εννοείτε ούτε που το σκέφτηκα αυτο ;) αλώστε εμείς η Έλληνες δεν έχουμε ρατσιστικές τάσης ( τουλάχιστον οι περισσότεροι) :p :p παντως και εδω το ίδιο συμβαίνει επιλεγούν πάντα λεύκες κούκλες ακόμα και τα κοριτσάκια με πιο σκούρο χρώμα :eek:

Αναστασια είπε:
Εννοειται οτι καμια σχεση με ρατσιστικο ετσι; Εχει οντως γινει μελετη με τα μαυρα κουκλακια/κουκλες. Τεινουν τα μικρα να διαλεγουν ανοιχτα χρωματα, ξανθα, λευκα.
Εγω η ιδια οταν ξεφυγω απο τον ελεγχο του αμορε :p και βρεθω μπροστα στο ραφι κανενος σουπερ μαρκετ προσπαθω να παρω μελαχροινη κουκλα, κι οταν την αγοραζω, δρωντας σαν κοριτσακι και οχι ως συλλεκτης, και γυριζω σπιτι, σκεφτομαι ολη μερα την ξανθια, την λευκη. Ειναι πιο εφετζιδικη. Και στο τελος καταληγω να γυρισω και να αγορασω και την λευκη/ξανθια. :xm: :xm: :xm: :xm:

Οταν ομως ψαχνω στα παζαρακια, εκει δρω ως συλλεκτης ή μαλλον ως ρακοσυλλεκτης γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτρια μιας και η συλλογη μου δεν εχει καποιο κριτηριο, εκει λοιπον ψαχνω την μαυρη κουκλα, γιατι πιο σπανια, πιο μοναδικη.
Συγκεκριμένα να σου πω για αυτό που λες, κάποιος βρήκε εδω μια μαύρη κούκλα από το 50 η 60 δεν είμαι σίγουρος την όπια την πούλησε σε ένα αμερικανό συλλέκτη 5 χιλιάδες δολάρια είναι να τρελαίνεσαι8)8)8)8)8)8)8)8)ι


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για του λόγου το αληθές παιδιά δείτε ένα βίντεο για αυτά που λέγαμε παραπάνω

 
Ας δούμε και μερικα δήγματα από διαφόρους έγχρωμους σπιρτούληδες που κυκλοφορούσαν Ιταλία ,Αγγλία και ΗΠΑ ;)

picture.php


Κοιτάζοντας σήμερα κάποιες παλιότερες φωτογραφίες βρήκα αυτήν από την κόρη μας όταν ήταν 11 μηνών ..δηλαδή πριν 6 μήνες και νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για εδω τη λέτε και εσείς? ;) ;) ;) ;)
picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιο κούκλα από τις κούκλες! Να σας ζήσει! Τόσο είναι η δική μας τώρα! :)
 
El_Greco_Fanatic είπε:
Κοιτάζοντας σήμερα κάποιες παλιότερες φωτογραφίες βρήκα αυτήν από την κόρη μας όταν ήταν 11 μηνών ..δηλαδή πριν 6 μήνες και νομίζω ότι είναι ότι πρέπει για εδω τη λέτε και εσείς? ;) ;) ;) ;)
picture.php
έλαααααααααααααα ζηλευωωωωωωωωωωωωωωω! :sweet_kiss:
 
mytinyworld είπε:
Πιο κούκλα από τις κούκλες! Να σας ζήσει! Τόσο είναι η δική μας τώρα! :)
Να είσαι καλά και να σας ζήσει και εσάς :) ..αυτή είναι και ο μοναδικός λόγος που γενικά κόψαμε κάπως της αγορές μας ..ανεβήκαν τα έξοδα :eek: διαφορετικα δεν νομίζω να μας χωρούσε το σπίτι ..γατί γενικά και έμενα και της γυναίκας μου ο παλιμπαιδισμός έχει χτυπήσει κόκκινο χαχαχα πριν γεννηθεί η μικρή μας ο ταχυδρόμος είχε αγανακτήσει να έρχεται στο σπίτι μας για να παραδίδει πακέτα σχεδόν κάθε μέρα ,ωραίες εποχές!!! :D :D

leykh είπε:
έλαααααααααααααα ζηλευωωωωωωωωωωωωωωω! :sweet_kiss:

Σύμφωνο μα αυτό που λένε τα παΐδια είναι ευτυχία αρκεί να μην φτάνουν τα αντικείμενα που βρίσκονται στα τελευταία ράφια :p :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
.....και να μην ξεμαλλιάζουν τις bibibo, τις sindy και τις barbie, βεβαίως βεβαίως! :D
 
Σας δείχνω κάποια από τα ζευγάρια που εγώ πιστεύω ότι είναι σπάνια κάποια από αυτά δεν τα είχα ξαναδεί πριν αλλά ούτε και όταν τα απέκτησα και μετά, δεν τα είδα πάλι κάπου :)




picture.php
picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php



picture.php



picture.php


 

 


Για περισσότερα στα album
μου ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην αρχη οταν ειδα το βιντεο με "bad" doll και "good" doll, παιδια ντραπηκα για τον γενος των ανθρωπων...στεναχωρηθηκα πολυ... :(

Μετα ειδα το πανεμορφο μωρακι και ολους αυτους τους Σπιρτουληδες μαζι και συνηλθα... :)

Φανταστικη συλλογη El_greco_fanatic!!! :D

Οσο υπαρχουν μωρα, ζωακια και παιχνιδια υπαρχει ελπιδα σε αυτον τον κοσμο.
 
Αναστασια είπε:
Στην αρχη οταν ειδα το βιντεο με "bad" doll και "good" doll, παιδια ντραπηκα για τον γενος των ανθρωπων...στεναχωρηθηκα πολυ... :(
Μετα ειδα το πανεμορφο μωρακι και ολους αυτους τους Σπιρτουληδες μαζι και συνηλθα... :)

Φανταστικη συλλογη El_greco_fanatic!!! :D

Οσο υπαρχουν μωρα, ζωακια και παιχνιδια υπαρχει ελπιδα σε αυτον τον κοσμο.

Ευχαριστώ Αναστασία :)

και συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπες :D
 
Πίσω
Μπλουζα