[El Greco] Σπιρτούλης

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
είναι από τα πρώτα παιχνίδια που θυμάμαι, πήγαινα πρώτη δημοτικού άρα ... ήταν κάπου στο 1977 και είχα ολόκληρη συλλογή από μικρά μωράκια μέσα σε σπιρτόκουτα :) ούτε τί απέγιναν θυμάμαι ούτε και ξέρω από πού τους αγοράζανε ... κάτι αμυδρά μου λέει η μάρκα El Greco αλλά και πάλι δε μπορώ να είμαι σίγουρη ...
 
Εννοείς κάτι τέτοιο????

picture.php


Δειτε το αλμπουμ μου!
 
χωρίς να είμαι σίγουρη για το μέγεθος αυτού στην εικόνα, δε μου θυμίζει σε τπτ ... και σίγουρα δεν έγραφε τπτ πάνω στο κουτάκι :xm:
 
Το μέγεθος είναι σε μέγεθος σπιρτόκουτου, και υπήρχαν πολλ'ές παραλλαγές στα χρώματα και στα σχέδια..!!! Το θέμα είναι αν εννοο'υσες ένα κουκλάκι σαν αυτό που φαίνεται στην φωτο..!!
 
όχι δεν μοιάζει το κουκλάκι, τί εποχής περίπου είναι αυτό της φωτογραφίας πιστεύεις?
 
αν δεις γράφει στο κάτω μέρος 1976...................
 
@makisimos: τετοιο κουκλακι ειχα κ'εγω :clap:
 
Δεν τα ήξερα μικρή αυτά τα κουκλάκια αλλά ίσως να εννοείς τα λεγόμενα matchbox dolls. Nα και μερικές φωτογραφίες από το flickr:

3606751147_396bcf94d3_m.jpg


3607345607_e3eded36b5_t.jpg


118471554_d292eb1676_t.jpg


118471554_d292eb1676_t.jpg

3606751147_396bcf94d3_m.jpg

3607345607_e3eded36b5_t.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπιρτούλιδες

Τα θυμάστε?Ήταν της El Greco κάτι μικρά μωράκια σε διάφορα χρώματα μέσα σε ένα σπιρτόκουτο.Λοιπόν ένα δικό μου έχει επιζήσει ακόμη.Χωρίς το σπιρτόκουτο όμως.Θα με πιστέψετε πως είναι αυτό το ασήμαντο παιχνιδάκι από τα αγαπημένα της 6χρονης κόρης μου που έχει του κόσμου τα παιχνίδια?

Σας το έβγαλα και φωτογραφία να το δείτε.

spirtoulis.jpg
 
Καλησπέρα!!Έχω κι εγώ δύο σπιρτούληδες, έναν στο κουτάκι του κι έναν εκτός. Παραθέτω φωτογραφίες τους, μαζί με το πίσω μέρος του κουτιού, μιας και δε βλέπω να έχουμε καθόλου εικόνες από τα κουτάκια. :)

picture.php


picture.php


picture.php


(Μέσα στο κουτί υπάρχει κι ένα διαφημιστικό, αλλά είναι στα ιταλικά. Υπάρχει ενδιαφέρον να το σκανάρω να το ανεβάσω κι αυτό; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ γλυκό και συγκινητικό!Δεν είχα τέτοια,μια φίλη μου είχε πάρει πριν μερικά χρόνια κάποια παρόμοια!
 
Σπιρτούλης???

Πολύ όμορφο..!!!! Έχω κάτι παρόμοιο, χωρίς το σπιρτόκουτό του όμως..!! Να είναι σπιρτούλης??? Τι λες Φραουλίτσα που είσαι γνώστης και λάτρης του αντικειμένου??? :flower:
 
Εμένα για Σπιρτούλης μου κάνει. Κ τα ματάκια του είναι σαν των υπόλοιπων Σπιρτούληδων που υπάρχουν στο thread. Αν δεν κάνω λάθος το αμέσως μεγαλύτερο κουκλί τέτοιας κατασκευής της Ελ Γκρέκο είναι οι Τυχερούληδες (θαααα ανοίξω thread κάποια στιγμή σχετικά) κ αυτό Τυχερούλης δεν είναι. Οπότε... με γεια ο Σπιρτούλης!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυτυχώς που τον βρήκες Λευκή, γιατί δεν είναι ώρα για να χάνονται παιχνίδια της el greco..!!! Πρέπει να τα διασώσουμε..!!!! Παρεπιπτόντως, έμαθα μια πληροφορία πολύ σημαντική, ότι πολλά παιχνίδα της el greco έχουν φυλαχθεί στο μουσείο Μπενάκη και κάποια στιγμή ελπίζω να αξιοθούμε να τα δούμε από κοντά..!! Καταλαβαίνετε πόσες ΒΙΒΙ ΒΟ θα δούμε εκεί μέσα..! :)
 
album.php


makisimos είπε:
Πολύ όμορφο..!!!! Έχω κάτι παρόμοιο, χωρίς το σπιρτόκουτό του όμως..!! Να είναι σπιρτούλης??? Τι λες Φραουλίτσα που είσαι γνώστης και λάτρης του αντικειμένου??? :flower:
album.php
Για χαρά σε όλους!!

Makisimos ο συγκεκριμένος Σπιρτούλης κάποτε ήταν έτσι!

Ναι είναι αυθεντικός και μάλιστα από τούς πρώτους που κυκλοφόρησε η El Greco το 70
 
Για χαρά σε όλους!!

Makisimos ο Σπιρτούλης σου κάποτε ήταν έτσι!

Ναι είναι αυθεντικός και μάλιστα από τούς πρώτους που κυκλοφόρησε η El Greco το 70

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς τον/την El Greco Fanatic! Καλά posts να έχεις! Μιας κ μας λες πότε πρωτοκυκλοφόρησε η Ελ Γκρέκο αυτό τους Σπιρτούληδες, μήπως γνωρίζεις να μας πεις κ κάποια επιπλέον στοιχεία γι' αυτούς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
και αν γνωρίζει χρονολογία περίπου του δικού μου να προσθέσω...δεν θυμάμαι πόσο ήμουν όταν τον είχα.
 
Πίσω
Μπλουζα