[El Greco] Σπιρτούλης

Πολύ με συγκινήτε παιδιά! Ειχα και εγώ τον κλοουν σε πράσινο και ειχα και έναν με κιτρινο αλλά κάποια στιγμή ανοιξαν οι ραφές και έφυγε το υλικο που ηταν γεμιστός ο κιτρινος (ηταν κάτι σαν ψιλο χαλικάκι αν θυμαμαι καλά). Μάλλον πρέπει να τους έδωσε κάπου η μαμά...
 
Να και αλλοι τρεις.Τα κουτια τους βεβαια δεν υπαρχουν.14092011381.jpg
 
Βρήκα στο δίκτυο μία όμορφη φωτογραφία με τις Φιλεναδίτσες!

Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί ξανά. Νομίζω πως όχι.

Filenaditses%20El%20greco.jpg

Είχα κι εγώ μία πράσινη αλλά δυστυχώς όχι πια... Επίσης κάπου πρέπει να βρίσκεται κι ένας σπιρτούλης.

Θα τον βρω και θα βγάλω φωτό να μου πείτε πληροφορίες σχετικά με τη χρονολογία του.
 
Είχε αναρτηθεί παλιότερα εδώ από τον Elgreco Fanatic αλλά διαγράφηκαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
El_Greco_Fanatic είπε:
Kambia ειναι ακόμα on line δεν έχουν διαγραφή γιατί εγώ δεν έχω διαγράψει καμία φωτογραφία είναι στο Θέμα: Οι Φιλεναδίτσες [El Greco]
Εχεις δίκιο! Συγγνώμη. Νόμιζα οτι ήταν από τις φωτογραφίες που έχουν χαθεί.

El_Greco_Fanatic είπε:
Φυσικά κάποιος πάλι διέγραψε το λογότυπο μου :xm: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?12292-%CF%E9-%D6%E9%EB%E5%ED%E1%E4%DF%F4%F3%E5%F2-El-Greco/page2

Είναι καπου στην μεση της σελίδας
Υπάρχει το λογότυπο του retromaniax στο μέσο της εικόνας που παραθέτει η zouzou. Η συγκεκριμένη είναι από το ημερολόγιο που έφτιαξα με εικόνες από τα παιχνίδια σας και που μου δώσατε εσείς. Οπότε κανένας δεν έχει σβήσει το λογότυπό σου. :)
 
Αμάν! Είχα κι εγώ τέτοια! Κάπου έχω ακόμα! Με τα περισσότερα της εποχής παίζει πλέον ο γιος μου, αφού η μαμά μου είχε την υπέροχη ιδέα και κράτησε όλα μου τα παιχνίδια!
 
Όπως πάντα τα πιο υπέροχα πράγματα έρχονται ουρανοκατέβατα..!!!

Κάπως έτσι έφτασε και στα χέρια μου ένας Σπιρτούλης στο κουτί του, του κουτιού που λέμε..!!

Γι αυτο το υπέροχο δωρο ευχαριστω την φίλη Αmalia18 (ενηλικιώθηκες :p ), που ουρανόσταλτα μου τον προσέφερε με την καρδιά της..!!! :flower: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :[

attachment.php
 
Να τον χαίρεσαι φίλε μου είναι σε καλά χέρια :flower:
 
πολυ ωραιος ο σπιρτουλης σου μακισιμε!!!!!!!!!!!πολυ γλυκουλης σαν το φωτεινουλη που εχεις στο αβαταρ σου :)

να τον χαιρεσαι!!!!!!!!!!!σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραστηκες τη φωτογραφια μαζι μας :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
attachment.php


Η παλαιότερη εδώ γνωρίζουν την τρέλα που διαθέτουμε :p για τους σπιρτούληδες επίσης αυτή η τρέλα μας οδηγεί συνέχεια σε νέες ανακαλύψεις αυτήν την φόρα βρέθηκαν 12 σπιρτούληδες πιερότοι με πορσελάνινο κεφάλι από El Greco σε πολύ καλή κατάσταση #)
 
Πολύ περίεργοι αυτοί οι πιερότοι σπιρτουληδες :eek:

Κυκλοφορούσαν και στην Ελλάδα; Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο! Και νομίζω πως απευθύνεται σε μεγάλους και όχι σε παιδιά, περίεργο δεν είναι αυτό για el greco?
 
κι εγω πρωτη φορα βλεπω τετοιους σπιρτουληδες/πιεροτους,μηπως κυκλοφορησαν μονο στην Ιταλια;
 
Ναι κυκλοφορούσαν και Ελλάδα το 80 άλλα δεν άρεσαν ιδιαίτερα,αντίθετα σε Ιταλία και Γαλλία είχαν περισσότερη πέραση, :eek:

Kαι εγώ το βλέπω δύσκολο να απευθύνονταν σε μικρά παιδιά άλλα άβυσσος η ψυχή της El Greco:p

Επίσης κυκλοφορούσαν και γιαπωνεζάκια (karate kids) με πορσελάνινο κεφάλι όπως τον πιερότων σύντομα φωτογραφίες ;)
 
μπραβο!!! σπιρτουληδες τους έλεγαν! και εμενα λειπει το σπιρτοκουτο!..έχω δυο ή τρια δεν θυμαμαι, θα βγαλω και εγω φωτο!! απο τα ελαχιστα πραγματα που εχω!

Περιμένουμε φωτογραφία λοιπόν, συνάδελφε :)

και αυτα ειναι τα δικά μου...

DSC_0133.jpg

DSC_0127.jpg

DSC_0129.jpg

DSC_0130.jpg

DSC_0131.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[El Greco] Κουκλάκι

$T2eC16h,!)EE9s2ui)UrBRVdC7g6Fw~~60_35.jpg

Καλησπερα..

μπορει καποιος να αναγνωρισει το κουκλακι της φωτογραφιας...και ποιας περιοδου ειναι?

ευχαριστω προκαταβολικα
 
ειναι σπιρτουλης,μπορεις να διαβασεις αυτο το θεμα για πληροφοριες

εδω θα δεις σπιρτουληδες μεσα σε αυγο οπως ειναι ο δικος σου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν το βάζω σωστά εδώ, μία φωτογραφία από ένα αντίστοιχο κουκλάκι, που ανήκει σε μία φιλη!

02062014(008).jpg
 
Πίσω
Μπλουζα