[El Greco] Φασόλας

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
417
Αυτός είναι ο φασόλας, κουκλάκι της el greco. Δεκαετία '70

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Φασόλας της el Greco

Η μανία μου να τον ξαναβρώ ξεκίνησε με αυτή την εικόνα που βρήκα σε ένα περιοδικό της δεκαετίας του '70.

picture.php


Ήμουν πολύ πολύ μικρή όταν μου πήραν έναν φασόλα, ήταν υφασμάτινος χωρίς στοιχεία λούτρινα όπως αυτοί της δεύτερης γενιάς που ήταν και λίγο μεγαλύτεροι.

Σήμερα με μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω την κυρία Φασουλίτα το ύψος της οποίας είναι ενάμιση μέτρο (φασόλες τρίτης γενιάς). Μου τη χάρισαν σήμερα (η συγκίνησή μου και η ευτυχία μου δεν περιγράφονται)

Είπα να μοιραστώ μαζί σας την εικόνα και την αφιερώνω ιδιαίτερα στα παιδιά του φόρουμ που ασχολούνται με τα παιχνίδια

picture.php


:) :) :) :) :) :) :) :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με γεια η Φασουλιτα σου!

Καλη μας Krios, πραγματικα καταλαβαινω την χαρα σου και κυριως την συγκινηση σου να ξανααποκτησεις ενα αγαπημενο σου κουκλι και μαλιστα χαρισμενο!!! :D

Ειναι σαν να πατας ενα κουμπι και να γυριζεις επι τοπου στο παιδικο σου δωματιο!

Τι εποχης ειναι αυτη η κουκλα; Γιατι εγω δεν την εχω δει ποτε ουτε την θυμαμαι! Να 'ναι τα χρòνια ή, οπως ελπιζω, να 'ναι επειδη ημουν υπερβολικα μικρη οταν βγηκε; #) #) #)
 
Γιούπι krios!!!! την βρήκες επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cheers: :cheers: Ποπο, σχεδόν στο μπόι μου και θέλει και μια καρέκλα ολόκληρη δική της! Σαν τις ρετροκούκλες της ραπουνζέλ μας! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ κορίτσια. Λοιπόν η κούκλα αυτή κυκλοφορούσε στη δεκαετία του '80.

Και η αναζήτηση δεν παύει στιγμή. Ελπίζω να βρω κι άλλους. :)
 
krios χάρηκα πάρα πολύ που τη βρήκες και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους χαρίζουν παιχνίδια και γλυκαίνουν μια ψυχή! :thanx2:

Πολυαγαπημένη mytinyworld ακριβώς έτσι! Καρέκλα και κούκλα!!! ;)
 
Αχου με γεια σου krie!!! Είναι υπέροχο όταν καταφέρνεις να βρεις κάτι που είχες σαν παιδί και το αγαπούσες πολύ, δεν είναι? Να τη χαίρεσαι τη Φασουλίτα σου και μακάρι να βρεις κι άλλα κουκλάκια τέτοια! Πολύ γλυκειά είναι, μπράβο!!!! :D
 
Σαν να βαριεται λιγο η Φασουλιτα, ετσι ολη μερα στην καρεκλα...8)

Μηπως να της παρεις και ενα λαπτοπ να μπει να γραφτει στο ρετρομανιαξ; :cool: :D
 
Ευχαριστώ που μοιράζεστε τη χαρά μου. Και το εκτιμώ ιδιαίτερα γιατί το να μοιραστείς τη λύπη, ε, λίγο ευαίσθητος να είσαι το κάνεις. Ενώ τη χαρά για να τη μοιραστείς, χρειάζεσαι μια πραγματικά μεγάλη καρδιά...

Αναστασία μου η κυρία Φασουλίτα είναι μια καλή νοικοκυρά, γι' αυτό έχει και ποδίτσα μπροστά. Δε βαριέται απλά μετά τις δουλειές είπε να καθίσει λίγο να ξεκουραστεί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααααα!!!! :D :D:D

Οποτε μαλλον καθησε να σκεφτει τι της λειπει να φτιαξει μια ωραια ελληνικη σπανακοτυροπιτα!!! Η εναν ωραιο μουσακα, ή λαχανοντολμαδες!!!

Αχχχ τι θυμηθηκα τωρα :eek: o_Oo_O τα σαλια μου πεσανε....

Μακαρι να βρεις και τον συζυγο της τον Φασολα Krios!!! Να την βοηθαει και στις δουλειες του σπιτιου. :)
 
WOWWWW αυτό είναι πολύ ευχάριστο νέο μπράβο επιτέλους βρέθηκε :clap: :clap:

Θύμασαι που λίγες μέρες πριν στο είπα σύντομα θα το βρεις ?

Σχεδόν πάντα λειτουργεί όταν επιθυμείς τόσο πολύ κάτι, το μόνο που χιάζετε είναι υπομονή ( και εγώ βρήκα κάτι προχθές που το έψαχνα 5 χρόνια) όταν το παραλάβω θα το δείτε #)

να είσαι καλά και να την χαίρεσαι ειναι πανέμορφη ;) ;)

Από χιλιόμετρα καταλαβαίνω ότι είναι elGreco μόνο και μόνο αν κοιτάξεις τα κίτρινα φιογκάκια το καταλαβαίνεις , είναι αυτά που χρησιμοποιούσε η elGreco για τα κασκόλ του σπιρτούλη ;)
 
Έχω την εντύπωση πως ο Φασουλέτος ήταν εμπνευσμένος από τον Φασόλα. Δεν ήταν βέβαια κλόουν αλλά στο σώμα και την κατασκευή είχαν ομοιότητα (μακριά χέρια και πόδια καθώς και πάνινο σώμα)

picture.php
 
Οντως μοιαζουνε πολυ σαν ιδεα! :)

Κριος μου, μηπως μετεφερες/εσβησες την φωτογραφια της κυριας Φασουλιτας, γιατι δεν φαινεται τωρα στο θρεντ! :cry:

ΥΓ. το εχω παθει κι εγω...μπορεις να μας την ξαναποσταρεις; :flower:
 
Αυτό το post ( Τι (ρετρο) δωρο θελετε για τα Χριστουγεννα? [2009 version])

το είδε κανένας; Η μήπως είναι άλλο παιχνίδι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως το ποστ εχει πολυ πλακα!!!! :D Μονο η Κριος μας μπορει να μας πει αν αυτος που εχεις ειναι οντως ο Φασολας, γιατι δυστυχως εγω εχω αγρια μεσανυχτα σε αυτο το κουκλι.
 
ουπς

fetch


@Μaxouli

ΔΕΝ είναι φασόλας αυτό το κουκλάκι. (και πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη μέχρι να ανοίξει η φωτογραφία...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Τον λατρεύω.

2) Είναι αστείος.

3) Είναι γλυκός και όμορφος.

4) Είναι el greco.

5) Eίναι ο........ΦΑΣΟΛΑΣ!

(εδώ σε μορφή Αγίου Βασίλη)

fetch


@ Paspartoo

Η χρονομηχανή μου δουλεύει :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A ναι ε ? (βγαλε μου ενα εισητηριο one way) ;)
 
Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ!!!!!!!!!!!!!!! (MY PRECIOUS.... με τη φωνή του Goloum και χειρότερη μη σας πω)

Μα υπάρχει ωραιότερος κλόουν από αυτόν; Πείτε μου (με προσοχή βεβαίως βεβαίως).

Έχω πάντως την εντύπωση ότι είχαν πάρει λίγο την ιδέα από τον Μπόζο που στη δεκαετία του '70 ήταν διάσημος στα παιδιά. Αυτός πάντως είναι ο Φασόλας (μου) και είναι κομπλέ. Με βελέντζα μαλλί, παπιγιόν και τιράντες.

fetch


:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτελους !! Αλλο ενα retro request ληγει ενδοξα !! Μεγεια Κριε :)
 
Πίσω
Μπλουζα