[El Greco] Φασόλας

Ανακάλυψα αγαπητό μου Ραπουντζελάκι και αγαπητά μου κορίτσια που ασχολείστε με τη μόδα της κούκλας, ότι ο Φασόλας είναι το top fashion icon των '70s.

Είναι κι αυτός fashion doll δε νομίζετε; Για δείτε παντελονιά!!!

Όσοι βρίσκω είναι διαφορετικοί, τι καλά, τι καλά!

:biglaugh:

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ Κριος με έχεις βάλει στο τριπάκι να ψάχνω Φασόλες :D
 
Και φυσικά Kambia μου άμα βρεις θα μου τους δώσεις :)
 
Με τα χαράς Κριος μου :D . Aλλά τουλάχιστον όσο έχω ψάξει είναι λίγο δυσεύρετοι
 
Είναι τέλειος ο Φασόλας :flower: !!!!!!!!!!!!! Αυτά τα χρώματα που φοράει είναι χαρακτηριστικά της δεκαετίας του 70!!!! και του πάνε πολύ!! Μοδάτος ο κύριος!!!!!! Να τον χαίρεσαι Κριέ :) :) :) !!!!!!!!!!!
 
Ευχαριστώ κορίτσια όλες σας, ήθελα πολύ να σας αρέσει κι εσάς και να τον αγαπησετε λιγάκι. :)
 
Φασόλας [El Greco]

Καλή μου krie πολύ μοδάτος και χαρούμενος ο Φασόλας! Πράγματι είναι top fashion icon και πάνγλυκος.Καλά κάνεις και τον αγαπάς τόσο!Είναι αξιαγάπητος! ;)
 
krios είπε:
Ένα κουκλάκι της δεκαετίας του '70 για πραγματικά ρετρομανείς: Το Φασολάκι. Είναι ο γιός του Φασόλα, γνήσια μικρογραφία του (απόδειξη ότι το αριστερό του ματάκι ''φεύγει'' όπως και του μπαμπά του, έχει βελέντζα μαλλί και είναι και καραφλούτσικο). Είναι απίστευτα μαλακό και χαριτωμένο κουκλάκι. Το ύψος του είναι 30 εκατοστά και στο σώμα είναι σαν μεγάλος τυχερούλης. Είναι από το ίδιο ύφασμα του τυχερούλη και μέσα είναι γεμισμένος με το ίδιο υλικό. Συγκαταλέγεται στην ομάδα των bean-dolls με τη διαφορά πως η οικογένεια φασόλα είναι όνομα και πράγμα. Το αντίστοιχο emotion της έκφρασης που είχει είναι αυτό: :eek: και όχι αυτό: :p ...αν και τα μωρά βγάζουν συχνά τη γλωσσίτσα τους. Το καλύτερο; Τα γράμματα με τα οποία είναι γραμμένο το όνομά του που έχουν ζωγραφισμένα ανθρωπάκια και ο τόνος που είναι λουλουδάκι.Γενικά όπως έχουμε αναφέρει οι περισσότερες κούκλες της Ελ Γκρέκο έχουν σηκωμένα φρύδια, σαν να εκπλήσσονται από κάτι. Ορίστε λοιπόν περί ποιού μωρού μιλάμε και εύχομαι να σας αρέσει κι εσάς:

picture.php

WOOOOOOOOOOOOOOWW Krios βρήκες φασολάκι δεν το πιστεύω..:dribble:

Μπράβο σου την μεγαλώνεις την οικογένεια βλέπω :thumbup:

Είναι από τα πιο όμορφα από την οικογένεια φασολα κατά την γνώμη μου πάντα,βρήκαμε και εμείς ένα αλλά είναι από τούς άλλους φασολες όχι σαν αυτόν,αυτός μας αρέσει περισσότερο γιατί έχει σώμα σαν το μεγάλο τυχερούλη :D

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφία από αυτόν που έχουμε :)
 
Κριε μου ο Φασολας εχει τοσο παιχνιδιαρικα χρωματα που ειναι λες και εχει βγει απο εικονογραφημενο παραμυθι! :)
 
Ναι Αναστασία. Έχεις δίκιο. Το δικό μου παιδικό παραμύθι. Ενώ είχα 80 κούκλες el greco, όλων των μεγεθών, δεν είχα παίξει ποτέ με αυτές και όλες τις έδωσα χωρίς καμία δεύτερη σκέψη. Ο Φασόλας όμως ήταν για μένα το μόνο κουκλάκι που ασχολήθηκα μαζί του (τον απέκτησα το 1974 - δυστυχώς όμως κι αυτόν τον έδωσα στα 13 μου). Με αυτόν και ένα αρκουδάκι καζολίν που απέκτησα το 1976 και που το έχω ακόμα. Έχω πολλές παιδικές αναμνήσεις συνυφασμένες με τον Φασόλα. Γι' αυτό τον αγαπάω τόσο. Και γι' αυτό λύσσαξα να τον ξαναβρώ. Και θέλω να βρω κι άλλους. Πολλούς! :)
 
Ο κύριος Φασόλας Άγιος Βασίλης εύχεται σε όλους σας Χρόνια Πολλά, Καλά Χριστούγεννα με υγεία και ότι άλλο εσείς επιθυμείτε να πραγματοποιηθεί πολύ σύντομα!

attachment.php


Φέτος γιορτάζει τα πρώτα του Χριστούγενννα με το δεντράκι του μέσα σε ένα ζεστό σπίτι και όχι πεταμένος στη σκόνη κάποιας αποθήκης δίπλα σε σκουπίδια!
 
Καλά Χριστούγεννα και σε εσένα, krios!!!! Ο κύριος Φασολας σου είναι πολύ τυχερός που μετά από τόσα χρόνια βρήκε ένα ζεστό σπιτικό και μακάρι η Φασολο-οικογένειά σου να αυξηθεί μέσα στη χρονιά που μας έρχεται! :) :) :)
 
Αν τα καταφερε ο Φασολας, τοτε εχουμε ελπιδα ολοι μας - να σαι καλα Κριε :)
 
Κριέ Χρονια Πολλά σε σένα και στην Φασολοοικογένειά σου!!! Να τους χαίρεσαι!!!! Είναι πολύ ευτυχισμένος ο Φασόλας πλάι στο δέντρο!!!!!!!!!
 
Καλά Χριστούγεννα krie, ο φασόλας σου είναι πολύ όμορφος και πολύ τυχερός! :) Να τον χαίρεσαι κι αυτόν και όλη τη φασολο-οικογένεια! :D
 
Κι εκεί που όλα ήταν ήσυχα κι ωραία και ρετρό (όσον αφορά τα ξύλινα στολίδια του σκιπ...τα οποία δε φαίνονται και ιδιαίτερα απ' ότι παρατηρώ...)

attachment.php


βλέπω το Φασολάκι... με άγριο μάτι... πρώτη φορά τέτοια πονηριά... ο μικρός όχι Φασόλας... ο μικρός Θαταφαωόλας

attachment.php


εξεπλάγην... αλλά τι περιμένεις; Άμα το μωρό είναι κακομαθημένο... :)

Ευχές κι από αυτό σε όλους σας!
 
Καθημερινα ανακαλυπτω και μια νεα εκπληξη εδω μεσα..!! Η σημερινη ειναι ο Φασόλας. Αν θυμαμαι καλα ειχε κυκλοφορησει σε πολλα μεγεθη και ειχε μια ευχαριστη μυρωδια. ΑΓΑΠΩ ΦΑΣΟΛΑ___
 
Το μόνο κουκλακι που έχει για όνομα τρεις νοτες!!! Φυσικά είναι υπέροχος και αξιαγαπητος :)
 
:happyjump: :hurrah: Βρήκα ένα πολύ όμορφο ζευγάρι, ταλαιπωρημένο αλλά αυτό θα διορθωθεί. Μία φασολίτα, στο μέγεθος του φασόλα αυτή τη φορά και έναν φασόλα. Σύντομα θα έχετε φωτογραφίες.
 
Krios, να τους χαίρεσαι τους φασόλες σου και ανυπομονούμε να δούμε τα νέα ευρήματα σου. Θυμάμαι τα λούτρινα-βελέντζες της δεκαετίας του 70, αλλά αυτό δεν το είχα δει ποτέ. Είναι απίστευτα χαριτωμένο.
 
Πίσω
Μπλουζα