[El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

Διαφημίσεις στην Ελληνική τηλεόραση παίζονταν από το 88 μέχρι το 91.

Δυστυχώς στο YouTube οι διαθέσιμες διαφημίσεις παιχνιδιών αποτελούν ένα σχετικά μικρό ποσοστό από όσες προβλήθηκαν. Τουλάχιστον ακόμα...
 
makisimos είπε:
Καλησπέρα σε όλους τους ρετροφίλους,
Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής από το φόρουμ, και έχοντας αφήσει πίσω όλα όσα με κρατούσαν μακρυά, πήρα την απόφαση, εν συνεννοήσει με την φίλη Kambia, να ξαναγυρίσω....

Με την ευκαιρία, θέλω να ζητήσω και από την Mytinyworld, να επιστρέψει κι αυτή, γιατί έχουμε να δώσουμε ακόμη πολύ ρετρό υλικό και πληροφορίες..!

Ελπίζω η πρόσκλησή μου να εισακουστεί..!! :) ¨

Επίσης ένα μεγάλο Ευχαριστώ στους retro-Admins, που με επανέφεραν με το παλιό μου ψευδώνυμο και με έκαναν δεκτό και πάλι στην παρέα τους..!!! :D

Κάνω λοιπόν το πρώτο μου και πάλι ποστ με μια φωτογραφία - από φωτογραφική μηχανή πλέον και όχι από κινητό :D - με τους δύο αγκαλίτσες που είχαν κυκλοφορήσει από Εl Greco, τον Μουσικό Αγκαλίτσα Σκουληκάκι και τον Αγκαλίτσα Μελισσάκι..!

picture.php
Είχα τον Αγκαλίτσα-μελισσάκι ακριβώς τον ίδιο όπως στη φωτογραφία στα δεξιά...!
 
Εγω ειχα τον αγκαλιτσα σκουλικακι!!!! Αχ που μπορω να βρω τετοιον?????
 
Μπορεί να μου μιλήσει κάποιος μία απορία. Υπήρχαν φωτεινούληδες της Ελ Γκρέκο από μαλακό πλαστικό ή ήταν όλοι από σκληρό πλαστικό σαν τους ξένους?
 
μια πολύ καλή μου φίλη γέννησε και θέλω να πάρω για τη μπέμπα της έναν αγκαλίτσα

βασικά νόμιζα πως λεγόταν φωτεινούλης αλλά απ ότι διάβασα εδώ, οι φωτεινούληδες δεν ήταν για να τους παίρνεις αγκαλιά, απλά φώτιζαν στο σκοτάδι (ή κατάλαβα λάθος; )

τέλος πάντων αγκαλίτσα θέλω να της πάρω... ήταν ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια και το πρώτο παιχνίδι που πήρα στην αδερφή μου όταν γεννήθηκε (την περνάω 11 χρόνια και τώρα έφτασε να είναι 21 το σκασμένο :cry: :cry:)

λοιπόν απ ότι κατάλαβα πλέον πρέπει να ψάξω σε playskool για να βρω κάποιον γιατί οι παλιότεροι είναι συλλεκτικοί σωστά;

ευχαριστώ για το χρόνο σας :)
 
Ο δικός μου αγκαλίτσας είναι σε κακή κατάσταση και χωρις μηχανισμο (τον εβγαλα και τον εσπασα όταν ημουν μικρή) αλλα εγώ δε τον πετάω.... τον έχω στο ραφι με τα άλλα παιχνιδια!!!DSC08199.jpg
 
thebest20 είπε:
ναι,συγκεκριμένα λεγόταν φωτεινός Μίκυ!Βγήκε το 91-92 στην Ελλάδα!Η αδερφή μου μου είπε ότι είχε φωτεινούληδες
Καλησπερα παιδια!!! Προσφατα ενας φιλος μου ανακαλυψε οτι οι γονεις του ειχαν πεταξει τον Μικυ Φωτεινουλη του και εχει στενοχωρηθει πολυ!

Ετσι, λοιπον, αποφασισα να τον ψαξω και να τον αγορασω, αν ειναι πουθενα διαθεσιμος.

Ωστοσο, δεν ειχε φωτογραφια για να δω πως ειναι αυτο το κουκλακι και διαβαζοντας γενικα τα προηγουμενα σχολια μπερδευτηκα με τους αλλους φωτεινουληδες και αγκαλιτσες!

Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει;;;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
 
mariou είπε:
Καλησπερα παιδια!!! Προσφατα ενας φιλος μου ανακαλυψε οτι οι γονεις του ειχαν πεταξει τον Μικυ Φωτεινουλη του και εχει στενοχωρηθει πολυ!Ετσι, λοιπον, αποφασισα να τον ψαξω και να τον αγορασω, αν ειναι πουθενα διαθεσιμος.

Ωστοσο, δεν ειχε φωτογραφια για να δω πως ειναι αυτο το κουκλακι και διαβαζοντας γενικα τα προηγουμενα σχολια μπερδευτηκα με τους αλλους φωτεινουληδες και αγκαλιτσες!

Μηπως μπορει καποιος να με διαφωτισει;;;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!
καλως ηρθες!θα δεις εδω τη διαφημιση με το "φωτεινο Μικυ",αυτος ειναι της Mattel και οχι της El greco
 
Σε ευχαριστω πααααρα πολυ katerinak!!! Να εισαι καλα!!! #)

ελπιζω να καταφερω να του τον βρω! εστω και το βιντεακι βεβαια να δει, πιστευω οτι θα χαρει!
 
mickeylemonia είπε:
Ο δικός μου αγκαλίτσας είναι σε κακή κατάσταση και χωρις μηχανισμο (τον εβγαλα και τον εσπασα όταν ημουν μικρή) αλλα εγώ δε τον πετάω.... τον έχω στο ραφι με τα άλλα παιχνιδια!!!Προβολή συνημμένου 67290
Ποτέ να μην τον πετάξεις η χαρίσεις...για μένα αυτά τα παιχνίδια έχουν ψυχή.

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 
Φανταστικοί οι Φωτεινούληδες. Είχα κι εγώ 2. Ένα είναι σίγουρα το Μελισσάκι, το άλλο δεν το είδα σε φώτο. Και φυσικά και είχα και τον Φωτεινό Αγκαλίτσα και τον θυμάμαι σαν χθες.
 
Είχα τον Μίκυ και την Μίννυ φωτεινούληδες. Ο Μίκυ φορούσε πράσσινομπλε και η Μίννυ ρόζ με ροζ φιόγκο. Από μέσα είχαν έναν φακό ο Μίκυ πράσσινο και η Μίννυ κόκκινο που άναβε όταν τ' αγκάλιαζες και τους πατούσες ελαφρά την πλάτη. Τα λάτρευα, κοιμόμουν μαζι τους. Αλλά η γιαγιά μου τα πέταξε γιατί ήταν λέει καρκινογόνα χωρίς να με ρωτήσει, δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα (ούτε και η μαμά μου που αγαπάει επίσης πολύ τα παιχνίδια). Μια μέρα γύρισα σπίτι απ' το νηπιαγωγείο και δεν υπήρχαν πιά :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:Μακάρι να τα ξαναέβρισκα.


Υποθέτω ότι ήταν el greco γιατί θυμάμαι πολύ καλά ότι κυρίως το πλαστικό κεφάλι αλλά καί το σώμα είχαν μια γλυκειά μυρωδιά ίδια με το πόνυ μου (το μοναδικό el greco που αν πώ τώρα τί του έκανε η γιαγιά μου δεν θα το ξεπεράσετε ποτέ) που δεν έφευγε με το πλύσιμο (ο φακός έβγαινε και τα έπλενε η μαμά μου στο πλυντήριο). Σίγουρα τα έχω σε φωτογραφία κάπου.
 
Πόσο γέλασα με την παραπομπή της D@redevil :p :p :p

Bρε Crimson ήσουν κι εσύ παιδί κουμπί πάντως :p :p

Όσο για το πόνυ εχω μεγάλη περιέργεια να δω τί το έκανε η γιαγιά σου....!!

Πάντως αυτο για τα "καρκινογόνα" που είπε η γιαγιά , ε, δεν είχε κι άδικο εδώ που τα λέμε ...και το ράβω το στόμα μου και δεν λέω κάτι άλλο γιατί μετά θα πάει αλλού το θέμα :shtup::shtup::shtup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:

Όσο για το πόνυ εχω μεγάλη περιέργεια να δω τί το έκανε η γιαγιά σου....!!


 


Πάντως αυτο για τα "καρκινογόνα" που είπε η γιαγιά , ε, δεν είχε κι άδικο εδώ που τα λέμε ...και το ράβω το στόμα μου και δεν λέω κάτι άλλο γιατί μετά θα πάει αλλού το θέμα :shtup::shtup::shtup:
 


Mε τόσα που υπάρχουν γύρω μας ο Μίκυ και η Μίννυ μου θα με πείραζαν; Ακόμα τα κλαίω...
:icon_cry: Ας μου έλεγε να μην κοιμάμαι μαζί τους.

 


Τώρα με το πόνυ τα ζητάς κι εσύ...



Είχα το κίτρινο με τα μώβ μαλλιά. Περίπου 3 πρέπει να ήμουν όταν μου το πήρε, του έκοψε τα πόδια και μετά του έσκισε το σώμα για να του πάρει την ουρά μήπως χρειαστεί πουθενά. Μετά του έκοψε το κεφάλι, το έδεσε σε μία κορδέλα και μέχρι πρόσφατα το κρεμούσε στο χριστουγεννιάτικο δέντρο. Έχει κάνει το ίδιο σε Bibi-bo, σπιρτούληδες, διάφορες μικρες κούκλες, κουκλάκια κλοουν, διάφορα μικροσκοπικά κουκλάκια με ζώα/μωρά και αγγελάκια. Δεν το ξεπερνάς αυτό. Ακόμα και τώρα η μάνα μου της λέει ότι για να πειράξει έστω και ένα από τα πόνυ μου πρέπει να περάσει πάνω απ' το πτώμα της. Εγώ το λέω πιό απλά. Όποιος τ' αγγίξει πέθανε!
 
Crimson Moonlight είπε:
 


Περίπου 3 πρέπει να ήμουν όταν μου το πήρε, του έκοψε τα πόδια και μετά του έσκισε το σώμα για να του πάρει την ουρά μήπως χρειαστεί πουθενά. Μετά του έκοψε το κεφάλι, το έδεσε σε μία κορδέλα και μέχρι πρόσφατα το κρεμούσε στο χριστουγεννιάτικο δέντρο. Έχει κάνει το ίδιο σε Bibi-bo, σπιρτούληδες, διάφορες μικρες κούκλες, κουκλάκια κλοουν, διάφορα μικροσκοπικά κουκλάκια με ζώα/μωρά και αγγελάκια.[
Τουλάχιστον έγιναν όλα αυτα στολίδια για το δέντρο..? Γιατί έστω κι έτσι θα υπάρχουν ακόμα... :xm: :xm:

Αλλά συμφωνω, πρέπει να ειναι φοβερό να βλέπει την προσωπική του περιουσια κάθε παιδί, να γίνεται χαρτοκοπτική στα χέρια μεγαλύτερων...

Σε νιώθω... :angry: :angry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kάθε Χριστούγεννα μεχρι δυο τρία χρόνια πριν βλέπαμε αυτό το φρικαλέο δέντρο. Τα τελευταία χρόνια μ' αυτά στολίζει ένα δέντρο στον κήπο! Εκεί να δείς θέαμα ειδικά αν είναι νύχτα! :zip: Τα κεφάλια δεν προερχόταν μόνο απ' τα δικά μου παιχνίδια, αλλά και απο της μαμάς μου, δηλαδη κούκλες του '60-'70. Οι Βibi-bo δεν ήταν κάν δικές μου άρα, αλλο παιδάκι τις έκλαιγε. Τωρα όταν έρθουν τα Χριστούγεννα θα μάθω αν όλα αυτά τα...μέλη...ζουν ακόμα ή τα πέταξε.
 
Τον έχω ακόμα αλλά έχω χάσει το σκουφάκι του...έτσι πράσινος όπως τον έχετε στην φωτογραφία.Κάποια στιγμή κυκλοφόρησαν και φωτεινούληδες τσέπης(αραχνούλα,σκουλικάκι(το αγαπημένο μου)πεταλούδα και άλλα.
 
Έντυπη διαφήμιση Αγκαλίτσα και Αγκαλίτσα Μελισσάκι.

HWScan00566a.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα