[El Greco] Φωτεινούληδες και Αγκαλίτσες

Φίλη Masquerade, προς αποφυγή μπερδέματος, η Ελ Γκρεκο είχε βγάλει μονο 8 Φωτεινούληδες...!!!! Η HASBRO ήταν αυτη που ειχε βγάλει όλη την σειρά..!! Δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μια στο τρισεκατομμύριο η Ντροπαλούλα να είναι Ελ Γκρεκο..!! Ορίστε οι 8 Φωτεινούληδες της σειράς από την Ελ Γκρεκο..!! :)

Προβολή συνημμένου 28968

100_0133.jpg
 
Εχμ... συγγνώμη που παρεμβαίνω... αλλά η Ντροπαλούλα δε βγήκε ποτέ από την El Greco... Αν ανατρέξεις παραπάνω στο θέμα, μπορείς να δεις αναλυτικά ποιοι Φωτεινούληδες κυκλοφόρησαν εδώ! Πολύ όμορφη η συλλογή σου by the way! :) Kάποια στιγμή σκεφτόμουν κι εγώ να μαζέψω τους ξένους Φωτεινούληδες, αλλά τελικά δεεεεεεεν.... :p
 
*Φίλε (αγόρι είμαι) χαχα Παιδιά εγώ είχα την εντύπωση ότι η Ντροπαλούλα μου ήταν από την Ελ Γκρέκο! Τελικά μάλλον δεν είναι....Μόνο αυτοί οι οκτώ Φωτεινούληδες είναι της Ελ Γκρέκο ? Σίγουρα ? Μήπως έχουν βγάλει άλλους οκτώ ? :p Πχ σαν τα πόνυ, G1, G2 κτλ
 
Απ όσο ξέρω όχι δεν έχει βγάλει άλλες φιγούρες..!! όλα τα κουτιά που έχω έχουν αυτούς τους 8...!! Και από τα παιδικά μου χρόνια δνε θυμ'αμαι άλλες φιγούρες πέρνα από αυτές τις 8..!! Οπότε το θεωρώ σχεδόν αδύνατον να είναι Ελ Γκρεκο..!! :)
 
Οι 8 αυτοί Φωτεινούληδες βγήκαν από την El Greco και, αν ανατρέξεις πιο πάνω στο θέμα, μπορείς να δεις και τους Αγκαλίτσες που κυκλοφόρησαν. Οι ελληνικοί Φωτεινούληδες έχουν λίγο διαφορετικά χρώματα από τους αμερικάνικους της Hasbro - Playschool (αυτών της Hasbro το βάψιμο είναι πιο "λαμπερό"των El Greco pιο ματ), ενώ οι ελληνικοί δε γράφουν τίποτα από κάτω, σε αντίθεση με τους ξένους. Έτσι, μπορείς να τους ξεχωρίσεις σίγουρα...

Θέμα γενιών (G1, G2 κλπ) με τους Φωτεινούληδες δεν τίθεται, μιας και κυκλοφόρησαν όλοι μαζεμένοι γύρω στο 1986 μόνο...
 
ορδες φωτεινουληδων. πραγματικα φαντασου να αγριεψουν θα σου φανε τις κουρτινες....πωπω προσκηνω.........
 
Timehunter , σκέψου όλα αυτα να αρχισουν να πετανε βραδιατικα και να λαμποκοπάνε..!! :p
 
χαχαχαχα

Δεν το διατύπωσα σωστά το προηγούμενο μήνυμα, εννοούσα μήπως έβγαλαν και δεύτερη παρτίδα με άλλους οκτώ την ίδια χρονιά :p Εμένα τα παιδικά μου χρόνια είναι λίγο μπερδεμένα γιατί έζησα εκτός από την Ελλάδα και εξωτερικό, οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς τι έχω από Ελ Γκρέκο και τι από Hasbro, απλά είχα την εντύπωση ότι την Ντροπαλούλα την είχα αγοράσει από Ελλάδα, αλλά τελικά όχι! Πάντως θα κοιτάξω αυτό που μου είπες Φραουλίτσα, που λες ότι οι ελληνικοί Φωτεινούληδες δεν γράφουν τίποτα και πρέπει να έχω και τους οκτώ από την Ελ Γκρέκο, τους έξι τους έχω σίγουρα, γιατί έχω και τα κουτιά τους....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχα θα σου φάνε τις κουρτίνες λέει... Χαχαχαχαχα!

Μμμμμμ κατάλαβα πού γίνεται το μπέρδεμά σου Masquerade και είναι λογικό... Μπορείς να τους κοιτάξεις όμως όπως σου είπα και θα ξεμπερδευτείς στα σίγουρα! :) Κάτι ανάλογο δηλαδή με τα ελληνικά πόνυ γίνεται και με τους Φωτεινούληδες... :)
 
Ναι ξέρω για τα πόνυ και έχω ξεκαθαρίσει ποια πόνυ μου είναι της Χάσμπρο και ποια της Ελ Γκρέκο, στους Φωτεινούληδες δεν το πρόσεξα ποτέ :p Θα το κοιτάξω τώρα κιόλας χεχε Και εγώ που νόμιζα ότι οι περισσότεροι Φωτεινούληδες που έχω είναι της Ελ Γκρέκο :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Άντε να έχω τους οκτώ μόνο :p
 
giati lete malakies ? Masquerade ola auta pou exeis einai tis El Greco paidi mou, alla egw sou lew na ta petakseis giati den aksizoun mia...tha ta petakseis mexri aurio giati tha se plakwsw stis sfaliares
 
Χάρις στην πολύτιμη βοήθεια φίλων, κατάφερα να ολοκληρώσω την συλλογή μου απο Φωτεινούληδες ύστερα από 3 κοντά χρόνια..!!

Και να σκεφτεί κανείς ότι το ΠΡΩΤΟ παιχνίδι-λιθαράκι της συλλογής μου ήταν ο Φωτεινουλης-σκουλικάκι, και ο λόγος που ήρθα σε πρώτη επαφή με τα παιχνίδια...!!

Η συλλογή της Ελ Γκρεκο περιλαμβάνει 8 διαφορετικούς Φωτεινούληδες..!!

Τους 5 καταφερα και τους βρηκα είτε σε πληστιριασμούς είτε απο παιχνίδάδικα..!! Και εκέι είχα κολλήσει για πολύ καιρό..!!!!

Μέχρι που η φίλη candyforever :bow: :bow:βρήκε και μου έστειλε άλλους δύο (αραχνούλα-τζιτζικάκι) και ο φίλος bibi-bo :bow: :bow:, όπως πάντα βάζει το κερασάκι στην τούρτα και μου βρήκε το Μυρμιγκάκι..!!! :bow:

Και η συλλογή της σειράς ολοκληρώθηκεεεεεεε..!! :) ΧΙΛΙΑ Eυχαριστώ τους φίλους μου για την πολύτιμη βοήθειά τους, και στην υπομονή μου 3 χρόνια τώρα να βρω 8 κουτάκια..!! :) :thanx2:

attachment.php


attachment.php


Σε αυτό το πακετο του φίλου bibi-bo :bow: , περιλάμβανε και έναν φωτεινούλη έκπληξη, που διέφερει από όλους τους άλλους και έκανε την διαφορά, κάτι που δεν είχα ξαναδει έως τώρα..!!!

Κοιτάξτε αυτην την φωτό...

100_1117.jpg

Ειναι ο Φωτεινούλης-Πεταλουδίτσα..!!! Το κουτί που όλοι γνωρίζουμε έχει μπροστά μια διαφανή ζελατίνα ώστε να φαίνεται το περιεχόμενο..!!!

Ο bibi-bo :bow: λοιπόν ανακάλυψε ένα ακόμη κουτί, το οποίο δεν είχε ζελατίνα, αλλά ήταν εντελώς κλειστό όπως βλέπετε την διαφορά την φωτό...!!! Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδει ποτέ μου και σίγουρα το κάνει πιο συλλεκτικό..!! Χίλια ευχαριστώ και γι αυτό.... :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια!!!! Μπράβο σας παιδιά :D
 
Η αλληλεγγύη, η ανιδιοτέλεια και η αγάπη διακρίνει τελικά όλους όσοι ασχολούνται με παιδιά (με την ευρύτερη έννοια του όρου) και ας μην είναι οι ίδιοι πια παιδιά.

Συγχαρητήρια και εις ανώτερα εύχομαι :clap:
 
Kαι τα δώρα του φίλου bibi-bo δεν τελειώνουν εδώ..!!!!! Εκτός από τους δύο Φωτεινούληδες, μου βρήκε και έναν αγκαλίτσα που έψαχνα..!! :thanx2: :thanx2: :thanx2:

Τον αγκαλίτσα -Σκουλικάκι..!!! Και έτσι έχοντας βρει τους άλλους αγκαλίτσες στο παρελθόν, τώρα με αυτό το special δωράκι, ολοκλήρωσα και την συλλογή με τους αγκαλίτσες..!! Βέβαια έχουν βγει σε πολλούς χρωματικούς συνδιασμούς, αλλά δεν με ενδιαφέρει να αποκτησω σ όλα τα χρώματα, παρά μονο τα 3 διαφορετικά είδη..!! Και νιώθω πολύ τυχερός που τα κατάφερα..!! :D Κάποια στιγμη θα τους φωτογραφίσω και τους τρεις μαζί, προς το παρόν σας παρουσιάζω τον Αγκαλίτσα-Σκουλικάκι, by El Greco..! :D

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρά! Επιτέλους βλέπουμε και μαζεμένους όλους τους Φωτεινούληδες! Να τα χαίρεσαι, να τα προσέχεις και μακάρι στο μέλλον να καταφέρεις να ολοκληρώσεις κι άλλα "πακέτα" παιχνιδιών! :)
 
Τέλεια συλλογή!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ειναι υπεροχα ολα Μακισιμακο!!! Και χιλια μπραβο στα παιδια που σε βοηθησαν με τοση γενναιοδωρια!!! :) :) :) :flower:

Mου αρεσει παρα πολυ και το χρωμα στον φοντο που χρησιμοποιεις τωρα για τις φωτο. Ειναι τελειο ετσι κιτρινο, ταιριαζει πολυ στο virtual museum σου στο web!!! :)
 
Αναστασία , Φραουλίτσα και Giota, σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια..!!

Χαίρομαι που σας αρέσουν οι φωτό..!! Υστερά από τόσες καλοπροαίρετες παρατηρησεις της Αναστασίας μας, τι να κάνω ο έρμος, το πήρα απόφαση και αγόρασα φωτογραφική για να βγάζω καλύτερης ποιότητας φωτό..!! Και άξιζε τον κόπο...!!

Τόση δουλειά έχει ρίξει η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ μας, για να μου φτιάξει το site και μάλιστα δωρεάν -ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ ΔΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ :thanx2: :thanx2:- έπρεπε να φανώ αντάξιος της ανιδιοτελούς προσφοράς της.... :)

Kαι όπως είχα υποσχεθεί, ποστάρω και τους τρεις αγκαλίτσες μαζί για να δείτε και τους τρεις διαφορετικούς που κυκλοφόρησαν..!! (λείπει μονο ο μικρός αγκαλίτσας..)

Αγκαλίτσας Μελισσάκι


Μουσικός Αγκαλίτσας


Αγκαλίτσας
Σκουλικάκι

attachment.php


Και η πίσω πλευρά των κουτιών....

045.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Masquerade είπε:
Ο τελευταίος δεξιά είναι αυτός που άλλαζε πρόσωπο?Νόμιζα ότι είχε μόνο μπλε σαλιάρα!Σε αυτόν,το σκουφάκι του είναι κολλημένο,ή βγαίνει,ώστε να φαίνονται και οι 2 πλευρές του?
 
Πίσω
Μπλουζα