[El Greco] Perfection (Τίκι τάκα μπουμ)

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.316
Αντιδράσεις
491
Επιτραπέζιο στο οποίο έπρεπε να τοποθετήσεις κάποια κίτρινα γράμματα - σύμβολα μέσα σε ειδικές εσοχές πάνω σε μια τράπεζα, η οποία δονούταν, καθώς ένα ρολόι μετρούσε αντίστροφα. Σε περίπτωση που δεν είχες προλάβει το χρόνο, η τράπεζα του παιχνιδιού τιναζόταν, εκτοξεύοντας τα κομμάτια που είχες προλάβει να τοποθετήσεις μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Σίγουρα ένα από τα πιο αγχοτικά παιχνίδια. Προκαλούσε απίστευτο τρόμο που σου έκοβε τη χολή, το απότομο τίναγμα, όταν δεν προλάβαινες το χρόνο.

Υπήρχε και σχετική διαφήμιση στην τηλεόραση αλλά δυστυχώς δε βρήκα φωτογραφία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το'χα το παιχνιδι και θυμαμαι με ετρωγε η αγωνια αν θα προλαβω να βαλω ολα τα κομματια, πηγαινε η καρδια μου :nervous: :nervous:

Παρτε και ενα screenshot. :thumbup:

perfectionan9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To εν λόγω παιχνίδι το έχει ακόμα και τώρα η αδερφή μου στη ντουλάπα!!!

Φυσικά δεν ξέρω αν ο χρονομετρητής και το ελλατήριο εκτίναξης λειτουργεί, μη ζητάμε και πολλά μετά από τόσα χρόνια..........
 
Παιχνιδαρα, εθιστικοτατο μεχρι αηδιας ,το τικι-τακα ακομα αντηχει στα αυτια μου. :D
 
Εσύ και οι φωτογραφίες σου AARDVARK....

Πραγματικός θησαυρός...
 
Μια φωτο με το εσωτερικο του πραγματος. :D

2001605226014639080_fs.jpg
 
Τίκι τάκα μπουμ

Στησε τα κομματια, η αντιστροφη μετρηση ξεκιναει, ο χρονος τελειωνει ,η εκρηξη ειναι κοντα ,τα κομματια θα πεταχτουν ,τικ τακ τικ τακ τικ τακ,Οχι αλλο καρβουνο.....(ε χμμμ)

Ποιος δεν θυμαται το παιχνιδι που μας ειχε κανει καρδιακους απο την αγωνια ,θα προλαβουμε να στησουμε τα κομματια αραγε πριν τελειωσει ο χρονος η θα γινουν ολα ρημαδιο.

Αγχος ,αγχος,αγχος.

Εθιστικοτατο και αγαπημενο .

2001605226014639080_fs.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τέλειο! το έχω ακόμα σε άψογη κατάσταση.
 
η απλότητα του κωλύματος .... Aardvark που το θυμήθηκες?
 
Μου το είχε φέρει ο νονός μου κάπου στο πρώτο μισό της περιβόητης δεκαετίας... πρέπει να βρίσκεται σε κάποια σακούλα, στο πατάρι του πατρικού μου σπιτιού.

Μαζί με τα ιπποποταμακια και κάτι σβούρες που φυσάγαμε μέσα με καλαμάκι για να γυρίσουν ήταν από τα αγαπημένα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigos είπε:
η απλότητα του κωλύματος .... Aardvark που το θυμήθηκες?

Ειχα εναν μπαρμπα στην "17Ν" και μου το ειχε δωσει και καλα θα φανει χρησιμο για το μελλον μου.

Συγγενεις...... :xm:
 
Εγώ πάλι όχι!
 
Ίσως να το έχω κάπου. Μου την έσπαγε αφάνταστα γιατί έκανε τρελλή φασαρία.

αααασταδιάλααα το ρημάδι
 
Τάκα-τάκα-μπάμ!

Το θυμάστε αυτό το παιχνίδι ; Εγώ το είχα πάρει μάλιστα 2 φορές :p - τη δεύτερη φορά, επειδή την πρώτη διαλύθηκε. Βασικά ήταν ένα κουτί με μια ροδέλλα-χρονόμετρο, και μια πλατφόρμα με ελατήριο απο κάτω και με κομμένα σχήματα πάνω της. Γυρνούσες τη ροδέλλα, κατέβαζες τη πλατφόρμα και προσπαθούσες να βάλεις τα σχήματα πρίν τελείωσει ο χρόνος και στα πετάξει όλα έξω! Απο τα ποίο ανχωτικά παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ :D - Δυστηχώς ενω το θυμάμαι το παιχνίδι καλά, δεν το έχω πλέων, και ούτε φωτογραφία του έχω δεί πουθενά... το έχει/είχε κανείς ;
 
Λέγεται : Τίκι - τάκα - μπούμ, και έχει συζητηθεί στο forum! Για ψάξτο!!!!!!

BTW το έχω ακόμα και λειτουργεί άψογα........
 
Μόλις βρήκε αυτό το παιχνιδάκι ο φίλος μου!!! Γράφει μάλιστα el greco και olympic toys πάνω. Δεν δουλεύει βέβαια πια αλλά μήπως είναι συλλεκτικό;;
 
Τίκι τάκα μπουμ

Μου έδωσε η αδερφή μου ένα τέτοιο παιχνίδι, που ήταν των παιδών της και το ξέθαψε από το υπόγειο. Μου είπε ότι έχει πρόβλημα και μου ζήτησε να δω αν μπορώ να το επισκευάσω. Περίμενε ότι η πλάκα θα πεταγόταν μόνο αν δεν προλάβεις να βάλεις όλα τα κομμάτια του πάζλ, ενώ αν τα βάλεις εμποδίζεται από του να πεταχτεί. Εγώ είδα ότι το παιχνίδι δεν είναι δυνατόν να "δει" ότι έβαλες όλα τα κομμάτια και να σταματήσει τη διαδικασία του Μπουμ. Το πιθανότερο είναι ότι μόλις τελειώσει ο παίχτης έχει το δικαίωμα να σταματήσει τη διαδικασία πατώντας τον διακόπτη στο OFF.

Νομίζω ότι καλά το κατάλαβα. Τι λέτε;
 
Αυτα τα επιτραπεζια ήταν οντως θυσαυρος!!Κι αυτο ήταν ενα απο τα αγαπημένα μου!Κριμα που δεν κυκλοφορουν πια.
 
Πίσω
Μπλουζα