[El Greco] Perfection (Τίκι τάκα μπουμ)

Ακόμα θυμάμαι τον χρονοδιακόπτη να "μέτραει" αντίστροφα(τίκ τάκ) και να επιβραδύνει τον ρυθμό του φτάνοντας στο τέλος :)

Ήταν το σημείο που σου "κοβόταν" η ανάσα περιμένοντας απο στιγμή σε στιγμή να πεταχτούν όλα στον αέρα!

Πραγματικά πολύ άγχος :)
 
Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία kambia.Αν βρεις κατι παρομοιο με το ελληνικο let me know please!Αυτο που προτεινες στο link μοιαζει αλλα μου φερνει για πολυ bebe.Ενω αυτο που κυκλοφορουσε τοτε εδω στη δεκαετια του '80 μπορουσαν να το παιξουν και μεγαλυτερης ηλικιας παιδια.Παντως thanx!
 
Κορυφαίο παιχνίδι! Αναρωτιόμουν αν θα το θυμόταν κανείς σήμερα! Είχαμε ξετρελλαθεί από την αγωνία μας παίζοντας μ'αυτό. Κάποτε το ξαπόστειλε η μαμά μου, ενώ λειτουργούσε ακόμη, επειδή είχαν χαθεί πολλά από τα σχεδιάκια. :xm:
 
Αggalitsas καλωςήρθες στην παρέα μας..! Το θυμαμαι κι εγω τελικά αμυδρά αλλά δεν μπορω να θυμηθω απο ποια εταιρεία ειχε κυκλοφορησει..!! Αυτο με τα ξαποσταλμενα παιχνιδια απο μαμάδες ειναι ένα θεμα που εχει απασχολήσει πολλούς...κι έχει κατασρέψει περισσότερους..! :)
 
makisimos είπε:
Αggalitsas καλωςήρθες στην παρέα μας..! Το θυμαμαι κι εγω τελικά αμυδρά αλλά δεν μπορω να θυμηθω απο ποια εταιρεία ειχε κυκλοφορησει..!! Αυτο με τα ξαποσταλμενα παιχνιδια απο μαμάδες ειναι ένα θεμα που εχει απασχολήσει πολλούς...κι έχει κατασρέψει περισσότερους..! :)
Καλώς σας βρήκα!! #)

Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα το retromaniax και που υπάρχουν κι άλλοι νοσταλγοί των παλιών μας παιχνιδιών!

Το τίκι τάκα μπουμ είχε κυκλοφορήσει από την ACTION GT αν δεν κάνω λάθος.
 
Καλώς σας βρήκα!! #)

Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα το retromaniax και που υπάρχουν κι άλλοι νοσταλγοί των παλιών μας παιχνιδιών!

Όσο για το τίκι τάκα μπουμ, δεν μπορω να πω με βεβαιότητα αν κυκλοφορούσε από την HASBRO ή την ACTION GT εκείνη την εποχή.

Στο εξωτερικό, κυκλοφορεί ακόμη και σήμερα από τη HASBRO και λέγεται PERFECTION FUN ON THE RUN.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ένα από τα αγαπημένα μου. Έπαιζα συνέχεια κόντρα στην αδερφή μου. Από ένα σημείο και μετά μπορώ να πω ότι παίζαμε με κλειστά μάτια! Μια μέρα μας ήρθε η ιδέα αντί να παίξουμε το "κλασικό" τικι τάκα μπουμ, να το χρησιμοποιήσουμε ως ωρολογιακή βόμβα που έχει τοποθετηθεί κάαααααπου μέσα στο σπίτι και πρέπει να βρεθεί πριν σκάσει :D

Σταδιακά τα κίτρινα σχήματα χάθηκαν είτε γιατί δε γλύτωσαν από την ηλεκτρική, είτε γιατί η μικρή Κάμπια τα χρησιμοποιούσε ως "νάρκες" στην είσοδο του δωματίου της και όποιος τα πατούσε έσπαγαν :( ( ε ρε δεν είχαμε μυαλό τότε). Στο τέλος ότι απέμεινε χαρίστηκε εν αγνοία μου (α ρε πατέρα...)

Πριν μερικές μέρες βρήκα σε κάδο ανακύκλωσης, μεταξύ και άλλων παιχνιδιών, το παρακάτω

IMG_20140205_182609.jpg

Είχε και τα σχήματα αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω δεύτερη βουτιά μες τον κάδο :eek:

Η χαρά μου δε λέγεται. Οκ δεν είναι το παλιό κλασικό τικι τακα μπουμ αλλά δεν παύει να είναι το ίδιο με μια μικρή παραλλαγή. Θα κάτσω όταν βρω λίγο χρόνο να φτιάξω τα σχήματα.

Ως παιχνίδι πάντως προσωπικά δεν το έχω συναντήσει στην ελληνική αγορά. 103024_L.jpg
 
Κι εμενα ηταν απο τα αγαπημενα μου και παντα τρομαζα οταν τελειωνε ο χρονος και πετάγονταν επανω τα σχηματα. Πρεπει να υπαρχει ακομη στο παταρι στο πατρικο μου σπιτι αλλά δυστυχως χωρις τα σχηματα... το ειχα βρει να πωλειται στο ιντερνετ ακουσον ακουσον 150 ευρω :(
 
Τι μου θυμίσατε...

Καλοκαίρι 1996 (ναι, δεν είναι ρετρό το 1996, αλλά ήταν καραρετρό για μένα, όπως θα δείτε) και οικογενειακές διακοπές στη Μυτιλήνη.

Είχαμε κανονίσει να μείνουμε σε ένα σπίτι που είχαν κάτι συγγενείς, αλλά δεν έμεναν μόνιμα, οπότε ήταν ακατοίκητο.

Το σπίτι ήταν εντελώς ρετρό! Τηλεόραση ασπρόμαυρη με ροδέλες για τη ρύθμιση των συχνοτήτων, αρκούδια από τη δεκαετία του 70'-80' (νομίζω ένα αρκούδι είχε πάνω και μια ετικέτα με το λογότυπο των τσαντών Polo), διακόσμηση επίσης εκείνων των δεκαετιών.

Στο δωμάτιο που κοιμόμουν με τον αδερφό μου υπήρχε και ένας παλιός υπολογιστής σε ένα γραφείο, άπειρα ράφια και κουτιά με δισκέτες, αλλά και ένα ξύλινο έπιπλο...

Φιλοπερίεργος όπως ήμουν, ένα μεσημέρι, μετά το μπάνιο και το φαγητό, επειδή δεν είχαμε τι να κάνουμε και έπρεπε να περάσουμε την ώρα μας έως το απογευματινό μπάνιο, κοίταζα τα πράγματα του δωματίου. 6 χρονών παιδί δεν είχα ιδέα από υπολογιστές... Οπότε και άνοιξα το ξύλινο έπιπλο, και τι να δω;;;

Μια ολόκληρη στοίβα με επιτραπέζια!!!!! Για μένα, ο παράδεισος!

Να έχεις αυτή την περιέργεια και το αίσθημα της "περιπέτειας", της αγωνίας για ανακάλυψη και του φόβου μη σε ανακαλύψουν και σε μαλώσουν, και να πέφτεις πάνω στο αγαπημένο σου είδος παιχνιδιού;;;

Μόνο που ήταν λίγο παλιά... Όλα από τη δεκαετία του '80!

Θυμάμαι "τα εμπόδια" μόνο, τα οποία δεν κατάφερα να παίξω, παρότι μου άρεσε η εικονογράφηση, αλλά και ένα ακόμα...

Το "τίκι-τάκα-μπουμ"!!! Είναι ακόμα χαραγμένη στο μυαλό μου η εικόνα της μαμάς και των παιδιών στο κουτί του παιχνιδιού.

Βγάζοντας έξω το κουτί, είδα πώς παίζεται, μου φάνηκε εύκολο στο παίξιμο, μπορούσα να παίξω και μόνος μου.

Οπότε και του έδωσα και κατάλαβε! Εν έτει 1996 είχα ξεπατώσει το τίκι τάκα μπουμ. Και ναι, είχα καταφέρει πολλές φορές να το "τερματίσω", βάζοντας όλα τα σχήματα στις θέσεις τους.

Δε θυμάμαι αν έκλεινα το διακόπτη ή αν το άφηνα επίτηδες να πετάει τα σχήματα. Θυμάμαι όμως το πόσο είχα παίξει αυτό το παιχνίδι, και πόσο με είχε ενθουσιάσει αυτή η ανακάλυψη... Η περιέργεια, ευτυχώς, δε σκότωσε τη "γάτα" αυτή τη φορά, αλλά τη βαρεμάρα της! Οπότε και έχει χαραχτεί αυτό το παιχνίδι πολύ καλά στη μνήμη μου, γιατί συνόδευε ένα από τα ομορφότερα και πιο ανέμελα καλοκαίρια των παιδικών μου χρόνων, ίσως και ολόκληρης της ζωής μου.
 
Πως δεν το ειδα, μερικα θεματα μας ξεφευγουν.

Πολυ ωραιο παιχνιδι. Δεν το ειχα αλλα εχω παιξει πολλες φορες!
 
δεν θυμάμαι το παιχνίδι, από τις περιγραφές που προηγήθηκαν πραγματικά ήταν ένα αγχωτικό παιχνίδι...όμως εκει είναι η πλάκα, στην ταχύτητα του παιχτη να τοποθετήσει σωστά όλα τα κομμάτια στις αντιστοιχες θεσεις...
 
gazzy90 είπε:
Μόλις βρήκε αυτό το παιχνιδάκι ο φίλος μου!!! Γράφει μάλιστα el greco και olympic toys πάνω. Δεν δουλεύει βέβαια πια αλλά μήπως είναι συλλεκτικό;;
αυτο

η ελληνικη εκδοση του παιχνιδιου

palia_paixnidia_400_14.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εκει που σκεπτομουν τι ωραια θα ηταν να υπηρχε ενα app αυτου του παιχνιδιου :p ,μου πανε οτι κυκλοφορει στα παιχνιδαδικα το original σαν "Ολα στον αερα".

.

.

epitrapezio-classic-perfection-hasbro-400-1260793.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα