[El Greco] Super Domino

Γεια σας παιδια! Ψαχνω να αγορασω την μεγαλη εκδοση (deluxe) του σουπερ ντομινο. Μηπως καποιος ξερει που θα την βρω? Ευχαριστω! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκινάς και ψάχνεις σε παλαιοπωλεία, δημοπρασίες και παλιά παιχνιδάδικα. Και καλή τύχη
 
Super Domino... αγορά με τα χρήματα από τα κάλαντα x3 (3 φίλοι) και το παιχνίδι κάθε εβδομάδα από σπίτι σε σπίτι.

Κουτί τώρα πια ούτε για δείγμα, αρκετά χύμα κομμάτια έχουν πάει (αναρωτιέμαι πως άραγε και δεν θυμάμαι) στο χωριό (μάλλον καμιά μάνα μου θα την έκανε την βρωμοδουλειά).

Το πιθανότερο αν κάποια στιγμή το θυμηθώ να τα κουβαλήσω Αθήνα και μέσω του Χαρίζονται του site Να τα πάρει κάποιος που ίσως του λείπουν κομμάτια ώστε να τα συμπληρώσει.
 
δεν ξέρω ρε παιδιά, έχω πάθει ψυχολογικό σοκ τελευταία! Μου θυμίζετε παιγνίδια που πραγματικά είχα ξεχάσει καν ότι είχα! Τι να πω; Θ 'ακουστεί υπερβολή ότι μετά από τόσα χρόνια επανέφερα στο μυαλό μου ανεκτίμητες πολύτιμες μνήμες όπως ο ήχος της μπίλιας στα σκαλοπάτια του Super Domino με δάκρυα στα μάτια; Να 'σαι καλά καλέ μου exetlaios! Που να 'ναι τώρα το καλό μας Domino....?
 
Σε σημερινή επίσκεψη στο παζάρι στην Ιερά οδό, είδα αυτό και μόνο και μόνο για να θυμηθώ τα νιάτα μου, χωρίς συλλεκτικό λόγο αφού είναι ελλειπές και κατεστραμένο και αφού δινόταν σε τιμή που ούτε τσίχλες δεν αγοράζεις πια, το πήρα και ξεμυρίζει στην βεράντα.

super domino 1 greekeagle12.jpg

super domino 2 greekeagle12.jpg

Αναμνήσεις.......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά πέτυχες κελεπούρια!!! Ξυπνάς υπέροχες παιδικές αναμνήσεις!!! Παίζει να έχω κι εγώ μερικά τουβλάκια σε καμιά κούτα!

Υ.Γ. Η ταινία που έχει το κουτί βγαίνει με ζέσταμα με πιστολάκι μαλλιών, για να φαίνεται πιο όμορφο, και κόλλησε με διάφανη ταινία το κουτί από μέσα!
 
kingtiger077 είπε:
Πραγματικά πέτυχες κελεπούρια!!! Ξυπνάς υπέροχες παιδικές αναμνήσεις!!! Παίζει να έχω κι εγώ μερικά τουβλάκια σε καμιά κούτα!
Υ.Γ. Η ταινία που έχει το κουτί βγαίνει με ζέσταμα με πιστολάκι μαλλιών, για να φαίνεται πιο όμορφο, και κόλλησε με διάφανη ταινία το κουτί από μέσα!
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα το κάνω όπως λες απλά θα το αφήσω μερικές μέρες να ξεμυρίσει, ξεμικροβιάσει γιατί που ξέρεις που τα βρήκαν ή που το είχαν αποθηκευμένο. Και εγώ όπως έχω πει παλιότερα έχω αρκετά κομμάτια στο χωριό, χωρίς κουτί και όπως θυμάμαι οι σκάλες ήταν μπλε..... τώρα εδώ είναι πορτοκαλί.... πάντως θα με βοηθήσει να προσθέσω ίσως κάποια κομμάτια που μου λείπουν από το χωριό.
 
Ωραιο ευρημα Αετε!!!!! :thumbup:

Απ'οτι βλεπω μονο οι δυο μπλε σκαλες σου πρεπει να σου λειπουν.

Μακαρι να βρεθουν σε μελλοντικη ρετροεξορμηση. :)

Οπως ειπε και ο Βασιλιας Τιγρης, η καφε ταινια βγαινει... ;)

Θελει ομως πολυ υπομονη και προσοχη

γιατι απο την πολυκαιρια,σιγουρα θα εχει αφησει στιγματα πανω στο κουτι.
 
Καλα εκανες και το πηρες. Αγαπημενο παιχνιδι, ωρες ατελειωτες.

Βρες και μερικες μπιλιες απο ρουλεμαν και εισαι μια χαρα...

:wave:
 
Καλό Χειμώνα σε όλους.... Επιστροφή από το χωριό και έφερα μαζί την φωτό από το παιχνίδι που βρήκα.

Από ότι είδα μόνο μια μπίλια λειπει και ίσως μερικά ντόμινο. Κατα τα άλλα ...φυσάει.........φςςςςςςςςςς.... αγορασμένο κάποια Πρωτοχρονιά των 80'ς με τα λεφτά από τα κάλαντα......

super domino 3 greekeagle12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φςςςςςςςςςςςςςςςςςς....πςςςςςςςςςςςς, αυτες ειναι ανακαλυψεις. Απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια!
 
Είχα περάσει ατέλειωτες ώρες παίζοντας αυτό το παιχνίδι με την αδερφή μου, ενώ στο διπλό ραδιοκασσετόφωνο έπαιζε συνεχώς η κασέτα Hits 6. Δεν έχω ιδέα, δυστυχώς που είναι το παιχνίδι. Ίσως είναι στο πατάρι, ίσως είναι στον πάτο της χωματερής :(
 
E ρε τι κατασκευες κλπ εκανα με αυτο το παιχνιδι ωρες ολοκληρες επαιζα και το γουσταρα με χιλια.Δυστηχως δεν το εχω πια χαθηκε,πεταχτηκε ουτε που θυμαμαι.

Φοβερη ανακαλυψη φιλε greekeagle12:thumbup:
 
το Super Domino El Greco ήταν φανταστικό με τις μεταλλικές μπίλιες και τα ωραία αξεσουάρ. Σε έκανε να θες να ασχοληθείς πιο σοβαρά με το...άθλημα. Το καινούργιο που βρίσκεις στα γνωστά πολυκαταστήματα καλούλι αλλά μου την σπάει που έχει τα γυαλένια μέσα.
 
δεν θυμάμαι το παιχνίδι αυτό, θα έκανε θράυση τότε...ποιος ήταν ο σκοπός του παιχνιδιού; Εστηνες τα τουβλάκια με τη σειρά και μετά έριχνες τη μπίλια και τα έβλεπες που έπεφταν διαδοχικά;

Πάντως χρονοβόρο για να στηθεί το παιχνίδι, απαιτεί υπομονή και γερά νεύρα!!!
 
BETTY BOOP είπε:
δεν θυμάμαι το παιχνίδι αυτό, θα έκανε θράυση τότε...ποιος ήταν ο σκοπός του παιχνιδιού; Εστηνες τα τουβλάκια με τη σειρά και μετά έριχνες τη μπίλια και τα έβλεπες που έπεφταν διαδοχικά;
Πάντως χρονοβόρο για να στηθεί το παιχνίδι, απαιτεί υπομονή και γερά νεύρα!!!
Ηθελε υπομονη και ορεξη και τα παιδια τα εχουν αν τους αρεσει το παιχνιδι. Ωρες εστηνα σχεδια και ηταν ωραια να τα στηνεις με διαφορους συνδυασμους.

Ηταν ωραιο να πεφτουν και να βλεπεις οτι το σχεδιο σου πετυχε και οτι πεσανε ολα.

Πριν λιγο καιρο απεκτησα ενα στο κουτι του :)

P1160442.jpg

P1160440.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την μεγάλη έκδοση, αλλά μου λείπει η σημαία τέλους... :(
 
Το θέλω πολύ αυτό το παιχνίδι, το είχα μικρός! Μου το είχαν χαρίσει, αν κι απ'ότι θυμάμαι του έλειπαν κάποια κομμάτια. Θυμάμαι τη λαχανί σβούρα όμως που γύριζε η μεταλλική νομίζω μπίλια κι απο κει που έβγαινε έριχνε τα τουβλάκια που είχες στήσει. Επίσης θυμάμαι μια ας το πούμε τραμπάλα που κυλούσε επίσης απο κει η μπίλια και κάπου κατέληγε για τον ίδιο σκοπό, το ρίξιμο των τούβλων! Απο τα καλύτερα παιχνίδια!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνιδάρα με τα όλα της και με έντονο το συναίσθημα της νοσταλγίας βλέποντας τις φωτογραφίες του Σταύρου και των άλλων παιδιών...

Δεν ξέρω γιατί δεν έχω σχολιάσει μέχρι σήμερα στο thread, αφού έχω έντονες μνήμες από το παιχνίδι... Τεσπα...

Απλά να αναφέρω οτι "χτυπήθηκε" αλύπητα, ολοκληρωμένο στο κουτί του και θα παραληφθεί αύριο - μεθαύριο...

Αααχχχχ... (αγαλίαση)...

Αν και κανένα και τίποτα δε θα είναι όπως ΕΚΕΙΝΟ... το ΙΔΙΟ... το ΔΙΚΟ ΜΟΥ! ::)
 
Πίσω
Μπλουζα