Elder Scrolls V : Skyrim. (Info and more) .

Πάει ένας μήνας που δεν έχω παίξει :( Τεσπά... θα ξεκινήσω πάλι, που θα πάει.

Έχω Deadric armor από την κορυφή μέχρι τα πόδια με πολύ καλό Enchantment (να το πας οπωσδήποτε στο 100%), με το Heavy armor και το two-handed 100% επίσης.

Το θέμα είναι όμως τί έχεις ανεβάσει (perks) στο armor. Heavy ή light? Πάντως Glass δε φόρεσα ποτέ!
 
Κοινώς daedric και απ'τους 2.

Το περίμενα να πω την αλήθεια απλά ήλπιζα να υπάρχει κάποιο "παράθυρο" για κάτι εναλλακτικό... επίσης, είχα την αίσθηση ότι η Dragon Armor συνολικά εξελισσόταν (με level 100 - enchancing) στην καλύτερη λόγω και της φύσης του ίδιου του παιχνιδιού. Τέλος πάντων... Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Παρατηρώ ότι έχετε και οι 2 σας , 2-handed weapon. Χμ.. απ'το Oblivion έχω εξελιχθεί σε 1-handed weapon player (αυτή τη στιγμή έχω Daedric με 30-35 fire Damage ~από quest στην Windhelm) + fire destruction στο άλλο (level 97-98). Γλυτώνω και το τόξο με αυτό τον τρόπο.

Στα υπόλοιπα, χρησιμοποιώ Daedric μπότες, στα χέρια, πανοπλία -> Ebony Mail (που δεν είναι η τυπική Ebony, την πήρα από daedric quest έχει αυξημένα ποσοστά & Poison για όποιον με ακουμπήσει) και για το κεφάλι την Dragon Helmet.

Το αλλοπρόσαλλο στο equipment οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι ήθελα χώρο στο inventory για να μαζέψω λεφτά ~με είχαν ρημάξει οι αγορές skills~ . Το γιατί δεν έχω χώρο στο Inventory τίθεται και σε μορφή ερωτήματος προς το τέλος του πόστ μου :p .

Όπως και να έχει, ακόμη και με αυτή τη σύνθεση, δεν έχω αντίπαλο.

Περί Glass που ανέφερα στο προηγούμενο πόστ...τελικά, δε φτάνει με τίποτα τις 2 κορυφαίες. Κρίμα! Είναι πολύ εντυπωσιακή οπτικά.

Πέρα από όλα αυτά, έχω το εξής πρόβλημα :

Θεωρώ ότι το Health Μου έχει υποστεί μείωση για κάποιο λόγο. Αυτή τη στιγμή, κι έχοντας την "ευλογία" Arkray (ή κάπως έτσι), το HP είναι 335. Δεν είμαι σίγουρος 100% αλλά έπρεπε να ήταν αρκετά παραπάνω... ακόμη τα ποσοστά μου φαίνονται σε πράσινο font. Γιατί? Αν κάνω ευλογία Talos, Πάει στο 300! Πολύ λίγο..

Έχω διαβάσει για Vampirism (δεν το έχω τσεκάρει), για απλές ασθένειες (δε νομίζω ότι φταίει αυτό, έχω χρησιμοποιήσει cure & ευλογίες), για αρνητικά ποσοστά στον εξοπλισμό (?)...

Φωτίστε με!

Κάτι άσχετο για το τέλος. Είδα αυτό τον οδηγό για god like armor. Λογικά εφαρμόζεται και στο pc :

http://www.xbox360achievements.org/forum/showthread.php?t=344048

...αν και προσωπικά, δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Χάνεται εξολοκλήρου η πρόκληση κι ενδιαφέρον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν τα Skill σου είναι σε πράσινο χρώμα σημαίνει οτι κάποιο enchantment στο gear σου το επηρεάζει.

'Οσο για το

ήθελα χώρο στο inventory
που λες πήγαινε στο The Steed Stone. Όπως θα διαβάσεις σου δίνει έξτρα 100 μονάδες βάρους χώρο και καθόλου πέναλτι από το βάρος της πανοπλίας.
Ερώτηση. Κοιμάσαι που και που στο παιχνίδι? Δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω επηρεάζει το health
 
Kambia είσαι κοπέλα? Είπα : O Kambia πιο πάνω, συγνώμη για το λάθος.

Ύπνος?? Παίζει να τον έχω βάλει να κοιμηθεί 1-2 φορές!

Εξαιρετική βοήθεια το Steed Stone! Ευχαριστώ.

Και πως θα δω ποιο με επηρεάζει? ή μήπως δεν είναι αρνητικό που έχει πράσινο χρώμα?
 
Scatman είπε:
Kambia είσαι κοπέλα? Είπα : O Kambia πιο πάνω, συγνώμη για το λάθος.
Lol ούτε το πρόσεξα. Κανένα πρόβλημα Scatman, συνήθισα

Scatman είπε:
Ύπνος?? Παίζει να τον έχω βάλει να κοιμηθεί 1-2 φορές!
Κακώς. Ξεκίνα να κοιμάσαι που και που.

Scatman είπε:
Εξαιρετική βοήθεια το Steed Stone! Ευχαριστώ.
Tίποτα. Εγώ από τότε που πήρα την ευλογία της δεν την αλλάζω με τίποτα :D

Scatman είπε:
Και πως θα δω ποιο με επηρεάζει? ή μήπως δεν είναι αρνητικό που έχει πράσινο χρώμα?
Καταρχήν το πράσινο είναι θετικό στα stats σου. Αν τώρα θες να δεις ποιο και τι σε επηρεάζει απλά ξεντύσου και βάλε ένα ένα το gear σου να δεις.

Το Ebony Mail εγώ θυμάμαι όταν το πήρα αλλά όσο και να το ανέβασα δεν με κάλυψε σαν πανοπλία. Σε κάποιο μπαούλο το έχω καταχωνιάσει.
 
Συμφωνώ με Kambia! (αυτό το Steed stone, να 'σαι καλά! Με έσωσες από τότε που μου το έδειξες! :D )

Περί health:

Απ' όσο γνωρίζω, αν κάτι σε επηρεάζει, το βλέπεις στα Active Powers, στο αριστερό βέλος της compass - εκεί που έχεις το magic / shouts / κτλ....

Κάνε και αυτό που πρότεινε η Kambia (βγάζεις ρουχαλάκια και κοσμήματα. Βλέπεις πόσο είναι το αρχικό health σου ενόσω είσαι "γυμνός" και μετά προσθέτεις ένα-ένα κομμάτι και σε κάθε προσθήκη, βλέπεις το health σου αν πρασινίζει ή αν κοκκινίζει).

Περί health, pt. II:

Θυμάσαι που σου είπα προηγουμένως για το enchantment? Όταν κάνεις διπλό enchantment στο cuirass σου, βάλε ένα καλό soul gem (grand) και βάλε ένα από τα 2 enchants το increase health. Το δεύτερο κάντο weight carry capacity και βουαλά! Έχεις μια ***** πανοπλία, με health increase & επιπλέον carry weight!

Συγγνώμη για τους όρους - είναι ανακριβείς, αλλά τα γράφω από μνήμης και βαριέμαι να ψάξω στον γούγλη τέτοια ώρα! #)

Περί One-Two handed:

Στην αρχή, δοκίμασα να το παίξω δουλεύοντας το one hand skill. Ωστόσο, κατόπιν ενός εντατικού σεμιναρίου με την Kambia & τον Pooky τηλεφωνικώς, μπήκα σε τροχιά ανάκαμψης των two handed & archery skill. Ταπεινή μου γνώμη: one or two-handed, μην το αφήνεις το τόξο!..... Μπορείς (αν κάνεις τα perks του), να κάνεις παπάδες!!!! Ειδικά σε stealth αποστολές κι ιδιαίτερα σε αυτές του Dark Brotherhood με έχει σώσει ουκ ολίγες φορές! ;)
 
Χμ... πάντως εγώ δε θα χαράμιζα κάποιο gear με enchantment για carry weight.
 
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Τελικά ήταν δική μου αίσθηση. Τϊποτα δεν έχει πάει στραβά. Έχω επενδύσει περισσότερο στο magic και το HP μου είναι 280 και με όλα αυτά φτάνει στο 335. Καθόλου άσχημα.

Kambia σχετικά με την ebony mail, ακύρωσα το πόστ, διότι σε νέα αναβάθμιση μετά το legendary, είδα ότι τα ποσοστά του δεν αυξήθηκαν αναλογικά με τα αντίστοιχα της Daedric, οπότε άδικος κόπος. Knock out! Πάντως,όποιος το πάρει στην ώρα του (γύρω στα lvl 25-30 ξεκλειδώνεται αυτό το quest) είναι κορυφαία επιλογή.

Συνεχίζοντας το θέμα της αναβάθμισης, ανακάλυψα πως μετά το legendary μπορεί να συνεχιστεί! (αντιθετικά με όσα διάβαζα εδώ κι εκεί).

Το έκανα τυχαία μια φορά χρησιμοποιώντας blacksmith potion(?) .. δε θυμάμαι τη διαδικασία.. μπορεί να με φωτίσει κανείς?

D@redevil, καταλαβαίνω ότι έχει πολλά πλεονεκτήματα ένα όπλο 2 χεριών ως προς το damage κι εφόσον συνδυαστεί με καλή ιδιότητα...αλλά και πάλι δε με ελκύει η ιδέα να το εφαρμόσω στην περιπέτεια αφού η ευελιξία των 2 ισχυρών επιλογών (από κοντά κι απόσταση) με συγκινεί πιο πολύ. Επίσης, δε μου φαίνεται πιο αποτελεσματικό από πχ δύο ίδια δυνατά One-handed όπλα με ιδιότητες.

Το τόξο το έχω υποτιμήσει και γνωρίζω ότι μπορεί να κάνει θαύματα αλλά από άποψη πρακτικότητας και Inventory Που έλεγα πριν, το εγκατέλειψα. Είναι λίγο αργά πλέον να γυρίσω σε αυτό.

Γενικά, αυτό που μ'αρέσει στο Skyrim και δεν συνάντησα στο Oblivion είναι το γεγονός ότι η πλήρης μάθησή του απαιτεί αρκετό χρόνο.

Και για να θίξω κι αυτό το θέμα.... Skyrim > Oblivion οριστικά κι αμετάκλητα για εμένα.
 
Ε, μια χαρά είσαι τότε Scatman. Εγώ από την άλλη δεν έχω επενδύσει τίποτα απολύτως σε magic! Γενικά όποτε παίζω rpg δεν είμαι φαν του magic skill.

Για το θέμα Skyrim > Oblivion συμφωνώ
 
Oποιος φχαριστηθηκε το παιχνιδι τωρα θα το ζησει και μεσα απο VR.

Skyrim PSVR trailer

 
Για οσουs εχουν μετριο gaming pc εποχηs για gaming 1080p κυριωs υπαρχουν και mods για την αναβαθμιση των γραφικων για να παιζεται το παιχνιδι ποιο ευχαριστα.

 
Πίσω
Μπλουζα