Elite: Dangerous

Eξαιρετική αγορά - μπράβο Maddog !! (εξυπακούεται βέβαια ότι o τίτλος είναι χιουμοριστικός και δεν αντικατοπτρίζει την αλήθεια... :D )

Οι "διαβαστεροί" Elitόβιοι, ας ρίξουν και μία ματιά εδώ για πιθανές αγορές...
 
Χαχαχα, δεν είπα κουβέντα για τον τίτλο επειδή αισθανόμουν 99,9% σίγουρος ότι κάτι θα σχολιάσεις σχετικά. :p

Εγώ πάντως επιμένω ότι το docking ήταν σπαστικό και χαλούσε το παιχνίδι.

Πάμε τώρα για άλλο ένα καλό...η σελίδα με την αφιέρωση του βιβλίου. Fuel for the fire... :diablotin:

attachment.php
 
τρομερή αφιέρωση...αν έγραφε κάτι αρνητικό για ατάρι στ θα το συνέχιζα μήπως και ξυπνήσει ο dino από τον λήθαργο της μη αντιπαράθεσης :) :p
 
Θα είχε θέματα με την όραση του μάλλον. Για την ακοή είναι σίγουρο :)
 
Πω πω !! Πραγματικά "φαρμακερό" το σχόλιο στο βιβλίο (πονηρά περασμένο ως "αφιέρωση" στη μαμά του :D )

Bέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση η επιλογή του Speccy να μην είχε να κάνει με το... IQ της μαμάς του (η οποία μπορεί να μην είχε την παραμικρή επαφή με μικροϋπολογιστές), αλλά να έγινε με γνώμονα το κόστος. (δηλ. επιλογή του φτηνότερου οκτάμπιτου που έτυχε να βρεί στην αγορά, ώστε να μην επιβαρύνει και πολύ το πορτοφόλι της...)

Πάντως, όσον αφορά το Εlite, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει "definitive" οκτάμπιτη έκδοση (με την έννοια μίας version που είναι καλύτερη σε όλους τους τομείς απο τις υπόλοιπες), οπότε δεν έχει και τόση σημασία η "κόντρα". :)

Επι τη ευκαιρία τώρα, να κάνω και ένα σχολιάκι που αφορά την προσάραξη στον σταθμό στο E: D (για όσους τυχόν αναρωτιούνται πως είναι σε σχέση με το αυθεντικό Elite...).

Με χαρά λοιπόν μπορώ να πω ότι είναι πιό εύκολη απο ποτέ !! Λόγω του ότι έχετε πλήρη έλεγχο των thrusters σας (με δυνατότητα να μειώσετε ταχύτητα στο μηδέν), καθώς και λόγω της ακόμα πιό αργής (!) περιστροφής των σταθμών σε σχέση με το αυθεντικό Elite, το docking είναι πλέον easy peasy - lemon squeezy. (πραγματικά, το πιό άχρηστο κομμάτι equipment στο E: D είναι τα docking computers, και κανείς βετεράνος του elite που σέβεται τον εαυτό του δεν πρόκειται να τα αγοράσει - πλην φυσικά λόγω της νοσταλγίας για τον Γαλάζιο Δούναβη...).

Επίσης σημειώστε ότι όταν είστε ακόμα στην αρχή (πριν αγοράσετε τα ογκώδη πλοία των πολλών εκατομμυρίων), η είσοδος είναι ιδιαίτερα ευρύχωρη, οπότε ούτε απο εκεί υπάρχει πρόβλημα. (είναι όμως δύο κατευθύνσεων, άρα λίγο προσοχή όταν μπαίνετε ή βγαίνετε ταυτόχρονα με άλλο σκάφος).

Τέλος, για να βρείτε την είσοδο, και πάλι δεν θα υπάρξει πρόβλημα: Σε σταθμούς τύπου Ocellus, Orbis, κλπ η είσοδος είναι φανερό που βρίσκεται απο το σχήμα τους, ενώ ειδικά για τους γνωστούς μας Coriolis υπάρχουν βελάκια στις πλευρές του ολογράμματος στα αριστερά του cockpit, τα οποία δείχνουν προς την πλευρά που βρίσκεται η είσοδος ώστε να μη "χάνεστε". :)

Στο approach, λίγο πριν βγούμε απο την "υπερταχύτητα" ("supercruise" - κάτι αντίστοιχο με το Torus jump drive που ξέραμε), και πάλι -σε γενικές γραμμές- έχουν τηρηθεί "οι παραδόσεις" - πράγμα θετικό. (για όσους δεν έχουν παίξει παλιότερα Elite, αυτό σημαίνει ότι η είσοδος του σταθμού "βλέπει" προς τον πλανήτη, οπότε καλό είναι πριν κάνετε disengage το FSD, να "χωθείτε" ανάμεσα σε σταθμό και πλανήτη ώστε να βρεθείτε σε καλύτερη θέση για docking).

---EDIT---

Exoυμε και φρέσκα νέα για το Courier:

"Imperial Courier is a reasonably quick ship (Speed 277) with a modest jump distance of 7.81 light years. It costs just over twice as much as the Lakon Type 6. It has three medium hardpoints with 4 utility hardpoints and as standard 12 tonnes cargo capacity."

Captain, στάθηκες τυχερός !! Μόλις 2 εκατομμυριάκια (άντε και 2-3 ακόμα για ένα μέτριο kit εξοπλισμού), και καθάρισες. :)

---EDIT 2---

"Ανοιξε" το beta testing της έκδοσης 1.3 (για όσους έχουν το σχετικό access), και οι αλλαγές είναι μπόλικες !!

Δεν έχουν να κάνουν μόνο με προσθήκες των factions, drones, νέων σκαφών, κλπ, αλλά και με tweaks σε ήδη υπάρχοντα features όπως αποστολές, πυρομαχικά, chaff, gimbal targetting, και πολλά ακόμα.

Πάντως έχει ήδη γίνει μεγάλος ντόρος με την επιβολή ενός 10% κάτω στην τιμή πώλησης ενός εξαρτήματος, επειδή είναι μεταχειρισμένο. Ο λόγος είναι ότι ενώ μεν αυτό φαντάζει πιό λογικό και "ρεαλιστικό", έχει ταυτόχρονα και την "παρενέργεια" ότι χάνονται μεγάλα ποσά χρημάτων (της τάξεως των εκατομμυρίων στα μεγάλα σκάφη) κάθε φορά που ο παίκτης θέλει να πειραματιστεί με ένα configuration, και μία-δύο μέρες μετά, να το αλλάξει.

Επίσης είναι λίγο "σκοτεινό" το θέμα με τις επικυρήξεις (δεν εξαγοράζονται πλέον, αλλά παραγράφονται μετά απο 7 μέρες), ή το ότι τα major factions δεν καταγράφουν τις πειρατικές πράξεις, καθώς και μερικές ακόμα λεπτομέρειες (reputation decay, κλπ).

Για να δούμε τελικά τι απο όλα αυτά θα "περάσει" και στην τελική έκδοση του Powerplay...

---EDIT 3---

Και, ναί, κυρίες & κύριοι, η κυκλοφορία της έκδοσης 1.3 (Ρowerplay) είναι γεγονός !! :headbangdude:

Eκανα λίγες αποστολές, αλλά δεν εμβάθυνα ακόμα στις powers. (οι οθόνες με τις σχετικές πληροφορίες δείχνουν overwhelming - τουλάχιστον την πρώτη φορά, μέχρι να τις συνηθίσουμε). Με τα νέα στοιχεία του mining μάλλον θα αργήσω να ασχοληθώ. Προς το παρόν, ίσως αγοράσω τα Courier και Diamondback για να έχω εμπειρία "απο πρώτο χέρι"... (σημειωτέον ότι το Diamondback έχει 2 εκδόσεις :) )

Captain Kal, ακόμα κάθεσαι; :D

---EDIT 4---

Kαι ενώ ταλαιπωρούμαστε με τα συνεχόμενα updates της έκδοσης 1.3 (powerplay) που προσθέτουν τον ίδιο αριθμό bugs με όσα διορθώνουν, εν τω μεταξύ στις κονσολάδικες "ακτές" εμφανίσθηκε ένα game preview για το XBox1, και μάλιστα σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή για όσο καιρό διαρκέσει η ανάπτυξη του παιχνιδιού, μέχρι να ολοκληρωθεί 100% !! (έτσι τώρα υπάρχει ένα ακόμα κίνητρο για την αγορά του - αν και το κονσολάδικο κοινό εξακολουθεί κατά τη γνώμη μου να είναι "ακατάλληλο" για τέτοιου είδους παιχνίδια).

Το θέμα είναι αν υπάρχει έστω και ένας κάτοχος XBox1 στο forum, ώστε να δοκιμάσει το free trial και να μας πεί εντυπώσεις. (...αλλιώς θα καταφύγουμε ως συνήθως στο youtube...)

---EDIT 5---

Με αφορμή την εμφάνιση της κονσολάδικης XBOX1 έκδοσης, έχουμε την δημιουργία ενός update (1.4) ονόματι CQC (η ονομαστική ομοιότης με τις τεχνικές μάχης του αγαπητού κυρίου Snake, είναι εντελώς συμπτωματική :p ). Mάλιστα, τo update αυτό θα εφαρμοστεί πρώτα στην έκδοση του XBOX1 και μετά στα PC !!

Πρόκειται για μάχες μεταξύ παικτών σε χάρτες α-λα-"αρένα", χωρίς να υπάρχει το ρίσκο της πληρωμής της ασφάλειας όταν κάποιος παίκτης χάσει. Βέβαια, απο τη στιγμή που επιτρέπονται μόνο μικρά σκάφη στην αρένα, το κόστος της ασφάλειας έτσι κι αλλιώς θα ήταν μικρό... Ισως θα έπρεπε να επιτρέψουν και την εισαγωγή μεγαλύτερων σκαφών, σε συνδιασμό με ένα κατάλληλο matchmaking που θα έβαζε στην αρένα πολλά μικρά σκάφη και ελάχιστα μεγάλα, ή να μπορούν να κανονίσουν ομάδες παικτών τον αριθμό και το ratio που θέλουν ανάμεσα σε μικρά & μεγάλα σκάφη, καθ΄ως και τις προϋποθέσεις για νίκη.

Επίσης δεν ξέρω αν αισθάνομαι άνετα με την ύπαρξη "power-ups" διασκορπισμένων στην αρένα...

Σε γενικές γραμμές πάντως, ήμουν απο παλιά υπέρ ενός arena option, λόγω του ότι το κόστος της ασφάλειας των μέσων & ακόμα περισσότερο των μεγάλων σκαφών σε αποτρέπει απο το να βρεθείς με κάποιον γνωστό και να συγκρουστείτε "just for the fun of it" - λόγω του ότι στο τέλος όποιος χάσει θα κληθεί να πληρώσει "τα σπασμένα". (και χαμένα χρήματα = χαμένος χρόνος, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, όπου ο ελύθερος χρόνος μου για παιχνίδι είναι περιορισμένος, και γι' αυτό άλλωστε δεν ρισκάρω να παίζω Elite σε "open").

Συνεπώς εξακολουθώ να λέω "ναί" σε ένα ξεχωριστό arena combat option, επισημαίνοντας όμως και πάλι ότι δεν βλέπω με τόσο καλό μάτι την ύπαρξη powerups, ενώ και η συμμετοχή μόνο μικρών σκαφών νομίζω πως περιορίζει την ποικιλία σε tactical situations ενός τέτοιου mode.

---EDIT 6---

Mετά την χθεσινή ανακοίνωση του Horizons expansion (με planetary landings, Surface Recon Vehicles, και την δυνατότητα αγοράς ενός Cobra MkIV σαν "bonus") έχει επικρατήσει ενθουσιασμός, αν και προσωπικά με έχει απωθήσει το υπερβολικό κόστος: 50 ευρώ για ένα expansion (38 ευρώ με μία μικρή έκπτωση για περιορισμένο διάστημα) δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσό... (η Frontier Developments το προσφέρει το expansion αποκλειστικά "μαζί με το αρχικό E: D" ως δικαιολογία για να κρατήσει όσο το δυνατόν ψηλότερα την τιμή).

Δηλαδή στην ουσία εμείς οι παλιότεροι παίκτες είναι σαν να ξανααγοράζουμε το βασικό παιχνίδι !!

Βέβαια, βασιζόμενοι στις ήδη εξωφρενικά υψηλές τιμές κάποιων "extras" (όπως paintjobs για τα διαστημόπλοια), είχαμε ήδη καταλάβει ότι σκοπός της Frontier Developments είναι να βγάλει "απο τη μύγα ξύγκι", οπότε δεν εκπλήσσει και πολύ η πολιτική τιμών για το expansion... :D

---EDIT 7---

Επιτέλους το CQC μπήκε σε beta και στην έκδοση για pc. Mαζί με αυτό έρχονται και νέα σκάφη, όπως τα Federal Gunship, Federal Assault Ship, και Imperial Eagle. :thumbup:

---EDIT 8---

Σε περίπτωση που σας διέφυγε, να πούμε ότι ξεκίνησε και ένα "stress test" στο CQC. :)

Aρκετά καλό το "arena" mode, αν και εκτός απο τυχαίο matchmaking θα ήθελα να μπορούσα να παίρνω συμπαίκτες επιλεκτικά. Ισως μέσω των squadrons να δίνεται μία τέτοια δυνατότητα. (δεν το έχω ψάξει ακόμα).

Kατά τα λοιπά, κυριαρχούν τα μικρά σκάφη (όπως είπαμε και παραπάνω) για να δοθεί έμφαση στο dogfighting, ενώ υπάρχουν και τα power-ups, τα οποία δίνουν μία πιό "arcade" διάσταση, (φαντάζομαι θα τα συνηθίσω...).

Επίσης, προσοχή στα πλήκτρα / κουμπιά που έχετε σετάρει, διότι δεν λειτουργούν όλα !! (π.χ. ορισμένα που έχουν να κάνουν με το targetting έχουν απενεργοποιηθεί, για να γίνονται οι μάχες λίγο πιό δύσκολες)

Κάτι άλλο που παρατήρησα ήταν και το γνωστό μας training, το οποίο το "κονσολοποίησαν" (προφανώς για χάρη του XBOXOne), κάνοντάς το πολύ ευκολότερο (τώρα παίρνουμε και άλλα σκάφη εκτός απο Sidewinder, τα οποία διαθέτουν απο gimballed lasers μέχρι και railguns !!)

---EDIT 9---

Νέο update !! (...[fixed!])

Περάσαμε πλέον και επίσημα στην έκδοση 1.4, που περιλαβάνει το CQC (μέχρι χτες παίζαμε ακόμα το stress test - όπως είχαμε πεί παραπάνω), καθώς και τα νέα σκάφη (Federal Gunship, Federal Assault Ship, και Imperial Eagle). Eδώ σημειώστε πως ό,τι καταφέρατε μέχρι τώρα στο CQC stress test, έχει γίνει reset.

Οι αλλαγές βέβαια δεν είναι μόνο αυτές - έχουμε μπόλικες ακόμα προσθήκες και μικρο-διορθώσεις.

Αν και τους τελευταίους μήνες κάνω μία "αποτοξίνωση" απο το main game του E: D (διότι υπάρχουν και άλλα games που περιμένουν να παιχθούν), θα φροντίσω να κάνω και πάλι κάποιες δοκιμές για να έχω μία "first-hand" εμπειρία. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγόρασα κι εγώ το E.D πριν λίγες μέρες που ήταν προσφορά στο steam αλλά είμαι χωρίς Joystick. Δοκίμασα με ποντίκι, με pad από 360 και είναι δράμα η κατάσταση.

Θα μπούμε πάλι σε έξοδα.

Billy διάβασα ότι έχεις γράψει για Joystics, έχει αλλάξει κάτι σήμερα; Αν αγόραζες τώρα τι θα έπαιρνες;
 
Kαταρχάς, thanks στην αγαπητή D@re για το fix. :thumbup:

Shock, ναί, είχα γράψει για αναλογικά joysticks της περιόδου '92 - '95.

Kάποιες απο αυτές τις εταιρίες συνεχίζουν να παράγουν ποιοτικά joysticks (ειδικά οι Thrustmaster και CH Products, ενώ στο "παιχνίδι" έχουν μπεί εδω και καιρό και εταιρίες όπως η Logitech και η Saitek). Προσωπικά, μόνο με joystick μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς τέτοια παιχνίδια, αν και όσοι έχουν κονσόλα λένε ότι το παίξιμο με gamepad είναι απλά θέμα συνήθειας !! (χαρά που θα κάνει ο Wally... :D )

Τώρα, για αγορά ενός joystick, ένας βασικός παράγοντας (εκτός απο την ποιότητα και την λειτουργικότητα) είναι το ποσό που μπορείς να διαθέσεις. Οι φανατικοί των sims (όπως π.χ. ο συμπολεμιστής Captain Kal :) ) χρησιμοποιούν επαγγελματικότερα (άρα και ακριβότερα) joysticks, τα οποία συνοδεύονται και απο throttle, και πάνω στα οποία μπορείς να κάνεις map ό,τι κουμπί τραβάει η ψυχή σου...

Απο Thrustmaster, το latest & greatest μοντέλο είναι το Warthog (ρέπλικα τoυ stick του A-10), αλλά φυσικά είναι πανάκριβο !! (O Cap. Kal χρησιμοποιεί το προηγούμενο μοντέλο, το Cougar - ρέπλικα του stick του F-16).

Aπο CH Products, εκτός απο το Flightstick Pro (ναί, κυκλοφορεί ακόμα !!) και το Combatstick, θα βρείς και το πολύ αξιόπιστο Fighterstick (το οποίο είναι το joystick που χρησιμοποιώ εγώ - χωρίς να έχω αγοράσει το αντίστοιχο throttle όμως, λόγω... μονίμως περιορισμένου χώρου στο γραφείο !! :p ). Το πρόβλημα εδώ είναι (πέρα απο την τιμή), ότι στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θα εντοπίσεις κάποιον να εισάγει προϊόντα της CH...

Aν θέλεις κάτι πιό mid-range σε τιμή, μπορείς να κοιτάξεις προς Saitek μεριά, με προϊόντα όπως το Χ-52, Χ-52 Pro, καθώς και το καινούριο X-55 Rhino. Tα παραπάνω joysticks περιλαμβάνουν και throttle, ενώ ειδικά το αρχικό X-52 (με το "διαστημικό" look) κυκλοφορεί πολλά χρόνια στην αγορά και έχει πέσει αρκετά η τιμή του. Ενα ακόμα plus στο X-52, είναι ότι αποτελεί το joystick πάνω στο οποίο "χτίστηκε" o χειρισμός του E: D (μάλιστα αν κάνεις mouselook και δείς το χέρι του avatar-πιλότου σου, θα διαπιστώσεις ότι αυτό είναι το stick που κρατάει !!)

Τέλος, για μικρότερα "βαλάντια", υπάρχουν και εκεί αξιοπρεπείς λύσεις όπως τα T-Flight Hotas X (με throttle) και Τ-16000-m (χωρίς throttle), ή για -ακόμα- χαμηλότερη τιμή, μπορείς να πάς σε μία "bare-bones" λύση όπως το Extreme 3D Pro της Logitech.

Mία τελευταία διευκρίνηση: Γενικά όταν γράφω "throttle" εννοώ αυτόνομο throttle (μανέττα). Το λέω αυτό, διότι ορισμένα απο τα παραπάνω joysticks έχουν ήδη κάποιο (υποτυπώδες) ενσωματωμένο throttlάκι (είτε ροδέλλα, είτε slider).

Oπότε με την πρώτη ευκαιρία κάνε ένα goοglάρισμα για όλα τα παραπάνω, και δες τι θεωρείς ότι είναι αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να συμπληρώσω και εγώ στα πολύ σωστά, που ανέφερε ο συμπολεμιστής billy. Αυτό, είναι ένα Logitech Extreme 3D Pro Joystick (το οποίο μπορείς να το βρεις και ασύρματο εάν ψάξεις λίγο παραπάνω. Αυτό, είναι ένα Saitek X52 HOTAS (Hands On Throttle And Stick), εάν μπορείς να αγοράσεις τέτοιο σύστημα.

Ανεξάρτητα του τί θα πάρεις, προσπάθησε να το δοκιμάσεις πρώτα, για να δεις εάν σου αρέσει η αίσθηση που αφήνει (εάν έχει μεγάλη ή μικρή αντίσταση κλπ. Εγώ με το Cougar, έχω κάνει μπράτσα μεν, το έχω συνηθίσει δε και πιο μαλακά joysticks, όπως το ασύρματο Logitech με δυσκολευόυν).

Που θα τα δοκιμάσεις τώρα. Εάν είσαι στην Αθηνα, στο Public του Συντάγματος, μέχρι πρότεινος είχε μια αρκετά καλή συλλογή από joysticks, σε έκθεση, οπότε μπορείς να τα δοκιμάσεις. Όπως και να ναι πάντως, Welcome Aboard Commander!!!
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφοριες. Ακόμα και τα φθηνά ειναι 60+? όποτε δε με παίρνει για κάτι άλλο πλην του Logitech που αναφέρατε.

Το x52 έχει πάνω απο τη διπλάσια τιμή (135+).

Μετά πάμε στα 185+....
 
Και ναι έκανα αρχή με τα tutorials, αφού είδα πρώτα τα videos στο youtube που έχει ανεβάσει η Frontier.

Κατέληξα στο Τ-16000-m το οποίο απ' ότι έχω δει ως τώρα είναι κλάσεις ανώτερο από ένα Saitek της κακιάς ώρας που είχα παλαιότερα (δε θυμάμαι μοντέλο, αλλά αντίστοιχης κατηγορίας).

Το setup που έχω στα βασικά κουμπιά είναι το εξής:

-Στο πάνω μέρος τα "κατευθυντικά" έχουν τους πλαϊνούς και πάνω/κάτω κινητήρες που με βοηθάνε πολύ στο docking.

-Το πάνω αριστερά είναι ο πρώτος στόχος, το πάνω δεξιά ο δεύτερος στόχος.

-1ο και 2ο Fire είναι τα κλασσικά

και μετά έχω βάλει στα αριστερά της βάσης Reverse throttle button.

Όλα τα άλλα τα έχω πάνω στο πληκτρολόγιο επειδή δε με βολεύουν όπως είναι κολλητά το ένα με το άλλο τα κουμπιά στη βάση του Joystick.

Παιδιά, το παιχνίδι είναι εκπληκτικό, και κάτι που με τρελαίνει τελείως είναι ο ήχος, ωστόσο το παίζω σε PC του 2008 με μια 560Τι του 2011(?) σε 1920x1280 ανάλυση και είναι παν-γρήγορο.

Έχω εντυπωσιαστεί πραγματικά.
 
Ωραίος !! :)

Τα tutorial missions πρέπει οπωσδήποτε να τα δοκιμάσει κάθε νέος παίκτης, για να εξοικειωθεί με τις βασικές λειτουργίες. Κατά τη γνώμη μου αρκούν και με το παραπάνω, καθιστώντας τα βιντεάκια περιττά (προσωπική άποψη) - απο τα οποία έτσι και αλλιώς δεν έχω παρακολουθήσει κανένα.

Το Τ-16000-m (το οποίο το ανέφερα και παραπάνω), είναι όντως απο τις καλές επιλογές, διότι προσφέρει μεγάλη ακρίβεια στις κινήσεις (αφού έχει hall sensors αντί για ποτενσιόμετρα). Eπίσης βολεύει, αν είσαι αριστερόχειρας (συναρμολογείς τα πρόσθετα πλαστικά του μοχλού όπως σε βολεύει).

Τα αρνητικά είναι η άβολη θέση του ενσωματωμένου throttle (προφανώς το τοποθέτησαν εκεί προκειμένου να τηρηθεί η "αμφιδέξια" φιλοσοφία του design), καθώς και η θέση ορισμένων κουμπιών τα οποία βρίσκονται σε δύσκολα-"προσβάσιμη" μεριά του joystick (και πάλι για τον ίδιο λόγο) - αν και αυτό δεν θα σε απασχολήσει, εφόσον όπως ειπες χρησιμοποιείς και πληκτρολόγιο.

Καί ναί, όντως η COBRA engine (in-house δημιουργία της FD) είναι γρήγορη, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στο hardware (αυτό είναι απο τα πρώτα πράγματα που διαπίστωσα όταν έπαιζα το pre-release demo στο πενιχρό μου λαπτοπάκι... :) )

Ευτυχώς δηλαδή, διότι το άλλο μεγάλο space sim (το πολυαναμενόμενο Star Citizen, trial του οποίου έπαιξα πριν λίγους μήνες) είναι αρκετά απαιτητικό. (προφανώς τηρεί την παράδοση που θέλει τα sims του Roberts να σπρώχνουν τα μηχανήματα κάθε εποχής στα όριά τους :D )

Τώρα, για την διάταξη των λειτουργιών στα κουμπιά, εξαρτάται τι βολεύει τον καθένα... Προσωπικά, το POV/"coolie" hat (τα "κατευθυντικά" που είπες) το έχω σετάρει για power distribution, μιά και "παίζω" αρκετά με αυτό.

Θα πρότεινα κάποιο απο τα πιό "προσβάσιμα" κουμπιά του joystick (δηλ. αυτά που βρίσκονται πάνω στον μοχλό) να έχουν και την λειτουργία "boost" (χρήσιμη αν εμπλακείς σε μάχη), ή ακόμα και κάποια άλλη βοηθητική λειτουργία (π.χ. ενεργοποίηση shield cell, chaff, κλπ), διότι ειδικά στις μάχες υπάρχει πάντα περισσότερος "πανικός" και δεν συμφέρει εκείνη την ώρα να "ψάχνεσαι" με το πληκτρολόγιο.

Πάντως έχε υπόψιν ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο κουμπί του joystick και ως shift button, και μέσω αυτού να "αναθέσεις" περισσότερες λειτουργίες στα άλλα κουμπιά.

------

Eπίσης να δώσω και το καθιερωμένο update:

Η πιό πρόσφατη κυκλοφορία είναι εκείνη της έκδοσης 1.4.01, η οποία μεταξύ άλλων κάνει τα interdictions λίγο πιό εύκολα (διότι λέγεται ότι η FD τα παραδυσκόλεψε στο προηγούμενο update...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Update

--------

"Aνοιξε" η δοκιμαστική περίοδος της έκδοσης 1.5 (ships), για όσους "μπρούκληδες" είχαν αγοράσει beta access !! :)

Το log με τις αλλαγές είναι ως συνήθως τεράστιο, αλλά πάντως μέσα στις αλλαγές βρίσκονται και τα νέα σκάφη που περιμέναμε:

- Asp Scout

- Viper MkIV

- Federal Corvette

- Imperial Cutter

- Keelback

Αυτό θα είναι και το τελευταίο major update πριν την εμφάνιση του (πανάκριβου) Horizons. Πιθανότατα θα υπάρξουν και άλλα updates πριν το horizons, αλλά θα είναι minor. (gameplay balancing issues, bugfixes, κλπ)
 
Γϊνεται χαμός με το Black Friday Sale (ειδικά σε υπηρεσίες που διαθέτουν πληθώρα games όπως το Steam), και είναι σίγουρα πολύ θετικό να βλέπουμε το Elite σε τιμή-"χώμα" στα 12 έουρος. (θα είναι ασυγχώρητος όποιος δηλώνει fan του είδους και δεν εκμεταλλευτεί την ευκαιρία για να σπεύσει να το αποκτήσει).

--Ομως-- απ' όσο ξέρω, το Horizons δεν υπόκειται στην σχετική έκπτωση του Black Friday. (είχαν κάνει ένα πολύ μικρό σκόντο παλιότερα για όσους είχαν ήδη αγοράσει το κανονικό / βασικό παιχνίδι). Δηλαδή, τα 50 ευρώπουλα (40 λίρες) είναι η κανονική του τιμή, και όχι η "εκπτωτική".

Οπως και να 'ναι, το Horizons (ως έχει) έχω δηλώσει πως δεν θα το αγοράσω. Τις απόψεις μου για την τιμή-κοροϊδία (βλέπε τακτική Guild Wars - Heart of Thorns expansion) που φτύνει κατάμουτρα τους παλιούς παικτες καθώς και για το νέο περιεχόμενο με τις "καγκουριές" και τα παντηλίκια των οχημάτων εδάφους Scarab SRV (κλπ-κλπ), τις έχω αναπτύξει παλιότερα σε προσωπική συζήτηση με τον Captain Cal (αν χρειαστεί ίσως τις κάνω copy-paste και εδώ).

Μελλοντικά, εάν και εφόσον πέσει η τιμή, θα προβώ σε σχετική αγορά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Update

--------

Κυκλοφόρησε επίσημα χθες (για εμάς τους "κοινούς θνητούς") η πολυαναμενόμενη έκδοση 1.5 (Ships). Οπως λέγαμε και παραπάνω, οι αλλαγές είναι πολλές και δεν αφορούν μόνο την προσθήκη σκαφών. (π.χ. κοιτάξτε στο δεξί πάνελ για να δείτε επιλογές για materials, ενώ στον εξοπλισμό υπάρχει και η πρόβλεψη για planetary approach suite - το οποίο προφανώς προορίζεται για τους κατόχους του Horizons - το οποίο επίσης έχει κυκλοφορήσει !!).

Περισσότερα σχόλια εν καιρώ, όταν (ή καλύτερα "αν") βρω χρόνο να ασχοληθώ λίγο παραπάνω...
 
Περισσότερα σχόλια εν καιρώ, όταν (ή καλύτερα "αν") βρω χρόνο να ασχοληθώ λίγο παραπάνω...
Πολύ μεγάλη κουβέντα. Ψηνόμουν να πάρω το Horizons, αλλά ούτε τις γιορτές δε θα μπορέσουμε να ασχοληθούμε!! Οπότε παραμένει στα υπ' όψιν!!! :(
 
Mετά απο την γενική κατακραυγή για την τιμολογιακή πολιτική της FD (θυμάστε τι έγραφα παραπάνω) και αφού ακολούθησαν αρκετά αρνητικά σχόλια - ειδικά απο τους χρήστες του Steam, φαίνεται πως ίδρωσε λιγάκι το αυτί τους, μετριάστηκε και ο... στρουθοκαμηλισμός, και έγιναν κάποιες αλλαγές !!

Ετσι, απο τούδε και εις το εξής το Horizons θα κοστολογείται ως αυτόνομο expansion (μέχρι τώρα το έδιναν μαζί με το main game για να κρατάνε την τιμή ψηλά, α-λα Heart of Thorns), ενώ και στο Steam θα μπορεί να αγοραστεί πλέον ως DLC (...αφού έτσι κι αλλιώς τέτοια ήταν η ιδιότητά του).

Οπότε και στο site της FD θα υπάρχουν πλέον τρία σχετικά προϊόντα:

1) Mία deluxe έκδοση του E: D που θα περιλαμβάνει το κεντρικό παιχνίδι, το Horizons, καθώς και μερικές paintjobs, etc.

2) To E: D αυτόνομο. (επιλογή που αυτή τη στιγμή αποτελεί εξαιρετικό value for money)

3) To Horizons (αυτόνομο, και πλέον διαθέσιμο στην... "προνομιακή" τιμή των 33.99 έουρος :p )

Γνώμη μου είναι πάντως, πως ούτε και σε αυτή την τιμή αξίζει τα λεφτά του, αφού το content παραμένει προς το παρόν μικρό (και ειδικά στην περίπτωσή μου, αδιάφορο). Μία τιμή γύρω στα 10 με 15 ευρώ είναι πιό λογική και "ταιριαστή" στο expansion αυτό, οπότε θα πρότεινα να περιμένετε κάποια απο τις περιόδους εκπτώσεων. (ήδη υπάρχει μία πρώτη έκπτωση 20% αλλά είναι αρκετά μικρή, imho)
 
Βασικά βρήκαν την καραμέλα το season pass, και το έστρεψαν προς τα εκεί!! Αφού ακόμα δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, σε προσφορά!!! (Μας τα έφαγε το Star Citizen :p )
 
Eχουμε νεότερα απο το "μέτωπο" του E: D. :)

Πλέον, το γνωστό μας CQC (διαβάστε την προηγούμενη σελίδα του thread αν δεν ξέρετε τι είναι) θα κυκλοφορεί αυτόνομο ως "Ε: D Arena".

H "αυτονομία" του αυτή θα είναι και σε τιμολογικό επίπεδο, αφού θα μπορεί να αποκτηθεί επι πληρωμή !! (στα 6,75 ευρώ απο το κατάστημα της FD ή απο το Steam). Εννοείται ασφαλώς ότι οι κάτοχοι του E: D το έχουν ήδη δωρεάν, οπότε η τιμή (χώμα) του Arena θα λειτουργεί ως "entry level" περιεχόμενο για όσους μέχρι τώρα απέφευγαν να αγοράσουν το full game επειδή δεν ήθελαν εμπλακούν με κάτι που τους φαίνεται "πολύπλοκο", αλλά ήθελαν απλά να βγάλουν το άχτι τους σε PvP μάχες.

Αν ανήκετε σε αυτή την μερίδα των gamers, τότε κατά την άποψή μου το E: D Arena αποτελεί μία πολύ συμφέρουσα αγορά λόγω της εξαιρετικά χαμηλής τιμής του. (και αν κάποια στιγμή θελήσετε να προχωρήσετε στην αγορά του πλήρους παιχνιδιού, τα λεφτά που έχετε πληρώσει για το Arena, θα αφαιρεθούν απο την τιμή αγοράς !!)

Τώρα, όπως είχα υποστηρίξει και παλιότερα, ήμουν ανέκαθεν υπέρ ενός "arena mode" (το είχα συζητήσει πέρυσι και με τον Captain, το έχω γράψει και στην προηγούμενη σελίδα), αλλά παίζοντας το CQC εκείνο που τελικά δεν μου άρεσε, δεν ήταν τόσο τα power-ups, όσο το ότι έβγαιναν χρήματα απο τις μάχες, τα οποία μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν στο main game !! (κατά τη γνώμη μου αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Οι παίκτες θα έπρεπε να "παλεύουν" για να βγάλουν τα πρώτα τους λεφτά παίζοντας κανονικά το παιχνίδι, και όχι να τα εισπράττουν με τον έυκολο τρόπο, μέσω μίας αρένας !! Ετσι δυστυχώς χάνεται αρκετή απο τη μαγεία στα πρώτα βήματα του E: D).

Επίσης "τρέχει" και το E: D Mayhem με διοργανώσεις στην Arena, αλλά και το tournament των 100,000 δολλαρίων (μας είχαν ειδοποιήσει γι' αυτό, απο το τέλος της περασμένης χρονιάς αν θυμάστε), με το βραβείο του τελικού να ανέρχεται στις 15,000 ντόλλαρς.

Aπο εκεί και πέρα, περιμένουμε τα σχετικά updates που αφορούν το Horizons. (το οποίο θα επαναλάβω και πάλι πως καλό θα είναι να περιμένετε να πέσει κι άλλο η τιμή του πριν προχωρήσετε σε αγορά).

Μεταξύ άλλων θα έχουμε βελτιώσεις σε γραφικά, προσωπογραφίες για όσους σας δίνουν αποστολές (α-λα Elite II & III), καθώς και τους διάφορους "engineers" που θα σας βοηθούν στο customization / crafting του εξοπλισμού σας. (θα πρέπει όμως πρώτα να τους βρείτε !!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
To Horizons (αυτόνομο, και πλέον διαθέσιμο στην... "προνομιακή" τιμή των 33.99 έουρος :p )
Γνώμη μου είναι πάντως, πως ούτε και σε αυτή την τιμή αξίζει τα λεφτά του, αφού το content παραμένει προς το παρόν μικρό (και ειδικά στην περίπτωσή μου, αδιάφορο). Μία τιμή γύρω στα 10 με 15 ευρώ είναι πιό λογική και "ταιριαστή" στο expansion αυτό, οπότε θα πρότεινα να περιμένετε κάποια απο τις περιόδους εκπτώσεων. (ήδη υπάρχει μία πρώτη έκπτωση 20% αλλά είναι αρκετά μικρή, imho)

billy είπε:
Aπο εκεί και πέρα, περιμένουμε τα σχετικά updates που αφορούν το Horizons. (το οποίο θα επαναλάβω και πάλι πως καλό θα είναι να περιμένετε να πέσει κι άλλο η τιμή του πριν προχωρήσετε σε αγορά).

Μεταξύ άλλων θα έχουμε βελτιώσεις σε γραφικά, (...) καθώς και τους διάφορους "engineers" που θα σας βοηθούν στο customization / crafting του εξοπλισμού σας. (θα πρέπει όμως πρώτα να τους βρείτε !!)

Mετά την περίοδο εκπτώσεων στο GoG, ακολούθησε (και ήδη "τρέχει") περίοδος εκπτώσεων και στο Steam, οπότε επιστρέφουμε για λίγο στο E: D ώστε να δούμε τι "παίζεται".

Λέγαμε λοιπόν παραπάνω, πως μία τιμή μεταξύ 10 και 15 ευρώ θα ήταν λογική για το Horizons expansion, την εποχή που το μόνο το οποίο προσέθετε ήταν τα planetary landings με SRV όχημα. Πλέον υπάρχει έκπτωση που κατεβάζει την τιμή στα 16,74 ευρώ, η οποία αν και είναι λίγο παραπάνω απο το τιμολογικό "όριο" των 15 ευρώ, είναι παρ' όλα αυτά (οριακά) συμφέρουσα, επειδή πλέον στο Horizons έχουν προστεθεί και οι περίφημοι Engineers. :)

Οσοι λοιπόν έκαναν λίγους μήνες υπομονή και δεν ακολούθησαν την γνωστή τακτική του "shut up and take my money" η οποία ούκ ολίγες φορές τείνει να ευνοεί τους (όποιους) τεμπέληδες ή/και άπληστους developers, ανταμοίφθηκαν !!

Ετσι, αν ανήκετε σε αυτούς που (ορθώς) δίσταζαν μέχρι τώρα να προχωρήσουν σε αγορά του Horizons, μπορείτε τώρα να το αποκτήσετε, αφού όπως είπαμε η συγκεκριμένη αγορά βρίσκεται πλέον (έστω και οριακά) σε λογικά πλαίσια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα