Emulators ή Hardware ?

Πριν χρονια οταν εκανα διαφορα τεστ με τις ιδιες ρυθμισεις του emulator στην οθονη της LCD και χαζευα με τις διαφορες που εβλεπα στην CRT οθονη μου - shadow mask - σε πολυ υψηλο contrast. Παιζει εννοειται μεγαλο ρολο το ποσο δυνατο και ποιοτικο ειναι το contrast της καθε CRT.

Tα pixels του 8 bit nes σε διαφορετικες οθονες με ακριβως την ιδια ρυθμιση. Χωρις bilinear filtering και στις 2 οθονες.

metroid.JPG
 
Όμως όταν σύνδεσε το ps3 εκεί η τηλεόραση έδειξε τα όρια της μιας και οι γραμματοσειρές στους διάλογους δεν διαβάζονταν και φαίνονταν πως τα γραφικά ήταν για hd αναλογία.

Εκεί το κατάλαβα κι εγώ με το XBOX 360. Ότι πλέον χρειάζεται μια HD τηλεόραση...
 
Πριν χρονια οταν εκανα διαφορα τεστ με τις ιδιες ρυθμισεις του emulator στην οθονη της LCD και χαζευα με τις διαφορες που εβλεπα στην CRT οθονη μου - shadow mask - σε πολυ υψηλο contrast. Παιζει εννοειται μεγαλο ρολο το ποσο δυνατο και ποιοτικο ειναι το contrast της καθε CRT.

Tα pixels του 8 bit nes σε διαφορετικες οθονες με ακριβως την ιδια ρυθμιση. Χωρις bilinear filtering και στις 2 οθονες.

Προβολή συνημμένου 272941

Επειδή το είχα λιώσει το Metroid τοτε σε ανάλογη τηλεόραση, τα χρώματα θυμάμαι ήταν πιο κοντά στη δεύτερη εικόνα λόγω PAL
 
Επειδή το είχα λιώσει το Metroid τοτε σε ανάλογη τηλεόραση, τα χρώματα θυμάμαι ήταν πιο κοντά στη δεύτερη εικόνα λόγω PAL

Ναι και εγω πιο κοντα σε αυτο το χρωμα επαιζα στο αυθεντικο nes σε pal 50 hz.

Εδω ειναι σε ntsc 60 hz με τσιμπημενη την ενταση του contrast / λαμψη φωσφορου σε αυτη την CRT αλλα αν το χαμηλωσω το contrast πηγαινει περισσοτερο προς τα δεξια. Οσο ναναι στις φωτογραφιες χαλαει λιγο το χρωμα.
 
Πίσω
Μπλουζα