Emulators ή Hardware ?

Οπου μας παίρνει, hardware, ειδάλλως παίρνω μάτι με emulator αρκεί να αξίζει.
 
Bασικα η γνωμη μου ειναι οτι αυτο που σημαινει κατι συναισθηματικα για σενα θα το ψαξεις σε hardware,ενω ολα τα υπολοιπα σε emulator...

Κοινως,περαν της Amiga εμενα δε με πολυαπασχολει το οτιδηποτε αλλο σε hardware,αλλα σε emulator εχω αρκετα...

Οσον αφορα τα PC τωρα,κι εκει κατι παλιο ειναι προτιμοτερο απο emulation τυπου dosbox,αλλα εκει μαλλον περισσοτερο για 100% σιγουρια οτι καποιο αρχαιο game θα παιξει σωστα..!

Αλλωστε ποσα PC να εχεις σπιτι σου πια...; :)
 
Emulators are GOOOOOODDDDD!!!!!!!!
 
They are also FREEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!! :D
 
But a good PC is NOOOOOOOOOT!!!! :D
 
YYYEEEEEEEEEEESSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!

Και Rygar δεν χρειάζεσαι και τόοοοοοσο δυνατό pc για να παίξεις mame σήμερα ρε συ φιλάρα!!!!

Και όπως λες και συ δεν θες και το έξτρα μαδαφάκα μασίνι!!!!!!!!!!!
 
You're WROOOOOOOONG!!!!

Παίξε ενα παιχνίδι στο ΜΑΜΕ που να υποστηρίζει CHD images και αμα το πισι δεν κάνει κακά του από το σφίξιμο εμένα να μη με λένε Rygar.
 
Ναι ρε συ Rygar, από τα 6000 παιχνίδια του ΜΑΜΕ πήγες και διάλεξες τα 60 που δεν λειτουργούν ικανοποιητικά.

Για retro lovers το ΜΑΜΕ είναι νιρβάνα και δεν υπάρχει παιχνίδι των 80s-early 90s που να μην πηγαίνει άψογα σε οποιοδήποτε PC της τελευταίας πενταετίας.
 
Ναι ρε γιατρέ σίγουρα. Εγώ πλάκα κάνω με τον pooky. Αλλωστε, γνωρίζω ότι το 90% από αυτά τα 60, δεν παίζουν σε κανένα πισί, και δε φταίει το πισί, αλλά οι drivers δεν έχουν τελειοποιηθεί για τα συγκεκριμένα.

Πάντως πολύ θα ήθελα να παίζω pacman σε καμπίνα στο σπίτι. Δες εδώ. Παίζει jamma και, με μικρομετατροπή, neogeo. Δε θα ήταν φοβερό; Δες κάτι Joystick που έχει. Το'ψαχνα παλιότερα, αλλά τα λεφτά πήγαν...αλλού :D
 
Για άλλη μια φορά ο Γιατρός με κάλυψε απόλυτα.

Τι στο καλό θες από τα CHD παιχνίδια; Σάμπως έχουμε τις πολλές αναμνήσεις από αυτά και θέλουμε να θυμηθούμε τις παλιές καλές εποχές;

Raine, MAME, όλα τα οκτάμπιτα και 16άμπιτα μασίνια τρέχουν ΆΨΟΓΑ σε Celeron σήμερα (mobile Celeron 1,70 giga στο laptop μου), εκτός από Dreamcast και Saturn, όπου εκεί κολλάμε στην κάρτα γραφικών.

Για Dreamcast ε, ρε Χριστιαννέ πάρε μηχάνημα!!!!!
 
Νταξ' μωρέ, εγώ πλάκα πήγα να κάνω με τα ΟΟΟΟΟΟΟΟΟ! :D :D:D:D

Είδα φως και μπήκα που λένε.

Raine και Μαμε παίζω, αλλά, ξαναλέω, θα ήθελα έστω και 1 σε πραγματικό hardware. Οντως Γιωργο, αναμνήσεις δεν έχουμε από τα περισσότερα από αυτά, γιατί από ενα σημείο και μετά μας τα κόψανε γιατί τα θεώρησαν τυχερά παιχνίδια. Ημαρτον!!!
 
Έτσι, έτσι!!!!!!

Τι παραπονιέσαι λοιπόν; Αφού παίζεις!
 
Παιδια οπως και να το κανουμε αλλιως ειναι να παιζεις το castlevania(παραδειγμα λεω τωρα) στο mega drive αλλιως στο emulator, γενικα προτιμω να βρω τις παλιες αυτες κονσολες παρα να καθομαι να romαρω στο p.c μου, πως να το κανουμε ειναι αλλη η retromania και retroαισθηση στο αυθεντικο μηχανακι.
 
Εγώ σε emulator, παίζω τα παιχνίδια για το 8μπιτο Ataraki μου, γιατί βαριέμαι να περιμένω (τώρα πια), να φορτώσει η κασσέτα (κι αν φορτώσει)...

Καμιά φορά βέβαια, με πιάνει το σύνδρομο και το κάνω αυτό, αλλά σπάνια...

Όσο για απεριόριστο real retro gaming, ας είναι καλά ο ST μου!!! Φτου! Φτου! μη μου τον ματιάσω!!!
 
Hardware...τι να το κανω το Saturn emulation π.χ αν παιζω με χαζο-Logitech PC pad?

Επισης με το PC τρως αναγκαστικα interpolation μιας και οι αναλυσεις στα Windows δεν μπορουν να κατεβουν στις "χαμηλες" των περισοτερων κονσολων.

Επιπροσθετως :D και το emulation ις γιουσουαλι φαρ φρομ περφεκτ.Π.χ Amstrad emulation...

Aν βαλουμε στο παιχνιδι το οτι ολο και πιο πολλοι βαζουμε TFT monitors...o περιορισμος της native αναλυσης το περιπλεκει το πραμα

Emulation για μενα ειναι αναγκαιο κακο οταν δεν εχω το μασινι...και συνηθως στο ΧΒΟΧ σε CRT TV (εχω προβλημα μονο με τα "portrait" arcades που αναγκαζομαι ειτε να τα βλεπω στριμωγμενα ή να γυριζω το aspect...)
 
Αρα Πανο, ερχόμαστε στο πρώτο μου ποστ σε αυτό το θρεντ, το οποίο λέει ακριβώς αυτό που είπες. Αρα pooky και γιατρέ είστε εν μέρει λάθος. Αλλά εγώ συμφωνώ με όλους σας, ως μέγας διπλωμάτης που είμαι :D
 
Φυσικά για παράδειγμα στο Megadrive, πρέπει να έχεις και τα παιχνίδια για να παίξεις, έτσι δεν είναι;

Στο ZX πρέπει να περιμένεις να φορτώσει κλπ, κλπ.

Μην το ψάχνετε όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.
 
kαλα δεν μπα να λετε οτι θελετε...εγω βγαζω την αμιγκουλα μου τον αμστραντακο μου και συντομα και τον 48+μου (wally να φερεις το dvd με τα 6000 παιχνιδια στο επομενο καφε!!!)και ξαναγυρνω πισω στον χρονο.!απ την αλλη ειναι στα σχεδια και ενα mame arcade cabinet...ξερω εγω?? :confused:
 
Πίσω
Μπλουζα