Eurovision

thebest20 είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλα posts,αλλά η ΕΡΤ έχει στο αρχείο της τις Eurovision από 2000-2009 αλλά πρόκειται να ανεβάσει και τις πιο παλιές!
Υπάρχουν όλες οι Eurovision από την αρχή του διαγωνισμού μέχρι σήμερα! Δεν ξέρω αν τις έχει η ΕΡΤ. Εγώ τις είχα παραγγείλει όλες από το 1974 και μετά από ένα ξένο site , αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι ποιο ήταν αυτό...
 
Από την εποχή που έγραφα τη Eurovision με κασσετόφωνο και εξωτερική ηχογράφηση. 1980, συμμετοχή Ιταλίας, κι ένα τραγούδι που δεν ξέρω καν τι θέση πήρε, αλλά που μου έχει κόλλήσει από τότε σα διάλολος...Άμα θέλει κι ο Ιταλός να γράψει...

[video=youtube;NkyV-IojcXM]http://www.youtube.com/watch?v=NkyV-IojcXM

Από την ίδια χρονιά και αυτό, όμορφο στην απλότητά του. Μιλάμε για εποχές που θυμόμασταν το όγδοο ή το δέκατο πέμπτο τραγούδι...

http://www.youtube.com/watch?v=TMfw9k5O94w
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί σε άλλα posts,αλλά η ΕΡΤ έχει στο αρχείο της τις Eurovision από 2000-2009 αλλά πρόκειται να ανεβάσει και τις πιο παλιές!
ναι αλλα δεν εχει το τελικο του 2002 και τον τελικο του 2009 που το εχω γραψει σε dvd
 
panp είπε:
Από την εποχή που έγραφα τη Eurovision με κασσετόφωνο και εξωτερική ηχογράφηση. 1980, συμμετοχή Ιταλίας, κι ένα τραγούδι που δεν ξέρω καν τι θέση πήρε, αλλά που μου έχει κόλλήσει από τότε σα διάλολος...Άμα θέλει κι ο Ιταλός να γράψει...[video=youtube;NkyV-IojcXM]http://www.youtube.com/watch?v=NkyV-IojcXM

Από την ίδια χρονιά και αυτό, όμορφο στην απλότητά του. Μιλάμε για εποχές που θυμόμασταν το όγδοο ή το δέκατο πέμπτο τραγούδι...

http://www.youtube.com/watch?v=TMfw9k5O94w
Και τα δύο εξαιρετικά, αλλά ειλικρινά το Euro-vision των Telex είναι από τα αγαπημένα μου της Eurovision! Μπορεί ακόμα και σήμερα να το θεωρούν κιτς και να μην αρέσει, αλλά εμένα μου αρέσει παααααρα μα πααααρα πολύ ο ηλεκτρονικός του ήχος και η χαρούμενή του διάθεση. πολύ μπροστά για την εποχή του! Επίσης, μέχρι το 2006 και το "We are the winners of Eurovision", ήταν το μοναδικό κομμάτι που περιείχε τη λέξη Eurovision στους στίχους του! Νομίζω, επίσης, ότι είναι το μοναδικό κομμάτι που έχει περάσει από το διαγωνισμό στο οποίο ακούγεται η μελωδία Te Deum, η οποία συνοδεύει ηχητικά το σήμα της EBU στην αρχή κάθε διαγωνισμού.
 
Μικρά - μικρά που θυμάμαι από παλιές Eurovision .... Όμως ... μη ρωτάτε "ποια χρονιά συμμετείχαν τα παρακάτω τραγούδια"΄[πάντως, σχεδόν όλα από τα 80ς, άντε κι από αρχές 90ς], "σε τι θέση τερμάτισαν" κλπ κλπ ... Αυτά δεν τα θυμάμαι καθόλου ... Πάμε λοιπόν :

- Πολύ μού άρεσε η συμμετοχή της Γαλλίας με ένα τραγούδι La Femme ["Η γυναίκα"] !!! Το είχε τραγουδήσει ένας αξιοπρεπέστατος Γάλλος τραγουδιστής, που είχε εμφανιστεί στη σκηνή ντυμένος "στην πένα" και είχε τραγουδήσει για ... τη γυναίκα !!! Το τραγούδι αυτό το θυμάμαι να τερματίζει κάπου στη μέση ...

- 'Αλλη συμμετοχή που θυμάμαι : Της Ελβετίας !!! Πολύ μού είχε αρέσει το γεγονός ότι οι Ελβετοί είχαν κι έναν βιολονίστα που έπαιξε ένα μικρό σόλο στο βιολί επί σκηνής !!! Αλλά και το τραγούδι, ήταν αρκούντως μελωδικό !!! Όσο, δε, προχωρούσε η ψηφοφορία, έβλεπα ότι το τραγούδι της Ελβετίας ελάμβανε λιγοστούς ψήφους !!! "Βρεε ... μα ... τόσο διαφέρουν τα μουσικά μου γούστα από αυτά των υπολοίπων Ευρωπαίων ???", σκεφτόμουν .... 'Ωσπου ήρθε η στιγμή της Ελλάδας να ψηφίσει !!! Και ... το Δωδεκάρι το έδωσε - ναι, καλά το μαντέψατε - στην Ελβετία !!! "Ααααπ, εδώ είμαστε, τελικά εμείς οι Έλληνες έχουμε ωραίο γούστο στη μουσική", σκέφτηκα ....

- Επιστρέφουμε στη συμμετοχή της Γαλλίας !!! Πολύ μού άρεσε μια μαυρούλα, που εκπροσώπησε τη Γαλλία !!! Το τραγούδι που τραγούδησε ονομαζόταν "Τα μπλουζ των λευκών και των μαύρων" και στον τελευταίο στίχο η μαυρούλα τραγουδούσε δυναμικά "I'm black" κι εκεί ... τέλειωνε απότομα το τραγούδι !!!

- Πριν την παρουσίαση κάποιου τραγουδιού, πολύ μου άρεσαν οι σκηνές, που έδειχναν το "πώς πέρασε τη μέρα της η αποστολή της χώρας που πρόκειται τώρα να διαγωνισθεί" [π.χ. ποια αξιοθέατα της πόλης, όπου διεξαγόταν ο δαγωνισμός, επισκέφθηκαν, που έκαναν βόλτες, σε ποια ρεστοράν έφαγαν, τι έκαναν για να χαλαρώσουν κλπ ... Επειδή έχω πολλάααα χρόνια να παρακολουθήσω Eurovision δεν γνωρίζω αν ακόμη η εκπομπή με τον διαγωνισμό δείχνει ακόμη τέτοιες σκηνές] !!! Και όταν ο διαγωνσμός διεξήχθη στο Δουβλίνο, είδαμε την αποστολή κάποιας χώρας να συναντιέται σε ένα εξοχικό μέρος με τον Chris De Burgh και να ανταλλάσσουν χειραψίες !!! Η δε φωνή της κας Μπόκοτα αφηγείτο : "... και επισκέφθηκαν τον γνωστό Ιρλανδό τραγουδοποιό Chris De Burgh" !!! Με το που είδα αυτή τη σκηνή ευχήθηκα από μέσα μου στο τραγούδι αυτής της αποστολής "να σκίσει" ....

- Θυμάμαι μία συμμετοχή της Τουρκίας : Είχαν συμμετάσχει με ένα τραγούδι, κάπως σαν τσιφτετέλι, που έλεγε : "Di di da da da di", κάτι τέτοιο τελοσπάντων .... Το ερμήνευαν 3 ή 4 συμπαθέστατοι, με πολύ γλυκά χαμόγελα τραγουδιστές !!! Το δε βιντεοκλίπ του, για την προώθησή του, είχε γυριστεί, μεταξύ άλλων, και στην Έφεσσο [άραγε υπάρχει ωραιότερος αρχαιολογικός χώρος στον κόσμο ???] !!! Έδειχνε τους συμπαθέστατους, γλυκύτατους καλλιτέχνες να περπατάνε χοροπηδώντας δίπλα στα αρχαία της Εφέσσου, φορώντας λευκά ρούχα και ψάθινα καπελάκια, και να τραγουδάνε το εν λόγω χαρούμενο τραγούδι !!! Εμένα πολύ μου άρεσε .... "αααα, αξίζει την πρωτιά, πολύ ωραίο τραγούδι, πολύ μου αρέσει, τόσο αυτό, όσο και οι Τούρκοι καλλιτέχνες που το ερμηνεύουν, αλλά και το βιντεοκλίπ, υπέροχο, πολύ όμορφο", σκέφθηκα !!! Και το τραγούδι αυτό, όμως, τερμάτισε αρκετά χαμηλά ....

- Και τέλος ... θα αναφερθώ στη συμμετοχή της Γιουγκοσλαβίας στα τέλη των 80ς !!! Η Γιουγκοσλάβα τραγουδίστρια ήταν ένα πανέμορφο, ξανθό κοριτσάκι σαν τα κρύα νερά .... ίδιο η Μέριλιν Μονρόε !!! Επίσης, είχε υπέροχη σκηνική παρουσία, και φορούσε ένα καταπληκτικό ροζ φόρεμα [αρκούντως αποκαλυπτικό] !!! Το τραγούδι της ήταν σε ποπ/ροκ στιλ και η μόνη λέξη που θυμάμαι ήταν η λέξη "σοκολάντα" [ως γνωστόν, εκείνα τα χρόνια οι ευρωπαϊκές χώρες συμμετείχαν με τη μητρική τους γλώσσα] !!! Ίσως το πιο όμορφο κορίτσι που είδαμε να περνάει από τη Eurovision :flower: :flower: :flower: ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Επειδή έχω πολλάααα χρόνια να παρακολουθήσω Eurovision δεν γνωρίζω αν ακόμη η εκπομπή με τον διαγωνισμό δείχνει ακόμη τέτοιες σκηνές] !!!
στο θετινο διαγωνισμο της Eurovision εδειχνε τοπια και παραδοσεις του Αζερμπαϊτζάν
 
Τα τραγούδια φίλτατε Rinus είναι τα εξής:

1)Roger Bens - Femme dans ses rêves aussi (Γαλλία 1985) 10η θέση, 56 βαθμοί, 12 βαθμοί από την Ελλάδα!!!


(αυτή η Barbie-Marilyn Monroe... η σκηνή, το στάδιο, όλα ήταν δικά της, όλα για πάρτη της!!! Πώς το ταλέντο και η χάρη φτάνουν και περισσεύουν για να ξεσηκώσεις τον κόσμο, χωρίς μίνι φούστες και λοιπά...)

Ελπίζω να ξύπνησα αρκετές αναμνήσεις ;)
 
Ευχαριστώ nwntas που συμπλήρωσες το "ποστ αναμνήσεών μου" με πληροφορίες και βιντεάκια !!!

Οι MFO ξαναπήγαν στη Eurovision το 1988 με το κομμάτι Sufi, και εδώ ξεκινά ένα μίνι διπλωματικό επεισόδιο. Το βίντεο κλιπ του κομματιού ήταν γυρισμένο στην Αγιά Σοφιά, οπότε και οι αντιδράσεις από ελληνικής πλευράς ήταν άμεσες. Οι τραγουδιστές δικαιολογήθηκαν λέγοντας ότι δεν είχαν σκοπό να προσβάλλουν οποιοδήποτε χώρο και ότι η Αγία Σοφία γι' αυτούς είναι ένα μουσείο και ένας χώρος "σοφίας".

 




Πάντως, απ' ό,τι θυμάμαι, και το βιντεοκλίπ του "Didai didai dai" είχε προκαλέσει κάποιες - έστω, μικρής κλίμακας - αντιδράσεις !!! Θυμάμαι την επόμενη ημέρα ΄στο σχολείο [πήγαινα Γυμνάσιο] έναν καθηγητή μας να μάς λέει : "να, είδαμε χθες τους Τούρκους να χορεύουν τσιφτετέλια δίπλα στον ναό των αρχαίων Ελλήνων στην Έφεσσο" !!! Εγώ, πάντως, ως ... 14χρονος Rinus, βλέποντας το βιντεάκι δεν "εισέπραξα" τίποτε παραπάνω από το εξής : Τρεις κεφάτοι, χαμογελαστοί, ασπροντυμένοι τύποι που τραγουδούν ένα χαρούμενο τραγουδάκι, δημιουργώντας ατμόσφαιρα αισιοδοξίας και "χαράς της ζωής" !!! Επίσης, πολύ χάρηκα που αναγνώρισα στο βιντεοκλιπάκι τον ναό της Εφέσσου, όπου τον προηγούμενο χρόνο είχαμε κάνει εκεί οικογενειακή εκδρομή !!! Κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, το συγκεκριμένο τραγούδι άξιζε να τερματίσει πολύ παραπάνω από την 14η θέση !!! Άλλωστε ... από όλα τα τραγούδια του διαγωνισμού εκείνης της χρονιάς μόνο αυτό θυμάμαι και μνημονεύω ....

nwntas είπε:
6)Tajci - Hajde da ludujemo (Γιουγκοσλαβία 1990) 7η θέση, 81 βαθμοί, 0 βαθμοί από την Ελλάδα... (μα ούτε ένα...)

Πώπωωω .... Τίτσι ... Μεριλινμονρόεβιτς I loooove youuuu :flower:

:flower: :flower:

.... τι αέρινο πλάσμα είναι αυτόοοο ....τι σκηνική παρουσία ...... Επίσης, πολύ με "πόρωσε" το γεγονός ότι τραγούδησε στη μητρική της γλώσσα !!! [άλλωστε, ως μικρούλης, αυτό μου άρεσε στο διαγωνισμό : Ότι κάθε χώρα διαγωνιζόταν με τη δική της γλώσσα !!! Μάλιστα, θυμάμαι σε κάποιον διαγωνισμό την παρουσιάστρια να λέει : "τι σημασία έχει αν δεν καταλαβαίνετε τα λόγια των τραγουδιών" !!! ] !!! Αυτό το υπέροχο Γιουγκοσλαβάκι άξιζε, κατά την ταπεινή μου άποψη, την πρώτη θέση σε εκείνον τον διαγωνισμό !!! Και ... μάλλον είναι πολύυυυ καλύτερη απ' τη "δική μας" Παπαρίζου, εεεε ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο παλιές συμμετοχές της Τουρκίας, ποιός θυμάται το "Αμάν πέτρολ";


Και το νορβηγικό "Samid Ednan", με το περίεργο "εμβόλιμο";

http://www.youtube.com/watch?v=ap3_USxKQ34
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το νορβηγικο του 80 το χα ποσταρει νομιζω εδω..ειναι απο τα χαιλαιτ για μας τους μαθουσαλες του διαγωνισμου..

και το Λειλα απο τους γειτονους..

το αμαν πετρολ το χα ξεχασει!εισαι αλητης! :D
 
Το Petr'Oil το έχει κάνει cover η Δούκισσα.

[video=youtube;pYu1ayT0-fs]http://www.youtube.com/watch?v=pYu1ayT0-fs

Ευτυχώς άλλαξε τελείως το νόημα των στίχων! Πολύ τραγικός ο ύμνος προς το πετρέλαιο της Τουρκίας...
 
Να ποιός ήταν τελικά ο αλήτης ! ο Nwntas ! το ακούω στις 2 τα ξημερώματα και χάνω το φώς μου ! Ακούς εκεί "αμάν Πέτρο, βάσανο σκέτο !". Μου θύμισε το "Εϊ, Κίτσο, γύρνα στο χωριό, ποιος θ' αρμέξει τα γίδια, ποιος θα βγάλει τυρί" (από το Hey, teacher, leave the kids alone) ή το "Ανέβα πάνω στο Datsun" (Another wants bite the dust)... Ήμαρτον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:p

Έχω κοτζάμ LP από το μπαμπά μου τα κομμάτια του διαγωνισμού του 1976 εκτελεσμένα από Μπέθυ Αργυράκη, Πασχάλη και λοιπούς... Αλλά με το θέμα Δούκισσα, προτιμώ το πρωτότυπο να μην καταλαβαίνω τι λέει!
 
Πάντως, όσον αφορά τους ... δικούς μου τους, περίπου, συνομήλικους [εφήβους των 80ς], το τραγούδι της Eurovision που γνώρισε μεγαλύτερη επιτυχία ήταν το Hold Me Now του Ιρλανδού Johnny Logan, το οποίο - δικαιότατα - χάρισε την πρωτιά στο ΕΙΡΕ στο διαγωνισμό του 1987 !!! Θυμάμαι για ένα διάστημα τις συμμαθήτριές μου να γράφουν τους στίχους του τραγουδιού στα θρανία τους [στο σχολείο ή στο φροντιστήριο] !!! Όπως, επίσης, σε κάποια σχολικά πάρτι ή σχολικούς χορούς να περιλαμβάνεται το εν λόγω άσμα σε αυτά που χορέψαμε με τις συνομήλικες ντάμες μας :flower: :flower: #) ..... Πάντως, ο κος Logan, που σε εκείνο το διαγωνισμό "ενσάρκωσε" και τις τρεις ιδιότητες [συνθέτης / στιχουργός / περφόρμερ του τραγουδιού] .... εξαιρετικός !!! http://youtu.be/kSXx7-EceBA

Τέλος, ένα απ' τα πιο αγαπημένα μου τραγούδια Eurovision ήταν αυτό με το οποίο συμμετείχε η Ισπανία το 1985 !!! Μετά την εκπομπή με το διαγωνισμό, θυμάμαι ότι για αρκετές μέρες σιγομουρμούριζα : Λα φιέστα τερμινόοοο ..... Να και το σχετικό βιντεάκι με τις αγαπημένες μου σκηνές πριν από την παρουσίαση του τραγουδιού : Πώς πέρασε τη μέρα του στην πόλη του διαγωνισμού ο δημιουργός του τραγουδιού κος Calderon !!! Εν προκειμένω, για να ξεφύγει λιγάκι απ' το άγχος του διαγωνισμού, προτίμησε να περπατήσει σε ένα παλιό ιστιοφόρο !!! Σωστόοοοος ......

 
^^

Ο διαγωνισμός του 1985 ήταν τοοοοσο 80's αισθητικά... Είναι από τους αγαπημένους μου.

Όσο για τους συνθέτες, εκείνη τη χρονιά η Σουηδική τηλεόραση που οργάνωνε το διαγωνισμό αποφάσισε να δώσει λίγο περισσότερη δημοσιότητα τους συνθέτες και στιχουργούς των κομματιών, που συνήθως έμεναν στα παρασκήνια και χωρίς ιδιαίτερη προβολή. Οπότε και τους έβαλε όχι μόνο να πρωταγωνιστούν στις καρτ-ποστάλ πριν τη συμμετοχή τους, αλλά τους έβαλε και να καθίσουν μπροστά μπροστά στο στάδιο και να βλέπουν τα τραγούδια τους να διαγωνίζονται, αλλά και τα τραγούδια των συναδέλφων τους.

Ένα από τα αγαπημένα μου εκείνης της χρονιάς είναι η μπαλάντα της Πορτογαλίας. Penso em ti, eu sei από την Αδελαΐδα, η οποία έχει γράψει και τους στίχους.


Η Αδελαΐδα μιλάει για χωρισμό στο κομμάτι, επηρεασμένη από την προσωπική της ζωή. Στο τέλος του τραγουδιού είναι τόση η έντασή της και η φόρτισή της που με τρεμάμενη φωνή λυγίζει και πέφτει στα γόνατα με σκυμμένο το κεφάλι, λογικά δακρυσμένη. Αν αγνοήσει κανείς το ενδυματολογικό, και μόνο το ότι το αισθάνεται όταν το τραγουδά αυτό το κομμάτι, της αξίζει ένα μπράβο. Από τους 9 βαθμούς που συγκέντρωσε, οι 7 ήταν από την Ελλάδα!

Ο Χοσέ Καλβάριο, ο διευθυντής ορχήστρας, δυστυχώς δεν είναι πια εδώ.
 
Ο διαγωνισμός του 85 ήταν για τα δεδομένα της δεκαετίας του 80 σχεδόν υπερπαραγωγή. Οι Σουηδοί έκαναν θαυμάσια δουλειά μεταφέροντας το διαγωνισμό σε ένα πιο μεγάλο χώρο και κόβοντας πολλά για τα δεδομένα της εποχής εισιτήρια. Πολλοί Δανοί και Νορβηγοί είχαν ταξιδέψει τότε στο Γκαίτεμποργκ για να παρακολουθήσουν το διαγωνισμό και γενικά ήταν η πρώτη Eurovision που θυμάμαι να είχε τέτοιο παλμό. Θρυλική έμεινε και η παρουσιάστρια του διαγωνισμού Lill Lindfors άψογη σε όλα. Προσωπικό αγαπημένο μου τραγούδι εκείνης της χρονιάς ήταν το φινλανδικό (ο ορισμός του καλού 80s pop)

http://www.youtube.com/watch?v=Ayy9oL7o5oc&feature=related

Rinus Cesar είπε:
Ευχαριστώ nwntas που συμπλήρωσες το "ποστ αναμνήσεών μου" με πληροφορίες και βιντεάκια !!!
Οι MFO ξαναπήγαν στη Eurovision το 1988 με το κομμάτι Sufi, και εδώ ξεκινά ένα μίνι διπλωματικό επεισόδιο. Το βίντεο κλιπ του κομματιού ήταν γυρισμένο στην Αγιά Σοφιά, οπότε και οι αντιδράσεις από ελληνικής πλευράς ήταν άμεσες. Οι τραγουδιστές δικαιολογήθηκαν λέγοντας ότι δεν είχαν σκοπό να προσβάλλουν οποιοδήποτε χώρο και ότι η Αγία Σοφία γι' αυτούς είναι ένα μουσείο και ένας χώρος "σοφίας".

 




Πάντως, απ' ό,τι θυμάμαι, και το βιντεοκλίπ του "Didai didai dai" είχε προκαλέσει κάποιες - έστω, μικρής κλίμακας - αντιδράσεις !!! Θυμάμαι την επόμενη ημέρα ΄στο σχολείο [πήγαινα Γυμνάσιο] έναν καθηγητή μας να μάς λέει : "να, είδαμε χθες τους Τούρκους να χορεύουν τσιφτετέλια δίπλα στον ναό των αρχαίων Ελλήνων στην Έφεσσο" !!! Εγώ, πάντως, ως ... 14χρονος Rinus, βλέποντας το βιντεάκι δεν "εισέπραξα" τίποτε παραπάνω από το εξής : Τρεις κεφάτοι, χαμογελαστοί, ασπροντυμένοι τύποι που τραγουδούν ένα χαρούμενο τραγουδάκι, δημιουργώντας ατμόσφαιρα αισιοδοξίας και "χαράς της ζωής" !!! Επίσης, πολύ χάρηκα που αναγνώρισα στο βιντεοκλιπάκι τον ναό της Εφέσσου, όπου τον προηγούμενο χρόνο είχαμε κάνει εκεί οικογενειακή εκδρομή !!! Κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη, το συγκεκριμένο τραγούδι άξιζε να τερματίσει πολύ παραπάνω από την 14η θέση !!! Άλλωστε ... από όλα τα τραγούδια του διαγωνισμού εκείνης της χρονιάς μόνο αυτό θυμάμαι και μνημονεύω ....

Πώπωωω .... Τίτσι ... Μεριλινμονρόεβιτς I loooove youuuu :flower:

:flower: :flower:

.... τι αέρινο πλάσμα είναι αυτόοοο ....τι σκηνική παρουσία ...... Επίσης, πολύ με "πόρωσε" το γεγονός ότι τραγούδησε στη μητρική της γλώσσα !!! [άλλωστε, ως μικρούλης, αυτό μου άρεσε στο διαγωνισμό : Ότι κάθε χώρα διαγωνιζόταν με τη δική της γλώσσα !!! Μάλιστα, θυμάμαι σε κάποιον διαγωνισμό την παρουσιάστρια να λέει : "τι σημασία έχει αν δεν καταλαβαίνετε τα λόγια των τραγουδιών" !!! ] !!! Αυτό το υπέροχο Γιουγκοσλαβάκι άξιζε, κατά την ταπεινή μου άποψη, την πρώτη θέση σε εκείνον τον διαγωνισμό !!! Και ... μάλλον είναι πολύυυυ καλύτερη απ' τη "δική μας" Παπαρίζου, εεεε ????
Υπέροχο πλάσμα η Tajci πραγματικά και έγραψε ιστορία στο διαγωνισμό του 90. Διάβασα μάλιστα κάπου πως μετά το ξέσπασμα του πολέμου στη Γιουγκοσλαβία το 1992 πούλησε την περιουσία της και κατέφυγε στην Καλιφόρνια όπου ζει μέχρι σήμερα. Λέγεται μάλιστα πως ασχολείται με χορωδιακή μουσική και gospels πια...δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω κάποιο σχετικό υλικό.

Να αναφέρω επίσης πως από το διαγωνισμό του 1990 αξιομνημόνευτη έχει μείνει και η συμμετοχή της Ισπανίας με το τραγούδι Bandido που ερμήνευσαν οι τσιγγάνες Azucar Moreno. Παραθέτω το link του τραγουδιού όπου μάλιστα θα παρατηρήσετε και το false start του τραγουδιού το οποίο με έκανε προσωπικά τότε να πεθάνω από τα γέλια


Σημείωση: Έχει επίσης πολύ γέλιο και η περιγραφή του terry voggan από το BBC
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως Θάνο, τον διαγωνισμό του '85 τον έκαναν επίτηδες στο Γκέτεμποργκ για να μπορούν να περάσουν οι Δανοί στη Σουηδία και να τον παρακολουθήσουν. Γενικά η Σκανδιναβία έχει μια ιδιαίτερη αγάπη στο διαγωνισμό.

Όσο για το Bandido, είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια. Ήταν το πρώτο κομμάτι που άνοιξε τη Eurovision το 1990, τη χρονιά που γεννήθηκα. Στα σχόλια κάτω ανακάλυψα αυτό: http://www.eurovisionartists.nl/conductor/dir020.asp?ID=178 όπου ο Eduardo Leiva, ο άνθρωπος που παραμένει αποσβολωμένος μέχρι να αρχίσει το play back, εξηγεί τι πήγε λάθος και περιγράφει την εμπειρία του. Ο διαγωνισμός του 1990 μπορεί να είχε τρομερά προβλήματα στην οργάνωση (πού να ήξεραν τι τους περίμενε το 1991...) αλλά έχει εξαιρετικά κομμάτια.

Ο Terry Wogan απλά τέλειος! Έναν τέτοιο σχολιαστή έπρεπε να έχουμε κι εμείς.
 
nwntas είπε:
Όντως Θάνο, τον διαγωνισμό του '85 τον έκαναν επίτηδες στο Γκέτεμποργκ για να μπορούν να περάσουν οι Δανοί στη Σουηδία και να τον παρακολουθήσουν. Γενικά η Σκανδιναβία έχει μια ιδιαίτερη αγάπη στο διαγωνισμό.
Όσο για το Bandido, είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια. Ήταν το πρώτο κομμάτι που άνοιξε τη Eurovision το 1990, τη χρονιά που γεννήθηκα. Στα σχόλια κάτω ανακάλυψα αυτό: http://www.eurovisionartists.nl/conductor/dir020.asp?ID=178 όπου ο Eduardo Leiva, ο άνθρωπος που παραμένει αποσβολωμένος μέχρι να αρχίσει το play back, εξηγεί τι πήγε λάθος και περιγράφει την εμπειρία του. Ο διαγωνισμός του 1990 μπορεί να είχε τρομερά προβλήματα στην οργάνωση (πού να ήξεραν τι τους περίμενε το 1991...) αλλά έχει εξαιρετικά κομμάτια.

Ο Terry Wogan απλά τέλειος! Έναν τέτοιο σχολιαστή έπρεπε να έχουμε κι εμείς.
Συμφωνώ και επαυξάνω Νώντα, ο διαγωνισμός του 90 είχε κομματάρες και μάλιστα αρκετά mainstream για τα δεδομένα της εποχής που ξέφευγαν από τα κλασσικά φεστιβαλικά δεδομένα. Το Bandido ακόμα και σήμερα είναι τόσο ξεσηκωτικό...ένα από τα all-time classic Eurovision hits
 
Τρειλερ για την προκυριξη τραγουδιων για την εκπροσωπιση της Ελλαδας στην Eurovision 1993

 
Ένα από τα καλύτερα κομμάτια που ακούστηκαν σε τελικό Eurovision αν και δεν κατέκτησε την πρώτη θέση καίτοι κατά τη γνώμη του γράφοντος την άξιζε ήταν η συμμετοχή του Julio Iglesias στον διαγωνισμό του 1970 στο Amsterdam, όπου κατέλαβε την 4η θέση μεταξύ 12 συμμετοχών. Στα αξιοσημείωτα του τραγουδιού είναι η ιστορία του (γράφηκε για ένα κορίτσι (Γαλλίδα) με αυτό το όνομα που γνώρισε 20 χρονών το 1963, όντας φοιτητής νομικής και τερματοφύλακας στη Ρεάλ Μαδρίτης). Τελικά ένα σοβαρό αυτοκινητιστικό ατύχημα εκείνη τη χρονιά θα σταθεί σταθμός στη ζωή του Julio αφού θα εγκαταλείψει το ποδόσφαιρο για το τραγούδι. Επίσης στα προκαταρκτικά της παρουσίασης του τραγουδιού εμφανίζει τον ίδιο να κάνει κολπάκια με τη μπάλα, αφού κατείχε το αντικείμενο.

 
Πίσω
Μπλουζα