FAMICADE - FAMILY ENTERTAINMENT SYSTEM

dkssprs

RetroActive
Joined
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
594
Αντιδράσεις
332
Καλησπερα σε όλους.

Έχω ξεκινήσει εδώ και 8-9 μήνες δειλά δειλά την κατασκευή μιας νέας καμπίνας για εμένα .....εεεε για τον γίο μου ήθελα να πώ.

Όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι....

Μία μέρα του Ιούνη ανακοίνωσα στην πολυ-αγαπημένη :flower: μου σύζηγο ότι αποφάσισα να ξεκινήσω μια νέα κατασκευή ενός νέου μηχανήματος (έτσι λέει τα arcades). Και ακολούθησε ο παρακάτω διάλογος

- Μα καλά μου είπε δεν έχουμε το άλλο; Δεν σου φτάνει;

- Δεν είναι κατάλληλο για το παιδί.

- Ποιό παιδί; Το παιδί είναι 2,5 χρονών!!!

- Δεν είναι κατάλληλο...

- Τι εννοείς;

και ξεκιναω την επιχειρηματολογία

- Είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για το παιδί ... διότι είναι free play. Το παιδί θα μπορεί να παίζει ανεξελεγκτα χωρίς να μπορώ να το χρησιμοποιώ για την επιβράβευσή του πχ καλή συμπεριφορά, διάβασμα , να αναλαμβάνει τις ευθύνες του κτλ. Όποτε θέλει θα παίζει και όσο θέλει. Αυτά τα μηχανήματα τα αγαπήσαμε γιατί μας έτρωγαν τα όποια λεφτά είχαμε σαν παιδιά, όλο μας το χαρτζιλίκι. Προσπαθούσαμε να μην χάσουμε γιατί δεν είχαμε άλλο εικοσάρικο. Το ΤΙΜΑΓΑΜΕ το εικοσάρικο που ρίχναμε και παίζαμε με όλες μας τις αισθήσεις και τα αντανακλαστικά στο FULL. Με το free play το παιδί απλά θα βάζει 50 credits και thats it .... όλο το μεγαλείο του arcade gaming θα χαθεί. Επιπλέον μπορει να χρησιμοποιηθεί και ως κουμπαράς!!! Ε? Τι λές?

To OK δώθηκε :D ... και να το πάρει πίσω δεν μπορούσε :cool: .

Ο Στοχος

Αrcade καμπίνα

- τύπου lowboy (νανάκι) για να παίζουν οι παίκτες καθιστοί

- με μικρότερο από 60cm βάθος για να μην πιάνει χώρο και να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί η λέξη "κουμούτσα"

- 60εκ πλάτος για άνετο διπλό

- Οθόνη 19" LCD 4:3 για να χορταίνει το μάτι και να μην ξενερώνει με ανάλυση wide μπλίαχ

- Κερματοδέκτης

- Ηχεία που να χαλάνε κόσμο CREATIVE INSPIRE T6160 5.1

- Ρύθμιση ήχου μέσω ποτενσιομέτρου

- Ανεμιστήρες με διακόπτη ON OFF για την απαγωγή της θερμότητας από το εσωτερικό της καμπίνας

- Πορτάκια , μεντεσέδες κλειδαριές ΠΑΝΤΟΥ για άνετο service και για να μην μπορεί ο μικρός να την ανοίξει

- Βαφή που να αντέχει στα χτυπηματα

- Ρόδες μεταφοράς στην πίσω πλευρά για εύκολη μετακίνηση

- Ο υπολογιστής να είναι σε ράφι που να βγαίνει και όχι μέσα σε κάποιο tower

- Κλειδοδιακόπτης απενεργοποίησης της καμπίνας.

- Χρώμα TOTAL BLACK

- Kick plate για κλωτσιές

- SECRET FREE PLAY MODE. Όταν είναι γιορτές ή πχ έχούν έρθει οι φίλοι του να μπορούν να παίζουν και χωρίς κέρματα. Μην φάμε κανα κράξιμο.


Για την ενέργοποίηση του θα πρέπει να περάσει ένας μαγνήτης από ένα συγκεκριμένο σημείο στο σώμα της καμπίνας. Με αυτό τον τρόπο οπλίζει έα ρελέ και ενεργοποιείτε το FREE PLAY BUTTON.


Το όνομα αυτής


FAMICADE


ENTERTAINMENT SYSTEM





Ο σχεδιασμός
της καμπίνας κράτησε σχεδόν 2 μήνες. Έγινε από εντελώς μηδενική βάση. Όλες οι διαστάσεις επαληθέυτηκαν προκειμένου να εξασφαλιστεί πως οι παίκτες θα να είναι άνετοι πχ ύψος οθόνης , ύψος cp , θέσεις joysticks και buttons κτλ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ 3D MODELING

Προβολή συνημμένου 128414Προβολή συνημμένου 128415Προβολή συνημμένου 128416

Οι συνδιασμοί χρωμάτων που παρουσιασα στον μικρό προκειμένου να επιλέξει. Επέλεξε τον cp multi 2η σειρά ο 4ος.

Προβολή συνημμένου 128417

Προβολή συνημμένου 128427

Συγχωρέστε με που δεν εχω πολλές και καλές φωτογραφίες από την κατασκευή.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Προβολή συνημμένου 128424Προβολή συνημμένου 128419Προβολή συνημμένου 128421Προβολή συνημμένου 128422Προβολή συνημμένου 128423Προβολή συνημμένου 128425Προβολή συνημμένου 128426

Ελπιζω να σας αρέσει. Ο μικρός μόλις την είδε έπαθε πλάκα πάντως.

Εννοείτε όποια παρατήρηση / συμβουλή έχετε ευπρόσδεκτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tωρα δηλαδη τι θα μπορουσαμε να σχολιασουμε???Το μονο που μπορω να πω:RESPECT :bow: :bow: :bow:

YΓ. Ο διαλογος με την συζυγο...απλα δεν υπαρχει!!!
 
Καμία συμβουλή...προχώρα και παρακολουθώ με αγωνία ! .... :thumbup:
 
Efxaristo :p

Τα ηχεία πραγματικά υπόσχονται πολλά. Περιμένουμε και το τελικό αποτέλεσμα :thumbup: !

Υ.Γ. Ο διάλογος δίνει ιδέες.
 
Γεια σου Σπύρο τρελό επιστήμονα...

Ετσι ανέβαζε υλικό να γουστάρουμεεε!

Καλή και άμεση συνέχεια!
 
Δεν ξέρω τι θα βγει η καμπίνα, αλλά κι εγώ θα πω ότι ο διάλογος με τη σύζυγο είναι απλά :thumbup:

Εσύ, παιδί μου, δικηγόρος έπρεπε να γίνεις! :D

Στο δια ταύτα: το σχεδιαστικό είναι σούπερ. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά. Από απορία Autocad ή SketchUp? (p.s. με τη free έκδοσή του σχεδιάζω από κομμάτια - ανταλλακτικά για μηχανές στη δουλειά μου (που τα παραγγέλνω κιόλας! :p ) μέχρι και πλήρη διακόσμηση εσωτερικών χώρων (σχεδίασα ολόκληρο δωμάτιο!)

Το μοντάρισμα είναι πάρα πολύ καλό. Πήγα να σχολιάσω τη ματ βαφή, αλλά βλέπω ότι στις τελευταίες φωτός, έγινε το κλασικό γυαλιστερό μαύρο που όλοι αγαπήσαμε! :) Από αυτοκόλλητα, έχεις σκεφτεί τι θα βάλεις?

Θα ήθελα να επεκταθείς λίγο στο secret free play mode! Πώς σκοπεύεις να το υλοποιήσεις?

/me likes! Περιμένουμε κι άλλο feedback!
 
Σας ευχαριστώ όλους και χαίρομαι πολύ που αρέσει και σε εσάς.

Το σχεδιαστικό είναι από sketchup. Και εγώ θα μπορούσα να πώ ότι μια 3ετία έβγαζα το εισόδημά μου είτε με προσλάμβαναν σε δουλείες και λόγω του sketchup. Εγώ κυρίως το ένταξα στο φωτοβολταϊκά. Οι φωτογραφίες είναι από ένα plugin του το οποίο κάνει εύκολο rendering.

To ματ χρώμα στις αρχικές φωτογραφίες ονομάζεται bedliner. Είναι ένα χρώμα (στη δική μου περίπτωση υπόστρωμα) το οποίο εφαρμόζεται στις καρότσες φορτηγών , αγροτικών κτλ.

bedliner-1024x930.jpg

Προσφέρει μεγάλη προστασία σε χτυπήματα. Από πάνω βάφτηκε με λαδομπογιά μαυρο γυαλιστερό.

Αν παρατηρήσετε έχω χρησιμοποιήσει bedliner για να φτιάξω την αντιολοσθητική επιφάνεια στο cp.

Αυτοκόλλητα δεν θα μπούν - έτσι λέω μέχρι τώρα -. Το μόνο που θα μπεί είναι το λογότυπο του NES και αντί για NINTENDO θα γράφει FAMICADE.

Θέλω να έχει κάτι από την λέξη FAMILY διότι θέλω να είναι για όλη την οικογένεια.

Dare αναφορικά με το free play mode θα ανεβάσω σε λίγο φώτο και περιγραφή για το πώς θα λειτουργεί . Ελπίζω να σας αρέσει το σκεπτικό μου ότι η καμπίνα δεν πρέπει να είναι μόνιμα free play.
 
Είσαι απίστευτος! :) Περιμένω με αγωνία και παρακολουθώ στενά! ;)
 
Ωραία η κατασκευή σου dkssprs και ο διάλογος με τη σύζυγο "όλα τα λεφτά" :D

Έχει μέρες που ανέστησα ένα laptop και σκεφτόμουν να το κάνω καμπινούλα για την κόρη μου! Και μένα με ενδιαφέρει το secret free play mode που θα κάνεις :)
 
Όλα πολύ καλά μέχρι στιγμής και αυτό με τη μπογιά που εξηγείς σαν υπόστρωμα σίγουρα θα με βοηθήσει σε μελλοντικά σχέδια.

Μια ερώτηση και μια παρατήρηση Σπύρο...

Κατ' αρχάς η λαδομπογιά που έβαψες από πάνω δε σου άφησε έστω και ανεπαίσθητες πινελιές ή την πέρασες με κάποιο ρολό πχ...;

Το μόνο που στα δικά μου μάτια είναι εκτός της αισθητικής μου είναι το μεταλλικό kick plate. Στη θέση σου εγω θα το έκανα επίσης μαύρο.

Και ξαναλέω στη περίπτωση που θα έκανα κάτι κατάμαυρο όπως είναι η δική σου πρόθεση. Αν είχε και άλλα στοιχεία άλλα χρώματα θα το

άφηνα ασημί. Έτσι όπως το βλέπω τώρα είναι εντελώς "ξένο" από το υπόλοιπο σύνολο.
 
Λοιπον αναφορικά με το SECRET FREE PLAY MODE

Αρχικά να αναφέρω ότι σε κανα δύο τρία χρόνια θα αναγκαστώ να αφαιρέσω από το θέμα σχετικές πληροφορίες με αυτό. Ο λόγος είναι ότι θα το διαβάσει ο μικρός. :D

Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες και εξηγώ

self_latching.jpg

To releδάκι που βλέπετε στην παραπάνω φωτογραφία αρχικά θα πρέπει να πάρει 12V για να δουλέψει. 12 μπορούμε να πάρουμε από το τροφοδοτικό του pc.

Οι αριστερές κλέμες είναι οι κλέμες που θα συνδεθεί η εντολή ΟΝ ή OFF για το mode. Οι μπλέ κλέμες είναι η έξοδος = το αποτέλεσμα. Δηλαδή αν έχουμε σήμα ΟΝ στην αριστερή πλευρά το ρελέ θα οπλίσει και θα κλίσει την normal open επαφή καθώς και θα δώσει 12V για να ανάψει ένα φωτεινό μπουτόν δίπλα από τον κερματοδέκτη. Το μπουτόν έιναι συνδεδεμένο παράλληλα στην εντολή coin και πλέον όταν πατηθεί θα παρακάπτεται ο κερματοδέκτης.

Τι όμως θα είναι αυτό που θα δίνει την εντολή ΟΝ ή OFF? Εδω είναι όλο το παιχνίδι.

Στις αριστερές κλέμες συνδέουμε 2 reed switch (ένα σε κάθε δυάδα).

reed-switch2.jpg

Τα reed τα στερεώνουμε με όποιον τρόπο θέλουμε στο εσωτερικό της καμπίνα σε κάποια επιφάνεια του σώματός της.

Εγώ επέλεξα τα παρακάτω σημεία.

2015-03-07_1512.jpg

Όταν περάσει κοντά στην επιφάνεια του ΟΝ reed ένας μαγνήτης τότε το reed οπλίζει και δίνει εντολή ΟΝ για το free play mode.

Αντιστοίχος απενεργοποιείται. Όταν η καμπίνα κλείσει τότε το ρελέ χάνει την τάση και αφοπλίζε. Άρα πάντα η καμίνα όταν ξεκινά δεν είναι σε free play.

Ελπίζω να μην σας έχω μπερδέψει.

Βασίλη το debliner έιναι πολύ ωραίο και φθηνό. Εφαρμόζει με σπρέι είτε με ρολό.

- το bedliner και η λαδομπογιά περάστηκαν με ρολό. Το bedliner αφήνει πολύ ωραίο μπιμπικισμα με σπρευ. Και άσχετος να είσαι αποκλείεται να βγάλεις λάθος αποτέλεσμα.

Όντως το βάψιμο εμφανίζει ατέλειες αλλά όταν πεφτει ο ήλιος η το flash απανω της. To μαυρο γενικά κρύβει τις ατέλειες.

- Το μεταλλικό πλαίσιο όντως κα εγώ είχα σκεφτεί να το βάψω (λευκό ή μαυρο) αλλα τελικά νομίζω ότι λίγο με τον κερματοδέκτη , λίγο με κάποια πλήκτρα λευκά που θα μπούν και λίγο με το σήμα FAMICADE που θα είναι μαυρο με λευκά ανάγλυφα γράμματα πιστευω πως θα δέσει.

Η καμπίνα όταν ξεκίνησε ήταν να γίνει μόνο με μαυρο και άσπρο. πχ μαυρα και ασπρα button. Όμως αυτό δεν άρεσε καθόλου στον μικρό και τον καταλαβαίνω. Το παιδί θέλει χρώμα. Το μαυρο του αρέσει το λευκό τον αφήνει αδιάφορο.

Επειδή στο αισθητικό καμμάτι υστερώ αρκετά αν θεωρείτε πως κάτι θα μπορέσει να βοηθήσει πχ διαφορετικό χρώμα στα πλήκτρα ρίξτε το.

Πχ έλεγα να της βάλω στην μέση από το marquee ενα belt buckle από τα ghostbusters και η καμπίνα να ξεκινά με το τραγούδι τους (ο μικρός τρελένεται για αυτό). Γενικά ακόμη και το χρώμα των button είναι υποσυζήτηση και γιαυτό δεν έχω προχωρήσει ακόμη στην αγορά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ έξυπνο το όλο σύστημα του SECRET FREE PLAY MODE. Δική σου πατέντα dkssprs ?

Τώρα για το ντύσιμο της καμπίνας μια και προορίζεται για τον γιο σου πρώτα, θα έλεγα πως λίγο χρωματάκι καλό θα ήταν. Όπως και τα κουμπιά, αλλά το τί χρώματα θα βάλεις θα το δεις με βάση του τι artwork θα κάνεις (αν αποφασίσεις τελικά να το κάνεις)
 
Υπήρχαν πολλά σαν σκεπτικό για το free play.

Με κλειδοδιακόπτη , με μαγνητική επαφή , με διακόπτη εσωτερικά και άλλα πολλά . Όλα όμως θα έβαζαν τον μικρό σε σκέψεις για το πως θα μπορέσει να τα πατήσει / γυρίσεις κτλ..

Ένας πολύ καλός συνάδελφος μου μου είπε για τα reed switch τα οποία δεν γνώριζα καθόλου. Ενσθουσιαστηκα.

Την επόμενη ημέρα μου το έφερε ως δώρο στο γραφειο.

Τώρα οσον αφορά το εικαστικό έχεις δίκιο, πρέπει να αποφασίσω το artwork και μετά τα κουμπιά.

Έτσι την πάτησα και στο bartop. Το οποίο ξεκίνησε ως bubble bobble και έγινε BTTF. Τα κουμπιά (sanwa) δεν κολούσαν και αναγκάστικα να πάρω καινούργια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μικρή πρόοδος. Εγκατέστησα τα joysticks πάνω στο cp. Μαύρα balltops.

Τα joystick είναι ελληνικής κατασκευής. "Από τη μανα τους" είναι battops αλλά με μια μικρή πατέντα γίνονται balltops!

Μια ωραία "πινελι"ά είναι οι καρόβιδες όπου τα κεφάλια τους είναι βαμμένα και αυτά μάυρα με αερογράφο (αγκάρεψα τον αδερφό μου).

Όλο το βάρος τώρα πέφτει στην τελική επιλογή του artwork της καμπίνας. Άντε να δούμε που τι θα βγει στο τέλος. Από αυτό θα εξαρτηθούν τα χρώματα των pushbuttons.

P1011455.jpg

P1011457.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους.

Μιας που είχα όλη την εβδομάδα διάλειμα από την δουλειά πρόλαβα και αφιέρωσα αρκετό χρόνο στην καμπίνα.

Βάψιμο πλατσικού οθόνης γιατί ηταν ασημί. Τοποθέτηση οθόνης μέσα στην καμπίνα. Η βάση της οθόνης δένει στο σώμα της καμπίνας με φεράμι κρεββαριού (Η πατέντα) , πραγματικά βολέυει πολύ.

Είχα σκοπό το πλεξιγκλας μπροστά απο τηνν οθόνη να μην του βάψω με σπρέι το περίγραμμα αλλά να βάλω μεμβάνη αυτοκινήτου.

Πέρνω λοιπόν το πλέξι και πάω σε ένα μαγαζί εδω στην γειτονιά που ασχολείτε με μεβράνη. Μόλις είδε το πλέξι μου είπε ότι οι μεμβράνες δεν κάνουν για πλέξι παρά μονο για γυαλί. Δήλωνε σίγουρος ότι με τον καιρό θα έκανε φουσκάλες.

Μόλις τον ακούω λέω "πάει μπλέξαμε". Αρχίζω να σκέφτομαι τι άλλο μπορώ να κάνω. Τελικά αποφάσισα να φτιάξω ένα ξύλινο bezel.

Πάω σπίτι μετράω και φεύγω για ξυλουργό. Πέρνω και ένα σπρέι για να το βάψω.

Μοντάρω το bezel και το βάφω. Το ξύλο ήταν κόντρα πλακέ θαλασσης και δυστηχώς δεν βαφόνταν καλά.

Τελικά έντυσα ( με την πολύτιμη βοήθεια της συζήγου) το bezel με μαυρο λάκα αυτοκόλητο. Το αποτέλεσμα τέλειο.

Μετά πήγα στο μαγαζί για να μου χαράξει το λογότυπο της καμπίνας (FAMICADE)

(Τελικά δεν είμαι καθόλου καλός στην φωτογραφία)

Περιμένω τα σχόλια σας.

P1011498.jpg

P1011519.jpg

P1011523.jpg

P1011524.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σουπερ θα έλεγα το αποτέλεσμα με το αυτοκόλλητο.

Δεν μπορώ να καταλάβω την πατέντα με τη στήριξη της οθόνης. :)
 
Όντως το αυτοκόλλητο έσωσε την κατάσταση.

Η πατέντα έχει να κάνει με την στήριξη της βάσης της οθόνης στα πλαινά της καμπίνας. Έχει χρησιμοποιηθεί φεράμι κρεβατιού (πλαστικο).

Το φεράμι αποτελείται από δύο μέρη (αρσενικό - θυληκό) και τα οποία είναι έυκολο να αποσπαστούν απλά ξεβιδώνοντας δύο βίδες.

undefined_2014_a.jpg

Αυτό που προσφέρει είναι ότι με δύο κινήσεις βγάζουμε την βάση της οθόνης.
 
Αχα!!!! Πολύ καλή η πατέντα.

Ευχαριστώ dkssprs
 
Να φανταστείς το φεράμι κοστίζει ούτε ένα ευρώ/τεμάχιο.

Πάντα με "γοητέυει" να "ανακαλύπτω" σε υλικά / εξαρτήματα -που έχουν κατασκευαστεί για κάτι συγκεκριμένο- μια εντελώς διαφορετική χρηστικότητα και παράλληλα αυτή να συνδιάζεται με μια καλή τιμή.

Πχ ενας φίλος έψαχνε ένα dome plexiglass και ότι έβρισκε ήταν πολύ ακριβό και από εξωτερικό. Εγώ του πρότεινα να πάρει τα κλασσικά παπάκια για το μπάνιο που είχαμε παιδιά. Κόστος 5?

75676.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως με ειχε ξεφυγει εμενα αυτο το θεμα:what: Φιλαρακι φοβερο θεμα και τα οσα λες στην αρχη και φυσικα η καμπινα σου και την γουσταρω διπλα γιατι ειναι σκετη μαυριλα χωρις αυτοκολητα και φρου φρου και αρωματα.Δεν ξερω αν θα βαλεις καποια αυτοκολητα αλλα και ετσι να την αφησης ειναι ολα τα λεφτα.Περιμενω με ανυπομονησια να την δω ολοκληρωμενη :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα