FAMICADE - FAMILY ENTERTAINMENT SYSTEM

Χαίρομαι που σου αρέσει και μάλλον ξέρω τον λόγο.

Το σχήμα της καμπίνας έχει στοιχεία από τα ελληνικά lowboys πχ παίζεις καθιστός , πλάτος 60cm, μαυρίλα.

Οσον αφορά τα αυτοκόλητα 80% δεν θα βάλω παρα μόνο θα φτιάξω όμορφες ταμπέλες με τις οδηγίες αντιστοίχησης πλήκτρων και εντολών menu του emulator.

To μόνο εικαστικό μάλλον θα είναι το ταμπελάκι famicade που δείχνω στις φωτογραφίες και θα τοποθετηθεί μεταξύ των ηχείων.
 
φοβερη καμπινα και αριστη σκεψη/υλοποιηση!! Συγχαρητηρια!
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Είμαστε στη τελική ευθεία.

Παρέλαβα τα κουμπιά.

Έχω βγάλει τα "εντόσθια" του υπολογιστή που θα αποτελεί την καρδιά της καμπίνας και τα οποία θα τοποθετηθούν πάνω σε ένα ξύλινο ράφι.

Ελπίζω να σας αρέσει ο συνδιασμός των χρωμάτων που επέλεξε ο γίος μου.

20150709_234732.jpg

20150709_234721.jpg

Απομένει η παραλαβή των encoders (zero delay) από εξωτερικό. Αν κάποιος τα έχει χρησιμοποιήσει ας γράψει αν είναι ευχαριστημένος. Εγώ πρώτη μου φορά που θα τα χρησιμοποιήσω. (νομίζω ότι τα έχει χρησιμοποιήσει ο admin).
 
Είναι μια κούκλα η καμπίνα σου! Αλλά έχω μια απορία: γιατί τόσα πολλά μικρά κουμπάκια;
 
Eξαιρετικη κατασκευη!! :bow: Καλοπαικτη!!
 
Το zero delay έχει 12 εισόδους για action pushbuttons και ήθελα να τα εκμεταλλευτώ όλα προκειμένου η καμπίνα να μπορεί να "ανταπεξέλθει" και σε pc indie retro games τα οποία θα έχουν αρκετά κουμπιά.

Εδώ και 1 χρόνο είμαι σε μια συνεχή διαδικασία retro indie hunting. Αρκετά παιχνίδια είναι πραγματικά διαμάντια που αξίζει να υπάρχουν ως πρόσθετα στην καμπινούλα μου.
 
Μάλιστα. Αν κάποια στιγμή έχεις χρόνο θα με ενδιέφερε να έκανες μια ενδεικτική λίστα αυτών των παιχνιδιών (ναι... ξέρω... ζητάω πολλά #) .
 
Γεια χαρά σε όλους.

Η καμπίνα πάει με αρκετά αργούς ρυθμούς αλλά έχω καταφέρει να τελειώσω κάποια πραγματάκια.

- Έβαλα το πισί μέσα στην καμπίνα το σύνδεσα το άναψα και τελίκά βρέθηκε με καμένη μητρική. Αυτό με έχει πάει σχετικά πίσω. Στην αρχή έψαχνα μόνο για καινούρια / μεταχειρισμένη μητρική. Μετά μου καρφώθηκε στο μυαλό να πάω για καινούργια κομμάτια πισί (επεξεργαστή + μητρική + μνήμες). Το μπατζεκ έχει μαζευτεί και μάλλον θα πάω για καινούργια κομμάτια.

- Κατάφερα & παράγγειλα τα zerodelay. Το παράδοξο είναι ότι τα πήρα μέσω ebay και paypal χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά αυτό έγινε μόνο για την συγκεκριμένη αγορά. Οποιαδήποτε άλλη και αν προσπάθησα δεν μου "περνούσε" τις κάρτες!!!!

- Τέλος έβαλα τζαμι με μεβράνη αυτοκινήτου πίσω από το ξύλινο μπεζελ. Αυτό το έκανα διότι λόγω του καθαρού πλέξι φαινόντουσαν οι άκρες της κορνίζας της οθόνης με αποτέλεσμα να μην δείχνει και πολύ ωραία αισθητικά. Με το τζάμι που έβαλα όλα κρύβονται.

Παραθέτω φωτογραφίες

A.jpg

β.jpg
 
Mαυρη,μαυρη ολα τα λεφτα η καμπινα οπως εχω πει και στο αλλο post πριν καιρο.Συνεχισε ετσι φιλε οσο προχωραει γινετε σουπερ και αντε με το καλο να τελειωση να γουσταρεις εσυ και ο πιτσιρικας σου.
 
Παιδιά λίγο βοήθεια θα χρειαστώ από όποιον ξέρει.

Αρχικά να δηλώσω ότι είμαι άσχετος με το ΜΑΜΕ ως software. Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν καταλάβαινα ότι άλλο πράγμα το MAMEUI και άλλο το mame.exe.

Βρήκα μια version του MAME.exe την 0.149 με NO NAG SCREEN και HISCORES. Επειδή στην καμπίνα α δεν θα έχω πάνω από 50~60 παιχνίδια διάλαξα τα ROMS των παιχνιδιών που ήθελα και τα έβαλα μεσα στον φάκελο ROMS.

Έτρεξα το MAME.exe και με μεγάλη έκπληξη διαπύστωσα ότι δεν έπαιζαν τα περισότερα παιχνίδια. (έβγαζε μνμα ότι δεν βρίσκει το ρομ)

Απόρησα για αρχή. Αποφάσισα να περάσω όλα τα ρομσ που αφορούσαν ένα παιχνίδι. Στην αρχή έβαλα πχ για το double dragon μονο το ρομ "ddragon".

Μετά πήρα όλα τα "συγγενικά" roms και τα έβαλα μαζί. πχ δηλαδή το ddragon , το ddragonu , ddragonua.

Κάνοντας το αυτό κάποια που δεν έπαιζαν τελικά έπαιξαν. Όχι όμως όλα.

Τι συμβαίνει και δεν παίζουν όλα τα roms.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το MAMEUI32 με το mame.exe 141u1 και όλα τα games έπαιζαν κανονικά.

Όποιος μπορεί ας δώσει μια χείρα βοηθείας.
 
καταρχας να σου πω για μια ακομη φορα οτι η καμπινα σου ειναι σουπερ!!

Τωρα για το ΜΑΜΕ ουτε εγω καταλαβαινω πολλα αλλα νομιζω οτι δε μπορεις να βαλεις οτι ρομς εχεις σε οποιαδηποτε εκδοση του ΜΑΜΕ εχεις. Πρεπει να εχεις τα σωστα ρομς που να ταιριαζουν με την εκαστοτε εκδοση.

Ολα αυτα με επιφυλαξη φυσικα...
 
Σωστος ετσι ακριβος ειναι...
 
Σας ευχαριστώ.

Άρα πρέπει να βρώ roms για την έκδοση 149. Που θα μπορέσω να τα βρώ? Θα κάνω και λίγο googling. Αν ξέρει κάπιος κάποια πυγή ευχαρίστως να την αναφέρει.

Η καμπίνα είναι έτοιμη... μένει η ρύθμιση του υπολογιστή και θα είναι πανέτοιμη για τον μικρό τα χριστούγεννα.

Θα πέσει πολύ πενηντάρικο λέμε.

________________________________

Τσίφος βρήκα μια πηγή για 149 ρομσ αλλά πάλι κάποια δεν παίζουν...DAMN!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ feak αλλά δεν μπόρεσα να βρώ πως μπορεί να με βοηθήσει.

Αυτό που διαπυστωσα σήμερα είναι ότι ένα παιχνίδι (πχ PANG3) το παίζει το UI αλλά δεν το παίζει το mame.exe!!

Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι.Ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με το mame σε βαθος.

Θέλω παρα πολύ να έχω στο mame το feaurures "NO NAG SCREEN" & "HISCORE".

Κάτι διαβάζω για compile στο mame αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει χρηστό.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι?!!?
 
Εχθές κατάφερα και βρήκα μετά από πολύ κόπο εκδοση mame με no nag και highscore καθώς και rom ποτ μπορεί να υποστηρίξει.

Είναι δύσκολο να βρείς τέτοια έκδοση διότι "και καλά" είναι παράνομη και εναντίον στις άδειες που έχει το mame.

Η καμίνα εχθές λειτούργησε και δοκιμάστηκαν τα controls σε μερικά gmaes.

Όλα ΟΚ ευτυχώς χωρίς κανένα απρόοπτο.

Έως την άλλη εβδομάδα όλα θα είναι έτοιμα. Μένει μια τακτοποίηση στο εσωτερικό για τα καλώδια καθώς και η στήριξη του υπολογιστή.
 
Εξαιρετική η καμπίνα, συγχαρητήρια. Με τόσα ηχεία φαντάζομαι "βαράει" άγρια, σωστά;
 
Σε ευχαριστώ.

Χε χε! Τα ηχειάκια μαζί με το sub σηκώνουν τον κόσμο όρθιο.... μαζί και τον γιό μου.

Να σας πώ και τι έχω κάνει με το front end.

Θα χρησιμοποιήσω το MAXIMUS με μια μικρή πρωτοτυπία.

Δεδομένου ότι η καμπίνα θα έχει το πολύ 50 mame games θα χρησιμοποιήσω τις κατηγορίες των συστημάτων για το είδος του παιχνιδιού.

Δηλαδή στο κεντρικό μενού (emulator selection) δεν θα επιλέγεις emulator (αφού μόνο mame θα υπάρχει) αλλά είδος παιχνιδίου.

Οι κατηγορίες θα είναι

1) ACTION (πχ Shinobi)

2) Platform (πχ bubble bobble)

3) Fighting (πχ Mortal kombat)

4) Sports (πχ NBAJAM)

5) Beat em up (final fight)

6) Slash em up (πχ ΤΜΝΤ)

7) Shoot em up (πχ CABAL)

Όταν ο χρήστης θα επιλέγει το είδος του παιχνιδιού θα μπαίνει στο game selection όπου δεν θα υπάρχει η κλασσική λίστα games αλλά όλη η οθόνη θα καλύπτεται από το artwork του παιχνιδιού. Αν πατήσει κάτω ή πάνω θα αλλάξει η εικόνα του artowrk του επόμενου παιχνιδιού.

Σας αρέσει?
 
σε παρακαλω πολυ βοηθησε με:

1. τι ειναι το no nag και highscore; τι ακριβως κανουν;

2. χρησιμποιω και εγω το μαξιμους. Μου αρεσει πολυ και ειναι ευκολο στη χρηση. Πως ομως θα κανεις ΟΛΗ την οθονη να καλύπτεται από το artwork του παιχνιδιού; Υπαρχει τετοια επιλογη; Μπορεις να βαλεις καποιο screenshot να το καταλαβω;

Ρωταω γιατι φαινεται ενδιαφερον και μπορει να το δοκιμασω...

3. μπορεις να μου στειλεις σε πμ λινκ για ... την εν λογω εκδοση ΜΑΜΕ για να δω τι διαφορετικο εχει;

ευχαριστω

Οδυσσεας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To NO NAG είναι ένα extra feature στο mame που δεν το έχει από την "μάνα του". Όταν ξεκινάς ένα παιχνίδι δεν σου εμφανίζει την μπλε οθόνη που σου λέει να κάνει πατήσεις ΟΚ ή να κάνεις το μοχλό δεξιά αριστερά.

Το highscore είναι να μπορεί να κάνει save τα hisores που πετυχαίνεις σε ένα παιχνίδι. Άρα άν παίζει όλη η οικογένεια PUZZLE BUBBLE θα βάζει ο καθένας το nick του για κάθε score. Όταν θα κλέινεις το παιχνίδι και θα το ξαναξεκινάς θα είναι όλα εκεί.

Όσον αφορά τον ΜΑ για να το καταφέρεις θα πρέπει να "παίξεις" λίγο με το editor theme. Ουσιαστικά μεγαλώνεις το snap κάθε παιχνιδιού - σφού το έχεις αντικαταστήσει με το artwork του- με αποτέλεσμα να φαίνεται μόνο αυτό.

Σου εστειλα pm.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα