For Michael...

mfairy_14

Retro Member
Joined
19 Ιουν 2009
Μηνύματα
102
Αντιδράσεις
4
...Μια φορά κάθε χρυσό φεγγάρι στη γη πέφτει κι ένα αστέρι! Ένα αστέρι που σκοπό έχει να δώσει χαρά στους ανθρώπους, να υψώσει χαμόγελα στα πρόσωπα όλων, να αφυπνίσει συνειδήσεις για θέματα σημαντικά, ξεχασμένα και παγκόσμια, να θυμίσει το δώρο που είναι η ζωή! Πριν από μισό αιώνα, ένα τέτοιο αστεράκι έπεσε και στη δική μας γη...Και ήταν τόση η λάμψη του, αλλά και η επιθυμία του να προσφέρει που με τη δική του και μόνο αστερόσκονη, κατάφερε να φωτίσει κάθε γωνιά της γης, όσο μακρυά κι αν αυτή βρισκόταν! Σήμερα, το αστεράκι πια επέστρεψε στον θόλο του και η γη αναπολεί τη λάμψη και τη χαρά του απ’άκρη σ’άκρη...Μάγουλα υγρά, κεφάλια σιωπηλά, κατεβασμένα,...ο πλανήτης πενθεί έναν «δορυφόρο ζωής»,...κι ας μην τον κατάλαβε όσο αυτός της χαριζόταν! Άνθρωποι απλοί, άνθρωποι φτασμένοι, άσημοι, κοινοί θνητοί, πρόσωπα προβολής και εξουσίας,...σταματούν όλοι σήμερα τη δική τους την τροχιά για να συγχρονιστούν με τη δική σου, που τώρα πια λήξασα, βουβή δεν μπορεί να λάβει...Πόσο όμορφο αλήθεια,...η φωνή μας τώρα – μια παγκόσμια βουβή κραυγή – αυτή που τώρα πάλλεται μόνο με θλίψη και αγάπη για την νέα αυτή σου απουσία,...ν’ακουγόταν έτσι, το ίδιο αγνή, όσο εσύ ακόμα σαν ξωτικό ξεγλιστρούσες και χανόσουν στα ρυθμικά σου παραμύθια πάνω στη σκηνή του κόσμου! Τότε,...και για πάντα! Καλό σου ταξίδι...
 
R.I.P. Michael!!!!!!Θα σε θυμόμαστε!!!!!!!!!
 
Ο Michael ήταν ο Έλβις της γενιάς μας! Είναι τόσο φανερό! Υπήρξε ο καλλιτέχνης που ενέπνευσε,...ένας άνθρωπος που χρησιμοποίησε τα θεία ταλέντα του για να αλλάξει τον κόσμο, προς το καλύτερο! Βλέπω και ξαναβλέπω τα βίντεο με τα τραγούδια του και αυτό που γίνεται ξεκάθαρο μέσα μου είναι πως είχε έναν μαγικό τρόπο να αγγίζει τις πιο ευαίσθητες χορδές σου. Ν’αναπτερώνει την ψυχή σου και να αγαλλιάζει το πνεύμα σου. Δεν ήταν διασκέδαση. Υπηρετούσε την ψυχαγωγία! Κάθε τραγούδι του ήταν μοναδικό, κάθε ένα ήταν αισθαντικό και σε όλα υπήρχε ένα μήνυμα ενότητας, ειρήνης και ψυχικής ανάτασης. Όλα απευθύνονταν σε έναν ανώτερο εαυτό! Είναι σαφές ότι ο κάθε άνθρωπος σε ετούτη τη γη έχει ν’αντιμετωπίσει τους δικούς του «δαίμονες». Ο αγώνας είναι κοινός για όλους. Έτσι κι εκείνος, όσο κι αν λατρεύτηκε και αποθεώθηκε από τους θαυμαστές του απ’άκρη σ’άκρη της γης, εντούτοις ένιωθε απέραντη μοναξιά! Το «παράδοξο» που βιώνουν οι περισσότεροι καλλιτέχνες, αλλά κυρίως οι οραματιστές! Και ήταν αυτή του η αγωνία να τον καταλάβουν, να τον αποδεχτούν και να τον αγαπήσουν επί της ουσίας, που τελικά τον κατέστησε ευάλωτο και απόλυτα εξαρτημένο από τις «βδέλλες που κατάφερνε να μαγνητίζει γύρω του» (όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε η Lisa Marie Presley). Κι όμως, για έναν άνθρωπο που πάσχιζε μέσα του τόσο πολύ να βρει γαλήνη και ευτυχία – σε σημείο μάλιστα αυτοκαταστροφής,...έδωσε τόσα πολλά σε όλον τον κόσμο! Άφησε μελωδίες που εμπνέουν για πράγματα ανώτερα, πάλεψε για τον Άνθρωπο και έδωσε κληρονομιά σε όλους μας ένα ξεκάθαρο όραμα για τον πλανήτη και την ανθρωπότητα. Αλήθεια, εμείς, ο καθένας από εμάς, που όλοι έχουμε να υπερνικήσουμε τις δικές μας φοβίες και ανασφάλειες, που κάθε μέρα δίνουμε τη μάχη με τον εαυτό μας και τα «θέματά» του,...εμείς τί αφήνουμε εκεί έξω, στον κόσμο;
 
Κάποιος, κάπου είπε : "Μαζί με τον Jackson, πέθανε και το παιδί μέσα μας"...

Πόσο δίκιο είχε, πραγματικά...
 
DINO είπε:
Κάποιος, κάπου είπε : "Μαζί με τον Jackson, πέθανε και το παιδί μέσα μας"...Πόσο δίκιο είχε, πραγματικά...
Oντως το εχω ακουσει και εγω απο πολλους να το λενε.
 
DINO είπε:
Κάποιος, κάπου είπε : "Μαζί με τον Jackson, πέθανε και το παιδί μέσα μας"...
"Eπικίνδυνη" φράση αυτή.... :xm:

Ναι,ο Jackson υπήρξε μέρος των παιδικών μου χρόνων,όχι,δε νιώθω έτσι,διότι κανείς και τίποτα δε σκοτώνει το παιδί που έχουμε μέσα μας παρά μόνο εμείς οι ίδιοι...
 
Μόλις χθες με πήρε ένας φίλος τηλέφωνο. Ελληνοκύπριος που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Λονδίνο. Μου είπε ακριβώς αυτό που ένιωθα: "Είναι λες και πέθανε ένα κομμάτι της παιδικής ηλικίας μας (μαζί του)"...Αν και γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, είναι κοινό το συναίσθημα! Φαντάζομαι για όλα τα "τότε παιδιά" ισχύει το ίδιο...Μου κάνει απίστευτη εντύπωση το πένθος που νιώθω, κυρίως γιατί είναι εσωτερικός ο πόνος,...δεν πονάει η μνήμη μου,...αλλά πενθώ έναν Άνθρωπο (με Α κεφαλαίο)! Κάποιον που κατάφερε να αλλάξει το κατεστημένο (για το περιβάλλον, τα παιδιά της Αφρικής και την πείνα/φτώχεια/εξαθλίωση, τον ρατσισμό, τη βία...και τόσα άλλα),...και που τελικά το "σύστημα" κατάφερε να τον "φάει" σε 16 χρόνια. Που ξέρω, το νιώθω, ότι είχε τόσα ακόμα να πει, να το κάνει σωστά και είχε και τόση δύναμη να ακουστεί πραγματικά από όλους! Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον καλλιτέχνη σύγχρονο με τέτοιο εύρος απήχησης...Από την Αφρική ως την Αμερική και από το Σίδνεϋ ως την Αθήνα...

Διάβασα με μεγάλη μου λύπη αυτό που υποψιαζόμουν όλες αυτές τις μέρες, αλλά και πιο παλιά: το παιδί που τον είχε κατηγορήσει το 1993 δήλωσε ότι ήταν όλα ψέμματα, "κατασκευάσματα" του πατέρα του "για να ξεφύγει από τη φτώχεια"....

Μου έκανε απίστευτη εντύπωση το ακόλουθο:

[His father, Evan Chandler was tape-recorded saying amongst other things, "If I go through with this, I win big-time. There's no way I lose. I will get everything I want and they will be destroyed forever…"]

http://www.topix.com/forum/afam/TR744GK9UR717EP27

Αυτό σε συνδυασμό με εκείνο που διάβασα τις τελευταίες μέρες, ότι από τότε που προέκυψαν οι κατηγορίες έχασε την όρεξη για τη ζωή, δεν έβγαινε, δεν ήθελε να κάνει τίποτα, νομίζω ότι αποσαφηνίζει τα πάντα...Κι όμως, το πάλεψε 16 χρόνια! Παντρεύτηκε κάποια στιγμή κάποια με την οποία - όπως και η ίδια ομολογεί - αγαπήθηκαν πολύ, όσο πήγαινε...(Σε μία συνέντευξη παλαιότερη της Lisa Marie Presley, εκείνη αναφέρεται στη συζήτηση που είχε μαζί του και στο πώς εκείνος της κατέρριψε την ψευδή εικόνα που είχαν κατασκευάσει για αυτόν τα media). Άρχισε πάλι να δημιουργεί...Μετά διαζύγιο, παιδιά, σκάνδαλα...Και όμως,...ετοίμαζε την επάνοδό του! Πολεμιστής! Νέα μηνύματα για τον κόσμο! Νέες αφυπνίσεις...Η ιστορία, όμως, αυτή που είχε ξεκινήσει το 1993 με τα επακόλουθά της (κατάθλιψη, εξάρτηση από φάρμακα, κοράκια...) είχε ήδη προχωρήσει πολύ, είχε ήδη κάνει τη δουλειά της...και τον είχε καταστήσει ήδη πολύ αδύναμο και πολύ μόνο. Χωρίς προστάτες, φίλους, σύζυγο, πάγκο...κάτι ή κάποιον δικό του τέλος πάντων, δίπλα του,...μόνο όρνεα!

...Αναρωτιέμαι, αν δεν τον είχαν κατηγορήσει τότε, δεν είχε προηγηθεί η παρ'ολίγον ολική καταστροφή του (οικονομική, επαγγελματική, συναισθηματική, σωματική)...πού θα βρισκόταν σήμερα ο Michael, τί θα είχε δημιουργήσει όλα αυτά τα χρόνια και τί θα είχε να μας πει για τον κόσμο σήμερα σ'εμάς, αλλά και στους κυβερνώντες; Αναρωτιέμαι και θλίβομαι...
 
manos426f είπε:
"Eπικίνδυνη" φράση αυτή.... :xm: Ναι,ο Jackson υπήρξε μέρος των παιδικών μου χρόνων,όχι,δε νιώθω έτσι,διότι κανείς και τίποτα δε σκοτώνει το παιδί που έχουμε μέσα μας παρά μόνο εμείς οι ίδιοι...
Όντως είναι λίγο βαριά, αλλά αυτό αισθάνομαι τώρα...

Πιστεύω στο μέλλον να "ανακάμψω"...

Και να φανταστείς πως δεν υπήρξα ποτέ fan....
 
DINO είπε:
Όντως είναι λίγο βαριά, αλλά αυτό αισθάνομαι τώρα...Πιστεύω στο μέλλον να "ανακάμψω"...
DINO αυτά σου τα λόγια σκεφτόμουν σήμερα πολύ έντονα!

Τί πράγμα είναι αυτό;;; Κάθε φορά που βλέπω μια φωτογραφία του ή ακούω να λένε γι'αυτόν γίνομαι χάλια, μα τελείως χάλια (πωλήσεις στα χαρτομάντηλα...) Και επί του παρόντος δεν θέλω να σχολιάσω ΤΙ λένε (τσίπα πια δεν υπάρχει πουθενά;;; Ακόμα και αυτοί που "απλά" μεταφέρουν την είδηση, ΔΕΝ αντιλαμβάνονται ότι και οι ίδιοι είναι συνυπεύθυνοι για τον ευτελισμό αυτού του ανθρώπου;;; Ή νομίζουν ότι μας ξεγελάνε και δεν βλέπουμε το "κίτρινό" τους ήθος;;; )

Θα "ανακάμψουμε" ποτέ πραγματικά; Όσο περνάνε οι μέρες, τόσο πιο πολύ "θερριεύει" το ήθος παπαράτσι εκεί έξω...Τί ντροπή!!!

Εν τέλει, νομίζω πως η θλίψη για το πώς έφυγε ένας τέτοιος άνθρωπος πάντα θα μένει...Και πάντα θα υπάρχει αυτό το "αν"... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eνταξει ρε παιδια και μενα μου αρεσε και εγω πιστευω οτι θα μεινει στην ιστορια μαζι με τοσους αλλους αλλα μην τρελαθουμε κιολλας , το φα"ι" μου θα το φαω το βραδυ.. και να σται σιγουροι αμα πεθανω εγω κανεις απο αυτους δεν με ευλογισει ...

Αρα δεν χαλιεμαι οι μονοι που θα με χαλασουν ειναι η Μητερα μου και ο Πατερας μου

και στην τελικη σιγουρα Αγγελος δεν ηταν, αλλα ειναι εκτος θεματος να σχολιαζω τετοια πραγματα θα πω ομως ενα πραγμα αν δεν ηταν αυτος που ηταν να ειστε σιγουροι οτι θανατο με παλουκισμο θα αρπαζε αν ηταν αληθεια εστω τα μισα απο κεινα που κατηγορουτανε και τελικα αθωωθηκε με συμβιβασμο....Τπτ τα λογια ειναι περιτα ....
 
LIONHEART είπε:
αλλα μην τρελαθουμε κιολλας , το φα"ι" μου θα το φαω το βραδυ..
Σωστό LIONHEART,...κι εγώ θα το φάω το φαΐ μου το βράδυ!

Όμως ας μη γινόμαστε πεζοί...Μη τα ισοπεδώνουμε όλα! Δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες. Και όχι δεν τρελλαινόμαστε (σαν κάτι τρελλά και αυτοκτονίες που άκουσα...) Αλλά δεν υπάρχει τίποτα κακό με το να νιώθουμε και να αισθανόμαστε λιγάκι, αρκεί να μη μας παίρνει από κάτω! Και λίγη ποίηση στην καθημερινότητα, δεν βλάπτει (αν μη τι άλλο, αν εδώ μέσα δεν είμαστε και ολίγον ποιητές, τότε πού;;; )

Όπως και να'χει, είναι ένα τέλος εποχής,...

Και στην τελική,...ποιός έκανε και τί, επέτρεψέ μου να κρατώ μικρό καλάθι (μιας και ξέρω τα Media, το Marketing και την Πολιτική εκ των έσω)...

Όλοι επάνω θα κριθούμε για τα άδυτα και αφανέρωτα...Όσο για τα φανερά, έδωσε πολύ περισσότερα από τους πιο πολλούς εκεί έξω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν με ενδιαφέρει η προσωπική ζωή κανενός καλλιτέχνη (ούτε καν αυτή των Manowar).

Με ενδιαφέρει όμως το ότι ο άνθρωπος ο οποίος δημιούργησε πολλά από τα ωραία τραγούδια που ακούγονταν εκείνα τα χρόνια της παιδικής μου ηλικίας έφυγε.

Κι αυτό για μένα είναι συγκινητικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alucard είπε:
Δεν με ενδιαφέρει η προσωπική ζωή κανενός καλλιτέχνη (ούτε καν αυτή των Manowar).
Με ενδιαφέρει όμως το ότι ο άνθρωπος ο οποίος δημιούργησε πολλά από τα ωραία τραγούδια που ακούγονταν εκείνα τα χρόνια της παιδικής μου ηλικίας έφυγε.

Κι αυτό για μένα είναι συγκινητικό.
κοιταξε φιλε μου και μενα δεν με ενδιαφερει οτι και να κανει οποιοδηποτε καλιτεχνης (και ο σοβατζης καλιτεχνης ειναι στην δουλεια του ) στον ευατο του, αρκει να μην την πληρωνουν Αθωοι και το χειροτερο μικρα παιδια ...

Το αν ειναι αληθεια πραγματικα δεν το ξερω αλλα εχω μαθει να λογαριαζω της πιθανοτητες στο να το εκανε η οχι... και δυστηχως εχει ενα ποσοστο οτι το εκανε και αυτο μας εδειξε οπως το αντιμετωπισε....

Εμενα προσωπικα ουτε με στιγματισε αλλα δεν θα πω οτι δεν στεναχωρηθηκα απο τον θανατο του σιγουρα ειναι ενα κομματι των 80ς βεβαια το αστειο ειναι την 10ετια του 80 τον θεωρουσαν σχεδον ταμπου και παραδειγμα ειδηκα για τους γονεις μας προς αποφυγη ...

τωρα βλεπεις εχει γινει μεχρι και προτυπο διχως να βλεπουμε και τα αρνητικα του η μαλλον να τα δεχωμαστε
 
LIONHEART είπε:
Eνταξει ρε παιδια και μενα μου αρεσε και εγω πιστευω οτι θα μεινει στην ιστορια μαζι με τοσους αλλους αλλα μην τρελαθουμε κιολλας , το φα"ι" μου θα το φαω το βραδυ..
Ο θάνατος του Jackson σήμανε "τέλος εποχής" για πολλούς από εμάς, τους 30something και βάλε...

Και εγώ πάντως, τρώω κανονικά...
 
Επειδή η Αμερική δεν είναι Ελλάδα να τη γλιτώνουν μόνο οι έχοντες και οι κατέχοντες, θεωρώ πως από τη στιγμή που δεν υπήρξαν αποδείξεις στις όποιες κατηγορίες εναντίον του, είναι άδικο να του κρεμάμε ταμπέλες έστω και σαν υποψία... ένας λόγος παραπάνω επειδή εκεί που βρίσκεται δεν μπορεί πια να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Για κάποιους ο θάνατός του ήταν πλήγμα, για άλλους αδιάφορο...

Σε αυτό το νημάτιο, ας γράψουν όσοι αισθάνονται την ανάγκη να τον τιμήσουν με αυτό τον τρόπο...

Οι υπόλοιποι ας το σεβαστούν απλά...
 
mfairy_14 και εγω μαζι σου ειμαι,εχει αφησει τεραστια καλλιτεχνικη κληρονομια πισω του,ειναι δασκαλος,ειδωλο,αστερι,ευφυια...

Ειμαι στα 23 και εχω μεγαλωσει ακουγοντας το dangerous απο μικρη ηλικα...

Οι επιλογες του δεν διαφοροποιουν την καλλιτεχνικη υποσταση του ή την φιλανθρωπια του.

Παλεψε μεχρι τελους για να αποδειξει,στον εαυτο του και μονο,οτι μπορει ακομα να προσφερει στον κοσμο και δεν ειναι ξεπεσμενος,ενω εμεις ξεραμε απτην πρωτη στιγμη που τον ακουσαμε οτι ειναι μοναδικος.

Η αληθεια ειναι οτι θα μας λειψει και σιγουρα ειχε να δωσει πολλα ακομα...

RIP KING OF POP
 
DINO είπε:
Ο θάνατος του Jackson σήμανε "τέλος εποχής" για πολλούς από εμάς, τους 30something και βάλε..Και εγώ πάντως, τρώω κανονικά...
Συμφωνω Μαζι σου
 
βεβαια το αστειο ειναι την 10ετια του 80 τον θεωρουσαν σχεδον ταμπου και παραδειγμα ειδηκα για τους γονεις μας προς αποφυγη ...
ε? ποιός τα λέει αυτά? εσύ?
 
δεν το λεω μονο εγω....Εγω το εζησα ακομα και στο γυμνασιο που μερικοι κοροειδευαν ενα συμμαθητη μου που ειχε την λοξα να φορει την μπλουζα του Μj , εσυ πιστευεις οτι τα εβγαλα απο το μυαλο μου??? η μηπως αυτο θες να περασεις ..Για κουλαρε λιγο......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εσύ κοίτα και κούλαρε και δες καλά τον τίτλο του θρεντ FOR MICHAEL

ok?? αν δεν σ άρεσε, δικαίωμά σου, αλλά στο συγκεκριμένο θέμα αν δεν έχεις να πεις κάτι για να τον τιμήσεις, καλύτερα άνοιξε άλλο και γράφε τα δικά σου.

τα σέβη μου
 
Πίσω
Μπλουζα