Fotis_kfor : Οι συλλογές μου, τα "projects" μου, χόμπι και διάφορα άλλα...

Ευχαριστώ DoctorGalifrean, αλλά και εγώ μόνο "πλούσιος" δεν είμαι... ψάχνω και εγώ για κοκαλάκια, πίστεψε με :p ;)
 
Λοιπόν, πέρα από τις φωτογραφίες του retro χώρου που έβαλα εδώ :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2173-%D6%F9%F4%FC-%E1%F0%FC-%F4%EF%ED-%F7%FE%F1%EF-%F3%E1%F2/page40, τράβηξα και ένα πρόχειρο βιντεάκι χαμηλής ανάλυσης για να έχετε μια εικόνα παραπάνω πέρα από τις ελάχιστες φωτογραφίες που έβαλα :

Το βίντεο είναι εδώ :

[video=youtube_share;YENpJLdXCMY]http://youtu.be/YENpJLdXCMY

Να πω ότι πέρα από την τόση δουλειά που έχω ρίξει για να γίνουν όλα αυτά μέχρι στιγμής, εκκρεμούν πάρα πολλές δουλειές ακόμα, όπως να κολλήσω φωτογραφίες με διαφημίσεις υπολογιστών, μηχανήματα κτλ, να φωτογραφηθούν τα υπόλοιπα μηχανήματα με τα περιφερειακά τους (είμαι κάπου στη μέση), να μπουν τα υπόλοιπα περιοδικά στα ράφια και να ταξινομηθούν και να φωτογραφηθούν και αυτά (και είναι και αυτά πολλά π.χ. PC Master, Pixel, User, RAM, Computer Software, Computer για όλους, Ο κόσμος του Amstrad, Multimedia & CD-rom, PC Magazine, Chip, PC World και άλλα) και πολλά άλλα ακόμα.

Επίσης δεν με φτάνουν όλα αυτά αλλά πρέπει να φτιάξω και το site που εκκρεμεί για να βάλω όλα αυτά και κάποια ακόμα ρετρό θέματα, θα ήθελα να τα έκανα όλα αυτά γρηγορότερα, αλλά όλα αυτά είναι δουλειά ενός μόνο ατόμου οπότε καλά πάμε και έτσι... :cool:
 
Φώτη βλέποντας το βίντεο που ανάρτησες, μονό που δεν σνιφαρα την οθόνη βλέποντας τα μηχανήματα σου!!!

Ρετριλα στο φουλ!!! Ναρκωτικό σκέτο είναι τα βιντεακια σου. :D

Εαν θέλεις θα μπορούσα να σε βοηθήσω να οργανώσεις το χώρο κάνοντας κάποια πράγματα ώστε να συνεισφέρω τουλάχιστον

σε κάτι το οποίο δεν έχω προσωπικά αλλά το σέβομαι και θα ήταν και χαρά μου να το δω να υλοποιείται το συντομότερο!

Σκέφτηκα λοιπόν οτι θα μπορούσα να σου φτιάξω πληροφορίες (ιστορικό, κυκλοφορία η' ότι άλλο έχεις να προτείνεις εσύ)

για το κάθε ενα ξεχωριστά και επίσης εικόνες τους (όλα αυτά Βασιζόμενος πάνω στην λίστα που έχεις αναρτήσει με τα όλα μηχανήματα σου στο thread)

Αυτό μπορεί να γίνει και μεσώ pm στέλνοντας σου έτοιμα προς print αλλά δεν θα με πείραζε καθολου μα καθόλου να βοηθήσω και απο κοντά στην οργάνωση.

φιλικά

circleag
 
Ευχαριστώ πολύ circleag για την πρωτοβουλία σου. :)

Η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστώ πολλά τέτοια για το αντίστοιχο site με τη συλλογή μιας και είναι στα θέματα που θα φτιάξω γι'αυτό. Σκεφτόμουν να το ανεβάσω και πρώιμα χωρίς αυτές τις πληροφορίες για τα μηχανήματα (σε πρώτη φάση να ανέβει η συλλογή δηλαδή) και να τα πρόσθετα αργότερα. Θα δω πως θα εξελιχθεί και θα σε ενημερώσω!

Επίσης εννοείται πως αν γράψεις εσύ για κάποια μηχανήματα (ή όποιος άλλος) θα το αναφέρω στο site.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok! Φώτη εννοείται οτι θα βοηθήσω μιας και εισαι σύμφωνος και εσύ! :)

Θα σου στείλω pm.
 
Μπρρρράβοοοοο...... εντυπωσιακή συλλογή. Αφού βρήκες χώρο, θα το κάνεις τέλειο. Γενικά η εύρεση χώρου είναι πρόβλημα για τον ρετρομανή. Κι εγώ αυτά που έχω τα έχω χωμένα σε ντουλάπια και συρτάρια... :(
 
Ρε Φώτη, γιατί μας το έκανες αυτό βραδυάτικα; Δεν μας λυπάσαι; Μια Παρασκευή μένει να κοιμηθούμε ήρεμα. :) :)
 
pooky(1) είπε:
Ρε Φώτη, γιατί μας το έκανες αυτό βραδυάτικα; Δεν μας λυπάσαι; Μια Παρασκευή μένει να κοιμηθούμε ήρεμα. :) :)
Ουπς, άλλη φορά θα ποστάρω εκτός Παρασκευής τότε :cool:
 
Να ευχαριστήσω τον φίλο pooky(1) ο οποίος γνωρίζοντας το χόμπυ / project μου και τον κόπο που έχω κάνει για να διαμορφώσω τη συλλογή που έχω ως τώρα, μου χάρισε για την συλλογή μου 2 μηχανήματα : μια Amiga 500 και μια Amiga 500+ !!!

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο :)
 
Ωραιος ο Γιωργος!!
 
Fotis_kfor είπε:
Να ευχαριστήσω τον φίλο pooky(1) ο οποίος γνωρίζοντας το χόμπυ / project μου και τον κόπο που έχω κάνει για να διαμορφώσω τη συλλογή που έχω ως τώρα, μου χάρισε για την συλλογή μου 2 μηχανήματα : μια Amiga 500 και μια Amiga 500+ !!!
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο :)
Φωτάρα χάρηκα που σε είδα από κοντά, μακάρι να είχαμε κι΄ άλλο χρόνο. Ότι πέσει στα χέρια μου από home micros θα βρεθεί στη συλλογή σου. Δυτυχώς/ευτυχώς μόνο με κονσόλες θα ασχολούμαι από εδώ και μπρος. Η 500άρα έχει ακόμα τη σφραγίδα εγγύησης, μια και δεν έχει εσωτερική μπαταρία για βγάλσιμο. Η 500+ έχει πάνω επιταχυντή, επιπλέον επέκταση μνήμης και η εσωτερική μπαταρία έχει αφαιρεθεί πριν κάνει ζημιά. Καλορίζικα και περιμένω φωτό με τα ξαδερφάκια τους!

Πάνο thanks!
 
Μπράβο Γιώργο!

Τρομερή κίνηση και επίσης να πω ότι σε καλύτερα χέρια απο του Φώτη δεν μπορούσαν να πάνε τα μηχανήματα καθώς θα έχουν μια πολύ σεβαστή θέση στην συλλογή του και στο Project που θέλει να τελειοποιήσει.
 
Βάγγο μου υποσχέθηκε exclusive φωτογράφιση, επίσκεψη και καφέ στο χώρο του! :D

Χώρια τη πλάκα, θα είναι τιμή μου να παρευρεθώ στο "ναό" που έχει στήσει, αν μη τι άλλο, θα γυρίσουμε πίσω σε καλύτερες μέρες.
 
pooky(1) είπε:
Βάγγο μου υποσχέθηκε exclusive φωτογράφιση, επίσκεψη και καφέ στο χώρο του! :D
Χώρια τη πλάκα, θα είναι τιμή μου να παρευρεθώ στο "ναό" που έχει στήσει, αν μη τι άλλο, θα γυρίσουμε πίσω σε καλύτερες μέρες.
Έχεις ήδη πρόσκληση VIP ;)

Θα κανονιστεί σύντομα.
 
Να "αναστήσω" το thread μου, βάζοντας το βίντεο που έχω τραβήξει το ρετρό χώρο που έχω φτιάξει με τη συλλογή όπως είναι αυτή τη στιγμή :)

Υπολογιστές, κονσόλες, περιοδικά Η/Υ και διάφορα άλλα φαίνονται παρακάτω με αρκετές λεπτομέρειες στο βίντεο των 28 και κάτι λεπτών.

http://www.retrocomputers.gr/index.php/collection/videos/retro-room-videos

Enjoy :)
 
Εντυπωσιακοτατο!

Αντε και του χρονου σε iMAX!!!! :)
 
Χορταίνεις να βλέπεις κονσόλες και υπολογιστές :thumbup:
 
η πληρέστερη ελληνική συλλογή υπολογιστών και κονσολών... :cool:
 
Πολύ πράμα !! Ρετρο-υπολογιστές, κονσόλες, motherboards, συλλεκτικά περιοδικά... μέχρι και κάτι games πήρε το μάτι μου στις διάφανες πλαστικές κούτες. (όχι που θα μου ξέφευγαν :D )

Πραγματικά δεν χορταίνεις να κοιτάζεις όλο αυτό το υλικό !!

Και πάλι αξίζουν συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια καθώς και το στήσιμο του site. :thumbup: Φώτη, δες μήπως κάποια στιγμή μπορέσεις να "καπαρώσεις" ένα ακόμη δωμάτιο, ώστε να "απλώσεις" περισσότερο τα μηχανήματα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα