Fotis_kfor : Οι συλλογές μου, τα "projects" μου, χόμπι και διάφορα άλλα...

Οι emulators ως προγραμματα δεν εχουν κατι το παρανομο (εκτος ισως αν περιεχουν bios roms) οποτε η αναγγελια μιας νεας τους εκδοσης δεν εχει κατι το μεμπτο. Στους κανονισμους του φορουμ που θα επρεπε να εχεις διαβασει αναφερεται ρητα οτι η διαφημιση/αναφορα σε roms/isos δεν ειναι αποδεκτη εδω.
 
herco είπε:
Οι emulators ως προγραμματα δεν εχουν κατι το παρανομο (εκτος ισως αν περιεχουν bios roms) οποτε η αναγγελια μιας νεας τους εκδοσης δεν εχει κατι το μεμπτο. Στους κανονισμους του φορουμ που θα επρεπε να εχεις διαβασει αναφερεται ρητα οτι η διαφημιση/αναφορα σε roms/isos δεν ειναι αποδεκτη εδω.
Είδες πουθενά να έχω links για roms ? Είδες πουθενά να λέω οτι πουλάω roms ? Δηλαδή φίλε μου λες οτι η αναγγελία (με link) ενός emulator που προορίζεται για να παίξει τα roms επιτρέπεται ενώ η αναφορά σε αυτά απαγορεύεται ???? χεχεχε... Επίσης μπορώ να σου παραθέσω ακόμα δεκάδες τοπικς του forum αν θέλεις που όχι μόνο απλή αναγγελία γίνεται αλλά και παρέχονται αναλυτικότατες οδηγίες για το πώς σετάρονται για να παίξουν όσο δυνατό καλύτερα τα roms !!! Θέλεις ?
 
Δεν σου μιλησα για rom links.

Το να κανεις ενα post και να αναφερεις οτι εχω 3GΒ roms του DC - δεν εχει λογο υπαρξης εδω μεσα. Διαβασε τον Κανονισμο λειτουργιας του φορουμ και θα δεις οτι εχω δικιο.

Τωρα στα υπολοιπα, τι να μου παραθεσεις και τι να σου παραθεσω ? Θα σου προτεινα να σβησεις το post σου και να συνεχισουμε τη βολτα μας στο forum.
 
herco είπε:
Δεν σου μιλησα για rom links.
Το να κανεις ενα post και να αναφερεις οτι εχω 3GΒ roms του DC - δεν εχει λογο υπαρξης εδω μεσα. Διαβασε τον Κανονισμο λειτουργιας του φορουμ και θα δεις οτι εχω δικιο.

Τωρα στα υπολοιπα, τι να μου παραθεσεις και τι να σου παραθεσω ? Θα σου προτεινα να σβησεις το post σου και να συνεχισουμε τη βολτα μας στο forum.
Επαναλαμβάνω φίλε γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνεις. Αν απαγορεύεται η απλή αναφορά σε roms τότε προς τί η ενημέρωση του forum με links για emulators και οι αναλυτικές οδηγίες για το πώς θα τους χρησιμοποιήσουμε για να παίξουμε τα roms μας ????? Και στο κάτω κάτω εσένα τί λόγος σου πέφτει ?
 
Αν απαγορεύεται η απλή αναφορά σε roms τότε προς τί η ενημέρωση του forum με links για emulators και οι αναλυτικές οδηγίες για το πώς θα τους χρησιμοποιήσουμε για να παίξουμε τα roms μας ?????
Απαγορευεται η επιδειξη/διαφημιση κατοχης κλπ κλπ. Δεν εχουμε κανενα post εδω που να λεει καποιος "Εχω πληρες TOSEC σετ τοσων GBs".

Και στο κάτω κάτω εσένα τί λόγος σου πέφτει ?
Πολυ καλη ερωτηση. Αφου πλεον δεν εχω διαχειριστικη σχεση με το φορουμ, τουλαχιστον ως απλος χρηστης που βρισκεται εδω απο την πρωτη μερα, προσπαθω να θυμιζω τον τροπο λειτουργιας του retromaniax, κατι που θα πρεπε να το κανουμε ολοι μας.
 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να μαζεύει κάποιος roms
 
herco είπε:
Απαγορευεται η επιδειξη/διαφημιση κατοχης κλπ κλπ. Δεν εχουμε κανενα post εδω που να λεει καποιος "Εχω πληρες TOSEC σετ τοσων GBs".
Εχουμε όμως άπειρα posts που δίνουν links με software και αναλυτικότατες οδηγίες για το πώς κανείς μπορεί να παίξει τις TOSEC συλλογές στον Η/Υ του !!!!!! Μήπως κάπου οι κανονισμοί λειτουργίας χωλένουν σε αυτό το σημείο ???

herco είπε:
Πολυ καλη ερωτηση. Αφου πλεον δεν εχω διαχειριστικη σχεση με το φορουμ, τουλαχιστον ως απλος χρηστης που βρισκεται εδω απο την πρωτη μερα, προσπαθω να θυμιζω τον τροπο λειτουργιας του retromaniax, κατι που θα πρεπε να το κανουμε ολοι μας.
Απο διαχειριστής σε απλός χρήστης.... χμμμ.. μήπως υπάρχει λόγος και για αυτο ?
 
Εχουμε όμως άπειρα posts που δίνουν links με software και αναλυτικότατες οδηγίες για το πώς κανείς μπορεί να παίξει τις TOSEC συλλογές στον Η/Υ του !!!!!! Μήπως κάπου οι κανονισμοί λειτουργίας χωλένουν σε αυτό το σημείο ???
Θα συμφωνησω οτι υπαρχει ενα μικρο "κενο" στο πως αντιμετωπιζουμε το θεμα στην ολοτητα του. Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως υπαρχει σαφηνεια.

Απο διαχειριστής σε απλός χρήστης.... χμμμ.. μήπως υπάρχει λόγος και για αυτο ?
Αν θες να πεις κατι, πες το καθαρα, και θα σου απαντησω.
 
herco είπε:
Θα συμφωνησω οτι υπαρχει ενα μικρο "κενο" στο πως αντιμετωπιζουμε το θεμα στην ολοτητα του. Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως υπαρχει σαφηνεια.



Αν θες να πεις κατι, πες το καθαρα, και θα σου απαντησω.
Αφού λοιπόν δέχεσαι οτι υπάρχει "κενό" στο θέμα emulation συνολικά - καθώς μόνο συνολικά και συνδιαστικά μπορεί κανείς να το προσεγγίσει σωστά - άσε αυτούς που το δημιούργησαν να το ξεκαθαρίσουν και έλα μετα σαν "απλός χρήστης" αφού τόσο πολύ σε καίει και σου έχει μείνει το διαχειριστικό σαράκι να μου κάνεις σύσταση...
 
Προφανως θεωρεις τον εαυτο σου ως μελος με προσφορα , με δικαιωματα ανωτερα απο των υπολοιπων και χωρις υποχρεωση συμμορφωσης στους κανονες που σεβομαστε οι υπολοιποι. Με το να γινεσαι ομως αγενης και προκλητικος δεν βρισκεις ποτε δικιο.

Δεν θα σε "ενοχλησω" αλλο.
 
herco είπε:
Προφανως θεωρεις τον εαυτο σου ως μελος με προσφορα , με δικαιωματα ανωτερα απο των υπολοιπων και χωρις υποχρεωση συμμορφωσης στους κανονες που σεβομαστε οι υπολοιποι. Με το να γινεσαι ομως αγενης και προκλητικος δεν βρισκεις ποτε δικιο.
Δεν θα σε "ενοχλησω" αλλο.
Τίποτα από αυτά που λες δεν ισχύουν. Σέβομαι και τους κανόνες συμμόρφωσης και τις διαδικασίες. Αρκεί αυτά να είναι ξεκάθαρα χωρίς "κενά" και "αντιφάσεις".... Οσο για τα υπόλοιπα που λες να σου θυμίσω οτι εσύ ήρθες πρώτος να με "μαλώσεις" και να μου υποδείξεις τί πρέπει να γράφω και τί όχι... (και χωρίς καμία σχετική αρμοδιότητα-νομιμοποίηση-δικαιδοσία φυσικα...)
 
Ο Herco δεν ήρθε να σε "μαλώσει" όπως λες. Σου κάνει κάποιες συστάσεις με βάση τους κανονισμούς. Αντ΄ αυτού οι απαντήσεις σου είναι ειρωνικές! Αν επιθυμείς να συνεχιστεί η κουβέντα υπάρχουν και τα πμ. Μη χαλάμε το θρεντ του Fotis_kfor. Το παρόν κλειδώνεται και θα ανοίξει αφού καθαριστεί από τα off topic.
 
Lula Wet Attack: The Empire Cums Back :)
 
Ακριβώς! Είχε βγει και το πρώτο ως Lula The sexy empire και μετά αυτό, και είπα εκτός από την Lara στο tower του Retro Computer να υπάρχει και άλλη μια ωραία γυναικεία παρουσία! :cool:
 
Αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι το Retro PC και όλο το υλικό που είναι εγκατεστημένο. Πραγματικά, ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ όγκος δουλειάς. Μόνο που εδώ δεν μιλάμε για DosBox setup με χιλιάδες παιχνίδια που μπορείς να κάνεις backup κάπου αλλού και μετά να κάνεις copy paste όπου χρειαστεί, προσέχοντας μόνο να είναι ίδιο το path... Εδώ μιλάμε για εγκατεστημένα, installed games. Οπότε η ερώτησή μου είναι η εξής: Τι μέτρα έχεις πάρει σε περίπτωση που γίνει η ζημιά?

Εγώ χρειάστηκε να κάνω ξανά install τα Windows στο μηχάνημά μου ύστερα από 6 χρόνια ομαλής λειτουργίας και τώρα προσπαθώ να ξαναβάλω ότι είχα. Βεβαία είχα προετοιμαστεί καλά για κάτι τέτοιο. Η συλλογή μου από Emulators και Dos Games (DosBox) είναι εγκατεστημένα σε ξεχωριστό δίσκο (2 φορές σε 2 δίσκους για να είμαι ήσυχος) και το μόνο που είχα να κάνω ήταν να να αλλάξω το γράμμα του δίσκου (πχ G: ) και όλα δουλεύουν όπως πριν με τα configurations που είχα κλπ. Μέχρι και τα shortcuts είχα έτοιμα. Επιπλέον, πολλά προγράμματα τα είχα σε portable μορφή. Tέλος, είχα γύρω στα 80 PC games εγκατεστημένα στα Windows σε ξεχωριστό δίσκο και αυτά (οπότε δεν τα έσβησα) και τα μισά δουλεύουν χωρίς reinstall οπότε πρέπει να κάνω install τα υπόλοιπα.

Ακόμα όμως και με όλα αυτά τα "shortcuts" ο όγκος δουλειάς είναι μεγάλος. 3 μέρες τώρα αυτό κάνω βασικά και προσπαθώ να τα κάνω έτσι ώστε την επόμενη φορά να χρειάζεται λιγότερος χρόνος (Να κάνω backup το σύστημα των Windows που δεν έκανα ποτέ για διάφορους λόγους, πιο πολλά portable προγράμματα, portable εκδόσεις παιχνιδιών που θέλουν re-install κλπ).

Και επιστρέφω στην ερώτηση... Τι γίνεται αν κλατάρει ο δίσκος σου ή απλά τα Windows? Τι Backup έχεις κάνει και τι πρόγραμμα έχεις χρησιμοποιήσει?
 
Η αλήθεια είναι πως μιας και τυπικά δεν έχω τελειώσει με τον Retro Computer, δεν έχω πάρει έτσι όπως θα ήθελα το backup. Απλά έχω πάρει backup σαν "copy/paste" τους φακέλους με τα παιχνίδια / προγράμματα, και έχω κάνει και backup την registry των 2 λειτουγικών. Από εκεί και πέρα σχεδιάζω είτε να βρω κυρίως το κουράγιο και το χρόνο να το τελειώσω βάζοντας και τα τελευταία που θέλω ή αν βαρεθώ να το αφήσω όπως είναι αυτή τη στιγμή και να βάλω τα υπόλοιπα χωρίς εγκατάσταση στην setup μορφή τους για να τελειώνω και μετά σχεδιάζω να κάνω backup είτε με το Norton Ghost ή με κάποιο τυχόν καλύτερο αντίστοιχο πρόγραμμα που θα βρω εκείνη τη στιγμή και εννοείται πως θα τα κρατήσω σε εξωτερικούς δίσκους διπλά για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Έχεις να προτείνεις κάποιο καλύτερο πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά (πλήρες image τους δίσκους μαζί με το λειτουργικό κτλ)?
 
Δυστυχώς από backup προγράμματα δεν ξέρω και πολλά... Ψάχνω κι εγώ. Δεν με ένοιαζε και τόσο γιατί εμένα με ενδιαφέρουν κυρίως οι Emulators και το DosBox τα οποία δεν θέλουν install και τα κάνω απλά copy-paste ενώ με τα portable apps γλιτώνω χρόνο από το να κάνω installs και να φτιάχνω τα preferences από την αρχή.

Θα ήθελα κι εγώ να μάθω έναν καλό τρόπο να κάνω backup το σύστημά μου, αλλά δεν ξέρω αν δημιουργήσει μπέρδεμα το γεγονός ότι κάνω install τα games σε ξεχωριστό δίσκο από τα Windows και τα προγράμματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εισαι θεος, ηλιος καλοκαιρινος και δυστυχως τα θελω σαν τρελος!!! (τα μηχανηματα, οχι εσενα) :)

RESPECT!!!!!! Εισαι τελειος.

(Τι πρεπει να κανουμε κι εμεις τα φτωχαδακια για να λυπηθεις και να μας πεταξεις

ενα κοκκαλακι απο Commodore ΡΕΤ π.χ. ;; )
 
Πίσω
Μπλουζα