Freeware antivirus για Windows

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
/joking mode ON

Γεια σας. Με λένε Νίκο και είμαι νέος στο φορουμ. θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Μια ξαδέρφη μου αγόρασε τα Windows XP Home και με ρωτάει για Antivirus. Είπα να σας ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο freeware, έστω με Limited δυνατοτητες, αρκεί να πιάνει τους ιούς. Δε θέλω να τη βάλω να χρεωθεί τώρα άλλα 40-50€ για Norton ή Mcaffee. Εχεις κανείς σας εμπειρία από free antivirus;

Ευχαριστώ
 
Μακριά από το avg.
 
Δοκίμασε avast.

P.S Επειδή είσαι νέος εδώ μέσα μια συμβουλή. Μη δώσεις σημασία στους spammers εδώ μέσα που θα σου πούνε να πάρει η ξαδέρφη σου 360 γιατί δε χρειάζεται antivirus :)
 
telonio είπε:
shock είπε:
(συνεχίζω το ρόλο του νέου στο φορουμ)

Γιατί;

shock είπε:
P.S Επειδή είσαι νέος εδώ μέσα μια συμβουλή. Μη δώσεις σημασία στους spammers εδώ μέσα που θα σου πούνε να πάρει η ξαδέρφη σου 360 γιατί δε χρειάζεται antivirus :)
Δε θα ασχοληθεί με 360. Ειναι ηδη εξπερ στο Wii, αλλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
 
Το έχω γράψει και αλλού αυτό σχετικά με το avg. Ωραίο δωρεάν προγραμματάκι, κάνει μιά χαρά update κτλ. Αλλά έχεις έναν περιορισμό. Στην δωρεάν έκδοση δεν μπορείς να επιλέξεις τι να κάνει με τα αρχεία που θεωρεί πως κρύβουν κάποιο virus. Διαγράφει τα πάντα που έχουν κατάληξη .exe μαζί και τα προγράμματά σου όπως κατάλαβες.
 
ΟΚ παιδιά ευχαριστώ. Θα κατεβάσω το Avast που προτείνει το παληκάρι με όνομα shock αλλά για σπάσιμο στο παληκάρι με ονομα telonio, θα εγκαταστήσω το AVG.

/joking mode OFF

:D

Οντως θέλω antivirus για μια ξαδερφη μου, την οποία μάλιστα ανάγκασα να αγοράσει XP home αφού την έπεισα ότι όποιο antivirus και να έχει, χωρίς Windows Update δεν έχει νόημα. Τώρα θα ανάψει η λάμπα πάνω από το κεφάλι του Ηρακλή, ο οποίος θα πεταχτεί λέγοντας Σας τα'λεγα εγώ και πετάχτε τα γουίντοου κλπ κλπ.....
 
Κύριε τελώνιε, θα σε απογοητεύσω καθώς το AVG είναι πρακτικά σαν να μην έχεις antivirus (πιάνει το 30% των γνωστών viruses :p ).

Καλό, πέραν του Avast που προτείνει ο shokίδης είναι και το Avira Antivir με μοναδικό drawback οτι στη free έκδοση δεν διαθέτει e-mail scanner.

Εγώ, παρόλα αυτά δηλώνω φανατικός του NOD32 όσον αφορά τα XP καθώς και απο τα κορυφαία είναι όσον αφορά το virus detection και δεν επηρεάζει καθόλου την ταχύτητα του μηχανήματος - ειδικά στο gaming. Μοναδικό drawback είναι οτι θα πρέπει να πληρώσεις για να το πάρεις :p
 
Εγώ πάλι έχω Trend Office Scan, που είναι το καλύτερο απ'ολα καθως το πληρώνει η εταιρεία μου :cool:

Αλλά ας μείνουμε στο θέμα μας.....
 
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω για το AVG, το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον.

Δεν υποστηρίζω ότι πρόκειται για το απόλυτο antivirus (λογικό άλλωστε με το μηδενικό κόστος που έχει, άλλα επί πληρωμήν είναι πολύ χειρότερα!) αλλά είναι επαρκέστατο.

Το πρόβλημα που αναφέρθηκε δεν υφίσταται, ίσως ο φίλος telonio δεν το έψαξε αρκετά. Φυσικά και δεν σβήνει ερήμην τα αρχεία σου!!! Όταν βρει κάτι μολυσμένο στο scan απλώς το μετακινεί στο Virus Vault (ίσως γι'αυτό telonio νομίζεις ότι σου τα έσβησε!) και μπορείς μετά να κάνεις ότι θέλεις από εκεί.

Εξηγούμαι: ανοίγοντας το πρόγραμμα με διπλό κλικ στο εικονίδιο της taskbar πηγαίνουμε στο Program->Launch AVG Free Edition Virus Vault. Στο Virus Vault (=καραντίνα) βλέπουμε όλα τα αρχεία που έχουν αναγνωριστεί σαν μολυσμένα και μας δίνεται η δυνατότητα επιλογής δράσης μεταξύ Heal, Delete, Restore, Restore as. Φυσικά το Heal δεν είναι πάντοτε εφικτό (σε κανένα AV άλλωστε δεν υπάρχει 100% Heal) αλλά δίνονται επαρκείς επιλογές διαχείρισης νομίζω...

Μοναδικό πρόβλημα λειτουργίας που έχω συναντήσει εγώ είναι κάποια απρόσμενα false positives που είχα δει παλιότερα (νόμιζε ότι υπάρχει trojan σε 100% καθαρό αρχείο), τα οποία όμως στο επόμενο update του προγράμματος είχαν διορθωθεί και το ίδιο αρχείο (που εγώ έβγαλα από το Virus Vault!) έπαψε να φαίνεται σαν μολυσμένο. Και κύριο μειονέκτημα του προγράμματος γενικότερα, η μειωμένη δυνατότητα παραμετροποίησης της free έκδοσης.

Τα πλεονεκτήματα που έχει -κυρίως καθημερινό update ακόμα και μέσα στα Σ/Κ και σχετικά χαμηλή σπατάλη πόρων για AV- και φυσικά το μηδενικό κόστος αντισταθμίζουν και με το παραπάνω τα μειονεκτήματα, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντοτε.

Και για όσους είναι οπαδοί του clopyright και υποστηρίζουν την θεωρία "Θα πάρω σπασμένο κάποιο από τα επί πληρωμήν": Για εμένα αυτό είναι σαν να βάζεις τον λύκο να φυλάει τα πρόβατα. Ποιός σας εξασφαλίζει ότι ο όποιος hacker έσπασε το πρόγραμμα δεν έχει αφήσει κάπου στον κώδικα και κάποιο ωραίο κρυφό backdoor για δική του χρήση;

Antivirus και firewalls είναι προγράμματα που είτε βάζεις freeware είτε τα αγοράζεις κανονικά, ποτέ cracked!

Και βέβαια το καλύτερο antivirus τελικά είναι το common sense! Δηλαδή αν βρούμε ένα .torrent που λέει "PS3 & XBox 360 emulator" και το τρέξουμε κατευθείαν, μας φταίει τίποτα εκτός από το κλούβιο κεφάλι μας;

Κάπου εδώ το κατά Maddog ευαγγέλιον έλαβε τέλος. Περιμένω σχόλια! :)
 
Εάν εξαιρέσεις το ότι είσαι μέσα στα 1.3 δισεκατομμύρια :D , κατά τα άλλα συμφωνώ σε όλα :worship:
 
Εγώ εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιώ το avast και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πρακτικό, ασφαλές, δωρεάν, ενημερωμένο και κυρίως ελαφρύ. Ούτε που το καταλαβαίνεις ότι υπάρχει στο pc σου...Βρήκα την υγειά μου.
 
Aυτό κατέβασα τελικά και θα δω το βραδάκι που θα πάω από εκεί.
 
Maddog είπε:
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω για το AVG, το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον.Δεν υποστηρίζω ότι πρόκειται για το απόλυτο antivirus (λογικό άλλωστε με το μηδενικό κόστος που έχει, άλλα επί πληρωμήν είναι πολύ χειρότερα!) αλλά είναι επαρκέστατο.

Το πρόβλημα που αναφέρθηκε δεν υφίσταται, ίσως ο φίλος telonio δεν το έψαξε αρκετά. Φυσικά και δεν σβήνει ερήμην τα αρχεία σου!!! Όταν βρει κάτι μολυσμένο στο scan απλώς το μετακινεί στο Virus Vault (ίσως γι'αυτό telonio νομίζεις ότι σου τα έσβησε!) και μπορείς μετά να κάνεις ότι θέλεις από εκεί......
Χμ θυμάμαι πως το vault ήταν κενό. Μήπως κάνω λάθος; Δεν το αποκλείω. Πάντως με έβαλες στην μπρίζα να το κοιτάξω ξανά. Ευχαριστώ για τα σχόλια.
 
πάντως και εγω χρησιμοποιω AVG και στο σπίτι και στη δουλειά και είμαι πολύ ευχαριστημένος εκτός από κάτι κολλήματα που τρώει όταν κάνει update...
 
πολυ ενημερωμενος ο Maddog!και γω εχω avg ψιλοτυχαια το επελεξα μαζι με commodo 3.0
 
Εγώ τελικά επέλεξα για την ξαδέρφη μου το Avast και για μένα το Commodore 6.4 :D
 
Εχω δοκιμάσει μόνο το Avg και μόνο antivirus δεν ήταν. Για έμπειρο χρήστη μπορεί να κάνει μια και ο έμπειρος αποφεύγει τις κακοτοπιές. Για κάποιον όμως που δεν κατέχει και πολλά το Avg δεν νομιζω να κάνει. Απο την άλλη για το Avast δεν έχω ακούσει ασχημα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
 
Σας τα'λεγα εγώ !! πετάχτε τα γουίντοουζ :rolleyes:
 
LOL-που ήσουνα και άργησες μπρε telamona; :D
 
Ουτε ξερω που βρισκομαι 2 μερες τωρα..αστα
 
Πίσω
Μπλουζα