Freeware antivirus για Windows

Captain Kal είπε:
Αυτά τα δύο δεν τα ήξερα.Thanks. :thumbup: Σαν firewall χρησιμοποιώ, το Sygate Personal Firewall.
You're welcome :)

Απο firewalls χρησιμοποιώ το Comodo που μου πρότεινε ο Shock και είναι τρομερά εύκολο στην χρήση (έχει learning mode για να "μαθαίνει" τις κακοτοπιές) και πιάνει πολύ λίγο χώρο στην μνήμη (είναι πραγματικά πανάλαφρο - τουλάχιστον σε σχέση με το ZoneAlarm που χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος κι έκανε τα PC να σερρρρνονται :D )
 
Στο startup μου εβγαλε οτι βρηκε "unauthorized modification ashserv.exe" και αν συνεχισει ισως προβλημα,Yes or No.

Του avast δεν ειναι to ashserv;

Το εχει κανεις συναντησει ;;; :(
 
Νομιζω ειναι Malware. Δοκιμασε να το αφαιρεσεις με το Malwarebytes' Anti-Malware.
 
Το δοκιμασα ,ωραιο προγραμματακι,δεν βρηκε τιποτα,ουτε στο quick ουτε στο full.

Καλο ειναι αυτο χαιρομαι!!
 
Εγω εχω το AVG, αλλα δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη,

μιας και στο ιντερνετ σερφαρω μονο σε 3-4 sites. Αρα δεν εχω αντιμετωπισει σοβαρους κινδυνους, για να δω.
 
απο τοτε που εβαλα τα win7 εκοψα τα antivirus,και οχι για το λογο οτι τα 7 ειναι ασφαλες,απλα επειδη οτι και να ειχα στα ΧΡ AVG,Antivir,spybot δεν γλυτωσα την ζημια και το Format ,και ετσι εκοψα το "αθλημα" και δουλευω στο διαδυκτιο χωρις "ασφαλεια"
 
Εγω δεν εχω κανενα :eek:

Σερφαρω συνεχεια και παντου. Και ομως δεν κολλαω τιποτε.

Αν θες να εχεις καθαρο μηχανημα:

1 - προσεχεις που μπαινεις (η εστω πως μπαινεις). Αν θες να μπεις σε τσοντοsite η να κατεβασεις cracks καντο απο virtual machine στημενο μονο γι αυτο το σκοπο. Το ιδιο ισχυει και για νεα προγραμματα που δεν εχω ξαναδει. Και καθαρο να ειναι γιατι να ταλαιπωρησω το συστημα με ενα ακομα install/uninstall τη στιγμη που μπορει να το αντικρυσω και να ειναι τοσο μαπα που θα φυγει οπως ηρθε, η να το θελω για μια χρηση μονο

2 - Δεν τρεχεις administrator για κανενα λογο εκτος απο εγκατασταση προγραμματων η παραμετροποιηση συστηματος. Ομολογουμενως δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα στα windows αλλα με τη σωστη εκπαιδευση γινεται. Ας μην θεωρουμε πλεον οτι τα windows τα τρεχουν μονο ασχετοι και γι αυτο δεν εχουν δυνατοτητες (και ειναι ευκολα 8)). Αν κατσεις να τα μελετησεις μπορεις να τα κλειδωσεις οσο θες. Ασφαλεια και βολικοτητα ειναι εχουν ανταγωνιστικη σχεση. Τουλαχιστον στα vista/7 εχουν γινει καποια βηματα για τη βολικοτητα, αν και το UAC δεν ειναι αρκετο κατα τη γνωμη μου. Παλι καλυτερα user account.

To malware bytes που τρεχω καθε μηνα (δεν ειναι antivirus να μου ρημαζει τα resources ;) ) συνεχεια καθαρο με βγαζει.

Διαφωνω γενικως με το concept των antivirus, τα οποια θεωρω τον λαθος τροπο αντιμετωπισης του προβληματος. Για να κανω μια αναλογια, μας εχουν περασει την ιδεα οτι για να προστατεψουμε το σπιτι μας πρεπει οπωςδηποτε να προσλαβουμε φρουρο εξω απο την πορτα, χωρις κανεις να αναφερει οτι οι πορτες κλειδωνουν!

Παλιοτερα, με τα win9x και το dos που ολοι ηταν αναγκαστικα σαν administrators το antivirus ειναι νοημα. Τωρα πια τουλαχιστον δεν ειναι απαραιτητο (για να μην πω αχρηστο και γινω ακραιος). Καμια μεθοδος δεν ειναι 100% ασφαλης αλλα εχει επικρατησει αυτη η τρομολαγνεια με τους ιους αποκλειστικα και μονο για να πουλανε οι εταιριες τα σκουπιδια τους.
 
bspus είπε:
2 - Δεν τρεχεις administrator για κανενα λογο εκτος απο εγκατασταση προγραμματων η παραμετροποιηση συστηματος. Ομολογουμενως δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα στα windows αλλα με τη σωστη εκπαιδευση γινεται. Ας μην θεωρουμε πλεον οτι τα windows τα τρεχουν μονο ασχετοι και γι αυτο δεν εχουν δυνατοτητες (και ειναι ευκολα 8)). Αν κατσεις να τα μελετησεις μπορεις να τα κλειδωσεις οσο θες. Ασφαλεια και βολικοτητα ειναι εχουν ανταγωνιστικη σχεση. Τουλαχιστον στα vista/7 εχουν γινει καποια βηματα για τη βολικοτητα, αν και το UAC δεν ειναι αρκετο κατα τη γνωμη μου. Παλι καλυτερα user account.
Για περιπου ενα χρονο, και χρησιμοποιωντας XP home ακολουθησα αυτη την τακτικη... με αποτελεσμα να αντεξω οσο άντεξα και να διαγραψω εντελως τον "κανονικο χρηστη" για να βρω την υγεια μου. Δεν ξερω αν "εχασα" καποιο επεισοδιο, αλλα μαλλον τα XP δεν ειναι τοσο φιλικα σε multiuser περιβαλλον οσο ειναι το Λινουξ.

Δε θυμαμαι τι ηταν αυτο που με χαλασε αλλα γενικως Παροτι εκανα συχνη χρηση του run as..., αναγκαζομουν καθε τοσο να διακοπτω τη δουλεια, το παιχνίδι, ή το browsing μου για να μπω ως admin και να κανω "διαχειριση" του υπολογιστη. Πολυ κουραστικο
 
Rakeesh είπε:
Για περιπου ενα χρονο, και χρησιμοποιωντας XP home ακολουθησα αυτη την τακτικη... με αποτελεσμα να αντεξω οσο άντεξα και να διαγραψω εντελως τον "κανονικο χρηστη" για να βρω την υγεια μου. Δεν ξερω αν "εχασα" καποιο επεισοδιο, αλλα μαλλον τα XP δεν ειναι τοσο φιλικα σε multiuser περιβαλλον οσο ειναι το Λινουξ.
Δε θυμαμαι τι ηταν αυτο που με χαλασε αλλα γενικως Παροτι εκανα συχνη χρηση του run as..., αναγκαζομουν καθε τοσο να διακοπτω τη δουλεια, το παιχνίδι, ή το browsing μου για να μπω ως admin και να κανω "διαχειριση" του υπολογιστη. Πολυ κουραστικο
Καταλαβαινω τι λες. Εχω δοκιμασει να πεισω αρκετους, ακομα και εμπειρους χρηστες να ακολουθησουν αυτην την τακτικη στα ΧΡ αλλα τελικα ολοι καποια στιγμη κουραζονται.

Δεν ειναι φιλικο για τετοιου ειδους χρηση. Το κυριο προβλημα ειναι πολλες εφαρμογες που απλως προυποθετουν πληρη δικαιωματα με αποτελεσμα να πρεπει να κανεις ματζακονιες για να τρεξουν. Εφοσον ησουν στα home, δεν θα ειχες την πολυτελεια να μπορεις να πειραζεις τα access control lists αρχειων, φακελων και κλειδιων Registry για να δινεις κατα περιπτωση δικαιωματα οπου χρειαζεται.

Αυτο ειναι αρκετο απο μονο του για να κανεις πισω. Εγω μονο pro ετρεχα και ευτυχως δεν ειχα τετοιο προβλημα. Βεβαια μπορεις να τρεχεις run as αυτες τις εφαρμογες και να θυμασαι οτι ισχυουν ολα τα environment variables του admin. Οποτε αν πας ας πουμε να κανεις κατι αποθηκευση στην επιφανεια εργασιας... θα στο σωσει στην επιφανεια του admin πχ.

Το επομενο σπαστικο ειναι οτι πολλα μενου δεν εμφανιζονται στο desktop του απλου χρηστη ουτε μπορεις ευκολα να τα κανεις run as. Για παραδειγμα τα μενου απο το δεξι κλικ του My computer. Ουτε μπορεις να τρεξεις explorer.exe με run as. Σε αυτην την περιπτωση τρεχεις ενα εναλλακτικο explorer με run as (πχ xplorer2) η ακομα καλυτερα το εχεις μονιμο shortcut στην επιφανεια εργασιας (με αυτοματη επιλογη run as). Οποτε απο εκει οτι ανοιγεις εχει δικαιωματα admin απο την αρχη και ξεμπερδευεις. Ποτε δεν χρειαζεται να κανεις log out

Φυσικα ελαχιστοι χρηστες εχουν τετοια ανεκτικοτητα. Ομολογουμενος πρεπει να το παρατραβηξεις και δεν δικαιολογειται στα ΧΡ τοσος κοπος. Στα 7 ομως τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα και τουλαχιστον το UAC ολοι πρεπει να το εχουν ενεργοποιημενο.
 
Avg antivirus [Πρόβλημα με πόρους δίσκου]

Καλησπερα! Πηρα καινουργιο λαπτοπ πριν 4-5 μερες του εβαλα το free avg antivirus οπως ειχα και στο προηγουμενο... Αυτο που βλεπω ειναι οτι το λαμπακι του σκληρου δισκου αναβοσβηνει συνεχεια (Σαν να εργαζετε οχι σε full ρυθμο αλλα δουλευει) πηγα στη εφαρμογη ποροι του συστηματος και ειδα οτι ενα αρχειο του avg ονοματι avgrsa.exe δουλευει με τον σκληρο δισκο απο 50 kbytes εως και 8000 kb/s Αναγνωση γραφει (συνηθως παιζει κατω απο 1000kb/s ) . λετε αυτο να κανει προβλημα στο pc ; Δεν βλεπω καποια αργοπορεια στο συστημα απλα μου την σπαει λιγο που αναβοσβηνει τοσο το λαμπακι του σκληρου .

Ισως να μην ειναι και αυτο και να λεω βλακειες . Αν γνωριζει καποιος κατι ας πει την γνωμη του .

Ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπου είχα avg (free) το πέταξα! Σε λαπτοπ είχα το ίδιο προβλημα.... Δεν το έψαξα γιατί. Απλά το ξήλωσα και έβαλα το avira (free)

Δε σε βοήθησα αλλά είπα να πω τον πόνο μου :D
 
Kambia είπε:
Όπου είχα avg (free) το πέταξα! Σε λαπτοπ είχα το ίδιο προβλημα.... Δεν το έψαξα γιατί. Απλά το ξήλωσα και έβαλα το avira (free)

Δε σε βοήθησα αλλά είπα να πω τον πόνο μου :D

Μπορει να ειναι καλυτερο το avira αλλα σε ολα τα μηχανηματα μου εχω avg και το εχω συνιθησει ... Δεν ξερω αν φταιει το Avg ή κατι αλλο απλα εγω αυτο παρατηρησα και το εγραψα.
 
Kαι εγω ειχα παλια το AVG αλλα το κατηργησα γιατι του "ξεγευγαν" πραγματα..εδω και 1 χρονο περιπου εχω το Microsoft Security Essentials το οποιο-αν και αντιπαθω την Μ$-ειναι αρκετα καλο και "light" οσον αφορα την επιβαρυνση στο συστημα(και ειναι και free)
 
Eγω εχω avast,oυτε εγω βοηθησα!
 
To AVG έχει πάψει να είναι καλή λύση εδώ και αρκετό καιρό. Δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει, έχει θέματα με false positives και έχει βαρύνει αισθητά επίσης.

+1 για το Microsoft Security Essentials, που πραγματικά "ενοχλεί" ελάχιστα το σύστημα και δεν το έχουν (ακόμα; ) γεμίσει με bloatware απλά για να δείχνουν ότι εξελίσσονται. Κάτι που έχει καταστρέψει δεκάδες πρώην καλά προγράμματα μέσα στα χρόνια...
 
Φιλε χωρις πλακα μπορει να το εχεις συνηθησει το AVG αλλα πραγματικα ειναι αισχος.Συνεχως φυσιολογικα αρχεια τα βαγαζει σαν ιους και γενικα ειναι πολυ σπαστικο αλλα και σαν Antivirus η προστασια του ειναι κατω του μετριου.Για free καλο το avira που σε ειπε η kampia αλλα εγω θα σε προτεινα να βαλεις το avast που το θεωρω καλητερο.Τωρα απο εμπορικα μια ζωη χρεισιμοποιω το Eset smart security που το θεωρω το κορυφαιο.
 
Προσωπικά δουλεύω το Avira. Καλή και αξιόπιστη λύση, που την έχω συστήσει και σε πολύ κόσμο.

Το θέμα όμως εδώ είναι άλλο! Όχι τι σου προτείνουμε εμείς (αφού έχεις κάνει την επιλογή σου), αλλά γιατί συμβαίνει αυτό στον υπολογιστή σου.

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://forums.avg.com/us-en/avg-forums?sec=thread&act=show&id=113873

Μου φαίνεται παραπλήσια περίπτωση! ;)
 
εψαξα αρκετα πριν ρωτησω.. το ειδα αυτο που εγραψες δεν εχω τοσο προβλημα μιλαμε για λιγοτερη χρηση . Δεν βρηκα καποια ακρη.
 
Πίσω
Μπλουζα