Freeware antivirus για Windows

[edit]




Τo Avast τελικά φαίνεται πολύ καλό και ελαφρύ. Σκανάρει και mail απ'ο,τι είδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Και βέβαια το καλύτερο antivirus τελικά είναι το common sense!
Απο που μπορουμε να το κατεβασουμε αυτο? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Σοβαρα παντως, καποιος ο οποιος εγκαθιστα και παιζει και με AVG και με Avast στον ιδιο υπολογιστη τι πιθανοτητες εχει να προστατευεται σωστα? Μηπως το ενα παρεμβαινει στο αλλο και στο τελος κανουμε μια τρυπα στο νερο? Ειναι τεχνικα σωστη λύση?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δε πρεπει να υπαρχουν ταυτοχρονα 2 antivirus ,οπως λενε κατα την εγκατασταση γιατι δημιουργειται προβλημα
 
Το avast το εχω και το χρησιμοποιω ,μονο που ειναι δοκιμαστικη εκδοση για 40 μερες και ηρθε ειδοποιηση οτι ληγει εντος ολιγου.

Μετα τι γινεται ,που το βρισκουμε τον κωδικο ,πρεπει αναγκαστικα να κανουμε δηλωση στο avastosite;

Eσεις πως το παλευετε; :confused:
 
AARDVARK είπε:
Το avast το εχω και το χρησιμοποιω ,μονο που ειναι δοκιμαστικη εκδοση για 40 μερες και ηρθε ειδοποιηση οτι ληγει εντος ολιγου.Μετα τι γινεται ,που το βρισκουμε τον κωδικο ,πρεπει αναγκαστικα να κανουμε δηλωση στο avastosite;

Eσεις πως το παλευετε; :confused:

Μάλλον έχεις κατεβάσει την commercial edition. H home edition είναι free, απλά δίνεις το email σου και σου στέλνουν ένα registration number το οποίο πρέπει να ανανεώσεις μετά από ένα χρόνο. Έτσι λειτουργούσε όταν γράφτηκα εγώ τουλάχιστον αλλά και τώρα έτσι πρέπει να είναι μετά από μία γρήγορη επίσκεψη που έκανα στο site για χάρη σου :) .

Πήγαινε στο download section και κάνε click κάτω αριστερά εκεί που λέει "Get Free Avast! Home".

Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση χρειαστείς...
 
Ευχαριστω DeadOrganPlayer θα περιμενω καμμια 20αρια μερες μεχρι να τελειωσει η δοκιμαστικη και θα δοκιμασω τις οδηγιες σου.

Και παλι thanks. :thumbup:
 
portarinos78 είπε:
Σοβαρα παντως, καποιος ο οποιος εγκαθιστα και παιζει και με AVG και με Avast στον ιδιο υπολογιστη τι πιθανοτητες εχει να προστατευεται σωστα? Μηπως το ενα παρεμβαινει στο αλλο και στο τελος κανουμε μια τρυπα στο νερο? Ειναι τεχνικα σωστη λύση?
Είναι πολύ σοβαρό λάθος να έχεις 2 antivirus να τρέχουν ταυτόχρονα στον υπολογιστή. Ποτέ!
 
Εδω μονο με το Norton Antivirus 2003 εκαιγες το μηχανημα σε μιση ωρα...φαντασου να εβαζες και δευτερο :biglaugh: ...τι τραβανε και αυτα τα παιδια με τα παραθύρια...
 
Καμία σχέση ο Norton. Απορώ πώς αυτή η παρωδία μπορεί και πουλάει.....

(Λέμε τώρα απορώ, τραβάτε στο site της Dell να δείτε τι παίζει. Παρουσιάζεται σαν recommended feature. Μάλιστα στο τηλέφωνο όταν πραγματοποιήθηκε η παραγγελία για το φορητό, ο πωλητής προσπάθησε να εξηγήσει στην κοπελιά μου την "αναγκαιότητα" του Norton Antivirus. Φυσικά επειδή έχει μάθει στο Avast όλα αυτά τα χρόναι δεν μάσησε, αλλά φαντάζομαι τι παθαίνει η πλειοψηφία των ανυποψίαστων που παραγγέλνουν στα τυφλά....... )

Εννοείται ότι δύο διαφορετικά antivirus δεν πρέπει να είναι εγκατεστημένα στον ίδιο υπολογιστή, αλλά έχετε ακούσει να ισχύει το ίδιο για προγράμματα όπως το Adaware; Πάντα εννοώ σε συνδυασμό με antivirus έτσι;
 
Τουλάχιστον με τα παραθύρια δεν χρειάζεσαι 2 πτυχία computer engineer για να μπεις στο Internet. Ή νομίζεις ότι ξέχασα με ποιό OS μπαίναμε στο δίκτυο προχτές; :diablotin:

@pooky: δεν υπάρχει πρόβλημα με Adaware, Spybot και σια. Αυτά μπορείς να τα έχεις και όλα μαζί εγκατεστημένα. Απλώς είναι καλή ιδέα να τα τρέχεις ένα-ένα.
 
Τουλάχιστον με τα παραθύρια δεν χρειάζεσαι 2 πτυχία computer engineer για να μπεις στο Internet. Ή νομίζεις ότι ξέχασα με ποιό OS μπαίναμε στο δίκτυο προχτές; :diablotin:
Εισαι απαισιος :biglaugh: μπηκαμε οντως απο XP αλλα αυτο εγινε γιατι ειχαμε ξεχασει το password του net στο Ubuntu. :biglaugh:
 
Tooooooooσο συχνά χρησιμοποιείται λοιπόν;

Anyway.....!!!!!!!!!!!!!!

Thanks Doc!!!
 
Εγω παντως οταν ειχα το NOD 32, ειχα επαναπαυτει, αφου ο τεχνικος που μου το εγκατεστησε, με ειχε διαβεβαιωσει πως ειναι εξαιρετικο. Ωστοσο μετα απο 2-3 μηνες εντοπισα καποιες περιεργες συμπεριφορες και αισθητη μειωση της ταχυτητας του συστηματος. Ισως ο τεχνικος να μην ειχε κανει σωστα καποιες ρυθμισεις στο NOD 32. Παντως τωρα εβαλα το Kaspersky και ειμαι μια χαρα.
 
Απλά το Kaspersky δεν είναι free......
 
//slightly OFF topic mode ON

Ενημερωτικά θα ήθελα να πω οτι το ΝΟD 32, είναι αρκετά αξιόπιστο.

Το έχω εδώ και 1.5 χρονο. Ειναι ελαφρυ, γρηγορο και με συνεχεις ενημερωσεις.

Φίλε Cultilas, εκτός των συμπτωμάτων, εντοπισες virus;
 
Ποίο θεωρείτε καλύτερο από τα AVG, AVAST, AVIRA ??? Αν μπορούσα θα το έκανα ένα poll....
 
Εγώ το Avast χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστιμένος.
 
Avira AntiVir Personal

Την τελευταία 9ετία χρησιμοποιώ το Avira (http://www.free-av.com) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε κανένα θέμα. Και ιό δεν έχει τσιμπήσει ποτέ σε όλα τα μηχανήματα που το χρησιμοποιώ (σπίτι - εργασία), και σε διάφορα sites "τσιμπάει" ό,τι περίεργο - ύποπτο πάει να μπει και το κόβει από την αρχή, πχ: τα διάφορα trojans. Mη νομίζει κάποιος ότι έχω κάποια εμπορική έκδοση ή ότι είμαι και 100% καλό παιδάκι... και την δωρεάν έκδοση έχω όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και τις βόλτες μου σε περίεργα σοκάκια τις κάνω. Βεβαίως για το AVG δεν μπορώ να εκφέρω καμιά άποψη, ενώ το avast που το είδα προσωπικά, δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε κλικ για να αλλάξω κάτι που όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και στα καινούργια μου μηχανήματα που παίρνω ανά περίοδο, η πρώτη μου δουλειά είναι να ξαποστείλω το antivirus που έχουν προεγκατεστημένο (συνήθως Norton ή Mcafee) και να βάζω το Antivir. Να προσθέσω φυσικά ότι θεωρώ ανεπαρκές να βάλεις μόνο ένα antivirus και να νομίζεις ότι είσαι 100% καλυμμένος απέναντι σε όλους τους κινδύνους. Έτσι προτείνω έναν συνδυασμό από ένα καλό antivirus, ένα πολύ καλό firewall (συνήθως έχει αυτό τον έλεγχο των spyware, etc), κάποιο καλό antispyware/ad-aware, συχνό έλεγχο του υπολογιστή και φυσικά να υπάρχει και ένα πρόγραμμα που διαγράφει όλα τα άχρηστα αρχεία σε ημερήσια βάση (ccleaner).

Avira AntiVir Personal - full tested and approved :thumbup:
 
Avira Antivir all the way κι απο μένα. Απο την μέρα που μου το πρότεινε φίλος και "έπιασε" trojan που αδυνατούσε να εντοπίσει οποιοδήποτε AV κι αν είχα δοκιμάσει , μπήκε σε όποιο PC κάθομαι και δεν ξαναβγαίνει ;)

Όσον αφορά το AVG είναι μάλλον το χειρότερο της αγοράς, καθώς έχω δει ουκ ολίγα PC που το "φοράνε" και τα trojans κάνουν ... γλέντι παρόλη την παρουσία του και την καθημερινή ενημέρωση.

Τώρα για τα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, κι ένα Firewall είναι άκρως απαραίτητο (όχι στον ρούτερ - τοπικά στο PC), αλλα κι ένα συχνό καθάρισμα με CCleaner κι ένα Immunize με το Search & Destroy θα σας απαλλάξουν οριστικά απο τα κακά "έντομα" :D

Avira +1 κι απο μένα λοιπόν :thumbup:

πρακτικά συμφωνώ κι επαυξάνω στα λεγόμενα του Ambu δηλαδή :D
 
αλλα κι ένα συχνό καθάρισμα με CCleaner κι ένα Immunize με το Search & Destroy θα σας απαλλάξουν οριστικά απο τα κακά "έντομα"
Αυτά τα δύο δεν τα ήξερα.Thanks. :thumbup: Σαν firewall χρησιμοποιώ, το Sygate Personal Firewall.
 
Πίσω
Μπλουζα