Freeware antivirus για Windows

Ajax87 είπε:
εψαξα αρκετα πριν ρωτησω.. το ειδα αυτο που εγραψες δεν εχω τοσο προβλημα μιλαμε για λιγοτερη χρηση . Δεν βρηκα καποια ακρη.

Όταν αναβοσβήνει το λαμπάκι του δίσκου, σημαίνει δραστηριότητα (άρα και "φθορά") του δίσκου! Μαγνητικό μέσο είναι! :)

Αν δε σου βγάζει πρόβλημα, άστο τότε!

Προσωπικά, δεν θα το κράταγα να είμαι ειλικρινής (ή θα έβλεπα αν θα είχα την ίδια συμπεριφορά και με τα άλλα antiviruses!).

Γενικά, αν ήταν σοβαρό το πρόβλημα, θα είχε "διαδοθεί" στο internet! Οπότε, no news is good news! ;)
 
Θα δοκιμασω το microsoft essentials ή avira να ρωτησω εχουν συστημα να βλεπει τους ιους οταν πχ μπεις σε ενα φακελο που εχει;; (δηλαδη να κανει μικρο scans καθως περιφερεσαι στους φακελους; )
 
Εννοείς το "δεξί κλικ - Scan"?

(σόρρυ έχω δύσκολη μέρα στη δουλειά! #) )
 
Δεν είμαι εντελώς σίγουρος με τον τρόπο που το περιγράφεις αν αυτό που ζητάς είναι το on-demand scan (δηλαδή να του λες εσύ πότε να ψάξει, πχ κάνοντας δεξί κλικ πάνω σε ένα φάκελο και διαλέγοντας την σχετική επιλογή) ή το real-time protection (δηλαδή όπως εσύ περιφέρεσαι αμέριμνος στον δίσκο σου εκείνο να ελέγχει τα αρχεία)

Πάντως και στις 2 περιπτώσεις η απάντηση είναι "ναι" για το MSE. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένα antivirus που να μην συμπεριλαμβάνει αυτές τις δύο λειτουργίες, καθώς είναι από τις βασικότερες που υπάρχουν.
 
οχι εννοω να με προστατευει χωρις να χρειαζετε να κανω scan.. το Avg το ειχε αυτο σαν Residence Shield νομιζω (δηλαδη να κανει μικρο scans στα αρχεια/φακελους αυτοματα οταν τα ανοιγω)

Btw εβαλα το essentials καλο και ελαφρυ φαινεται, απλα δεν εχει link scanner στο browser .και δεν ξερω αν εχει αυτο που γραφω παραπανω..

update αυτο που ειπε ο maddog real time protection εννοουσα ... Γενικα δηλαδη λετε οτι ειναι καλο το essentials . Αντε να δουμε ελπιζω να μην γεμισει ιους καινουργιο μηχανημα. το θεμα με το σκληρο δισκο επαψε να ισχυει ειναι στα φυσιολογικα του και παλι.(προς το παρον εστω)

Ευχαριστω πολυ ολους αν καποιος εχει να μου πει καποια ρυθμιση για το essentials (το μονο που απενεργοποιησα ειναι το προγραμματισμενο scan και ενα αλλο που λεει να στελνει πληροφοριες στην microsoft)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματι το avg εκτος του οτι μου εκανε και μενα τα ιδια καποτε,συνεχεια μου εβγαζε προβληματικα αρχεια.Avast και τελος απο τοτε..
 
Maddog είπε:
Πάντως και στις 2 περιπτώσεις η απάντηση είναι "ναι" για το MSE. Αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει έστω και ένα antivirus που να μην συμπεριλαμβάνει αυτές τις δύο λειτουργίες, καθώς είναι από τις βασικότερες που υπάρχουν.
Έτσι ακριβώς! ;)

Πλέον δε μπορεί να εννοηθεί antivirus χωρίς αυτά!
 
Ναι εχει και το essentials real time protection. Μπορεις και να το βγαλεις αμα θες αλλα μετα κοκκινιζει στο system tray και μου τη σπαει. Αν δεν ειχε βεβαια δεν θα υπηρχε και λογος να το εχεις καθολου, δεν θα ηταν καλυτερο απο το malwarebytes antimalware. Το δευτερο παρεπιπτοντως ειναι πολυ καλη επιλογη για απλο on demand scan.

Καμια φορα το essentials πιανει με το αυτοματο scan κανενα crack προγραμματος ως false positive. Καπου στις επιλογες ομως εχεις τη δυνατοτητα να τα κανεις κατα περιπτωση ignore.

Γενικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σκεφτομαι να το βαλω και στους υπολογιστες στη δουλεια αφου μπορει να συνεργαστει με τοπικο windows update server και να κανει αυτοματα τα updates στα μηχανηματα
 
bspus είπε:
Ναι εχει και το essentials real time protection. Μπορεις και να το βγαλεις αμα θες αλλα μετα κοκκινιζει στο system tray και μου τη σπαει. Αν δεν ειχε βεβαια δεν θα υπηρχε και λογος να το εχεις καθολου, δεν θα ηταν καλυτερο απο το malwarebytes antimalware. Το δευτερο παρεπιπτοντως ειναι πολυ καλη επιλογη για απλο on demand scan.
Καμια φορα το essentials πιανει με το αυτοματο scan κανενα crack προγραμματος ως false positive. Καπου στις επιλογες ομως εχεις τη δυνατοτητα να τα κανεις κατα περιπτωση ignore.

Γενικως ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σκεφτομαι να το βαλω και στους υπολογιστες στη δουλεια αφου μπορει να συνεργαστει με τοπικο windows update server και να κανει αυτοματα τα updates στα μηχανηματα
Εκει που λεει για expections εννοεις ;; επισης θα ηθελα να ρωτησω οταν βρει κατι ρωταει τι θα κανει ; ή κανει κατι αυτοματα (remove , καραντινα και τα λοιπα) δεν μου αρεσουν τα auto-heal και τετοια γιατι μερικες φορες σβηνουν αρχεια που χρειαζονται.

Sorry για το πρηξιμο παιδια! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα κι εγώ AVG παλιά αλλά το άλλαξα με το Avast γιατί είδε ένα trojan στο φλασάκι μου που ξέφυγε από το AVG. Απλά για να το ελαφρύνω λίγο παραπάνω εγκατέστησα μόνο λίγες από τις ασπίδες του. Το καλό είναι ότι μπορείς να τις απενεργοποιείς (την κάθε ασπίδα ξεχωριστά αν θες) που είναι αρκετά χρήσιμο.

Επίσης χρησιμοποιώ καποια pluggins στο firefox όπως Adblock και NoScript που βοηθάνε κάπως όταν θέλω να ψάξω κάτι και αναγκάζομαι να μπαίνω από δω και από εκεί. Εχω και καποια virtual machine σε περίπτωση που θέλω να πειραματιστώ ή να εγκαταστήσω κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος ή ξέρω ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω παραπανω από λίγες φορές, οπότε δεν υπάρχει λόγος να βαρύνω το βασικό σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Εκει που λεει για expections εννοεις ;; επισης θα ηθελα να ρωτησω οταν βρει κατι ρωταει τι θα κανει ; ή κανει κατι αυτοματα (remove , καραντινα και τα λοιπα) δεν μου αρεσουν τα auto-heal και τετοια γιατι μερικες φορες σβηνουν αρχεια που χρειαζονται.
Sorry για το πρηξιμο παιδια! #)
Δεν θα σβησει τιποτα πριν ρωτησει εκτος αν το ρυθμισεις εσυ ετσι. Στη χειροτερη να το κανει quarantine αλλα εχεις επιλογη να το κανεις restore και να του πεις να το επιτρεπει. Στα settings τα κανονιζεις ολα
 
Eκανα update τον Avast στο 7 και να πεις οτι το ηθελα ,το virus engine ηθελα να κανω update,anyway εχει issues ,παλευα πολυ ωρα να τον συνεφερω με προβληματα στο Pc ,κ.τ.λ,clean Install μετα απο προσπαθειες-restart-κολληματα-safe mode και παλι δεν σε αφηνει να κανεις register.


Παρομοια προβληματα στο official site.



Δωστε λιγο προσοχη.
 
Ουτε εμενα με αφηνει (Service unavailable).. αλλα τι πιραζει αφου εχω licence για 1 χρονο ακομα..
 
Πίσω
Μπλουζα