Game Boy

Το Game Boy το πρωτοείδα από ένα συμμαθητή μου στην Στ' Δημοτικού (1992-1993) που το έφερνε μαζί με το World Cup. Έτσι μαζεύαμε 40.000 δρχ εγώ και η αδερφή μου μέχρι που το 1994 στις 4 Ιανουαρίου πήγαμε οικογενειακώς στα Continent να το αγοράσουμε και για κανένα παιχνίδι. Δυστυχώς δεν υπήρχε στοκ παρά μόνο το Game Gear το οποίο όμως έκανε 39.900 δρχ και έτσι δε θα έμεναν λεφτά για παιχνίδι. Με τα πολλά αγοράσαμε την επομένη από το βιβλιοπωλείο της περιοχής το πακέτο με το Τέτρις για 29.900 δρχ. Δε θα ξεχάσω τη στιγμή που ανοίξαμε το πακέτο. Καθώς ήταν και η πρώτη μου κονσόλα η χαρά μου ήταν απερίγραπτη. Μετά από ένα μήνα και αφού βαρέθηκα το Τέτρις αγόρασα το Super Mario Land.
 
Και εμενα η πρωτη δικια μου κονσολα ηταν το gameboy Χριστουγενιατικη προσφορα 31.900δρχ με 3 παιχνιδια gargoyle's quest , r-type και magnetic soccer!! Πρεπει να ηταν το 1992-1993 δεν θυμαμαι ακριβως!

Αραγε να υπαρχει καμια φωτο απο το κουτι του πακετου ηταν μακροστενο πρασινο παραλληλογραμμο με Χριστουγεννιατικο theme , στο νετ δεν βρηκα τιποτα...

ps. καπου το εχω ξαναγραψει οτι ειχα παρει αυτο το πακετο αλλα εψαξα το θεμα και δεν ειδα τιποτα... (σε καποιο αλλο το εχω γραψει δεν βαριεσαι... :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερα με επιασε η νοσταλγια και ξαναπαιξα κανα μισαωρακι με το παλιο καλο gameboy...

Αυτες ηταν εποχες..ανεμελια και αγιος ο Θεος..
 
Γεια σου ρε άγιαξ και εγώ την ίδια προσφορά είχα πάρει. Κάπου εδώ κυκλοφορεί και η διαφήμιση της
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
aims είπε:
Σημερα με επιασε η νοσταλγια και ξαναπαιξα κανα μισαωρακι με το παλιο καλο gameboy...Αυτες ηταν εποχες..ανεμελια και αγιος ο Θεος..
Αυτό με την ανεμελιά ξανά πες το. Πάντως μπορεί να μην ήταν έγχρωμο αλλά και μόνο επειδή ήταν η πρώτη μου κονσόλα το λατρεύω.
 
To φορητο θρυλος με 716 παιχνιδια,δεκαδες εκατομμυρια πωλησεις και εσβησε για πλακα το πιο δυνατο και κυριως εγχρωμο Game Gear οπως και το ανυπαρκτο Nomad.
 
foutix είπε:
Γεια σου ρε άγιαξ και εγώ την ίδια προσφορά είχα πάρει. Κάπου εδώ κυκλοφορεί και η διαφήμιση της
Αληθεια υπαρχει η διαφημιση; Αν θυμαται κανεις που ειναι ας κανει ενα κοπο να βαλει κανα λινκ :) .
 
ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ 1993 ΣΠΑΝΙΑ mega channel

[video=youtube_share;RhIoRnLI6d4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος φιλε Foutix thanks!! Ειχα πολλα χρονια να το δω :D
 
metalcandyman είπε:
To φορητο θρυλος με 716 παιχνιδια,δεκαδες εκατομμυρια πωλησεις και εσβησε για πλακα το πιο δυνατο και κυριως εγχρωμο Game Gear οπως και το ανυπαρκτο Nomad.
Και τα DS/3DS έχουν σβήσει για πλάκα τα πολύ ανώτερα τεχνολογικά PSP/PSV. Ανέκαθεν ήταν αδύναμο το φορητό σύστημα της Νιντέντο αλλά είχε το όνομα και....τους τίτλους προφανώς.
 
Το πολυαγαπημένο μας και διεθνώς πιο αναγνωρισμένο φορητό μηχάνημα έκλεισε χθες τα 30 χρόνια από την κυκλοφορία του! 
 
Mεγάλη η χάρη του, το ήθελα σαν τρελός όταν ήμουν μικρός και το αγόρασα μετά από 20 χρόνια. Μακράν η πιο επιτυχημένη φορητή κονσόλα της εποχής σε σύγκριση με τα gamegear και lynx.  Τα άλλα δυο δεν τα έλεγες και φορητά αντικειμενικά.
 
Ε σημερα δεν τα λες φορητα ,το 90 που ηταν τα κινητα σαν τουβλα και τα λαπτοπ σαν τον Amstrad PPC συγκριτικα τα ελεγες.
 
Το θεμα ηταν η καταναλωση μπαταριων και οχι τοσο ο ογκος...  2 ωρες  με αλκαλικες μπαταριες Χ6  που τοτε ειχανε και σοβαρο κοστος.
 
2 ώρες με μπαταρίες, τόσο κρατούσε; Το gamegear βαριά έβγαζε τα 20 λεπτά. Οπότε η κατανάλωση του gameboy ήταν μια χαρά.
 
2 ώρες με μπαταρίες, τόσο κρατούσε; Το gamegear βαριά έβγαζε τα 20 λεπτά. Οπότε η κατανάλωση του gameboy ήταν μια χαρά.
Kαπου τα μπλεξαμε... να τα πω αναλυτικα γιατι τα ειχα και τα δυο στην εποχη τους:

Το Game Gear με αλκαλικες μπαταριες  κραταγε περιπου 2 ωρες . Αλλα τοτε οι 6 μπαταριες πηγαιναν κανα χιλιαρικο δραχμες.

Το gameboy με αλκαλικες μπαταριες κραταγε 14-15 ωρες τουλαχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι δεν θυμάμαι, έχουν περάσει τόσα πολλά χρόνια. Το gamegear που είχα έπαιζα με μετασχηματιστή. Το αστείο (εκνευριστικό τότε) ήταν που όταν κουνούσα ελαφρώς το βύσμα έσβυνε το gg (το βύσμα δεν έκανε καλή επαφή).
 
Καλα και εγω σπιτι επαιζα με μετασχηματιστη.
Αυτο με το καλωδιο το ειχα και εγω... Κουνιοσουν λιγο και παπαλα εχανες την προοδο σου και σου ερχοταν να το πεταξεις απο το παραθυρο χαχαχαχαχα.

ps. οι παραπανω χρονοι πανω ειναι με τις μπαταριες του τοτε... τωρα δεν ξερω κατα ποσο εχουνε αλλαξει στην τεχνολογια τους ,  ισως με τις τωρινες να κρατανε παραπανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
4 μπαταρίες έπαιρνε το Game Boy και κρατούσε γύρω στις 15 ώρες.

Το GG έπαιρνε 6 και κρατούσε λιγότερο από 3 ώρες.

Το Lynx δεν ξέρω, δεν είχα πιάσει ποτέ.

Το Game Gear ήταν όσο φορητό είναι σήμερα ένα Laptop. Μπορείς να το κουβαλήσεις μαζί σου σε κάποιο φίλο, σε καφετέρια ή στο σπίτι στις διακοπές αλλά θες μπρίζα. Την εποχή του ποτέ δεν είδα κανένα να κυκλοφορεί σε σχολείο, εκδρομές κλπ. ΟΚ σίγουρα το είχαν πολύ λιγότεροι από όσους είχαν Game Boy αλλά και που ήξερα 2-3 άτομα που το είχανε ποτέ δεν το κουβαλούσαν μαζί τους, μόνιμα στο σπίτι το είχαν.
 
Πίσω
Μπλουζα