Game Boy

metalcandyman είπε:
Δειχνουν το Nicknames σου με της φωτογραφιες διπλα.Οποτε και να σβησεις της ηδη υπαρχοντες θα ανεβασω αυτες εκτος και αν ξεκοιληασεις ενα Mega drive βαλεις μεσα 10.000 ευρω και το στηλεις πακετο σερρες στην διαυθηνση που θα σε υποδηξω :p :D
Δεν παιζει κατι τετοιο φιλε μου! :p Να κανω τι ? Να ξεκοιλιασω Mega Drive για παρτυ σου????? Ενα 3DS θα το ξεκοιλιαζα και θα εχωνα λιγο ακανε μεσα!!! :diablotin:
 
DarkSynbios είπε:
Νομιζω οτι το καλυτερο Metroid ητανε το Οther M! Ολα τα αλλα ητανε μπουρδες! ;)
Ελπίζω να τρολλάρεις. :p Εκτός κι αν έπαιζες το παιχνίδι κι έκανες skip τα videos καθώς πέρα από το απαίσιο σενάριο και το πως "βιάσανε" την προσωπικότητα της Samus το Other M έχει καταπληκτικό gameplay.

Όσο αφορά το Metroid 2 πρώτη φορά ακούω να λένε ότι είναι απαίσιο. :xm: Σίγουρα είναι εκνευριστικά δύσκολο λόγω της απουσίας χάρτη αλλά αυτό δεν το κάνει απαίσιο παιχνίδι, απλά το κάνει πιο hardcore. Aλλά η αλήθεια να λέγεται ότι για μένα το πρώτο Metroid ήταν ζόρικο (όχι μόνο για την έλλειψη χάρτη αλλά και για το γεγονός ότι κάθε φορά που χάνεις ασχέτως με το πόση ζωή είχες στο τελευταίο checkpoint ξαναξεκινάς με ελάχιστη ζωή και πολεμοφοδια) κι έτσι έπαιξα το remake του, το Metroid Zero Mission. Kαι για το Metroid 2 περιμένω πως και πως το fan-made remake που είναι στα πρότυπα του Zero Mission.
 
DarkSynbios είπε:
Δεν παιζει κατι τετοιο φιλε μου! :p Να κανω τι ? Να ξεκοιλιασω Mega Drive για παρτυ σου????? Ενα 3DS θα το ξεκοιλιαζα και θα εχωνα λιγο ακανε μεσα!!! :diablotin:
Μπορει να εσβησες της φωτογραφιες αλλα πισω εχει ο metalcandyman την ουρα χαχαχαχαχαχαχαχα(στανικο γελιο) :diablotin:
 
Offtopic ποστς που βολευοντουσαν μια χαρα στο chatbox,επικειται διαγραφη.
 
Δε χαλαει το θεμα με μερικα off topic ρε φιλε ισα ισα μαλιστα.
 
Απλα αναβουν λιγο τα αιματα με την καλη εννοια! :D
 
Vetus είπε:
Ελπίζω να τρολλάρεις. :p Εκτός κι αν έπαιζες το παιχνίδι κι έκανες skip τα videos καθώς πέρα από το απαίσιο σενάριο και το πως "βιάσανε" την προσωπικότητα της Samus το Other M έχει καταπληκτικό gameplay.
Εννοείται ότι συμφωνώ μαζί σου με ότι έγραψες εκτός από το "καταπληκτικό gameplay". Το OtherM ουδεμία σχέση έχει με το non-linear design, την εξερεύνηση και την ελευθερία των προηγούμενων παιχνιδιών της σειράς (ακόμα και σε σχέση με το Fusion). Για να μην μιλήσουμε και για το authorisation... Οπότε και σαν gameplay αποτυγχάνει εντελώς, εκτός και αν αγνοήσουμε το "Metroid" που έχει πριν το OtherM και το κρίνουμε σαν άσχετο με την σειρά, casual action παιχνιδάκι.

Vetus είπε:
Όσο αφορά το Metroid 2 πρώτη φορά ακούω να λένε ότι είναι απαίσιο.
Κι όμως φίλε μου το λένε πολλοί. Μάλιστα τις περισσότερες φορές πάει χεράκι χεράκι μαζί με το σχόλιο "needs a remake". Από όσο έχω καταλάβει πάντως από forums και διάφορες συζητήσεις, οι περισσότεροι που το λένε αυτό ή δεν το έχουν παίξει ποτέ ή το έπαιξαν ελάχιστα πρόσφατα και τους ξίνισαν τα 8-bit ασπρόμαυρα γραφικά του Game Boy. Οι υπόλοιποι παραπονιούνται για πράγματα που υπήρχαν και στο original NES Metroid όπως η απουσία χάρτη (καλομαθημένα μου εσείς :p ) και το ότι πολλοί διάδρομοι μοιάζουν μεταξύ τους και χάνεσαι (στο NES πιστεύω ότι αυτό το "πρόβλημα" είναι ακόμα μεγαλύτερο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη παρουσίαση και συγχαρητήρια σε αυτόν που επέλεξε την 20άδα! θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι το Metroid II είναι κορυφαίο της σειράς, ένας από τους καλλίτερους τίτλους για το Gameboy, ίσως και ο κορυφαίος αν σκεφτώ αυτά που περιείχε το παιγνίδι, απλά επικό!!
 
Το Gameboy ήταν η αγαπημένη μας παιχνιδομηχανή. Πολλά παιδιά στο σχολείο είχαν και μάλιστα μερικές φορές το έφερναν μαζί τους. Μου άρεσε η ποικιλία των παιχνιδιών, θυμάμαι ένα παιχνίδι τότε ήταν το Mortal combat. Ήθελα να έχω κι εγώ Gameboy αλλά αργότερα πήρα Gameboy color...
 
Και εγω ξεκινησα με gameboy το ποιο τελειο φορητο μηχανακι για παιχνιδακια εκινη την εποχη.Αν και δεν ειχα μεγαλη συλογη περασανε απο τα χερια μου πολλα παιχνιδια και οι τιτλοι που ειχα με ειχανε κρατησει πολυ καιρο επανω στην πρασινη μικρη του οθωνη.Αλλα ο βλακας ειχα δωσει τα κασετακια και μεχρι τωρα το μετανιωνο πικρα! :banghead: οι πρωτοι τιτλοι που ειχα ητανε μαζι με το tertis στο πακετο με το καλοδιο για διπλα και μαζι ειχα και το F one racing με το πρωτο πιστευω ενα απο τα πρωτα multitap αν θυμαται κανεις.http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=4+player+gameboy+adapter Ητανε το μεγαλυτερο κουτι απο παιχνιδι του gameboy απο οτι θυμαμαι.Μετα ακολουθησανε τα gargoyle's quest και probotector-operation C στην αγγλικη εκδοση.Για ολους τους νοσταλγους και fans του ποιο φοβερου φορητου στο παρελθον οριστε ενα νοσταλγικο ταξιδακι που εκανα σε βιντεακι στο tube να το μοιραστω με τον κοσμο.

[video=youtube;-Ig_TN2FE9s]http://www.youtube.com/watch?v=-Ig_TN2FE9s

Οριστε και μερικες photos απο το ιδιο το προτο τευχος του nintendo club που ηρθε στα χερια μου το φυλαω σαν εναν μικρο θησαυρο νοσταλγιας! AΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝΕ ΚΑΙ Η ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ VIDEOGAMES ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ.

DSC08635.jpg

DSC08636.jpg

DSC08637.jpg

DSC08638.jpg

DSC08639.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για όσους εξακολουθούν να παίζουν ακόμα Gameboy ιδού δύο παιχνιδάρες που σας προτείνω ανεπιφύλακτα και τα οποία έχουν γίνει fan-translated:

- Kaeru no Tame ni Kane wa Naru

Ένα σχετικά εύκολο και σύντομο αλλά παρόλα αυτά υπέροχο action/adventure της Nintendo για το Gameboy του οποίου το game engine αποτέλεσε βάση για το A Link's Awakening που βγήκε αργότερα και στ' οποίο κάνουν έκτακτη εμφάνιση δίαφοροι χαρακτήρες από το Κaeru no Tame. Αν και δεν βγήκε ποτέ εκτός Ιαπωνίας (και δεν μπορώ να καταλάβω το γιάτι καθώς αποτελεί άνετα από τους καλύτερους τίτλους για το Gameboy μέχρι και σήμερα) ευτυχώς υπάρχει fan-translation μέσου του οποίου έγινε και πιο διάσημο το παιχνίδι στο δυτικό κοινό. Επίσης μεγάλο κρίμα που ακυρώθηκε το Gameboy Color remake που σχεδιάζανε να βγάζανε.

http://hardcoregaming101.net/kaeru/kaeru.htm

- Cave Noire

Συνήθως τα rogue-like rpgs φημίζονται για την slow-pace δράση τους που εξελίσεται σε τεράστια dungeons (πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει ν' αφιερώνεις ώρες ατελείωτες για να τ' απολαύσεις) και για την μαζοχιστική δυσκολία τους και γι' αυτό απευθύνονται κυρίως σε hardcore κοινό, κυρίως σε όσους μεγάλωσαν με τέτοιου είδος rpg στα computers τους. Το Cave Noire σπάει αυτήν την παράδοση με τα fast-pace δράση του που εξελίσεται σε μικρότερα dungeons (πράγμα που το καθίστα ως ένα απ' αυτά τα παιχνίδια που μπορείς ν' απολαύσεις ακόμα κι αν παίξεις για λίγα λεπτά) και με την κλιμακωτή δυσκολία του ώστε να εξικειωθεί μ' αυτό ακόμα κι ένα άτομο που δεν έχει ξαναπαίξει rogue-like rpg στην ζωή του κι έτσι ώστε να μπορέσει μετά ν' αντιμετώπισει τα πιο δύσκολα dungeons που ακολουθούν. Με δύο λόγια το παιχνίδι είναι απλό αλλά εθιστικό ακόμα και σήμερα και ιδανικό ως Gameboy τίτλος. Απορώ γιατί η Konami δεν το έφερε στην δυτική αγορά.

http://www.hardcoregaming101.net/cavenoire/cavenoire.htm
 
Ακομη ενα walkthrou απο ενα καταπληκτικο και δυσκολο παιχνιδι στο φορητο θαυμα.

Tα πρωτα τρια βιντεακια ειναι δικα μου,το αλλο ανηκει σε αλλον τυπα απολαυστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα το γκρι-ασπρο χρωματακι παντοτε πιστεβω και εγω πηγαινε καλυτερα σε κονσολες,με την μαγκιορα την sega-sony ντεμεκ αρχισανε τα ζορικα :diablotin:

Και εσυ λατρης του peter sellers??? :bow:
 
Ε καπως ετσι θα ακουγοτανε αν φτιαχνανε κανα remake του παιχνιδιου,το ειχα παιξει και αυτο και τα ειχα παιξει ητανε αρκετα ψυχοβγαλτης.

Φιλτατε εχεις πολυτο δικιο ναι ειναι αληθεια οτι τα σημερινα προσκοπακια θα δυσκολεβοτανε πολυ να παιξουνεενα παιχνιδι σαν το metroid γιατι απλα ολα αυτα τα νεα games εχουνε παντου τα check points και τα κοντινα saves.Τα σημερινα παιδια δεν ειχανε τετοιου ειδους παιχνιδια και ουτε προκειτε να καθησουνε ποτε να ασχοληθουνε αδερφε μου επιδη τα θεωρουνε χαζοπραγματα.Για καποιους ακομη και κοντα στην δικια μας ηλικια το gaming αρχισε μετα απο ps2 η και 1,και δεν μπορουνε να το καταλαβουνε.Μια φορα επαιζα με το ds σε ενα διαλειμα που ειχα στην δουλεια και ενασ στην δικια μου ηλικια περιπου θεωρησε το castlevania order of eclesia βλακεια,επιδηαυτος γνωριζε μονο την konami απο το iss.Δεν τον παρεξηγησα γιατι πολυ απλα αυτος δεν ηξερε απλα πραγματα.

Τωρα οσων αφορα το metroid other M που αναφερεται στο θεμα που εθιξες,καλο ειναι το τερματισα,αλλα δεν ειναι κανονικο metroid.Oxι φυσικα το οτι αυτο ειναι κακο,απλα το συγκεκριμενο εγερνε ποιο πολυ στο action απο την υποληπη σειρα πιστεβω.Ητανε μια καινουργια προσεγγιση στο παιχνιδι αυτο που το εκανε developing η team ninja-tecmo γνωστη και για αλλα blockbuster της οπως το πασιγνωστο ninja gaiden kai shadow wariors.Καλο ΛΛ το ποιο καλο για εμενα ητανε πιστεβω το super metroid,πο μαλιστα το αντεγραψε και το φοβερο symphony of the night απο την castlebania σειρα.Εξου και η ονομασια metroidvania:D Βεβαια σα πουμε και του στραβου το δικιο ειχανε και στο παρελθον το simon's quest που ητανε πολυ κοντα σε κατι τετοιο αλλα με αρκετες διαφορες.Αλλα το metroid στο nintento ητανε μαλον πρωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω... τι αναμνήσεις! Gargoyle's Quest, Castlevania και Metroid 2 μου είχαν φάει ΩΡΕΣ απ'τη ζωή μου! Τα θυμάμαι όλα απ'έξω! Thanks για τα walkthrough videos!
 
Κανενα προβλημα ολα για τα retrofriends εδω περα.Α πολυ ομορφη φοτογραφια προφιλ ;)
 
Ηρθα σε επαφή με το gameboy πρώτη φορά το 1990 με το world cup. Έφσγα κόλλημα τρελό. Κάποια στιγμή αργότερα μου το αγόρασε η μάνα μου σε μια χριστουγεννιάτικη προσφορά-πακέτο στα 30,900 ή 31,900 δρχ από μινίον και μαζί έιχε το Gargoyle's Quest, R-type και magnetic soccer. είχε πάρει κανέις άλλος την ίδια προσφορά; Θυμάστε το έτος; 1992 νομίζω. Εννοείτα πως υπάρχει ακόμα και παίζει μόνο που υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα με την οθόνη. Έχει χάσει το κοντραστ και για να να αχνοφαίνεται κάτι, πρέπει να είναι τέρμα μπλακ. Έχει να προτείνει κανείς τίποτα;
 
[edit] greeklish [/edit] ειναι η μονη κονσολα που εχω περιπου ολα οσα κυκλοφορησαν κ καμια εκατοστη τιτλους...μεγαλωσαμε με αυτο κ δεν ξεχνιεται το ατιμο με τιποτα σε φορητο εκτοσ απο ds k game gear δεν λερωνω τα χεριαμου με το παλιοπραμα τησ σονυ...φτου φτου μακρια απο μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fonis, έχω επέμβει σε αρκετά ποστ σου γιατί πάντα ξεκινάς με greeklish.

Έκανα μια τα "στραβά μάτια", το έκανα δυο, την τρίτη φορά επενέβην απλά κι έκανα ένα edit, αλλά βλέπω ότι το "κακό" συνεχίζεται.

6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.
Σε παρακαλώ πολύ και θερμά, να γράφεις ελληνικά. Έχεις αυτή τη δυνατότητα (όπως φαίνεται και από το υπόλοιπο μέρος του ίδιου ποστ), αλλά και να μην την έχεις, υπάρχουν ένα σωρό online converters από greeklish σε ελληνικά. Ενδεικτικά παραθέτω: http://speech.ilsp.gr/greeklish/

Σ' ενημερώνω ότι το επόμενο ποστ, δεν θα το κάνω edit - θα το διαγράψω κατευθείαν και ολόκληρο.

Αν θες οποιαδήποτε διευκρίνιση, σε παρακαλώ με πμ.

Τα offtopics θα καθαριστούν και ζητώ συγνώμη για την εκτροπή της συζήτησης.
 
Φίλε Hounded τι μου θύμισες με το Nintendo Club?? Πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις αυτό το τεύχος.... :wub:
 
Πίσω
Μπλουζα