Game Development

makis

RetroWannaBe
Joined
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
50
Αντιδράσεις
1
Τι θα λεγατε για ενα sub forum που να ασχολεται με game development? Tutorials, Game making tools , snippets κλπ? Νομιζω οτι ειναι κατι επικοδομητικο και θα συνεισφερει στην ισχνη Ελληνικη game development scene.
 
makis είπε:
Τι θα λεγατε για ενα sub forum που να ασχολεται με game development? Tutorials, Game making tools , snippets κλπ? Νομιζω οτι ειναι κατι επικοδομητικο και θα συνεισφερει στην ισχνη Ελληνικη game development scene.
Πολύ καλή ιδέα αλλά φοβάμαι πως δεν ασχολούνται πολλοί εδώ με game dev.

Εγω θέλω να ασχοληθώ πάντως μιας και έχω το hardware αλλά μου λείπει η γνώση... #)
 
makis είπε:
Τι θα λεγατε για ενα sub forum που να ασχολεται με game development? Tutorials, Game making tools , snippets κλπ? Νομιζω οτι ειναι κατι επικοδομητικο και θα συνεισφερει στην ισχνη Ελληνικη game development scene.
Κάτι τέτοιο θα είχε νόημα μόνο αν αφορούσε παλιά μηχανήματα. Για σύγχρονα μηχανήματα θα σου πρότεινα το http://www.coder.gr
 
Πολύ καλή ιδέα αλλά φοβάμαι πως δεν ασχολούνται πολλοί εδώ με game dev.Εγω θέλω να ασχοληθώ πάντως μιας και έχω το hardware αλλά μου λείπει η γνώση...
Μια πολύ καλή και γρήγορη σχετικά λύση είναι το Gamemaker. Και έχει και αρκετά tutorials.
 
Νομιζω οτι ειναι το καταλληλο μερος για ενα τετοιο forum. Οι περισσοτεροι users ειναι παλιες καραβανες οποτε και γνωσεις θα εχουν μερικοι αλλα και προσγειωμενοι στην Γη θα ειναι, δεν θα θελουν να φτιαξουν με δυο γραμμες κωδικα ενα WOW killer! Με την πληθωρα των development tools που υπαρχουν οι γνωσεις που απαιτουνται εχουν μειωθει δραματικα. Μιλαω παντα σε συγκριση με C++ κλπ. Ειναι πολυ ποιο ευκολο για εναν αρχαριο να δημιουργησει ενα παιχνιδακι με το Gamemaker,Construct κλπ.

Και εδω να υπαρχει τετοιο forum δεν νομιζω οτι θα ηταν κακο. Ετσι και αλλιως τζαμπα ειναι :)

Το Codec.gr ασχολειται κυριως με java,c κλπ. To forum που προτεινω θα ηταν καλυτερα να προσανατολιζεται προς game making tools, game design, game graphics κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makis είπε:
Νομιζω οτι ειναι το καταλληλο μερος για ενα τετοιο forum. Οι περισσοτεροι users ειναι παλιες καραβανες οποτε και γνωσεις θα εχουν μερικοι αλλα και προσγειωμενοι στην Γη θα ειναι, δεν θα θελουν να φτιαξουν με δυο γραμμες κωδικα ενα WOW killer! Με την πληθωρα των development tools που υπαρχουν οι γνωσεις που απαιτουνται εχουν μειωθει δραματικα. Μιλαω παντα σε συγκριση με C++ κλπ. Ειναι πολυ ποιο ευκολο για εναν αρχαριο να δημιουργησει ενα παιχνιδακι με το Gamemaker,Construct κλπ.
Ναι, δεν θες να ακούσεις τη γνώμη μου για το gamemaker κτλ.. Τώρα αν νομίζεις ότι έχουν μειωθεί οι γνώσεις που χρειάζονται.. μάλλον κάνεις λάθος. Πρέπει να μάθεις direct X ή opengl για παράδειγμα.
 
Εχω δημιουργησει παιχνιδια με το GM και ουτε OpenGL εμαθα ουτε DirectX. Μιλαω το να ασχοληθει καποιος ερασιτεχνικα με game development και οχι επαγγελαμτικα. Εκει αλλαζει το πραγμα και ειναι απαραιτητη η γνωση των δυο API που ανεφερες. Για απλα platform,shoot'em up κλπ παιχνιδια το GM ειναι μια χαρα πιστευω!
 
Captain Kal είπε:
Μια πολύ καλή και γρήγορη σχετικά λύση είναι το Gamemaker. Και έχει και αρκετά tutorials.
Thanks...θα το τσεκάρω!

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως κονσολοhomebrew! ;)
 
pitsunami είπε:
Thanks...θα το τσεκάρω!Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως κονσολοhomebrew! ;)
Αν μιλάμε για XBOX 360 είναι εύκολο. ΧΝΑ game dev. Αν μιλάμε για άλλες κονσόλες, ειδικά τις 16-bit, θα πρέπει να αρχίσεις με τα βασικά, memory maps και asm.

Αν και νομίζω ότι για gcc υπάρχουν βιβλιοθήκες για πολλές κονσόλες οπότε μπορείς να πας σε C.
 
Game Authoring Tools

www.yoyogames.com Το επισημο site του GameMaker.

http://www.scirra.com/ To επισημο site του Construct.

www.clickteam.com Το site του Multimedia Fusion.

www.game-editor.com Το site του Game Editor.

Game Programming Languages.

www.blitzbasic.com Το site της BlitzBasic

www.thegamecreators.com το site της DarkBasic / Pro.

www.glbasic.com Site της GLBasic.

www.underwaredesign.com Το site της Playbasic.

Αυτα ειναι μερικα links για αρχη. Εχω χρησιμοποιησει μονο το Gm και το construct. Οπως ειπα το πρωτο ειναι αρκετα καλο και εχει και την δικη του scripting language (GML) για εξτρα λειτουργιες. Το Construct ειναι DX9 εφαρμογη και υποστηριζει Shaders. Ειναι ακομη σε beta εκδοση αλλα δειχνει αρκετα δυνατο. Υποστηριζει και python αλλα στην παρουσα εκδοση η επιλογη αυτη εχει απενεργοποιηθει πιθανον λογω bugs. Εχει μια αρκετα δυναμικη και πολυ φιλικη κοινοτητα.
 
Όμορφα....έχω διάβασμα μου φαίνετε..

Βασικά ήθελα να ασχοληθώ με 3do αλλά θέλει mac και δεν ξέρω τι άλλο!

thanks guys
 
Πίσω
Μπλουζα