game gear fixes

το παλικαρι μου ειπε οτι το ειχε καιρο αποθηκευμενο και το ανοιξε και δεν δειχνει καλα οποτε δεν νομιζω να εχει προβλημα σαν τις εικονες που ειδες.τωρα βεβαια αν δεν το δω θα μου πεις που να ξερω.απλα υπεθεσα οτι ειναι πυκνωτες μιας και δεν προυπηρχε η ζημια αρα ειναι απο πολυκαιρια.οι εικονες ειναι σαν απο χτυπημα.
 
Το καλυτερο παντως ειναι να το δεις εσυ ο ιδιος και να αποφασισεις.Και μην βιαστεις να το παρεις αν κατι δεν σου αρεσει γιατι GG υπαρχουν πολλα.
 
Παιδια ξεθαψα κ εγω το GG μου μετα απο καμια 10αρια χρόνια και μαντεψτε.. δν παιζει.. Βασικα το ανοίγω και φωτίζει η οθονη και ακουγεται ενα συνεχόμενο βουητό απο το ηχείο αλλα τπτ.. δν δειχνει εικόνα.. Φτιάχνει με τους πυκνωτες η είναι dead?

Καπου διαβασα οτι θελει ζεσταμα η οθονη μιση ωρα.. Δεν θυμάμαι κατι τέτοιο.. Ισχύει?

16427022.jpg
 
Εχεις Cartridge μεσα?Αν εχεις ακουμπαει σωστα?
 
Ναι κανονικα.. Και αλλαξα και κασσετα αλλα τπτ..
 
Απο οτι φαινεται μαλλον ειναι κατι σοβαρο.Αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να το δοκιμασω και με μπαταριες.Αν δεν λειτουργουσε και ετσι θα το ανοιγα ,θα καθαριζα τον connector του Cartridge,και αν δεν "επιανε" τιποτε απο αυτα θα αλλαζα τους πυκνωτες..
 
Fuck.. Γμτ δουλευε κανονικα πριν κατι χρόνια που το είχα φυλάξει..

Ξερει καποιος κανεναν εμπιστο ηλεκτρονικο στην Αθηνα / Πειραιά που να το γνωρίζει το μηχανημα να του το πάω να το κοιτάξει γιατι φοβάμαι μην χαλάσω τπτ..?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδες σημερα και εγω πηρα επιτελους στα χερια μου ενα game gear και οταν το ανοιξα αντικρισα αυτο

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1553&attachmentid=31761

αυτο που βλεπετε ειναι ουσιαστικα 2 λευκες γραμμες.φαινετε οτι μονο η κεντρικη γραμμη δειχνει κανονικα και δεξια και αριστερα της ειναι ολιγον θολα τα πραγματα

το παιδι μου ειπε οτι εχει αλλαξει πυκνωτες και ο ηχος ειναι πολυ δυνατος αλλα εδω πως τα βλεπετε;σωζετε η να βρω κανα χαλασμενο να φαω την οθονη;

ευχαριστω
 
Garrett156 είπε:
παιδες σημερα και εγω πηρα επιτελους στα χερια μου ενα game gear και οταν το ανοιξα αντικρισα αυτο
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1553&attachmentid=31761

αυτο που βλεπετε ειναι ουσιαστικα 2 λευκες γραμμες.φαινετε οτι μονο η κεντρικη γραμμη δειχνει κανονικα και δεξια και αριστερα της ειναι ολιγον θολα τα πραγματα

το παιδι μου ειπε οτι εχει αλλαξει πυκνωτες και ο ηχος ειναι πολυ δυνατος αλλα εδω πως τα βλεπετε;σωζετε η να βρω κανα χαλασμενο να φαω την οθονη;

ευχαριστω

οχι δεν σωζετε!! παρε κανα αλλο απο ebay ,γιατι για να αλλαξεις οθονη ειναι πακετο.
 
μου εκανες την καρδια περιβολι.
 
angel_grig είπε:
Απο οτι φαινεται μαλλον ειναι κατι σοβαρο.Αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να το δοκιμασω και με μπαταριες.Αν δεν λειτουργουσε και ετσι θα το ανοιγα ,θα καθαριζα τον connector του Cartridge,και αν δεν "επιανε" τιποτε απο αυτα θα αλλαζα τους πυκνωτες..
Εβαλα μπαταρίες και ανοιξε.. ΟΜΩΣ η οθονη ειναι παρα πολυ σκοτεινη και δεν φτιάχνει με το brightness. Αν το κοιταω σε γωνια απο κατω ομως δειχνει κανονικά. Αν κοιταω την οθονη ευθεία δν βλέπω τπτ. Επίσης το ηχείο είναι παρα πολυ χαμηλο. Σχεδον καθολου δεν ακουγεται. Φτιάχνει? Επισης Τι εφταιγε και δεν επαιζε με το ρευμα? Πρεπει να παρω και αλλο μετασχηματιστή?
 
Criminalminded είπε:
Εβαλα μπαταρίες και ανοιξε.. ΟΜΩΣ η οθονη ειναι παρα πολυ σκοτεινη και δεν φτιάχνει με το brightness. Αν το κοιταω σε γωνια απο κατω ομως δειχνει κανονικά. Αν κοιταω την οθονη ευθεία δν βλέπω τπτ.
Λοιπον οπως φαινεται κατι γινεται..Εαν οι μπαταριες σου ειναι αλκαλικες και 100% γεματες τοτε εχουμε 3 πιθανοτητες :

α)φταιει η λαμπα

β)φταιει ο inverter

γ)φταινε οι πυκνωτες

(για να καταλαβεις τι λεω εχε υποψη σου οτι το GG εχει μια οθονη LCD που φωτιζεται απο μια λαμπα φθορισμου.Αυτη για να δουλεψει θελει υψηλη ταση 1000-2000ν που την παρεχει ο inverter)

Eαν η φωτεινοτητα ειναι κανονικη αλλα μονο η γωνια θεασης ειναι προβληματικη τοτε 99% ειναι οι πυκνωτες(οπως φαινεται μαλλον αυτο ειναι η περιπτωση σου)

Criminalminded είπε:
. Επίσης το ηχείο είναι παρα πολυ χαμηλο. Σχεδον καθολου δεν ακουγεται. Φτιάχνει?
Αυτο ειναι το πιο απλο.Φτιαχνει 100% με την αλλαγη πυκνωτων

Criminalminded είπε:
Επισης Τι εφταιγε και δεν επαιζε με το ρευμα? Πρεπει να παρω και αλλο μετασχηματιστή?
Κοιτα αυτο ειναι το τελευταιο που μας απασχολει τωρα..Μπορει να φταιει ο μετασχηματιστής μπορει και οχι..οταν λυσουμε τα πιο σοβαρα βλεπουμε και για αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H οθονη αμα η γωνια θεασης ειναι απο κατω ειναι τελεια. Αρα αλλαζω πυκνωτες για αρχη ε? Υπαρχει καποιυ λιστα για τους πυκνωτες που χρειάζομαι καθως και οδηγος για το ποιος παει που? Η να παρω το πακετακι απο το ebay?
 
Oδηγιες υπαρχουν εδω με οτι χρειαζεσαι:http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9552-(Sega-Game-Gear)-%C1%EB%EB%E1%E3%DE-%EA%E1%E9-%F4%E9%EC%DD%F2-%F0%F5%EA%ED%F9%F4%FE%ED-%E3%E9%E1-%E4%E9%FC%F1%E8%F9%F3%E7-screen-audio)&p=155770#post155770 οπως και εδω:http://wolfsoft.de/wordpress/?p=270.Τωρα για το ebay μπορεις να παρεις το πακετακι απλα πληρωνεις extra αυτο που μπορεις να παρεις και απο εδω.Δες επισης και στο youtube υπαρχουν και εκει tutorials
 
Να'σαι καλα και καλη επιτυχια!
 
Τελικα αντικατέστησα ολους του πυκνωτες μαζι και της καρτας ήχουν και παιζει άψογα!!! Πετάει μιλάμε! Ευχαριστώ πολυ ολους για την βοήθεια!
 
Thx! Αν και θα το πουλησω σε λίγο καιρο λογω αναγκης χρημάτων..!
 
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο GameGear και αυτο εχει να κανει με το κουμπι 1. Οποτε θελει δουλευει ενω τις αλλες φορες τιποτα.Αν και εχω αλλαξει το συγκεκριμενο κουμπι με αλλο συνεχιζει να κανει τα ιδια.Καμμια λυση;
 
Πίσω
Μπλουζα