Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Καθομουν και σκεφτομουν.

Εχουμε Ρετροπιτες, Λαουντσμποξια, νετα εμουλατορια, σκληρους επι σκληρων γεματα roms με scrapped οτι πληροφορια κυκλοφορει στο συμπαν - χειρηστηρια και configuration ανα emulator ή ανα παιχνιδι! Εχουμε οτι δεν μπορουσαμε να διανοηθουμε οταν ημασταν παιδια και παιζαμε μπλιμπλικια στο αγαπημενο μας 8μπιτο,κονσολα,δεκαρικοφαγο.

Τι μας λειπει? Πρωτον ο χρονος (γι αυτο δεν μπορει να γινει τιποτα!) και δευτερο το κινητρο.

Σκεφτομουν:

  • να στησουμε το "θεσμο" του Παιχνιδιου της Εβδομαδας που θα ανακοινωνεται καθε Τριτη.
  •  να ειναι παιχνιδια που ειναι ελαφρως αγνωστα ή ερχονται απο πιο "ιδιαιτερα" συστηματα  που θα συζηταμε/προτεινουμε/καταληγουμε σε ενα ξεχωριστο thread.
  • να μπορουμε να ποσταρουμε κριτικες, καντηλια, τεχνικες, φωτοζ απο τα μεχρι στιγμης HiScores στο παιχνιδι (μεχρι να του πεταξει τα πεταλα ο 1@metalcandyman[/USER]  :)  )
  • να μην ειναι παιχνιδια που θελουν ενα μηνα να τερματιστουν αλλα γρηγορα παιχνιδια με σκορ - να μην ειναι jrpg/rpg/adventures ή ατελειωτα platforms.
  • μαζι μπορουμε να δινουμε οδηγιες για το στησιμο του emulator για οποιους δεν εχουν το original συστημα.
  • παραλληλα λοιπον με τη διασκεδαση θα μαθουμε κατιτις παραπανω περι συστηματων, κρυφων αδαμαντων, emulation.
Δεν ψαχνουμε για πρωταθλητες. Εγω παιζει να ειμαι ο χειροτερος :)  

Χαβαλε και arcade feeling εστω και απο μακρια

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 1 [Attack of the Timelord! - Odyssey2]http://retromaniax.gr/index.php?/to...timelord-post8/&do=findComment&comment=525643

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2 [Beamrider - Intellivision]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 3 [Final Soldier 2 minutes Caravan - PC Engine]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 4 [Virtua Racing Deluxe - Sega 32X]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 5 [Kaboom! - Atari 2600 + Manic Miner Speedrun - ZX Spectrum]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 6 [IKARUGA]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 7 [Delta - Commodore 64]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 8 [Starhawks - Vectrex]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 9 [Jump n Roll - Amiga]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 10 [Zybex - Atari 800XL]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 11 [Ketsui - Arcade]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 12 [Summer Carnival 92 - NES]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 13 [Summer Carnival 92 - PC Engine CD]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 14 [Flight of Pigarus - Sega Master System]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 15 [rox Zero - Atari STE]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 16 [nohzdyve - ZX Spectrum]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 17 [Dangan - Gameboy]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 18 [Rainbow Walker - Atari 8bit]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 19 [Gorgar - Pinball]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 20 [Pinbot - Pinball]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 21 [Black Knight 2000 - Pinball]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 22 [Bride of Pinbot - Pinball]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 23 [Centaur - Pinball]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 24 [R-Type Enterprise 128]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 25 [Screamer Rally - PC]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 26 [Darkula - PC]

ΕΒΔΟΜΑΔΑ 27 [Frostbite - Atari 2600]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ιδέα! Αλήθεια ο αρχαϊκός O2EM, τρέχει σε σύγχρονα Windows ή απλώς τον ανέφερες για εγκυκλοπαιδικούς λόγους; Εγώ λέω πάντως, να παραμείνω πιστός στον τίμιο MAME...
 
Εχει γινει core του RetroArch ;)
 
Α ναι, RetroArch... το είχα δοκιμάσει νομίζω μάλιστα. Αχ, καταραμένο γήρας, ουκ γαρ έρχεται κλπ...
 
Εγω ειμαι μεσα καλη φαση ακουγεται.Επειδη ομως ουτε retroarch εχω ουτε retropie που ειναι του διαβολου :fafoutis: και δεν εχω και την τελευταια εκδοση MAME αλλα δυο παλαιοτερες γιατι δεν θελω να της αλαξω θα σχολιαζω στο θεμα θα γουσταρω θα ανταλαζουμε σχολια κλπ και αν υπαρξει παιχνιδι της βδομαδας που θα μπορω να το παιξω τοτε φυσικα και θα συμετεχω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Ace[/USER] Στο RetroArch δεν εχω καταφερει να κανω το voice module να παιξει (Attack of the TimeLord!, Krazy Chase και κανα δυο ακομα)

Aν το αποφασισουμε να το ξεκινησουμε, τα ποστς που αφορουν το Attack of the Timelord! θα μεταφερθουν στο νεο thread.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@Wally[/USER] στον MAME δουλεύει εύκολα, το βλέπω και στο RetroArch το συντομότερο -κατά το δυνατόν, γιατί μου την έχει σπάσει ολίγον ο RetroArch και το πρόβλημα με τα ROMs του Lynx- και αναφέρω...

 
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 1

Παιχνιδι: Attack of the Timelord!

Manual

Review/Info1 2

Πλατφορμα: Odyssey2

Emulators: RetroPie (οδηγιες - χρειαζεται τα bios) RetroArch (οδηγιες - χρειαζεται τα bios) Ο2ΕΜ MAME/MESS 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ιδέα και πολύ καλή η επιλογή του πρώτου παιχνιδιού. Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω ασχοληθεί ποτέ με την κονσόλα οπότε είναι ευκαιρία. ΜΙΑ ζωή; φαίνεται πολύ παλούκι, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με εντυπώσεις. 
 
To Odyssey 2 είναι από τα λίγα συστήματα που δεν έχω στήσει ακόμα στο emulation setup μου :(

Είναι καλό αυτό το core στα link?
 
Ναι, μια χαρα ειναι το core (εχει καποια θεματα με καποια παιχνιδια που θελουν το δευτερο χειρηστηριο)
 
Ελα...δεν βλεπω κινηση!!!!

Χτες επαιξα καμια δεκαρια φορες (σε PC Launchbox->RetroArch 60hz) και εβγαλα 616. Τσαταλιασαν λιγο τα νευρα μου και δεν συνεχισα. H φωτο ειναι σουρεαλ. Δεν εψαξα πως παιρνει print screen το RetroArch...

Θα συνεχισω παντως..εχετε 6 μερες να συντριψετε το σκορ!  :)

IMG_20180522.jpg

Το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο παντως. Δικαιο και τιμιο. Ολιγολεπτη δοση αδρεναλινης.

Νομιζω οτι ειναι φτιαγμενο για αυτη τη δουλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
F8 είναι το screenshot. Και μπαίνουν στον αντίστοιχο φάκελο.
 
Χτες επαιξα καμια δεκαρια φορες (σε PC Launchbox->RetroArch 60hz) και εβγαλα 616.
odyssey2.png

Βρε σκύλε, τι 10αριά φορές, καμιά 20αριά έχω παίξει εγώ, ίδρωσαν οι παλάμες μου κι είμαι ακόμα εδώ... ?

ΥΓ: MAME + QMC2 σε 60Hz.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Ace[/USER] Πατας μεσα το fire? ;) Το παιχνιδι διαθετει autofire οποτε τα πραγματα γινονται πιο ευκολα.

Επισης προσπαθω να σκοτωνω τα εκνευριστικα πρασινα projectiles διοτι απαξ και σε στριμωξουν σε γωνια...παπαλα και να μενω οσο πιο πολυ μπορω στο κεντρο της οθονης.

Παντως περα απο εκνευριστικο, δεν ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι?

EDIT:Δεν ειχα δει οτι στα ερωτηματικα μπορεις να εισαγεις ονομα! Μου αρεσει που εχω βαλει link του manual αλλα δεν το εχω διαβασει χαχαχαχα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γραψτε ενας τον πιο ευκολο και απλο τροπο να το παιξω και γω αυριο βραδυ αμα βρω ευκαιρια να γουσταρω λιγο.
 

1@Ace[/USER] Πατας μεσα το fire? ;) Το παιχνιδι διαθετει autofire οποτε τα πραγματα γινονται πιο ευκολα.

Επισης προσπαθω να σκοτωνω τα εκνευριστικα πρασινα projectiles διοτι απαξ και σε στριμωξουν σε γωνια...παπαλα και να μενω οσο πιο πολυ μπορω στο κεντρο της οθονης.

Παντως περα απο εκνευριστικο, δεν ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι?
Ναι το βρήκα το autofire, όπως και τα πράσινα ψιψιψίνια τα οποία δίνουν μάλιστα και μπόλικα βαθμουλάκια, αλλά...

Πολύ ωραίο δε λες τίποτα, πόσο μάλλον το δικό μου, που έχει και SPEECH! ?

Γραψτε ενας τον πιο ευκολο και απλο τροπο να το παιξω και γω αυριο βραδυ αμα βρω ευκαιρια να γουσταρω λιγο.
Για εύκολο τρόπο ...σώθηκες, άσε που σιγά μην θέλει να σε βάλει κανένας εσένα στο παιχνίδι, να δούμε κανά σκορ 10000 και να σβήσει το thread από τον χάρτη. ?

Πέρα από την πλάκα, ανέμενε στο ακουστικό, το ψάχνω να σου βρω λύση που να περιλαμβάνει τρία βήματα...

 
Λοιπον βρηκα τελικα ακρη και καταφερα να το παιξω με τον O2EM αλλα λογο του οτι ποτε δεν ασχοληθηκα με home micros κλπ ωστε να εχω συνηθισει να παιζω με το πληκτρολογιο με ειναι σχεδον αδυνατων να παιξω δεν με βολευει καθολου και με γυρναει το μυαλο.Επαιξα 2,3 φορες πηγα 590 ποντους αλλα δεν παλευεται θα πεταξω κανα πληκτρολογιο απο το παραθυρο.Οπως ειδα στα settings εχει να επιλεξουμε joystick αυτο που θελω να ρωτησω επειδη μεχρι αυριο το μεσημερι θα λειπω απο το σπιτι και δεν μπορω να δοκιμασω ειναι αν επιλεξω το joystick μπορω να παιξω κανονικα με gamepad η με καποιο απο τα arcade joysticks που εχω η οχι;
 
Μολις προλαβαινω να ανεβασω ενα σκορ δηλαδη χαχαχαχαχα 682  (screenshot μεσω RetroArch)

Attack of the Timelord (USA)-180523-204707.png

Με πληκτρολογιο δεν παλευεται.

Ακουγομαι σαν RetroArch evangelist ΑΛΛΑ πραγματικα...το στηνεις μια φορα και εχεις το 90% των συστηματων που χρειαζεσαι σε ενα μερος και εκτος των αλλων χρησιμοποιεις οποιο χειρηστηριο θες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τον τροπο που εγραψα παραπανω μπορω να παιξω με το joystick αν αλαξω την επιλογη στα settings η οχι;
 
Πίσω
Μπλουζα