Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]


1@metalcandyman[/USER] Δοκιμασα τον O2EM. Ουτε χειρηστηριο φαινεται να υποστηριζει και (τουλαχιστον σε window) πηγαινε αργα. Μαλλον ειναι πολυ παλιος για να τρεχει σε Win10...

MESS/MAME ή RetroArch δυστυχως

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελπίζω όποιος ανεβάζει score να είναι ειλικρινής και να μην παίζει με save - load abuse :p
 

Αμα ειναι να κανουμε Greek statistics και στα χομπι μας, ζητω που καηκαμε :)

Ρε φατσες, ξεκολληστε και συμμετεχετε να γινει λιγο χαβαλες.

1@Lord Vek[/USER] 1@Rygar[/USER] 1@divined[/USER] 1@theoritikos[/USER]  1@foutix[/USER] 1@Optimus[/USER] 1@ChrisTOS[/USER]

1@Stratulator[/USER] 1@Maddog[/USER]  1@johnny19818[/USER]  1@freaktmp[/USER] 1@milntov[/USER]  1@phil_vr[/USER]  1@geo2004z[/USER]  1@geoanas[/USER] 1@DarkSynbios[/USER] 1@iliekater[/USER] 1@ASiC[/USER] 1@elefas[/USER]

1@Ajax87[/USER] 

1@alkis21[/USER]

1@Vetus[/USER] 1@Shinobi[/USER]   1@DINO[/USER] 1@Rakeesh[/USER]  1@Aardvark[/USER]

1@Captain Kal[/USER] 1@billy[/USER]

1@mike[/USER] 1@Getta Robo[/USER] 1@Leon[/USER]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικα δεν ειναι πολυ του γουστου μου να παιζω σε emulators (οχι οτι εχω και διαθεσιμο ελευθερο χρονο για κατι τετοιο).

Απο την αλλη, οσο και αν λατρευω τα video games δεν ειμαι ο ανθρωπος που παιζει για high scores, αλλα για να διασκεδαζω...

To forum εδω διαθετει πολλους πολυ ικανοτερους gamers απο εμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Μα αυτό προσπαθώ να πω. Δεν είναι διαγωνισμός high scores. Θα νικούσε ο 1@metalcandyman[/USER] και θα βαριομασταν. :)

Είναι κίνητρο μαζικής ενασχόλησης με κάποιο παιχνίδι και παράλληλα ξεψαχνισμα της πλατφόρμας ή του emulation.

Αν υπάρχει συμμετοχή πέρα από το χαβαλε μετά μπορούμε να πάμε και σε άλλα κόλπα...netplay co-op Vs κτλ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν με εμπνεει και πολυ το παιχνιδι αλλα θα προσπαθησω ,  βλεπω υπαρχει ενας emulator απο το 2004 :p    σε λιγο θα γινει retro και ο emulator του χαχαχα. 

ps. Κοιταω να δω μπας και το βαλω μεσω RetroArch.


Update  o standalone emu δεν λειτουργει σε 64bit  και το retrocharch δεν μου φορτωνει το rom...  (βαζω το O2EM core παω στο rom παταω και δεν κανει τιποτα με ξαναπεταει στο μενου) help... :p  
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Βρε διαβολοι,  παρτε αποφαση οτι θα φατε μιση/μια ωρα απο τη ζωη σας και στηστε ενα RetroArch. Με ευχαριστειτε αργοτερα. :D

1@Ajax87[/USER]  Πηγαινε στο ποστ 8, πατα το link που λεει RetroaArch και θα δεις τι BIOS χρειαζεται και που το βαζεις.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν υπάρχει συμμετοχή πέρα από το χαβαλε μετά μπορούμε να πάμε και σε άλλα κόλπα...netplay co-op Vs κτλ
Τωρα βρηκες το αλλο πραγμα που δεν χωνεψα ποτε: multiplayer (και ειδικα online multiplayer) ?

Ολο αρνηση σημερα! :nono:
 
Πω πω γκρινιαρης! :)

Τρωγοντας ερχεται η ορεξη 
 
Βρε διαβολοι,  παρτε αποφαση οτι θα φατε μιση/μια ωρα απο τη ζωη σας και στηστε ενα RetroArch


Τωρα βρηκες το αλλο πραγμα που δεν χωνεψα ποτε: multiplayer


Δεν με εμπνεει και πολυ το παιχνιδι αλλα θα προσπαθησω


Γενικα δεν ειναι πολυ του γουστου μου να παιζω σε emulators


Χα χα χα, δεν τους πιάνεις πουθενά! ?
 
Εγώ πάντως κάνω approve το topic γιατί προωθεί RetroArch ;)

Θέλω να στήσω το Odyssey 2 μιας και είναι απο αυτά που λείπουν από το Setup μου αλλά βαριέμαι πολυ αυτές τις μέρες :(
 
Το Attack of the Timelord! θα ειναι Παιχνιδι της Εβδομαδας και την επομενη εβδομαδα ωστε να προλαβετε να στησετε το περιβαλλον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και αν ΔΕΝ προλάβετε, τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σας. ?
 
Καλή ευκαιρία να ασχοληθώ λίγο με emulators. Βλέπω το εικονίδιο του retroarch να με γλυκοκοιτάει πάνω από 2 μήνες, αλλά το σνομπάρω ...?
 

1@metalcandyman[/USER] Οδηγίες για τον MAME:

1. Κατεβάζουμε τον τελευταίο MAME -0.197 αυτή τη στιγμή- και αποσυμπιέζουμε σε φάκελο της αρεσκείας μας. (Ναι το exe ανοίγει με το 7zip, Peazip κτλ και αποσυμπιέζεται κανονικά.)

2. Στο φάκελο ./roms βάζουμε τις ROMs odyssey2.zip και o2_voice.zip. Επίσης στον φάκελο ./roms/odyssey2 βάζουμε το timelord.zip

3. Εκκινούμε τον MAME και κάνουμε διπλό κλικ στο Odyssey 2, που το βρίσκουμε εύκολα πληκτρολογώντας το, στο search box πάνω πάνω. Επειδή το Odyssey 2 είναι κονσόλα, δεν θα ανοίξει αμέσως, αλλά θα μας πάει στη software list, για να επιλέξουμε κάποιο game cartridge.

4. Επιλέγουμε το παιχνίδι κάνοντας διπλό κλικ στο Attack Of The Timelord! (USA), που βρίσκεται κάτω από την επιλογή [Start empty] - αυτή χρησιμοποιείται αν θέλουμε να «ανάψουμε» την κονσόλα χωρίς κάποιο cartridge μέσα.

5. Παίζουμε!

Σημειώσεις:

1. Το κλασικό πλήκτρο TAB που μας βάζει στις ρυθμίσεις του MAME -όπως και το ESC για έξοδο από τον MAME και γενικά οποιοδήποτε πλήκτρο του MAME GUI- είναι απενεργοποιημένα. Τα ενεργοποιούμε με το πλήκτρο Scroll Lock.

2. Αν θέλουμε να έχουμε και voice -δεν είναι απαραίτητο για να παίξουμε το παιχνίδι- τότε το βήμα 4 γίνεται ως εξής:

4. Επιλέγουμε το Voice Expansion κάνοντας διπλό κλικ στο The Voice, που βρίσκεται κάτω από την επιλογή [Start empty] - αυτή χρησιμοποιείται αν θέλουμε να «ανάψουμε» την κονσόλα χωρίς κάποιο cartridge μέσα. Μόλις εκκινήσει το μηχάνημα πάμε:

TAB--->File Manager--->cartridge2 (cart2)--->[software list]--->Magnavox Odyssey2 cartridges --->timelord
odyssey2.jpg

 
Εγώ βαργιέμαι λίγο ειναι η αλήθεια. Εδώ εχω ενα ACA500 που ακομα δεν το έχω συνδέσει! :fafoutis:
 
Ελεος! Ρετρο ειμαστε, οχι ΚΑΠΗ!!!

(που ειναι ο φαφουτης?)
 
Είπα πως είναι μια ευκαιρία να στήσω retroArch. Με μπριζώσατε! Είμαι στο setαρισμα. 
Tωρα μπαίνω και βλέπω το ποστ του Ace και λέω "Ωπ! πιο εύκολο αυτό!" αλλά μετά σκέφτομαι ότι θα με πάρει στο κατόπι ο Wally που παράτησα την retroArch :p Άλλωστε όπως είπε κιόλας θα είναι ένα "achievement unlocked" όταν τα κάνω όοοοολα αυτά που χρειάζονται για την retroArch...  :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσφατα έλαβα μέρος σε έναν διαγωνισμό στο fb για Tetris σε NES, Gameboy και έχω κάνει ένα μεγάλο σκορ στο Gameboy(όχι emulator).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ και εγώ για τις οδηγίες φίλε Ace. Προσπαθούσα με το Retropie να παίξω το παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερα. Wally, τι σε έκανε να διαλέξεις το συγκεκριμένο μηχάνημα και παιχνίδι; Τέλος πάντων, αν μη τι άλλο θα δούμε και αυτό το καινούριο MAME.
 
Πίσω
Μπλουζα