Game & Watch (τα δικά μας)

Γιαννη εχει παρει ποτε το ματι σου αυτο?

Δεν θυμαμαι αν ειναι αυτο που διακαως ψαχνω αλλα μοιαζει... :(
 
Αχχχ... μου είχε φέρει η μητέρα μου από επαγγελματικό ταξίδι από Κύπρο το Cross Fighter (http:// http://www.handheldmuseum.com/Casio/CrossFighter.htm). Το είχα λειώσει... Ναι, δεν είναι τυπικώς “game and watch”, αλλά το λάτρευα! Πρόσφατα έμαθα ότι είναι αρκετά έως πολύ σπάνιο, μιας και έχω δει μόνο 2 στο ebay τα τελευταία χρόνια. Το πρώτο έληξε πολύ ψηλά. Το δεύτερο ήταν πακέτο με ένα άλλο, και τα κέρδισε μία κοπέλα... Της έστειλα ένα μήνυμα και βγήκε ότι ενδιαφερόταν για το άλλο, έτσι σπάσαμε την τιμή στη μέση και μου το έστειλε! Bliss…
 
Wally είπε:
Γιαννη εχει παρει ποτε το ματι σου αυτο?
Δεν θυμαμαι αν ειναι αυτο που διακαως ψαχνω αλλα μοιαζει... :(

Ναι....το είχα!!! Αλλά μαζί με 5-6 ακόμη handhelds, αυτοκίνητα matchbox, και ψείρες στρατιωτάκια πήγαν υπερ πίστεως! Αγνωστο που....
 
Αυτά πάνε εδώ,ε;

IMG_6981.jpg
 
Wally είπε:
Oτι και να λεει ο Aardark για τη σαπιλα-Western-Bar τα καλυτερα handhelds ηταν και παραμενουν τα Game N Watch.
Θα ακολουθησει αφιερωμα σε αλλο ποστ.

Εδω μπορειτε να ανεβαζετε τα GnW σας

Ξεκιναω εγω

55555bu5.jpg


Θα συμπληρωσω με τα υπολοιπα οταν αξιωθω να τα φωτογραφισω
Πωπω τι μου θύμισες...αυτό ήταν το πρώτο μου ηλεκτρονικό παιχνίδι... :bow:

Θυμάμαι μου το σπάσανε από λάθος στα μέσα της δεκαετίας αλλά δεν στενοχωρήθηκα τότε διότι είχα...σπέκτρουμ 48κ
 
TallMan είπε:
cimg1156smallug6.jpg

Τη φωτογραφία αυτή την έχω ξαναβάλει σε αυτό το thread
Πωωωωωωωωω! Αυτό το είχα κι εγώ μικρός! Κρίμα που το 'χει φάει η μαρμάγκα (όπως και τα περισσότερα ηλεκτρονικά τσέπης που είχα μικρός). Το μεγαλείο είναι στο Super Smash Bros Brawl όπου ο Mr Game&Watch (o oποίος είναι από τις αγαπημένες μου επιλογές) κάνει την εξής Final Smash Move:

hidden08_080310k-l.jpg
 
Εγώ δέν είχα ποτέ κάποιο, αλλά θυμάμαι ένα που έπαιζα στον ξάδερφο, ήταν ένα πράσινο, dare κάτι...το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν σκέτο θρίλερ, είχε και ένα δαιμονάκο μου φαίνεται πάνω, με άσπρο χρώμα. Όποιος μπορεί με αυτά τα ελάχιστα στοιχεία να το βρεί, respect...!
 
ρε παιδια τι επεξεργαστες εχουνε αυτα τα handheld ?...
 
Παντως το αρθρο του RetroGamer Σεπτεμβριου για τα G&W ηταν επειικως αθλιο.

Ο τυπας δεν πρεπει να ειχε ιδεα και πρεπει να γραφτηκε και στο γονατο.Οπως στο γονατο πρεπει να εγινε και η λιστα με τα 10 καλυτερα.

Το μονο καλο του αρθρου ηταν οτι ειχε συνεντευξη απο τον Ελληνα συλλεκτη Μιχαλη Παναγιωτακη που εδω και χρονια διατηρει ενα εξαιρετικο φορουμ για τα αγαπημενα αυτα handhelds
 
Εντυπωσιάστηκα οφείλω να ομολογήσω από αυτό το φόρουμ! Bookmarked! Thanks Wally! :thumbup:
 
Εγώ είχα ένα (και μοναδικό) που το είχα πάρει πιτσιρικάς με χρήματα από τα κάλαντα. Δεν θυμάμαι το όνομά του, ήταν ένα μπλε με ένα αγοράκι που είχε απλωμένα ρούχα και έπεφταν σταγόνες και έπρεπε να τραβήξει τα σχοινιά για να μην βραχούν. Που και που έβγαιναν και κάτι κοράκια και τράβαγαν τα σχοινιά αντίθετα.

Αυτό το πραγματάκι το είχα δανείσει σε έναν συμμαθητή στο Γυμνάσιο για να παίξει και μου το επέστρεψε μετά από ένα μήνα κομμάτια σε σακούλα! Σκόρπιο! Ακόμα έτσι είναι κάπου στην "περιβόητη" αποθήκη μου!
 
Wally είπε:
Παντως το αρθρο του RetroGamer Σεπτεμβριου για τα G&W ηταν επειικως αθλιο.Ο τυπας δεν πρεπει να ειχε ιδεα και πρεπει να γραφτηκε και στο γονατο.Οπως στο γονατο πρεπει να εγινε και η λιστα με τα 10 καλυτερα.

Το μονο καλο του αρθρου ηταν οτι ειχε συνεντευξη απο τον Ελληνα συλλεκτη Μιχαλη Παναγιωτακη που εδω και χρονια διατηρει ενα εξαιρετικο φορουμ για τα αγαπημενα αυτα handhelds
Καλησπέρα παιδιά, το forum είναι δικό μου, συλλέγω game&watch περίπου 6 χρόνια τώρα οπότε μπορώ να πω ότι γνωρίζω πολλά πράγματα γύρω από τα παιχνίδια αυτά, οπότε αν θέλετε να με ρωτήσετε κάτι, ευχαρίστως..

Εχω φτιάξει κι ένα game&watch faq που μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.geocities.com/gwfaq

Για το άρθρο που αναφέρετε πιο πάνω δώσαμε συνέντευξη (εγώ κι ένας άγγλος συλλέκτης) στον αρθρογράφο αλλά απ'αυτά που απαντήσαμε ούτε τα μισά δεν συμπεριέλαβε στο κείμενο. Μπορώ όμως να πω ότι δεν ήταν σε γενικές γραμμές άσχημο και καλό είναι που υπάρχουν ακόμα άτομα που ασχολούνται με τα παιχνιδάκια αυτά..

Playmolover είπε:
Εγώ είχα ένα (και μοναδικό) που το είχα πάρει πιτσιρικάς με χρήματα από τα κάλαντα. Δεν θυμάμαι το όνομά του, ήταν ένα μπλε με ένα αγοράκι που είχε απλωμένα ρούχα και έπεφταν σταγόνες και έπρεπε να τραβήξει τα σχοινιά για να μην βραχούν. Που και που έβγαιναν και κάτι κοράκια και τράβαγαν τα σχοινιά αντίθετα.
Το παιχνίδι αυτό είναι το rainshower.

2540213877_b02c064e57.jpg


236331489_tp.jpg


Μιχάλης

236331489_tp.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλως ηρθες Μιχαλη!

Παρακολουθω καιρο το φορουμ σου. Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια!
 
Ευχαριστώ, να'σαι καλά! :thumbup:

Μιχάλης
 
Καλως ηρθες και απο μενα Mike ,εχω διαβασει για σενα δεν θυμαμαι που περιοδικο ,τηλεoραση.

Eισαι almost famous.
icon10.gif


Tην γνωμη σου εντυπωσεις ,trivia για τα handhelds της Casio και ειδικα για το αγαπημενο Western Bar θα ηθελα καποια στιγμη να διαβασω. :)

"Ηandheld games" (by Casio)

"Western Bar" by Casio
 
Εξαιρετική δουλειά Μιχάλη!!! Μπράβο!

Να και το δικό μου:

picture.php


Είναι το Oil Panic (1982)

Μου το είχε πάρει η μητέρα μου, θυμάμαι, όταν πήρα το απολυτήριο της 5ης Δημοτικού!
 
Πίσω
Μπλουζα