Game & Watch (τα δικά μας)

To donkey το έφτιαξα από spares και δουλεύει μια χαρά. Το lifeboat τα είχε τινάξει. Η αριστερή οθόνη είχε λιώσει (ευτυχώς όμως όχι η lcd αλλά μόνο τα φίλτρα και μύριζε καμμένο.

Οπότε άλλαξα δίοδο, πυκνωτές και 2 φακές και τώρα δουλεύει. Έβαλα μόνο το ένα φίλτρο (εξωτερικό). Η αριστερή οθόνη είναι εντάξει. Όμως η δεξιά οθόνη δεν δείχνει όλα τα ανθρωπάκια. :cry: Καμμιά ιδέα; Τις επαφές τις καθάρισα όπως και τα σιδεράκια της μπαταρίας από υπολλείματα με οινόπνευμα.

Παίζει τίποτα με τους πυκνωτές; Ξέρει κανείς αν παίζουν ρόλο (είναι 2 πυκνωτές και άλλοι 2 φακές) στην απεικόνιση των οθονών ξεχωριστά; Οι οθόνες δεν έχουν σπάσει ούτε έχουν μαύρα στίγματα διαρροής.

Μιχάλη εσύ ξερεις κάτι να με βοηθήσει;
 
Τελικά καθώς η οθόνη η αριστερή δεν στρώνει με τίποτα (έκανα τα πάντα.... :p

Είπα να πάρω αυτά και είναι στο δρόμο :D :D:D Με γειες μου!

Rainshower, parachute και lifeboat.

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΜΕ γειες, με γειες :D

Ενα lifeboat (και οχι μονο) θελω να χτυπησω και γω.
 
Είναι άκριβα τα άτιμα, αλλά κουτιά θα πάρω japan made μαιμούδες. :D
 
vangel είπε:
Η αριστερή οθόνη είναι εντάξει. Όμως η δεξιά οθόνη δεν δείχνει όλα τα ανθρωπάκια. :cry: Καμμιά ιδέα; Τις επαφές τις καθάρισα όπως και τα σιδεράκια της μπαταρίας από υπολλείματα με οινόπνευμα.
Κάπου δεν κάνει καλή επαφή το άσπρο πλακουτσωτό καλώδιο.. ξανακοίταξέ το..

vangel είπε:
Είναι άκριβα τα άτιμα, αλλά κουτιά θα πάρω japan made μαιμούδες. :D
Αν και δεν μπορώ να σε αποτρέψω, να σου πω ότι τέτοιου είδους μαϊμουδοκατασκευές καταστρέφουν την αξία των συλλογών μας και σαν συλλέκτης πιστεύω ότι καταλαβαίνεις γιατί. Εγώ κι άλλοι συλλέκτες από άλλες χώρες έχουμε κάνει μεγάλο αγώνα να μην πάρουν έκταση αυτές οι αντιγραφές και μέχρι στιγμή έχουμε καταφέρει αρκετά πράγματα αλλά όσο υπάρχουν κάποιοι που τ'αγοράζουν αυτά το κακό παραμένει.. Δυστυχώς το μεγάλο πρόβλημα με τ'αντίγραφα είναι ότι κάποιοι (εσκεμμένα ή όχι) προσπαθούν να τα πουλήσουν σαν αυθεντικά..

Μιχάλης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κοίταξα κ αυτό φίλε Μιχάλη. Να φανταστείς έβαλα και lcd από άλλο game (mario bros) στην θέση της για να δω αν φταίει το καλώδιο αλλά τα απεικόνιζε όλα σωστά. Επίσης έβαλα την lcd στην αριστερή μεριά και πάλι δεν απεικονίζει όλα τα ανθρωπάκια.Έλεγξα και τα άλλα ενδιάμεσα στην lcd και την πλακέτα αλλά πάλι τζίφος. Αρνείται πεισματικά.

Την πήρα και την έβαλα στο mario bros. Πάλι τα ίδια ανθρωπάκια έδειχνε.

Ούτε βάρκες ούτε τίποτα. Βούλιαξαν και πνίγηκαν τα υπόλοιπα. Μόνο καπνούς δείχνει. Άσε, μεγάλο ναυάγιο :D

Όσο για τα κουτάκια βασικά τα θέλω για να τα καλύψω. Ίσως όμως πάρω τις γυάλινες θηκούλες που είναι πιο μουράτες. Πάντως επάνω στο κουτάκι γράφει ότι δεν είναι original.

Δεν είμαι συλλέκτης ακόμη, απλά μου αρέσουν πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
michpan, με όλο το θάρρος:

Οι τιμές των boxed G&W μόνο ως εξωφρενικές μπορούν να χαρακτηριστούν.

Νομίζω ότι οποιοσδήποτε τρόπος ρίξει αυτό το παράλογο κόστος είναι απόλυτα θεμιτός, ειδικά αν όπως λέει ο vangel το αναγράφει και επάνω ότι είναι reproduction.
 
fetch


Έφτασαν τα κουκλάκια :D . Άλλα 3 είναι στο δρόμο και καψίματος συνέχεια.

Η οθόνη του προηγούμενου lifeboat τελικά είναι ελλατωματική. Την έβαλα και σε αυτό που πήρα τώρα και πάλι τζίφος. Το περίεργο όμως είναι ότι αν του δώσω παραπάνω τάση (4V με εξωτερικό μετασχηματιστή), τα απεικονίζει όλα (στο παλιό, αυτό δεν το πειράζω) :p Οπότε κάτι μέσα στην lcd γίνεται... Απ'ότι είδα έχει 2 τζαμάκια ενωμένα μεταξύ τους. Χωρίζονται χωρίς να καταστραφούν; (ξέρει κανείς; )

P.S: Αυτό το rain shower χοντρό μανίκι. Δύσκολο είναι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια!!! Πολυ ομορφα

Το rain shower πραγματι ειναι δυσκολο. Αντε καλο καψιμο...
 
το πρωτο μου...

turtlebridge.jpg


turtlebridge.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
my private collection

Καλησπέρα! Το πιο σπάνιο game& watch και είναι δικό μου... :D Για περισσότερα τρελά κομμάτια μπείτε στο αλμπουμ στο πρροφιλ μου. ευχαριστώ
 
Σήμερα προσθέθηκαν άλλα δύο κομμάτια στην συλλογή μου, το αρκετά συλλεκτικο Mario's Bomb Away & Mickey & Donald.

Υγ. Για χάρη της Neo Geo συλλογής μου, αναγκάστηκα να διώξω μετα λύπης το Climber.

Yγ2. Τhanks φίλε Plink
 
nicksofar είπε:
Σήμερα προσθέθηκαν άλλα δύο κομμάτια στην συλλογή μου, το αρκετά συλλεκτικο Mario's Bomb Away & Mickey & Donald.Υγ. Για χάρη της Neo Geo συλλογής μου, αναγκάστηκα να διώξω μετα λύπης το Climber.

Yγ2. Τhanks φίλε Plink
να'σαι καλά Νίκο...χαίρομαι που πήγαν σε καλά χέρια ;)
 
Ωραια συλλογη φιλε!

Μικρος επειδη ο πατερας μου ηταν ναυτικος μου ειχε φερει παρα πολλα αλλα δυστηχως τα ξεπαστρεψα ολα και αλλα τα παρατησα και χαλασανε με τον καιρο καθως βγηκαν οι Η/Υ και κολλησα εκει.

Μικρα παιδακια τοτε αλλα και αμυαλα!!!
 
Ευχαριστώ φίλε μου, όλοι έχουμε χάσει πράγματα στο παρελθόν, απο δική μας απερισκεψία η όχι, το θέμα είναι αν τα θέλουμε πραγματικά να τα ξαναβρίσκουμε ;)
 
Πρόσφατα απέκτησα και πάλι το παλιο μου παιχνιδάκι που είχα στο δημοτικό και μου το είχε φέρει ένας θείος απο Ιαπωνία. Δυσκολεύτηκα μια που δεν εμφανιζόταν στο ebay ποτέ, επιτέλους βρέθηκε.



4c9c12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog είπε:
Οι τιμές των boxed G&W μόνο ως εξωφρενικές μπορούν να χαρακτηριστούν.Νομίζω ότι οποιοσδήποτε τρόπος ρίξει αυτό το παράλογο κόστος είναι απόλυτα θεμιτός, ειδικά αν όπως λέει ο vangel το αναγράφει και επάνω ότι είναι reproduction.
Υπάρχουν όμως και πολλά που δεν γράφουν τίποτα. Οι τιμές (που κατά την προσωπική μου άποψη δεν είναι καθόλου ακριβές - κάνε μία σύγκριση με άλλου είδους συλλογές και θα καταλάβεις, άλλωστε εδώ μιλάμε για το πολύ 60 παιχνίδια) είναι εκεί που είναι για κάποιο λόγο. Η αγορά τις καθορίζει. Αν δεν υπήρχε ενδιαφέρον, θα είχαν πέσει αρκετά. Το πρόβλημα με τις αντιγραφές των κουτιών είναι ότι μπορεί να δώσεις αυτά τα χρήματα και ν'ανακαλύψεις ότι αγόρασες αντίγραφο της κακιάς ώρας. Γιατί κάποιοι προσπαθούν να τα πλασάρουν για αυθεντικά. Οι τιμές ναι, μπορεί να πέσουν, αλλά για τι θα πληρώνεις μετά; Αν έκανες συλλογή κόμιξ, πως θα σου φαινόταν ν'αγόραζες μερικά σπάνια τεύχη και ν'ανακάλυπτες ότι είναι απλά αντίγραφα; Χάνουν την σημασία τους τα πάντα μετά.

vangel είπε:
Απ'ότι είδα έχει 2 τζαμάκια ενωμένα μεταξύ τους. Χωρίζονται χωρίς να καταστραφούν; (ξέρει κανείς; )
Δεν χωρίζονται. Κρατούν το υγρό (liquid crystal display) που εμφανίζει τους χαρακτήρες. Αν προσπαθήσεις να τις χωρήσεις, θα χαλάσει τελείως η οθόνη και θα έχεις μαύρα στίγματα παντού..

Μιχάλης

Υ.Γ. Απαντάω τώρα αλλά δυστυχώς δεν μπαίνω συχνά και κάποια posts τα χάνω..
 
να και το καινουριο

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα