GameCube RIP

Να σου πω την αληθεια κατι Melee και κατι Zelda δεν τα ακουμπαω.:nervous:

Ετσι απο τη λιστα σου, το RE4 ηταν φοβερο (αλλα ουρλιαζε για shaders) και το Sunshine το βρηκα σπαστικα δυσκολο...
 
Εγώ θα παραθέσω και το RE Zero.

Παιχνιδάρα με τα όλα του.
 
Πεστα βρε Grip ,καθως και το remake του πρωτου,απαιχτα παιχνιδια.

Δεν τα ειδε αλλη κονσολα.

Θα πω και το Dragons lair 3D,αν και δεν ειναι exclusive. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Να σου πω την αληθεια κατι Melee και κατι Zelda δεν τα ακουμπαω.:nervous:Ετσι απο τη λιστα σου, το RE4 ηταν φοβερο (αλλα ουρλιαζε για shaders) και το Sunshine το βρηκα σπαστικα δυσκολο...
ΛΟΛ!Τι λες τωρα?Το Sunshine ειναι κορυφη!Εγω εκανα πολυ χαβαλε παιζοντας με φιλους το Mario Party4,5,6,7 ato Cube!Και το Mario Kart DD!Ειχε φαση! :cool:
 
Μερικά ακόμα, Ikaruga και pikmin, ίσως, μιας και που το δεύτερο δε το χω παίξει απλά το χω δει σε κονσολάδικο και φαινόταν καλό παιχνιδάκι :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hazuki είπε:
Μερικά ακόμα, Ikaruga και pikmin, ίσως, μιας και που το δεύτερο δε το χω παίξει απλά το χω δει σε κονσολάδικο και φαινόταν καλό παιχνιδάκι :wait2:
Tην παλευει!Και το Star Fox Adventures ηταν ωραιο και το Animal Crossing!Νοσταλγω το 2002!Τι καλα που ητανε!ΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΤΕ!Αλλα δεν βαριεσαι!Cube! :cry:
 
Nikol@r@s είπε:
Eιστε Καφροι! :p !Πρωτοντο Game Cube ειναι η ποιο δυνατη κονσολα σε χαρακτηριστικα απο το Ps2 και χανει για λιγο απο το XBOX!Δευτερον αν θυμαστε το Game Cube οταν βγηκε εκανε 280 ευρω(Sunshine Pack δηλαδη Game,Memory,Control)δυστυχως εκανα την βλακια και το αγορασα πρωτος πρωτος!ΠΟΥ να ηξερα οτι θα επεφτε στα 99 ευρω!Τεσπα!Για οποιον ενδιαφερεται :p το πηρα 3/1/2003!Leon το Game Cube πηγε στα 99 ευρω μετα το 2003!aNYWAY!Η Κονσολα αδικηθηκε!Οσο για το Wii δεν εχω να πω κατι!Οπως λεγανε και τα Playstation FanBoy τοτε οι πωλησεις μιλανε απο μονες τους!Γενικα το wii ηταν το outsider σε αυτη την γενια αλλα τα καταφερε!Αλλα δυστυχως εδω στο Ελλαντα μονο Playstation! -_- /emoticons/sleep@2x.png 2x" width="20" height="20" />
Λοιπόν για το αν το GC είναι "δυνατότερο" του PS2 παίζεται. Ήταν σαφώς ευκολότερο στον προγραμματισμό αλλά το PS2 έδινε μεγαλύτερες δυνατότητες "tweaking". Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα παιχνίδια του GC μοιάζουν "ίδια". Κάτι special τεύχη του Edge για τις κονσόλες έχουν αρκετές πληροφορίες από developers για τα θετικά του κάθε μηχανήματος. Πάντως δες παιχνίδια όπως τα God of War ή το Shadow of the Colossus για τις δυνατότητες του PS2.

Όσο για την τιμή. Το πήρα καλοκαίρι του 2002 για 99 ευρώ, προσφορά στον Σύκαρη χωρίς παιχνίδι. Νομίζω ότι έκανε γύρω στα 150 κανονικά. Πάντως πιο αποτυχημένη κονσόλα δεν πρέπει να έχω ξαναπάρει στη "σύγχρονη" εποχή (από PS1 και μετά). Το DC μπορεί να πήγε άπατο αλλά είχε πολλά καλά παιχνίδια. Και γενικά ήταν η χειρότερη κονσόλα που είχα ποτέ (και από το 3DO). Και φυσικά είχα όλες τις κονσόλες της Nintendo. Πάντως αν κάποιος μου πει μετά από καμιά δεκαετία για respect για το GC γιατί είναι retro κτλ, θα τον κυνηγήσω με το τουφέκι. Τέτοια μούφα ελπίζω να μπει για τα καλά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Όσο για το Wii...Όχι ευχαριστώ GC 1.5 δεν θα πάρω. Αφήνω τους "καθηστερημένους" (σε θέματα gaming όχι νοητικά) casual gamers να χαίρονται με ξαναζεσταμένες σούπες.
 
Και πολλα παιχνιδια ειχε το Cube και φτηνα ηταν και στυλιστικα ομορφη ηταν (τουλαχιστον το μαυρο που εχω) και το expand επαιρνε απο κατω για να παιζει τα GBA και wireless κοντρολερ ειχε πριν απο ολους και αποκλειστικα resident ειχε,γενικα μια αγορα που δεν την μετανιωσα.

Η τελευταια "κανονικη" κονσολα της Ninty,τωρα το Wiiiiii δεν εχω καταλαβει ακομα τι ρολο βαραει. :wait2:

Gamecube games
 
Καλα θυμαμαι και εγω στο Edge να εκθειαζουν τα TEV (!!!) και ορισμενοι να υποστηριζουν οτι ΘΑ ειναι αποδοτικοτερο των dedicated pixel και vertex shaders στο NV2A του ΧΒΟΧ1!!!

Η "ομοιοτητα" των παιχνιδιων ειναι μαλλον λογω TEV (οπως και στο Ν64 λογω ελαχιστης texture μνημης (και αργηηηης RAM)).

Τελικα το μονο wow που ειδαμε ηταν το Rogue Squadron 2 οπου η Factor5 (που δυστυχως κατα 99% φουνταρε ως εταιρεια απο οτι διαβασα την προηγουμενη εβδομαδα :( ) εξαντλησε οτι programming trick υπηρχε.

Παντως μια 10αρα καλα παιχνιδια τα ειχε.

Το PS2 ειχε πολυ μικρη video ram και ηθελε κωδικα στο μεταλλο.Ισως με ενα κολπο edram a la 360 να ξεπερνουσε το GC.

Γιατι ρε Leon τοσο μενος με το 3DO? To 1993 που κυκλοφορησε ειχε τεχνικως αντιπαλο? Παρολη τη εμπορικη του αποτυχια δεν ειχε να επιδειξει και καμια 20αρια πολυ καλους τιτλους?
 
Wally είπε:
Γιατι ρε Leon τοσο μενος με το 3DO? To 1993 που κυκλοφορησε ειχε τεχνικως αντιπαλο? Παρολη τη εμπορικη του αποτυχια δεν ειχε να επιδειξει και καμια 20αρια πολυ καλους τιτλους?
Όχι μένος, πικρία. Άμα σκάσεις τόσα λεφτά και τελικά ξεμείνεις από υποστήριξη και ποιοτικούς τίτλους όσο να'ναι πονάει. Νομίζω ότι το 3DO ήταν ένα σκληρό μάθημα για το γνωστό "it's all about the software". Ότι hardware και να έχεις αν δεν έχεις και το κατάλληλο software να το αξιοποιεί, τί να το κάνεις; Άσε που στην τελική ήταν πολύ ακριβό σε σχέση με αυτό που προσέφερε.

Όσο για το GC αυτό που του "προσάπτω" είναι η παντελής έλλειψη "χαρακτήρα" αλλά και η φτωχή βιβλιοθήκη αξιόλογων τίτλων. Δηλαδή ούτε τo "mainstream" χαρακτήρα του NES είχε (τα παίζω όλα και συμφέρω) ούτε την κυριαρχία σε κάποια genres του SNES (πχ JRPGs) ούτε τα first/second party "killer apps" του N64 (από Nintendo και Rare).

Εν ολίγοις ήταν μια άνωστη σούπα. Μέχρι τότε ήξερες ότι και κανένας να μη βγάλει παιχνίδια για το μηχανάκι της Nintendo τουλάχιστον θα το είχες για να παίζεις τα πρώτης ποιότητας first party παιχνίδια. Στο GC ούτε αυτό δεν έγινε. Οι εξαιρέσεις ήταν πολύ λίγες (όπως το φοβερό Metroid Prime). Από third party τα μόνα που άξιζαν ήταν κάποια παιχνίδια της Capcom αλλά...μεταφέρθηκαν και στο PS2. Άσε που ένας κούκος (RE4) δεν φέρνει την άνοιξη.

Τεχνικά, όπως είπε και ο Wally, το Rogue Squadron II το έστιψε το μηχάνημα. Και μιλάμε για ένας από τους πρώτους τίτλους, δηλαδή από την αρχή το GC έφτασε στο maximum των δυνατοτήτων του. Άντε να έκανε κάτι παραπάνω το RE4.

Για μένα το GC ήταν πολύ μεγάλη απογοήτευση και σίγουρα δεν θα είναι μια από τις κονσόλες που θα μου μείνουν στη μνήμη.
 
Εκτος απο το resi 4 ηταν και τα zero και το remake του πρωτου που ποτε δεν μεταφερθηκαν σε αλλη κονσολα με καταπληκτικα γραφικα.

Απλως το αναφερω. :xm:
 
Εντάξει δεκτόν, το Zero και το REmake αξίζουν. Αλλά μια και ανέφερες αυτό

Aardvark είπε:
Η τελευταια "κανονικη" κονσολα της Ninty,τωρα το Wiiiiii δεν εχω καταλαβει ακομα τι ρολο βαραει. :wait2:
Το Wii είτε μας αρέσει είτε όχι είναι η πιο πετυχημένη κονσόλα αυτής της γενιάς (αν και τεχνολογικά είναι της προηγούμενης :D ). Έχει συγκεκριμένο στόχο και απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό (τους λεγόμενους casual gamers).

To Gamecube αντίθετα δεν είχε καμία "στοχοπροσήλωση". Mainstream δεν ήταν (το ρόλο τον καπάρωσε το PS2) για τους macho καφροgamers δεν ήταν (Xbox-FPS/racing και τα μυαλά στα κάγκελα), για τους "arcadάδες" πάλι δεν έκανε (Dreamcast οέο) για τους Ιαπωνόφιλους δεν ήταν (πάλι PS2) οπότε το μόνο κοινό που έμενε ήταν οι πιστοί της Nintendo.

Αλλά και εκεί κατά τη γνώμη μου ήταν απογοητευτικό. Οι τίτλοι της δεν έφταναν σε καμία περίπτωση την ποιότητα των αντίστοιχων της προηγούμενης γενιάς (Ν64).
 
Leon είπε:
Εντάξει δεκτόν, το Zero και το REmake αξίζουν. Αλλά μια και ανέφερες αυτό

Το Wii είτε μας αρέσει είτε όχι είναι η πιο πετυχημένη κονσόλα αυτής της γενιάς (αν και τεχνολογικά είναι της προηγούμενης :D ). Έχει συγκεκριμένο στόχο και απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό (τους λεγόμενους casual gamers).

To Gamecube αντίθετα δεν είχε καμία "στοχοπροσήλωση". Mainstream δεν ήταν (το ρόλο τον καπάρωσε το PS2) για τους macho καφροgamers δεν ήταν (Xbox-FPS/racing και τα μυαλά στα κάγκελα), για τους "arcadάδες" πάλι δεν έκανε (Dreamcast οέο) για τους Ιαπωνόφιλους δεν ήταν (πάλι PS2) οπότε το μόνο κοινό που έμενε ήταν οι πιστοί της Nintendo.

Αλλά και εκεί κατά τη γνώμη μου ήταν απογοητευτικό. Οι τίτλοι της δεν έφταναν σε καμία περίπτωση την ποιότητα των αντίστοιχων της προηγούμενης γενιάς (Ν64).
Παρακολουθω τα post σου τοση ωρα!Εσυ τα εχεις ισοπεδωσει ολα!Τα games της Nintendo εχουν κατι που δεν το εχουν αυτα των (Sony,Microsoft)!Ουσια και διασκεδαση!Αφου τα τερματισεις μια φορα,ανετα τα ξαναπαιζεις σε αντιθεση με τα(Halo,GTA K.A)!π.χSuper Mario Bros,Pokemon,Mario 64,Zelda Ocarina Of Time ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ!Χαχαχαχαχα!To Ps2 ειχε βγαλει 10000Games απο αυτα Kαμια 50ρια αξιζαν!Ενω το Cube λιγα και καλα!Δεν μετανιωσα ποτε για την αγορα του!Τι?Δηλαδη το Sunshine,Wind Waker,SSBM,Mario party series(4-7),Mario Kart DD,Luigi's Mansion Re4,Animal,Star Fox,Pikmin,Godfather,Zelda TP δεν ειναι Games?Mαλλον δεν εχεις δει βαθμολογιες φιλε μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμμ..απλα λεω οτι το thread εχει τιτλο Gamecube RIP - ειχε μεινει στην ησυχια του κανα χρονο τωρα - και ετοιμαζεται να γινει πεδιο για console flaming - δεν θα αρεσει σε κανεναν η οποια καταληξη του.
 
Telamonas.stokos είπε:
Εμμ..απλα λεω οτι το thread εχει τιτλο Gamecube RIP - ειχε μεινει στην ησυχια του κανα χρονο τωρα - και ετοιμαζεται να γινει πεδιο για console flaming - δεν θα αρεσει σε κανεναν η οποια καταληξη του.
Νομιζω οτι γινεται μια χαρα συζητηση!Εννοω ουτε βρισιες ,ουτε τιποτα!Αν το λες για το (καφροι)!Φιλικα το ειπα προσθεου!Anyway!Το μονο ,οτι βγηκαμε offtopic!^^
 
Καλά, έχω μια τάση...ισοπέδωσης. :D

Πάντως από αυτά που ανέφερες:

Super Mario Sunshine: Μπα....το χειρότερο από τα Mario platformers, δεν πιάνει μία μπροστά στο πρωτοποριακό Mario 64.

Windwaker: Μου άρεσαν πολύ τα γραφικά αλλά πάλι μια από τα ίδια και σίγουρα δεν έφερε την μεγάλη αλλαγή όπως το Ocarina of Time.

SSBM: Αυτά δεν μου αρέσουν καθόλου. Πολύ ρηχό gameplay. Άμα θέλω fighter θα παίξω Street Fighter, Virtua Fighter, Tekken και Soul Calibur. Για το τσακίρ κέφι προτιμώ Powerstone.

Mario Party Series: Αυτό το είδος παιχνιδιών μου είναι αδιάφορο, αλλά άντε να το παίξεις μια φορά. Υπήρχε λόγος να γίνει ολόκληρη σειρά (που είναι πανομοιότυπα μεταξύ τους ;) .

Mario Kart DD: Ένα απλό update του Super Mario Kart χωρίς να προσφέρει τίποτα καινούργιο.

Luigi's Mansion: Μετριότατο, απλά απαράδεκτο να είναι κάτι τέτοιο launch τίτλος.

RE4: Εντάξει τα είπαμε, παιχνιδάρα.

Animal Crossing: Αυτό σίγουρα ήταν διαμαντάκι. Δυστυχώς οι πρωτότυποι και ποιοτικοί τίτλοι από την Nintendo ήταν λίγοι στη γενιά του GC.

Starfox Adventures: Χάλι μαύρο. Μου παίρνεις το φοβερό 3D shooter και μου το μετρέπεις σε μέτριο κλώνο του Zelda; Απαράδεκτο.

Pikmin: Καλό. Μαζί με το Animal crossing ήταν οι μόνοι δύο πρωτότυποι τίτλοι της Nintendo για το GC.

Godfather: Αυτό δεν είχε βγει στο GC. Αλλά έτσι και αλλιώς είναι ένα κακός GTA κλώνος.

Zelda TP: Πάλι μια από τα ίδια. Πόσες φορές θα ξαναπαίξουμε το Ocarin of Time; To καλύτερο σύγχρονο Zelda ήταν το...Okami.

Edit:

Telamonas.stokos είπε:
Εμμ..απλα λεω οτι το thread εχει τιτλο Gamecube RIP - ειχε μεινει στην ησυχια του κανα χρονο τωρα - και ετοιμαζεται να γινει πεδιο για console flaming - δεν θα αρεσει σε κανεναν η οποια καταληξη του.
Νομίζω ότι μπορεί μια χαρά να μείνει σε κόσμιο και φιλικό επίπεδο. Απλά μια και το thread ξεθάφτηκε, μπορούμε να κάνουμε μια αποτίμηση του GC (όταν μπαίνει νέος χρόνος είναι ότι πρέπει εποχή για αποτίμηση του παρελθόντος), για όσους τους άρεσε, για όσους απογοητεύτηκαν και για όσους τους ήταν αδιάφορο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον!Εδω στο Ελλαντα δυστυχως δεν περιμενω και πολλα καθως ειναι λιγοι οι Nintendomanic:p!Και για να πμω στο θεμα!Φιλε μου πρωτον!Οκ δεν λεω πρωτοποριακο το Mario 64 αλλα ειχες περιορισμενο χωρο εξερευνησης!Το Delfino Plaza ηταν τεραστειο και με αποστολες τυπου(Airoportκ.λ.π)!Στο Mario 64 απλα ανοιγες πορτες!Ακομη ειχε σεναριο πραγμα που ουτε το Mario 64 ουτε το Galaxy εχει!Αυτη η καλοκαιρινη ατμοσφαιρα σου εφτιαχνε την διαθεση!Λιγο το τροπικο νησι,οι γλαροι που σχηματιζαν τεμπελικους κυκλους,οι ωραιες παραλιες!Ολα ηταν Super!Και τα γραφικα του ηταν απιστευτα!Το Wind Waker δεν ειναι το ιδιο με το Ocarina απλα εχουν καποια κοινα στοιχεια!Το Ocarina οντως ηταν πολυ καλο αλλα παντα για την εποχη του!Στα Mario Party το μονο refresh που γινοτανε ηταν στα games και στους χαρακτηρες!Εγω τα εχω ολα κεκτος του Ds και διασκεδαζω με φιλαρακια!Ειδικα στο Mario Party 8 το game (Shake it)ειναι ολα τα λεφτα!χαχαχαχα!πΟΥ ΕΙΔΕς ΤΟ Update εσυ?Εκτος και αν μιλαμε για αλλο Mario Kart!Με 16 νεες πιστες,24 χαρακτηρες,νεα kart και φυσικα δυο παικτες σε καθε καρτ!Το Luigi's Mansion ηταν πολυ ωραιο παιχνιδι!Αν και μικρο σε διαρκεια!Πολυ προτοτυπο game και πανω απολα διασκεδαστικο!Το Star Fox οντως ειναι σε μετριο επιπεδο!Το Zelda TP και το καθε Zedla εχει απλα καποια κοινα στοιχεια απο την αρχικη επιτυχεια της σειρας και καθε φορα εμπλουτιζεται με νεα στοιχεια!Αυτα!Ας γυρισουμε στο θεμα μας!Αν θες να συνεχισουμε στειλε μου το msn σου σε pm να σε κανω add my friend!
 
Χωρις να θελω να γινω κακιασμενος,νομιζω οτι το Ν64 ειναι η χειροτερα γερασμενη mainstream κονσολα ever!

Ποιος την παλευει να παιξει ξανα Castlevania64? Dr.Mario 64? Daikatana64? Hey You, Pikachu!?
 
Wally είπε:
Χωρις να θελω να γινω κακιασμενος,νομιζω οτι το Ν64 ειναι η χειροτερα γερασμενη mainstream κονσολα ever!Ποιος την παλευει να παιξει ξανα Castlevania64? Dr.Mario 64? Daikatana64? Hey You, Pikachu!?
Respect!Εγω τα ξαναπαιζω στπ pc! :cool:
 
Wally είπε:
Χωρις να θελω να γινω κακιασμενος,νομιζω οτι το Ν64 ειναι η χειροτερα γερασμενη mainstream κονσολα ever!Ποιος την παλευει να παιξει ξανα Castlevania64? Dr.Mario 64? Daikatana64? Hey You, Pikachu!?
Χαλαρά παίζει όμως την παιχνιδάρα που ονομάζεται Killer Instinct,όπως και τα Donkey Kong Country,Doom64 και Goldeneye....
 
Πίσω
Μπλουζα