GameOn 2.0-Επίσκεψη σε εικόνες

Ωραία η παρουσίαση σου maddog. Εγώ πάντως είχα θετικές εντυπώσεις απο την έκθεση. Ξόδεψα ευχάριστα 3 ώρες το προηγούμενο Σαββάτο.

έπαιξα αρκετό Daytona USA μετά απο χρόνια. Κόλλησα με το παλιό κλασικό Mario kart 64 και έριξα και αρκετές μάχες στο Combat με τον γνωστό που πήγαμε παρέα.

Αν περιμένετε τώρα πλήρη ιστορική ακρίβεια θα απογοητευτείται. Για Ελλάδα πάντως είναι απίστευτη προσπάθεια.
 
Μπραβο για την πρωτοβουλια να δημοσιποιηθουν φωτο για εμας που δεν πηγαμε. Πολυ ωραια και αρκετα σπανια και φυσικα πανακριβα εκθεματα - χαρμα οφθαλμων. Μου κανει εντυπωση που επετρεπαν να τραβατε φωτο παντως.

Τσάμπα διαφήμιση είναι γιατί όχι; Άλλωστε αν πήγαινα εγώ θα έβγαζα φωτό απαγορευόταν - ξεαπαγορευόταν. Έχω προϋπηρεσία σε περιοδικά του χώρου πήγαινα σε παρουσιάσεις για "δημοσιογράφους" του χώρου και κατάφερνα να τραβήξω φωτό το 2000 με τις αρχαίες ψηφιακές της εποχής, σήμερα θα γύριζα τον Τιτανικό 5.

Από ότι δείχνει η επόμενη Παρασκευή θα είναι καλή μέρα για να τελειώσει πανηγυρικά το 2010. Να φιξάρουμε ώρα σιγά - σιγά;
 
pooky(1) είπε:
Τσάμπα διαφήμιση είναι γιατί όχι; Άλλωστε αν πήγαινα εγώ θα έβγαζα φωτό απαγορευόταν - ξεαπαγορευόταν. Έχω προϋπηρεσία σε περιοδικά του χώρου πήγαινα σε παρουσιάσεις για "δημοσιογράφους" του χώρου και κατάφερνα να τραβήξω φωτό το 2000 με τις αρχαίες ψηφιακές της εποχής, σήμερα θα γύριζα τον Τιτανικό 5.
Από ότι δείχνει η επόμενη Παρασκευή θα είναι καλή μέρα για να τελειώσει πανηγυρικά το 2010. Να φιξάρουμε ώρα σιγά - σιγά;
Ωραίος. Να πάρουμε και καμία σαμπάνια να υποδεχτούμε το 2011 δίπλα στο donkey kong arcade. :)
 
Kambia είπε:
Mε συγκίνησε το Nintendo Color TV-Game 15 γιατί ήταν η πρώτη μου κονσόλα!
Υποθέτω ότι δεν το έχεις πλέον; Αν ναι, μεγάλο κρίμα. Πρέπει να είναι αρκετά σπάνιο.

Wally είπε:
Τα κονσολια ηταν playable?
Κάποια ναι, κάποια άλλα όχι. Σε γενικές γραμμές αν βλέπεις στην φωτογραφία καλώδια να "βγαίνουν" προς τα μπρος (δηλ. προς το κάτω μέρος της φωτό) η κονσόλα ήταν playable. Αν όχι, δεν ήταν...Σύγκρινε πχ την φωτογραφία του 2600 με αυτή του ColecoVision.

spyros_s είπε:
να ρωτήσω κάτι; Οι πολλοί κοιτάγανε τα home μηχανήματα ή είχαν πέσει με τα μούτρα στις κονσόλες; (Ρωτάω γιατί εγώ δεν έχω ΚΑΜΙΑ κονσόλα αλλά μόνο home computers και θεωρώ ότι υπάρχουν και άλλοι σαν και μένα)
Οι πολλοί κοιτάγανε τα νεότερα μηχανήματα. Στα παλιά υπήρχε ερημιά. Ευτυχώς για κάτι τύπους σαν και εμένα... :)
 
Συνέχεια στο photo tour, γύρος 3ος.

Η "μεγάλη κυρία" των home υπολογιστών. Κούκλα όπως τότε. Για χρόνια πόθος όλων των εφήβων του κόσμου και κυρίαρχος του παιχνιδιού, μέχρι που την παρασήκωσε ψηλά την μύτη και ηττήθηκε πανηγυρικά από την "εργατική τάξη" (PC). Τουλάχιστον οι οπαδοί της ας παρηγορηθούν με την σκέψη ότι ο ST δεν κρίθηκε καν άξιος να συμμετάσχει στην έκθεση...


Βλέπετε και το Dial-Α-Pirate copy protection disc του Monkey Island που ωστόσο απέτυχε να σας κάνει να μην το πάρετε πειρατικό, ενώ το μικρό PCB δεξιά νομίζω ότι είναι κάρτα επέκτασης μνήμης.


attachment.php


Το ίδιο ακριβώς hardware, αλλά εδώ το βλέπετε σε μορφή οικιακής συσκευής. Commodore CDTV. Προσέξτε και το τερατούργημα που παριστάνει το χειριστήριο. Epic fail, αλλά από τις πρώτες προσπάθειες να έρθει το CD-ROM στο gaming. Απλά κάνανε το λάθος να μας πήξουνε στο multimedia σε εκείνες τις πρώτες προσπάθειες.

attachment.php


To αντίπαλον δέος εξ Ιαπωνίας. Η τελική evolution του MSX προτύπου. Εδώ ένα Panasonic A1ST MSX Turbo-R (1990). Ενδιαφέρον hardware, αλλά άργησε πολύ να βγει στην αγορά και όταν κυκλοφόρησε ουδείς ασχολήθηκε ιδιαίτερα.

attachment.php


Άλλο ένα εξωτικό αντικείμενο του πόθου εξ Ιαπωνίας. Sega Wondermega (1992), ένα 2-σε-1 Megadrive με MegaCD και επιπλέον δυνατότητες karaoke. Πολύ πιο συμμαζεμένο από τον συνήθη συνδυασμό των 2 μηχανημάτων.

attachment.php


Στους δύο τρίτος δεν χωρεί. Ή μήπως όχι; 3ο εξωτικό Ιαπωνικό κατασκεύασμα: NEC Laseractive. Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιό ενδιαφέροντα αν μάθετε ότι έπαιρνε modules που το έκαναν Megadrive/MegaCD και PC Engine Duo! Ωραία ιδέα και κομψότατο μηχάνημα, αλλά το έφαγε λάχανο το πολύ υψηλό του κόστος. Δείτε και το μέγεθος του Laserdisc, όσοι τυχόν δεν έχετε ξαναδεί.

attachment.php


Άλλο ένα πανέμορφο μηχανηματάκι της NEC: PC Engine, μαζί με το CD-ROM του. Μπορεί και να είναι η μικρότερη σε μέγεθος κονσόλα όλων των εποχών, αλλά το μέγεθος δεν φανερώνει τις πολύ καλές της δυνατότητες. Δείτε και το μικροσκοπικό του cartridge (Hu-Card) που μοιάζει με πιστωτική.


Από τις φορές που το small είναι πραγματικά beautiful.


attachment.php


Εδώ έχουμε εν δράσει το τελευταίο μας NEC για σήμερα: NEC PC-FX (1995), ένα πολύ περίεργο σύστημα που είχε από την μία ένα εκπληκτικό για την εποχή του FMV που νομίζω ακόμα και στην φωτογραφία ψιλοδιακρίνεται η ποιότητα του, αλλά από την άλλη δεν είχε ίχνος από 3D δυνατότητες. Φυσικά πήγε άπατο αφού κυκλοφόρησαν μόνο καμμιά 60ρια παιχνίδια και είναι το βασίλειο των hentai games. Εδώ βλέπετε ένα "ντυμένο" game.

attachment.php


Και στο τέλος, η Rolls Royce των κονσολών: NeoGeo AES. Το μόνο σύστημα που όταν διαφήμιζε arcade quality, κυριολεκτούσε. Φυσικά αυτό είχε το ανάλογο κόστος. Λίγοι το απέκτησαν, αλλά ακόμα και σήμερα έχει το δικό του cult κοινό και οι τιμές στα πιό δημοφιλή ή σπάνια του παιχνίδια είναι αστρονομικές. Δείτε και το κτηνώδες χειριστήριο, επίσης πραγματικό arcade quality.


Και τώρα ζηλέψτε ελεύθερα.


attachment.php


Εδώ άλλο ένα NeoGeo σε δράση, με τα κάπως πιό "συμμαζεμένα" Pro χειριστήρια. Και βέβαια η σειρά των King of Fighters, από τις μακροβιότερες σειρές στην αγορά.

attachment.php


Κάμποσα arcade flyers κορνιζωμένα σε έναν τοίχο. Άραγε τι να υπάρχει γύρω τους; All will be revealed...νομίζω ότι μπαίνουμε σε δυνατό κομμάτι.

attachment.php





To be continued...
 
Μπράβο Βασίλη ! Εξαιρετικό φωτογραφικό τουρ, ειδικά για εμάς που είμαστε miles....away.....

Please Continue !!!
 
Μα δεν είχε Atari;

Μα δεν είχε ST;

Τι συμφορά ήταν αυτή;

Τώρα στο DINO κανείς τι να πει;
 
Γιωργο σε βλεπω συντομα να λες το καιρο στο STAR .. LOL

Βασιλη 1000 μπραβο ρε φιλε πολυ ομορφη παρουσιαση..προτείνω όμως όταν την τελειώσεις να γίνει ενας "καθαρισμός" στο θέμα για τους αναγνώστες του μέλλοντος.. μην χαθούν στα μπράβο και στα ευχαριστώ..
 
Μολις ολοκληρωθει η εκθεση (για να μην θεωρηθει διαφημιση), η παρουσιαση του Maddog θα γινει αρθρο στο CMS (portal)
 
To DINO κανείς δεν στενοχωράει,

ξέρει απολύτως ο ST τα σπάει,

είναι βασικά το καλύτερο micro,

όλα τα άλλα είναι στο άκυρο.

Atari, Atari, πόσο σ'αγαπώ,

το 2600 μου τώρα κοιτώ,

το αγκαλιάζω και το φιλώ,

σε τέτοια έκθεση εγώ δεν πατώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑ!!! Είναι σπάνιο το μηχάνημα λέμεεεε....... :D

Πέρα από την πλάκα, το να λείπει ο Mac killer από την έκθεση, είναι μεγάλη απογοήτευση!

Anyway... Δε χορταίνω την παρουσίαση του Maddog!
 
pooky(1) είπε:
To DINO κανείς δεν στενοχωράει,ξέρει απολύτως ο ST τα σπάει,

είναι βασικά το καλύτερο micro,

όλα τα άλλα είναι στο άκυρο.

Atari, Atari, πόσο σ'αγαπώ,

το 2600 μου τώρα κοιτώ,

το αγκαλιάζω και το φιλώ,

σε τέτοια έκθεση εγώ δεν πατώ.
ο spyros.s απάντηση θα δώσει

και τα πατάρια κανείς δεν θα γλυτώσει,

όλοι γνωρίζουν πως είναι για τα μπάζα

γι' αυτό και οι κάτοχοι είναι πάντα τέζα. :p

Όλοι αμιγκα θα ήθελαν να έχουν,

μα για την ώρα την ζήλια δεν αντέχουν,

γι' αυτό σας λέω για άλλη μια φορά

πάρτε αμίγκα... για σιγουριά!

:) :p
 
Για άλλη μια φορά άψογος ο Maddog. Ευχαριστούμε, θα τα δω από κοντά πολύ σύντομα και εγώ !!!!!!!!
 
Αυτο το space war cabinet είναι όλα τα λεφτά...πανέμορφο!

Thanks Βασίλη για τις φώτος!!
 
Αχ τι να πει κανεις...Απλα σιωπα
 
Part IV...

Κάπου εδώ ο γερο-Maddog έκανε τσισάκια από την χαρά του. Best. Arcade. Ever. Με την υπογραφή του θρυλικού Yu Suzuki, το έπος OutRun. Όταν βγήκε το 1986, πέσανε πολλά σαγόνια στο πάτωμα. Βέβαια το upright αποδείχτηκε ιδιαίτερα άβολο για να παίξεις, αλλά και μόνο που ξαναέπιασα το τιμόνι του μετά από 20 τόσα χρόνια, παραλίγο να κλάψω. Δείτε το ASAP, γιατί θα το κλέψω πριν τελειώσει η έκθεση.

attachment.php


To παιχνίδι που έσωσε την Nintendo. Άλλο ένα πανέμορφο sideart από αυτά που δεν πολυείδαμε στα δικά μας generic cabinets. Πρέπει να τους παραδεχτώ πάντως τους κερατάδες, εδώ κάνανε μέχρι και τον απαγωγέα γορίλλα να φαίνεται χαριτωμένος.

attachment.php


Μιλάμε για ΠΟΛΛΑ σπασμένα κουμπιά. Αν και στο συγκεκριμένο αυθεντικό cabinet, το κουμπιά για το τρέξιμο είναι υπερβολικά μακριά μεταξύ τους, οπότε πολλά από τα κόλπα που ξέρατε απλά δεν μπορούν να εφαρμοστούν. Ακόμα ένα παιχνίδι που το έχω μέσα στην καρδιά μου πάντως.

attachment.php


Η παλιά ξεχασμένη τέχνη. Post a high score και γίνε ο κυρίαρχος του μαγαζιού, μέχρι τουλάχιστον να εμφανιστεί κάποιος καλύτερος από εσένα. Το ότι έγινε σε ένα πανέμορφο Missile Command με το βαρύ trackball να δίνει τελείως άλλη αίσθηση στο παιχνίδι, το κάνει ακόμα πιό όμορφο σαν αίσθημα. Για την ιστορία, μέχρι την ώρα που έφυγα, κράτησα το high score. Όχι επειδή είναι ιδιαίτερα φοβερό, αλλά επειδή οι περισσότεροι επισκέπτες αγνοούν -πως μπορούν;;;;- αυτά τα μηχανήματα. Γι' αυτό φωνάζω, πάμε παρέα να τα λιώσουμε με την ησυχία μας! Λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά, οι φθορές κάτω από το trackball και κάτω από τα πλήκτρα, στα σημεία όπου, τις παλιές ένδοξες μέρες, ακούμπησαν τα χέρια χιλιάδων παικτών.

attachment.php


Είπατε τίποτα; Πολύ όμορφο design εποχής, τότε που τα cabinets λειτουργούσαν και ως "κράχτης" για το κάθε παιχνίδι.

attachment.php


Εικόνα "μέσα" από το περισκόπιο του Battle Zone. Για να δείτε άλλη μια ξεχασμένη εικόνα, αυτή των αυθεντικών vector graphics. Δύσκολη λήψη και πολύ μέτριο αποτέλεσμα, αλλά προσέξτε τις διαφορές στην φωτεινότητα που έχουν τα αντικείμενα μεταξύ τους (πχ το φεγγάρι). Μετά δείτε το ίδιο σε emulated εκδοχή και κλάψτε ελεύθερα. Έπαθα σοκ από την διαφορά και ας μην ήμουνα εντελώς ανυποψίαστος αφού έχω Vectrex. Αλλά αυτά των arcades είναι ακόμα καλύτερα!

attachment.php


Είπαμε, πανδαισία! Έγχρωμα vectors, από το Star Wars της Atari σε στιγμές έντονης δράσης. Η φωτογραφία δεν είναι κουνημένη (τουλάχιστον όχι πολύ...) απλά είμαστε στο trench του Death Star και γίνεται χαμός. Και δεν παίζει φάντασμα από τα παλιά, αλλά πιάσαμε στην εικόνα την απότομη δεξιά στροφή που επιχειρεί ο παίκτης. Δείτε και τα πολλαπλά είδωλα του στόχαστρου που "συλλάβαμε" επίσης.

attachment.php


Άντε, δείτε το και σε στιγμές σχετικής χαλάρωσης με ένα και μοναδικό Tie Fighter να μας απειλεί προς το παρόν. Καλός ο πανικός, αλλά εδώ μπορείτε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες. Καμαρώστε και το ιδιότυπο χειριστήριο με το θρυλικό logo στο κέντρο του.

attachment.php


Ο Darth Vader και ο Darth Kουμπάρος ποζάρουν μαζί για αναμνηστική φωτό. O ένας τους βέβαια κοιτάει αλλού, αλλά έτσι είναι αυτό το παιχνίδι: δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις.

attachment.php


Και εδώ ο Luke "Maddog" Skywalker βαθιά απορροφημένος ενώ παλεύει να επιβιώσει στο trench του Death Star και να βρει αυτό το καταραμένο exhaust port. Το μυστήριο "βραχιολάκι" στο χέρι δεν είναι φορέας της Δύναμης αλλά αυτό που σου φοράνε αν θελήσεις να βγεις προσωρινά από το χώρο της έκθεσης για κάποιο λόγο (πχ τσιγάρο, διάλλειμα για να ξεπρηστούν τα μάτια κλπ κλπ). Bonus feature: διακρίνεται καθαρά το side art του Tron, μια και στην ολόδικη του φωτογραφία αυτό δεν ήταν εφικτό.

attachment.php


Πιό μοντέρνο cabinet design, με το Sega Net City cabinet να "στεγάζει" ένα από τα αρκετά σπάνια και ακριβά παιχνίδια του NAOMI, το GigaWing 2. Shooter νέας εσοδείας (πότε περάσανε 10 χρόνια!), με τον κλασσικό χαμό από σφαίρες να μην σε αφήνει να πάρεις ανάσα. Να 'ναι καλά το freeplay mode, το τερματίσαμε "διπλό" με τον κουμπάρο...

attachment.php


2 racers wanted και freeplay mode και πάλι ερημιά;;; Δεν πειράζει, όσο οι υπόλοιποι κοιτάγανε τα μοντέρνα μηχανήματα και μόνο, το λιώσαμε και αυτό. Πρέπει να το είχαμε καβατζωμένο για 30-40 λεπτά συνέχεια και δεν μας ενόχλησε κανείς. Δίπλα του διακρίνεται και το Rave Racer της Namco.

attachment.php


Είδες που πιάνει η γκρίνια, βρέθηκαν 2 racers να παίξουν...

attachment.php


Ιδού κύριοι που βρίσκεται το hardcore κοινό της έκθεσης και αφήνει άδεια τα arcades. HALO 3 ODST. Kοροιδέψτε ελεύθερα τον Wally για τους hardcore παίκτες του 360, αν και φοβάμαι ότι θα καμαρώνει ότι μόνο το "έπος" της Bungie τραβάει τον κόσμο. Πάντως δεν έμεινε λεπτό άδειο το συγκεκριμένο setup. Σκασίλα μας. Μέχρι 12 χρονών το πολύ ήταν οι παίκτες.

attachment.php


Και τέλος, ο γνωστός Sony fanboy κουμπάρος παίζει Gran Turismo 4 σε setup με τρεις οθόνες. Δεν θα τον τράβαγα, αλλά μου θύμισε πολύ σαν στήσιμο το F355 Challenge της Sega AM2 με τις τρείς οθόνες που είχα παίξει στο Λονδίνο.

attachment.php





Κάπου εδώ ολοκληρώνεται η παρουσίαση μας επί του παρόντος.

Όχι γιατί δεν είχα τίποτα άλλο να τραβήξω, αλλά επειδή 4 ώρες αποδείχτηκαν πολύ, μα πάρα πολύ, λίγες για να γίνει ολοκληρωμένη φωτογραφική παρουσίαση και να ευχαριστηθώ και gaming παράλληλα. Και δυστυχώς για σας δεν είμαι ΤΟΣΟ αλτρουιστής.

Μην ανησυχείτε όμως. Δεδομένου ότι είμαι κατηγορηματικός ότι θα ξαναπάω, δεσμεύομαι για μερικές ακόμα φωτογραφίες σχετικά σύντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
ο spyros.s απάντηση θα δώσει και τα πατάρια κανείς δεν θα γλυτώσει,

όλοι γνωρίζουν πως είναι για τα μπάζα

γι' αυτό και οι κάτοχοι είναι πάντα τέζα. :p

Όλοι αμιγκα θα ήθελαν να έχουν,

μα για την ώρα την ζήλια δεν αντέχουν,

γι' αυτό σας λέω για άλλη μια φορά

πάρτε αμίγκα... για σιγουριά!

:) :p
Από την πολλή την σιγουριά, σας εφάγαν τα Πισιά.

Και για να μην παραδεχτείτε το κακό που σας ευρήκε

που η Αμίγκα στο πατάρι πάει να κάνει παρέα στον Ατάρι

συνέχεια ρίχνετε λεφτά σε αναβαθμίσεις χοντρά.

Μα ότι πιά και να γενεί, η εποχή σας είναι μακρινή.

Αφού δεν βάζετε μυαλό, ιδού και η δική μου μη "στρατευμένη" ποίηση.

:diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:

Παρακαλώ να μην γίνει edit κανενός είδους στο thread, μου αρέσει η μορφή που έχει πάρει... :)
 
Ωραίος και πάλι Βασίλη!

Είπα κι εγώ, φωτογραφίες από arcades δεν τράβηξε ο αθεόφοβος;

Μα ήταν ποτέ δυνατόν;
 
Πίσω
Μπλουζα