GameOn 2.0-Επίσκεψη σε εικόνες

Μπράβο στον Maddog για την εξαιρετική παρουσίαση της έκθεσης, και τελικά με τις φωτογραφίες του με έπεισε να την επισκεφτώ - δέν το έκανα ακόμα αλλα πρίν κλείσει θα πάω σίγουρα. Οι καμπίνες που έχει εκει μέσα είναι πραγματικά πανέμορφες και απο άλλη εποχή.
 
Σήμερα είπαμε να επισκεφτούμε κι εγώ με τον Uninvited την έκθεση. Η μέρα ξεκίνησε με γκάφα καθώς πήγαμε στις 10:00 ενώ αυτή άνοιγε στις 12:30... οπότε περάσαμε τις πρώτες ώρες σε καφετέρια παίζοντας Scrabble στο smartphone. Όταν όμως μπήκαμε, μπορώ να πω ότι μείναμε πολύ ικανοποιημένοι και περάσαμε αρκετές ώρες μέσα. Αν μένουν τα high scores θα δείτε τα ονόματά μας σε όλη τη λίστα του Asteroids! Μια και ο Maddog ανέλαβε την φωτογραφική κάλυψη, από μένα πάρτε ένα βίντεο:

[video=youtube;AwNjI9KH-lg]


Συμφωνώ απολύτως και τα έλιωσα και τα δύο! Ειδικά αυτή η σφαίρα στο Asteroids μας έκανε να χαζέψουμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και επειδή καλά τα μηχανήματα, αλλά χωρίς τον ανθρώπινο παράγοντα δεν αξίζουν τίποτα, ιδού και μερικές εικόνες από την χαρά του παιδιού:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Και ένα βίντεο ακόμα, αυτή τη φορά εν δράσει:

 
Δεν είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η λάμψη των βολών στο Asteroids;...

Άλκη, για δε μπήκες στη virtual reality σφαίρα; :p
 
Omenforever είπε:
Δεν είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η λάμψη των βολών στο Asteroids;...
Εκπληκτική! Χαζέψαμε πραγματικά, γι' αυτό κολλήσαμε τόσο με το συγκεκριμένο.

Omenforever είπε:
Άλκη, για δε μπήκες στη virtual reality σφαίρα; :p
Εγώ μπήκα. Ο Uninvited κιότεψε, και δυστυχώς κάπου αλλού έπαιζε όσο ήμουν μέσα και δεν το κατάλαβε εγκαίρως για να με τραβήξει. Ομολογώ πάντως ότι ζαλίστηκα και κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια για να μην σαβουρωθώ.
 
Είμαι σε πολύ βαθιά γεράματα για να μπαίνω σε σφαίρες. Όσο για φωτό ενώ ο Άλκης ήταν μέσα στη σφαίρα, εκείνη τη στιγμή περνούσα τον χρόνο μου πολύ πιο παραγωγικά εδώ:

erlg0h.jpg
 
Επανέρχομαι και εγώ με επιπλέον φωτογραφίες από την 2η "εξόρμηση" μου στην έκθεση (30 Δεκεμβρίου) μαζί με τον Pooky και άλλο ένα εκλεκτό μέλος που δεν θέλει να πολυφαίνεται.

Με τα "μαγικά χαρτάκια" ανά χείρας και φόντο την είσοδο της έκθεσης. Το χέρι δεν είναι disembodied, αλλά όπως είπαμε ο ιδιοκτήτης του δεν θέλει δημοσιότητες.

attachment.php


Pooky σε στιγμές έντονης αυτοσυγκέντρωσης πάνω από το μοναδικό φλιπεράκι που λειτουργούσε.


The Machine-Bride of Pin-bot, Williams, 1991.


attachment.php


Το αυτόν από άλλη γωνία, όχι για να καμαρώσετε καλύτερα τον Pooky αλλά για να καμαρώσετε κάπως καλύτερα το sideart.

attachment.php


Έτερον και αρκετά παλαιότερο φλιπεράκι (Space Riders, Atari, 1978 ). Δυστυχώς εκτός λειτουργίας. "Προσωρινά" και καλά...

attachment.php


Και το πιό γέρικο της τριάδας με διαφορά. Egghead (Gottlieb, 1961). Δυστυχώς και πάλι "νεκρό". Το "προσωρινά" που γράφει το χαρτάκι φαίνεται να τραβάει σε όλη την διάρκεια της έκθεσης.

attachment.php


Και μερικά ακόμα arcades. Πρώτο και καλύτερο, ένα υπέροχο Asteroids (Atari, 1979). Αχ, αυτά τα vectors...δύσκολα θα τα ξεπεράσω!

attachment.php


Galaga (Midway license, 1981). H αποκορύφωση της κλασσικής εποχής του "ουφάδικου".

attachment.php


Centipede (Atari, 1980). Ένα παιχνίδι που ποτέ δεν με ενθουσίαζε, αλλά έχει όμορφο sideart όπου και εστίασα την προσοχή μου. Θυμίζει σε κανέναν άλλον το Alien; Διακρίνεται και το trackball χειριστήριο του.

attachment.php


Η φωτιζόμενη μαρκίζα του Mappy (Bally/Midway license, 1983)

attachment.php


Και...το υπόλοιπο μηχάνημα.

attachment.php


Gauntlet (Atari, 1985). Προσέξτε το "ασουλούπωτο" control panel, αφού κάπως έπρεπε να βολεύονται 4 παίχτες γύρω από το μηχάνημα. Πρώιμες multiplayer εμπειρίες που πολλοί θυμούνται ακόμα με αγάπη...

attachment.php


Ένα σπάνιο Nintendo cocktail DualSystem (1985) με το χαρακτηριστικό σχήμα και κόκκινο χρώμα. Οι Vs arcade εκδόσεις γνωστών παιχνιδιών του NES που τρέχει έχουν αρκετές διαφορές από τις κανονικές. Η άλλη πλευρά που δεν βλέπετε έτρεχε το Vs ExciteBike. Πολύ γοητευτικό μηχάνημα, σαφώς και τραβάει το βλέμμα από μακριά.

attachment.php





Θα συνεχίσω σύντομα...
 
Ωχ ωχ!!!!! Θα συνεχίσει και το εννοεί......
 
Mια ερωτηση στο μελος alkis21 : τα γυαλια που φορας ενω παιζεις GT, εχουν καμια σχεση με το μηχανημα-παιχνιδι,

ή ειναι δικα σου για προσωπικη χρηση και ειναι απλα γυαλια? LOL
 
Τα γυαλιά είναι 3D, μέρος του παιχνιδιού φυσικά. Δεν συνηθίζω να κυκλοφορώ σαν τον Kareem Abdul-Jabbar! :)
 
MariosMSX είπε:
Mια ερωτηση στο μελος alkis21 : τα γυαλια που φορας ενω παιζεις GT, εχουν καμια σχεση με το μηχανημα-παιχνιδι,ή ειναι δικα σου για προσωπικη χρηση και ειναι απλα γυαλια? LOL
Δεν ξέρω τι γυαλιά φορούσε ο Άλκης, αλλά είχε 3D γυαλιά εκεί για το GT5. Οπότε, safe bet, ότι αυτά φορούσε!! :)
 
Εγω δεν τα ειδα πουθενα, ολοι παιζανε χωρις γυαλια, επαιξα και εγω χωρις γυαλια και φυσικα σκεφτηκα "τι αηδια ειναι αυτη, γιατι εβαλαν οθονες στα πλαγια".

Τα γυαλια τι να επεγιναν αραγε? Τα βουτιξε κανας τσιπης, να τα φοραει στην παραλια?

Α, το παιχνιδι ειχε διαφορα με γυαλια ή δεν αξιζε?
 
Τα πατομπούκαλα ήταν για 3D και όταν πήγαμε με το Maddog, είχε δύο ζευγάρια, ένα για αυτόν που έπαιζε και ένα για τον θεατή.

Τα είχαν δεμένα με αλυσίδα, παίζει να τα βούτηξε κάποιος μαρμούχαλος, λες και κάτι θα τα κάνει.......
 
Ρε παιδιά, εγώ χθες το απόγευμα που πήγα, γιατί δεν λειτουργούσε κανένα από τα τρία pinballs??? :(

Anyway, αύριο θα ανεβάσω αναλυτικό ρεπορτάζ στο byteme, οπότε θα σχολιάσω τις εντυπώσεις μου εκεί... ;)

//Συγχαρητήρια στον Doc, στον Άλκη, στον pooky και στα υπόλοιπα παιδιά για τις φωτο... Κρίμα που δεν μπορέσαμε να κανονίσουμε καμιά ομαδική εξόρμηση για κανένα Χ-πλό Bomberman (δυστυχώς αύριο τέτοια ώρα θα πηγαίνω στο αεροδρόμιο για να επιστρέψω Αγγλία...)

//Έχει μήπως κανείς καμιά φωτο με κάποια από τις ΧΟΝΤΡΕΣ SysTran-ιές των περιγραφών??? :p Προσπάθησα να τραβήξω, αλλά δεν βγήκαν καθαρές...
 
pooky(1) είπε:
Τα πατομπούκαλα ήταν για 3D και όταν πήγαμε με το Maddog, είχε δύο ζευγάρια, ένα για αυτόν που έπαιζε και ένα για τον θεατή.
Τα είχαν δεμένα με αλυσίδα, παίζει να τα βούτηξε κάποιος μαρμούχαλος, λες και κάτι θα τα κάνει.......
Aν ειναι πακετο με τηλεοραση κοστιζουν αρκετα,70-80 ευρω ,αν ειναι αυτα του σινεμα ειναι αχρηστα.
 
AArdy τα καλά με χοντρό σκελετό ήταν. Όχι τα χάρτινα.

Πάμε:

Ιατρός παίζων εικονοπαίγνια:

attachment.php


attachment.php


Εισητήριον κρατώμενον εις την ανάποδην από criminaly insane παλαβόν άτομον!!!! (Σεμουά....)

attachment.php


Σφαιριδομπλιμπλίκιον:

attachment.php


Και προσέξτε nick γνωστού Admin στην ταμπέλα.....

attachment.php


Ε, έχω κάνει παπαράτσι σε φυλλάδα κουτσομπολίστικη κάποτε. Σιγά μη μου ξέφευγε......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Έχει μήπως κανείς καμιά φωτο με κάποια από τις ΧΟΝΤΡΕΣ SysTran-ιές των περιγραφών??? :p Προσπάθησα να τραβήξω, αλλά δεν βγήκαν καθαρές...
Αν δεις τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει παλιότερα, υπάρχει μια. Δες την 2η σελίδα του thread. Νομίζω ότι διαβάζεται χωρίς μεγάλη δυσκολία ακόμα και στην ανάλυση που την έχω εδώ. Και φυσικά το "Ιδρύουν το Atari" το θεωρώ πραγματικά απαράμιλλο. Αν χρειάζεσαι και μεγαλύτερη ανάλυση για κάποιον λόγο, έχω και την original στα 10 MP. Just ask.
 
Ιατρέ αν έχεις πρόβλημα, τις σβήνω άμεσα.................
 
Να τις σβήσεις ρε! Έχουν πολύ κόκκο και δεν αναδεικνύεται όπως πρέπει το απαράμιλλο texture της επιδερμίδας μου... :p
 
Μουα χα χα χα!!!!! Να φανταστείς ότι σε φωτογράφισα με το iPod. Είσαι hater γι'αυτό σε εκκόκισε το εργαλείο.

Σοβαρά, πες μου αν έχεις πρόβλημα, να αφαιρεθούν.
 
Πίσω
Μπλουζα