GamePro και λοιπά έντυπα [RIP]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Δυστυχως δεν εχουν τελος τα λουκετα στα περιοδικα του χωρου. Ασχετα αν καποιος gamer ειναι ακομα αναγνωστης ή οχι του συμβατικου ειδικου τυπου, προκαλουν στεναχωρια.

Νεο θυμα το ιστορικο Αμερικανικο Gamepro. Το γνωρισαμε και στη χωρα μας για αρκετα χρονια.

Οι φημες σερνοντουσαν απο τον Ιουλη αλλα σημερα βγηκε η επισημη λυπητερη. Κριμα...

Fun Factor:0 :(
 
πολύ άσχημα νέα :( .άκαρδος όμως καθώς είμαι :p να ρωτήσω,αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά θα μπορούμε πλέον ελεύθερα να αρχίσουμε την ψηφιοποίηση των ελληνικών τευχών :) ;
 
krem13 είπε:
πολύ άσχημα νέα :( .άκαρδος όμως καθώς είμαι :p να ρωτήσω,αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά θα μπορούμε πλέον ελεύθερα να αρχίσουμε την ψηφιοποίηση των ελληνικών τευχών :) ;
Κατά την γνώμη μου χωρις να ειμαι ειδήμονας και να ξέρω απο αυτά κανω μια σκέψη και θα πω οτι...

Δεν νομιζω να ειναι τοσο ευκολο, ασε που πρεπει να περασουν καποια χρονια, ακομα ειναι νοπα τα πραγματα για να ζητηθει ψηφιοποίηση!

Κόσμος θα απολειεται λογικά ισως και δικαστήρια για χρέη να ειναι σε διαδικασία έναρξης και εμείς να ρωτάμε στα τηλεφωνά/email για ψηφιοποίηση....

Κανενας δεν θα μας βοηθησει τωρα αλλα σε καποια πάροδο χρονων ισως να μπορεσουμε να εχουμε καποια αδεια.

(εαν δεν υπαρξει καποια "αναγεννηση" του περιοδικου)

Γενικα ομως ειναι κριμα που κλεινει και αυτο το ιστορικο gaming περιοδικο... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ελληνικο gamepro το αγοραζα φανατικα και εχω καπου μεσα σε κουτες σχεδον ολα τα τευχη του.Το θεωρουσα απο τα καλητερα αν οχι το καλητερο περιοδικο του χωρου.
 
krem με ξεπερασες σε πανουργια! :)

Περα απο τη πλακα, δεν ξερω τι ισχυει. Σιγουρα θα κανουμε διερευνητικες κινησεις. Αν καποιος εχει καποια ακρη με υπευθυνους του παλια ποτε Ελληνικου παραρτηματος του Gamepro ας στειλει PM μηπως και βρουμε "ευηκοα ωτα". (Βασιλη ευχαριστω για την προθυμια σου!)

Παντως για να επιστρεψουμε στην ασχημη ειδηση, πριν 3-4 χρονια θα ηταν αδιανοητο να σκεφτεις οτι θα εκλειναν μεγαθηρια οπως GamePro, GameFan, EGM, PCW και τοσα αλλα...
 
Αν μου επιτρέπετε μια γνώμη στο θέμα, είναι μάλλον αναμενόμενο... Με ένα κατεβατό από ιστοσελίδες που συγκεντρώνουν και τη μερίδα του λέοντος, γιατί να πάει κάποιος να δώσει λεφτά, για να προμηθευτεί το hard copy?

Πέραν των άλλων, μπορεί να θέλει review για ένα παιχνίδι (λέω εγώ τώρα!) και να "πληρώσει" για 3!

Προσωπικά, η μόνη φάση της ζωής μου που έδινα λεφτά για περιοδικό gaming, ήταν για το PC-Master, όταν έδινε μερικά παιχνίδια - διαμαντάκια! :)

Ταπεινή μου γνώμη πάντα & τα παραπάνω από έναν άνθρωπο που έχει δώσει λεφτά μόνο για το Ram! (κοινώς, δώστε την ανάλογη βαρύτητα στα λόγια μου! :D )
 
Δύσκολες εποχές για τα έντυπα περιοδικά. Ειδικά πλέον τώρα με τα tablets Και τα smartphones όπου μπορεί ο χρήστης να πάρει μαζί του, την ψηφιακή έκδοση. Το θέμα με το gamepro είναι ότι δεν συνεχίζουν ούτε καν με ψηφιακή έκδοση. Κρίμα...
 
Αναμενωμενη αποτελεσμα, ειχε πεσει τρομακτικα το περιοδικο τα τελευταια 10+ χρονια. Το υφος και ο τροπος γραφης του ειχε ξεκαθαρα ως στοχο ατομοα μικροτερων ηλικιων, καμια σχεση με αυτο που ηταν καποτε. Περαν συγκεκριμενων παρουσιασεων, το περιοδικο ηταν ουσιαστικα μεταφραση του αμερικανικου, αρα περαν λογους νοσταλγιας, πχ η στηλη αλληλολαγραφιας/διαφημισεις ηταν ουσιαστικα το ιδιο περιοδικο. Για τελος, υπαρχουν παρα πολλα σαρωμενα τευχη απο αμερικανικη ομαδα που τα δινει δωρεαν.
 
Wally είπε:
krem με ξεπερασες σε πανουργια! :)
Περα απο τη πλακα, δεν ξερω τι ισχυει. Σιγουρα θα κανουμε διερευνητικες κινησεις. Αν καποιος εχει καποια ακρη με υπευθυνους του παλια ποτε Ελληνικου παραρτηματος του Gamepro ας στειλει PM μηπως και βρουμε "ευηκοα ωτα"
Σύμφωνα με το αρχικό link που δώσατε, η εταιρεία συνεχίζει να υπάρχει κανονικά, απλώς σταματάει να βγάζει το περιοδικό. Οπότε μην πολυπαίρνετε φόρα, υπάρχει ακόμα ξένος ιδιοκτήτης. :xm:

With the magazine and website business no longer running, GamePro Media is "refocusing its US business exclusively on its growing custom publishing and solutions business.

D@redevil είπε:
Αν μου επιτρέπετε μια γνώμη στο θέμα, είναι μάλλον αναμενόμενο... Με ένα κατεβατό από ιστοσελίδες που συγκεντρώνουν και τη μερίδα του λέοντος, γιατί να πάει κάποιος να δώσει λεφτά, για να προμηθευτεί το hard copy?
Πέραν των άλλων, μπορεί να θέλει review για ένα παιχνίδι (λέω εγώ τώρα!) και να "πληρώσει" για 3!

Προσωπικά, η μόνη φάση της ζωής μου που έδινα λεφτά για περιοδικό gaming, ήταν για το PC-Master, όταν έδινε μερικά παιχνίδια - διαμαντάκια! :)

Ταπεινή μου γνώμη πάντα & τα παραπάνω από έναν άνθρωπο που έχει δώσει λεφτά μόνο για το Ram! (κοινώς, δώστε την ανάλογη βαρύτητα στα λόγια μου! :D )
Ο μόνος τρόπος να επιβιώσουν τα περιοδικά είναι να δίνουν πρωτότυπη και "ψαγμένη" ύλη που δεν βρίσκεται στο Net. Το παλιό μοντέλο "ειδησεογραφία και κριτική" δεν πρόκειται να περπατήσει πια. Πόσο μάλλον αυτή η βλακεία του τρίμηνου περιοδικού που προσπάθησαν να βγάλουν από το καλοκαίρι όπως γράφουν στο link!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα επιτυχίας εντύπου είναι για εμένα το Retrogamer που κατορθώνει εδώ και χρόνια να έχει πραγματικά εντυπωσιακή ύλη με απίστευτες αποκλειστικότητες. Ακόμα και για εμένα που ασχολούμαι ήδη κάπου 15 χρόνια με retrogaming, υπάρχουν στις σελίδες του πολλά πράγματα που με ενδιαφέρουν ακόμα ή και δεν τα γνώριζα καν. Και δεν τα βρίσκεις στο Net. Δεν το βρίσκω καθόλου παράξενο λοιπόν, που κοντεύουν πλέον τα 100 τεύχη. Έχουν "πιάσει" τον παλμό της εποχής. D@redevil, αν θέλεις να δεις ένα περιοδικό που αξίζει τον κόπο σαν καθεαυτού περιοδικό, δες αυτό!
 
Συμφωνω 100% για το RetroGamer. Θα προσεθετα και το EDGE...
 
Maddog είπε:
Ο μόνος τρόπος να επιβιώσουν τα περιοδικά είναι να δίνουν πρωτότυπη και "ψαγμένη" ύλη που δεν βρίσκεται στο Net. Το παλιό μοντέλο "ειδησεογραφία και κριτική" δεν πρόκειται να περπατήσει πια. Πόσο μάλλον αυτή η βλακεία του τρίμηνου περιοδικού που προσπάθησαν να βγάλουν από το καλοκαίρι όπως γράφουν στο link!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα επιτυχίας εντύπου είναι για εμένα το Retrogamer που κατορθώνει εδώ και χρόνια να έχει πραγματικά εντυπωσιακή ύλη με απίστευτες αποκλειστικότητες. Ακόμα και για εμένα που ασχολούμαι ήδη κάπου 15 χρόνια με retrogaming, υπάρχουν στις σελίδες του πολλά πράγματα που με ενδιαφέρουν ακόμα ή και δεν τα γνώριζα καν. Και δεν τα βρίσκεις στο Net. Δεν το βρίσκω καθόλου παράξενο λοιπόν, που κοντεύουν πλέον τα 100 τεύχη. Έχουν "πιάσει" τον παλμό της εποχής. D@redevil, αν θέλεις να δεις ένα περιοδικό που αξίζει τον κόπο σαν καθεαυτού περιοδικό, δες αυτό!
Καταρχάς, η απάντησή σου είναι απόλυτα σωστή και με βρίσκεις σύμφωνη σε κάθε bit που έχεις γράψει! Αυτό που λες, δεν ισχύει μόνο στο συγκεκριμένο περιοδικό, αλλά μάλλον σε όλο τον περιοδικό τύπο!

Δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στη γνώμη σου, οπότε για να λες ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με το Retrogamer, σίγουρα θα με χαρίσει κάποιο "διαμαντάκι" (review) για κάποιο παιχνίδι που θα με κάνει ευτυχισμένη γι' αρκετό καιρό! :flower:

Wally είπε:
Συμφωνω 100% για το RetroGamer. Θα προσεθετα και το EDGE...
Ένα βήμα τη φορά! Κάτσε να δω το RetroGamer & σου υπόσχομαι ότι θα ψάξω και το Edge! :D
 
Πωπω κρίμα, πραγματικά κρίμα. Μπορεί μεν να ενημερώνομαι για το χώρο από το διαδίκτυο, καθώς θεωρώ πολλά τα 7 ευρώ για ξένο μηνιαίο περιοδικό, όμως άλλη η αίσθηση του κειμένου τυπωμένου σε χαρτί. Πιστεύω πως οι περισσότερο εδώ μέσα, αν όχι όλοι μας, έζησαν την περίοδο που δεν υπήρχε άλλο μέσο ενημέρωσης για τα βιντεοπαιγνίδια παρά μέσω του περιοδικού. Το συναίσθημα που ένιωθα τότε πιάνοντας ένα νέο τεύχος στα χέρια μου ήταν πολύ δυνατό, νόμιζα ότι έχω έναν ολόκληρο κόσμο να ανακαλύψω ανοίγοντάς το. Πραγματικά χανόμουν μες στις πολύχρωμες σελίδες του, ακόμη και το gaming παρατούσα για μία μέρα έως ότου να βγάλω το περιοδικό. Ειδικά οι στήλες με τις ερωταπαντήσεις ήταν όλα τα λεφτά!!!

Θεωρώ ότι οι σημερινοί gamers δε ζουν παρόμοιες στιγμές, δυστυχώς.
 
Το αξιοπερίεργο της υπόθεσης δεν είναι ότι έκλεισε το έντυπο περιοδικό. Άλλωστε, όπως συμβαίνει με τα περισσότερα έντυπα στις μέρες μας (ειδικά σε ένα χώρο όπως αυτός των videogames που αν μια είδηση τη δημοσιεύσεις με δυο ώρες καθυστέρηση τελείωσες), είχε ψιλοψοφήσει εδώ και καιρό και απλώς το διατηρούσαν για συναισθηματικούς λόγους αφού είχε πίσω του ιστορία 20+ ετών (κάτι που βλέπουμε να συμβαίνει και με πολλά ελληνικά έντυπα, άλλωστε...). Το παράδοξο λοιπόν, είναι πως έκλεισε ΚΑΙ το site, το οποίο ήταν από τα σχετικά αξιόλογα και αξιοσέβαστα του χώρου και όπως αναφέρεται και στην είδηση, δεν τα πήγαινε κι άσχημα...
 
Getta Robo είπε:
Αναμενωμενη αποτελεσμα, ειχε πεσει τρομακτικα το περιοδικο τα τελευταια 10+ χρονια. Το υφος και ο τροπος γραφης του ειχε ξεκαθαρα ως στοχο ατομοα μικροτερων ηλικιων, καμια σχεση με αυτο που ηταν καποτε. Περαν συγκεκριμενων παρουσιασεων, το περιοδικο ηταν ουσιαστικα μεταφραση του αμερικανικου, αρα περαν λογους νοσταλγιας, πχ η στηλη αλληλολαγραφιας/διαφημισεις ηταν ουσιαστικα το ιδιο περιοδικο. Για τελος, υπαρχουν παρα πολλα σαρωμενα τευχη απο αμερικανικη ομαδα που τα δινει δωρεαν.
Το thread αναφέρεται στο Αμερικάνικο GamePro, το Ελληνικό σταμάτησε πολλά χρόνια πριν.
 
dr_slump είπε:
Το thread αναφέρεται στο Αμερικάνικο GamePro, το Ελληνικό σταμάτησε πολλά χρόνια πριν.
Μα για το αμερικανικο μιλαω! ;) Το αμερικανικο ειχε ξεκαθαρα μια παιδικη προσεγγιση, ενω το Ελληνικο μια ψευδο-διανοουμενη. Ειχα συγκρινει τευχη Ελληνικα με τα αντιστοιχα αμερικανικα, ελαχιστα και κυριως πολυ παλιες παρουσιασεις ηταν Ελληνικες. Σχεδον ολες ηταν με τους Ελληνες συντακτες (shadowcaster, sonic και αλλοι) ενω οι μεταφρασμενες ηταν με τα ψευδωνυμα των αμερικανων. Σε παρα πολλες περιπτωσεις μαλιστα, λογω κακης μεταφρασης, δεν εβγαινε νοημα!
 
D@redevil είπε:
Καταρχάς, η απάντησή σου είναι απόλυτα σωστή και με βρίσκεις σύμφωνη σε κάθε bit που έχεις γράψει! Αυτό που λες, δεν ισχύει μόνο στο συγκεκριμένο περιοδικό, αλλά μάλλον σε όλο τον περιοδικό τύπο!
Δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στη γνώμη σου, οπότε για να λες ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με το Retrogamer, σίγουρα θα με χαρίσει κάποιο "διαμαντάκι" (review) για κάποιο παιχνίδι που θα με κάνει ευτυχισμένη γι' αρκετό καιρό! :flower:
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!

Αν θέλεις να πάρεις μια καλή ιδέα για την δουλειά που γίνεται στο RG, ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις κάποιων τευχών που κάνει ο αρχισυντάκτης Darran Jones:

Τεύχος 75, ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για τελείως πρωτότυπη και ταυτόχρονα απρόσμενη δουλειά. Ο John Romero στον ρόλο προσκεκλημένου αρχισυντάκτη...και κατάφεραν ακόμα και τον Carmack να κάνει κάποιο σχόλιο.

 
Maddog είπε:
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!Αν θέλεις να πάρεις μια καλή ιδέα για την δουλειά που γίνεται στο RG, ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις κάποιων τευχών που κάνει ο αρχισυντάκτης Darran Jones:

Τεύχος 75, ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για τελείως πρωτότυπη και ταυτόχρονα απρόσμενη δουλειά. Ο John Romero στον ρόλο προσκεκλημένου αρχισυντάκτη...και κατάφεραν ακόμα και τον Carmack να κάνει κάποιο σχόλιο.

Και καλά κάνεις. Διότι χρειάζεται επιβράβευση σε πράγματα που το αξίζουν! ;)
 
Olorin είπε:
Άλλωστε, όπως συμβαίνει με τα περισσότερα έντυπα στις μέρες μας (ειδικά σε ένα χώρο όπως αυτός των videogames που αν μια είδηση τη δημοσιεύσεις με δυο ώρες καθυστέρηση τελείωσες), είχε ψιλοψοφήσει εδώ και καιρό και απλώς το διατηρούσαν για συναισθηματικούς λόγους αφού είχε πίσω του ιστορία 20+ ετών (κάτι που βλέπουμε να συμβαίνει και με πολλά ελληνικά έντυπα, άλλωστε...)
Nότη ομολογώ πως σε βρίσκω απόλυτο άνευ λόγου. :)

Άλλωστε εσύ γνωρίζεις καλύτερα από πολλούς ότι χρειάζονται τόσο τα sites,όσο και τα έντυπα κι ότι ο πλουραλισμός απόψεων μόνο κακό δε κάνει. ;)

Επίσης γνωρίζεις ότι δεν είναι όλα αποκλειστικά και μόνο θέμα χρόνου παρουσίασης μιας είδησης,ενός παιχνιδιού ή του νεοκυκλοφορηθέντος hardware.Αν ήταν έτσι,σαφώς και θα είχαν κλείσει άπαντα τα σχετικά έντυπα.

Ο αναγνώστης συχνότατα διαβάζει κάτι επειδή θέλει να διαβάσει τον Νότη,τον Μάνο ή τον οποιοδήποτε άλλο,καθώς κάτι έχει εντοπίσει σε αυτόν και στο κριτήριό του,που του αρέσει.Λογικό δεν είναι; ;)

Αυτό έκανα κι εγώ χρόνια ολόκληρα άλλωστε,αυτό κάνω και με οποιοδήποτε περιοδικό συνεχίζω να αγοράζω.

Βέβαια εμένα προσωπικά το συνεχές κλείσιμο περιοδικών με στεναχωρεί και για έναν επιπλέον λόγο,καθώς συνεχίζω να είμαι από εκείνους τους πεισματάρηδες που δε θέλουν να συμφιλιωθούν με τη νέα εποχή,που θεωρητικά ανήκει στα e-mags,κι εξακολουθώ να προτιμώ το χαρτί.... :)
 
manos426f είπε:
Nότη ομολογώ πως σε βρίσκω απόλυτο άνευ λόγου. :)
Άλλωστε εσύ γνωρίζεις καλύτερα από πολλούς ότι χρειάζονται τόσο τα sites,όσο και τα έντυπα κι ότι ο πλουραλισμός απόψεων μόνο κακό δε κάνει. ;)

Επίσης γνωρίζεις ότι δεν είναι όλα αποκλειστικά και μόνο θέμα χρόνου παρουσίασης μιας είδησης,ενός παιχνιδιού ή του νεοκυκλοφορηθέντος hardware.Αν ήταν έτσι,σαφώς και θα είχαν κλείσει άπαντα τα σχετικά έντυπα.

Ο αναγνώστης συχνότατα διαβάζει κάτι επειδή θέλει να διαβάσει τον Νότη,τον Μάνο ή τον οποιοδήποτε άλλο,καθώς κάτι έχει εντοπίσει σε αυτόν και στο κριτήριό του,που του αρέσει.Λογικό δεν είναι; ;)

Αυτό έκανα κι εγώ χρόνια ολόκληρα άλλωστε,αυτό κάνω και με οποιοδήποτε περιοδικό συνεχίζω να αγοράζω.

Βέβαια εμένα προσωπικά το συνεχές κλείσιμο περιοδικών με στεναχωρεί και για έναν επιπλέον λόγο,καθώς συνεχίζω να είμαι από εκείνους τους πεισματάρηδες που δε θέλουν να συμφιλιωθούν με τη νέα εποχή,που θεωρητικά ανήκει στα e-mags,κι εξακολουθώ να προτιμώ το χαρτί.... :)
Μάνο, καταρχάς νομίζω πως με παρεξήγησες αν κατάλαβες αυτό που νομίζω πως κατάλαβες από τη φράση στην παρένθεση... Μάλλον πέτυχες την εταιρεία, αλλά όχι και το έντυπο που είχα στο μυαλό μου... (σκέψου λίγο πιο "ευρέως" σε ό,τι έχει να κάνει με την Πληροφορική... ;) ). Από εκεί και πέρα, αναφερόμουν προφανώς και σε άλλα ελληνικά έντυπα (αυτή τη φορά και στον πιο "στενό" χώρο των videogames) που έχουν ήδη κλείσει (πρόσφατα και μη) και κατά τη γνώμη μου έπρεπε να είχαν κλείσει προ πολλού (και αυτό βέβαια έχει να κάνει κυρίως με την ποιότητά τους και όχι με την φύση τους, αφού το ίδιο θα μπορούσα να ισχυριστώ π.χ. και για sites κ.λπ.). Για αυτό σου λέω, με παρεξήγησες αν νόμιζες αυτό που νομίζω ότι νόμιζες... :p

Από εκεί και πέρα, προσωπικά πιστεύω πως φυσικά και υπάρχει χώρος τόσο για τα έντυπα όσο και για τα ηλεκτρονικά μέσα στον χώρο μας, αρκεί τα πρώτα να κατανοήσουν πως πρέπει να αλλάξουν ύφος και ίσως και λόγο ύπαρξης, αν θέλουν να επιβιώσουν. Το πιο προφανές, είναι πως πρέπει να καταλάβουν πως δεν έχουν πλέον σχεδόν καθόλου ενημερωτικό/ειδησεογραφικό χαρακτήρα (εκεί κόλλαγε το "...σε ένα χώρο όπως αυτός των videogames που αν μια είδηση τη δημοσιεύσεις με δυο ώρες καθυστέρηση τελείωσες"), άρα πρέπει να προσαρμοστούν καταλλήλως. Περισσότερη άποψη, περισσότερα αποκλειστικά θέματα που δεν μπορούν να βρεθούν αλλού, διαχρονικά άρθρα (π.χ. ρετρο αφιερώματα) κ.λπ. Φυσικά δεν ανακαλύπτω τον τροχό, τα ίδια συζητάμε όλοι εδώ και κάτι λιγότερο από μια δεκαετία που βρίσκομαι στον χώρο, τόσο στο έντυπο όσο και στο ηλεκτρονικό κομμάτι...

Για αυτό και επιβιώνουν έντυπα όπως τα retro gamer, EDGE, gamesTM κ.λπ. αν και ακόμα και για αυτά (κυρίως για τα δυο τελευταία, το RG ανήκει σε εντελώς άλλη κατηγορία) δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αν θα βρίσκονται ακόμα ανάμεσά μας σε 3-4 χρόνια ή αν θα έχουν κάποιου άλλου είδους μορφή...

//Αν θεωρηθεί πως το θέμα της κουβέντας ξεφεύγει επειδή δεν αναφερόμαστε πλέον αποκλειστικά στο Gamepro, μήπως θα ήταν προτιμότερο να ανοίξουμε νέο topic;

//Επειδή είναι πολύ πρόσφατο, μόλις προχθές, με αφορμή το κλείσιμο του Gamepro, του ελληνικού PC World κ.λπ. ο Κηπουρόπουλος αφιέρωσε κάποιες σελίδες στο blog του σε ακριβώς αυτό το θέμα. Αν και δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ απαραίτητα με όλα όσα γράφει, τόσο το κείμενο όσο και τα σχόλια από κάτω προσφέρουν αν μη τι άλλο τροφή για σκέψη... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενταξει,τι να πει κανεις?Απο τα καλυτερα περιοδικα του χωρου σταματει και αυτο.Τη μεγαλυτερη στεναχωρια την τραβηξα οταν σταμαστησε η ελληνικη εκδοχη του περιοδικου. :(
 
Πίσω
Μπλουζα