Games που μας θυμίζουν... Χριστούγεννα!

Wally είπε:
Δεν υπαρχει καλυτερη εποχη για video gaming απο οτι η περιοδος των Χριστουγεννων .-
Εγκρίνω και επαυξάνω!

Οι αναμνήσεις σας ξυπνούν και άλλες δικές μου...

Από Handheld, θυμάμαι παραμονή Πρωτοχρονιάς να πηγαίνουμε στους μπουναμάδες με τον πατέρα μου και να του ζητάω Pac Man...

Τελικά βρήκαμε ένα Epoch Man και θυμάμαι να γυρνάω με λαχτάρα στο σπίτι για να παίξω...

Very nice memories...
 
Εμενα παντως χριστουγεννα μου θυμιζει το gameboy το κλασικο ηταν χριστουγενιατικη προσφορα ενα πακετακι που κοστιζε 31.900 δραχμες και ειχε μαζι r-type, gargoyles quest και magnetic soccer. πρεπει να ηταν το 1992 η 1993... ειχα λιωσει τοτε πρεπει να πηγαινα 1η δημοτικου ουτε να φαω δεν πηγα θυμαμε εκεινη τη μερα :) .... Κριμα που μονο το gargoyles quest εχω μονο απο τοτε τα αλλα χαθηκαν στον χρονο...
 
Ajax87 είπε:
Εμενα παντως χριστουγεννα μου θυμιζει το gameboy το κλασικο ηταν χριστουγενιατικη προσφορα ενα πακετακι που κοστιζε 31.900 δραχμες και ειχε μαζι r-type, gargoyles quest και magnetic soccer. πρεπει να ηταν το 1992 η 1993... ειχα λιωσει τοτε πρεπει να πηγαινα 1η δημοτικου ουτε να φαω δεν πηγα θυμαμε εκεινη τη μερα :) .... Κριμα που μονο το gargoyles quest εχω μονο απο τοτε τα αλλα χαθηκαν στον χρονο...
Το θυμαμαι και εγω αυτο το πακετακι,το ειχε παρει ενας φιλος και ζηλευα......
 
Ωραία εποχή τα Χριστούγεννα και γενικά οι γιορτές. Τα παιχνίδια που έχω να θυμάμαι δεν είναι χριστουγεννιάτικα, αλλά τα έπαιζα εκείνη την εποχή. Όλα στα PC που είχα κατά καιρούς:

- Sonic 3D

Παρότι δεν αρέσει σε πολύ κόσμο, πρέπει να ήταν το πρώτο Sonic που έπαιξα και γι'αυτό έχει ξεχωριστή αξία για μένα. Χαλαρό, ήρεμο και ωραίο. Απλά πράγματα!

-Heart of Darkness

To είχα πρωτοδεί όταν κυκλοφόρησε το 1998, αλλά δυστυχώς χάσαμε το δισκάκι (πειρατικό πρέπει να ήταν νομίζω). Το ζήτησα από τους γονείς μου για δώρο και όταν έφτασε Πρωτοχρονιά, άνοιξα το δώρο μου και να το, ήταν μέσα! Δεν σταμάτησα να παίζω και ας είχαμε κόσμο στο σπίτι! Έμεναν κάποιες φίλες μου στο σπίτι και θυμάμαι τους είχε συνεπάρει όσο και εμένα το παιχνίδι! Την επόμενη φορά που μας επισκέφθηκαν μου το ζήτησαν να τους το δανείσω και το τερμάτισαν και αυτές. Αίσθηση μου είχαν κάνει τα τρομερά για την εποχή cinematics και τα 3D γυαλιά!

-Castlevania Symphony of the Night

Άλλο αγαπημένο, ήξερα αρχικά πως λεγόταν Castlevania αλλά δεν ήξερα τον υπόλοιπο τίτλο. Επί χρόνια λοιπόν έπαιζα Castlevania ψάχνοντας για το συγκεκριμένο, τελικά πριν μερικά χρόνια το βρήκα και άρχισα να παίζω μαζί με τον αδερφό μου εναλλάξ στον emulator. Πολύ κάψιμο!

-Syndicate Wars

Ξημερώματα πρωτοχρονιάς και εγώ να γαζώνω Unguided και Zealots στον Pentium 1. Πολύ επιβλητική ατμόσφαιρα είχε αυτό το παιχνίδι, όποιος το έχει παίξει ξέρει καλά για τι μιλάω!
 
Σπεκτρουμοχριστουγεννα

Για τους fans της Maria Whittaker...το Maria's Christmas Box (ποκερακι με αθλια γραφικα)

Ομορφα πλατφορμακια σαν το Crimbo, το Moley Christmas, το Merry Xmas Santa, το απαλευτο Summer Santa, το Plum Duff και το Official Father Christmas Game (επικος τιτλος ε?) και Crime Santa Clause: Deja Vu οτι πρεπει για τις γιορτες και το ξεσκουριασμα.

Το Santa's Xmas Caper σε δικη του κατηγορια,ετσι Phil?
 
ξεχασα να σας παραθέσω το το chicken invaders christmas edition που είχε γράψει Έλληνας....πέραν της μεγάλης πλάκας και εθιστικότητας ήταν πολύ ατμοσφαιρικό στην χριστουγεννιάτικη έκδοση του...και οχι μονο
 
Δυο παιχνιδια μου θυμιζουν παντα τα Χριστουγεννα και αυτο γιατι τα επαιζα εκεινη την περιοδο για πρωτη φορα.Final Fantasy 7(PS1) και ZELDA : LINKS AWAKENING(GAMEBOY).Σουπερ αναμνησεις
 
attachment.php


It's that time of the year, again! ;)
 
To thread μου θύμισε ένα review που έκανα παλιότερα για παιχνίδι του PSX.

Αναφέρομαι στο The Snowman by Raymond Briggs.

Πρόκειται για μία Interactive παραγωγή που βασίζεται στο ομώνυμο έργο του Raymond Briggs και παρότι Ιαπωνική κυκλοφορία, μόνο σε Ιάπωνες δεν απευθύνεται!

Παραδόξως το συγκεκριμένο παιχνίδι το θυμάμαι μόνο Χριστούγεννα.. :)
 

Πέρα από το όλο "χριστουγεννιάτικο" σκηνικό, όταν το είχα πάρει και έπαιζα για πρώτη φορά σε αυτό το σημείο, όλος τυχαίος ήταν και Χριστούγεννα! Μιλάμε για μία απίστευτη ατμόσφαιρα, και ένα απίστευτο συναίσθημα... :heartcloud:
 
θυμαμαι τα χριστουγεννα 1988 η 1989 (δεν θυμαμαι) Where time to still που το εψαχνα για τον Amstrad CPC, το ειχε κανει special review το pixel αν θυμαμαι καλα, η θεματολογια το παιχνιδιου δεν ηταν χριστουγεννατικη αλλα ειχα εντυπωστιαστει τοσο με το παιχνιδι που το ηθελα για χριστουγεννατικο δωρο :) αλλα τελικα ειχε βγει μονο για PC,spectrum,Atari ST :(
 
το commander keen:invasion of the vorticons ειναι ενα κλασσικο παιχνιδι που παντα θυμαμαι ως χριστουγεννιατικο....τα τελευταια(καμποσα πλεον) χρονια εχει προστεθει και το icewind dale το οποιο θα κανω install στον πισι ασαπ!
 
Το DeathSmiles II που διαδραματιζεται Χριστουγεννα και εχει και υπεροχη "γιορτινη" μουσικη...παιχνιδαρα

[video=youtube;Z-qgl3xsbrg]http://www.youtube.com/watch?v=Z-qgl3xsbrg
 
για μενα τα donkey kong country 1-2...αυτα ειναι τα παιχνιδια που μου ερχονται στο μυαλο τα χριστουγεννα(ασχετα αν δεν εχουν χριστουγεννιατικο θεμα,αλλα και μονο που τα παιχνιδια αυτα βγηκανε την περιοδο εκεινη ειναι αρκετο για να τα συνδιασω με τν..αγιο βασιλη!!).Ακομα θυμαμαι την επικη διαφημιση του DKC στην τηλεοραση καπου τελη Νοεμβριου λογικα το '94,να δειχνει την πιστα οπου βρεχει και τον donkey να κρεμεται απο το σχοινι και να κοιταω με ανοιχτο το στομα!!

Christmas at Nine AM.jpg
 
O cpc6128 που μου ήρθε χριστουγενιάτικος :p

Στον 6128: Ghost n Goblins, Commando, Fruity Frank, Killer Gorilla (Donkey Kong)

Στο Mega Drive: Robocop vs Terminator, που μου το έκανε δώρο η μαμάκα μου!

Στο Game Boy: Robocop 2, R-Type.
 
Ενα δυνατο

που μας μπαζει στο κλιμα του Χειμωνα και των Χριστουγεννων
 
Lemmings holidays 1993 στην amiga 500

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tzehos είπε:
Lemmings holidays 1993 στην amiga 500
Είσαι άτυχος γιατί ξεκινάω δουλειά τον άλλο μήνα μετά τις γιορτές, αλλιώς θα έλεγα στους "δικούς μου" να ετοιμάζουμε κανένα remake... :p :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα