Gaming της χθεσινής βραδιάς.....

Beamrider και Solaris στο 2600 junior!

To Beamrider μου έχει στοιχίσει ένα joystick (CX40) μεχρι στιγμής καθώς είναι απο τα πιό αγαπημένα μου παιχνίδια και η δράση του είναι frenzy μετά απο λίγο!
 
Διάβασα για πολλούς αγαπημένους τίτλους, και αγαλλίασε η ψυχή μου !!

...απο Archon, Exolon και Wonderboy, μέχρι Combat Air Patrol και Fields of Glory - έχω απο όλα πολλές ευχάριστες αναμνήσεις !! :)

Χτες ξαναδοκίμασα την αξέχαστη retro-εμπειρία του κλασσικού Equinox !! Πολύχρωμα graphics, νευρικό gameplay και η αλησμόνητη "κολλητική" υπέροχη μουσικούλα, αρκούσαν για να ξαναζήσω παλιές, αγαπημένες στιγμές !!

equinoxlc7.png


equinoxlc7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτές το βράδυ προσπαθούσα να τερματίσω το Batman The Movie. Ωστόσο δεν πρόλαβα τον Jack Hapier... Εκεί τι ακριβώς κάνω; Ξέρει κανένας; (Βλέπω παράλληλα και το longplay του μπάς και βγάλω άκρη)
 
Βασικά είναι Napier όχι Ηapier. ¨) Βασικά δεν τον προλαβαίνεις ποτέ για να του ρίξεις batrang. Απλά έχεις μόνο μία ευκαιρία μόλις τον δεις να τον χτυπήσεις με το συρματόσχοινο στοχεύοντάς τον. Καλή προσπάθεια!
 
Ναι την είδα τη λύση εδώ! Έλεος! Πού να το φανταστείς;
 
Λοιπόν...Με το καταπληκτικό joystick του arc έπαιξα ξανά το Wonder Boy 2 το οποίο και λατρεύω..Η αίσθηση δεν περιγράφεται!!!!

1550855733.gif
 
akmakas είπε:
Λοιπόν...Με το καταπληκτικό joystick του arc έπαιξα ξανά το Wonder Boy 2 το οποίο και λατρεύω..Η αίσθηση δεν περιγράφεται!!!!
1550855733.gif
σαν να παίζεις σε arcade ε;; :D
 
Amiga A1200 και.. Βomb X (μονο για ενηλίκους)

bombx03ag5.gif
 
miko63 είπε:
σαν να παίζεις σε arcade ε;; :D
Ακριβώς ρε φίλε ακριβώς..Είχα και παλαιότερα περίπου τέτοια joystick όπως το CMS στην Amiga αλλά αυτό έχει απίστευτη αίσθηση...έχει και το ξύλο από κάτω και δένει τέλεια!!!!!!

Anemos δεν το θυμάμαι το game!!!!!πως μου διέφυγε!!!!!!!!!!!!
 
Μετά από μία συζήτηση με τον αγαπητό Billy έβαλα να παίξω ξανά το Pirates στον 6128. Ότι και να πει κανείς για αυτό το παιχνίδι θα είναι λίγο. Απλά από τα καλύτερα όλων των εποχών.

2003908207080384592_rs.jpg


2003993308606448818_rs.jpg
 
Eυχαριστώ tallman. Και έτσι για την ιστορία, όπως πάντα, έτσι και τώρα, δεν βρήκα την σωστή απάντηση στην παραπάνω ερώτηση! :D
 
Μάριε έχω βγάλει όλα τα Pirates τα λατρεύω!!!!!!!
 
Ποτέ δεν κατάφερα να τερματίσω το pirates Γιώργο. Βέβαια και μόνο που έκοβα βόλτες με το καράβι με τις ώρες και έμπλεκα στις μάχες θυμάμαι μου έφτανε. Αξέχαστες εποχές!
 
...telonio, τι να πω; Είσαι ΜΕΓΙΣΤΟΣ !!

Προσκυνώ το μεγαλείο του Pirates !! :worship:

To παιχνίδι παραμένει πάντα το δεύτερο πιό αγαπημένο μου μετά το Elite, και έχω φάει ώρες και ώρες να παίζω - ειδικά την έκδοση του amstrad, η οποία είναι τόσο μα τόσο ΤΕΛΕΙΑ, που δεν έχει σχεδόν τίποτα να ζηλέψει απο την αυθεντική του C64.

Kάποια στιγμή σε άλλο subforum είχα κάνει ένα ωραίο compilation εικόνων και απο τις 9 συνολικά εκδόσεις του Pirates (συν 4 οι εκδόσεις του Pirates Gold), αλλά έχει γίνει πλέον expire γιατί ήταν στο rapidshare...

Τelonio, keep on rocking !! :acoustic:
 
MotoRacer...απο τα καλυτερα παιχνιδια με μηχανες (και το πρωτο 3D του ειδους αν θυμαμαι καλα) και μαλιστα ενα απο τα πρωτα PC games που αγορασα οταν μετεβειν στη PC era (αντισταθηκα αρκετα με τη βοηθεια των κονσολων και της Amiga αλλα τελικα ενεδωσα :( )

1124.jpg


CDNALSI ftw!
 
Οπως καταλαβατε εχω φτιαξει partition με WIN98 και ξανα-επισκεπτομαι "παλιες αγαπες" :D ...

Σημερα ξαναεγκατεστησα το φοβερο και τρομερο Outcast (DVD special edition)

Κυκλοφορησε το 1999 απο τη Βελγικη Appeal και αν και σαρωσε τα βραβεια δεν "πηγε" εμπορικα.

ΠΟΛΥ μπροστα απο την εποχη του,distributed A.I(!!) και η μηχανη γραφικων render-αρε με voxels.Ετσι δεν χρειαζοταν "GPU",ειχε πολλες καμπυλες επιφανειες,lens flare-DOF-AA-bump mapping (που αν επαιζε με πολυγωνα θα γονατιζε τα παντα εκεινη τη περιοδο) και ονειρικα γραφικα.

Στον αντιποδα σε περιοριζε στα 512x384 (640x480 με hack-ια),ηθελε γερο CPU,πολυ μνημη και τα tricks που χρησιμοποιηθηκαν κανουν λιγο κολαση τη προσπαθεια παιξιματος του σε P4 και XP. (patches εδω ;) )

Μουσικαρα (Φιλαρμονικη της Μοσχας),φοβερη πλοκη,δυνατοι χαρακτηρες...

Κριμα που η συνεχεια ακυρωθηκε...

Μια νεα open προσπαθεια εδω,μακαρι να "κατσει"

Παρτε μια φωτο που grab-αρα

clipboard01rw4.jpg

Video
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμάμαι καλά το οutcast δεν υποστήριζε Direct 3d ούτε OpenGL τίποτα...Δούλευε αποκλειστικά με την ισχύ του επεξεργαστή...Παρά ταύτα το παιχνίδι τα κατάφερνε άριστα στη κίνηση χωρίς να τσιγκουνεύεται γραφικά και χρώματα.Θυμάμαι αν και δεν το έχω τερματίσει πως είχε απίστευτους χρωματισμούς και εφέ..Πολύ καλή επιλογή για gaming Wally
 
Δοκιμασα την DVD εκδοση σε XP SP2 χωρις patches κτλ και μεχρι στιγμης παιζει μια χαρα.

Oταν ειχε βγει δεν το ειχα τερματισει...ουτε τωρα βλεπω να προλαβαινω παρολα αυτα ειναι απολαυση!

Και μιας και λεμε για voxels να θυμηθουμε οτι καποια κομματια του Crysis τα χρησιμοποιουνε!
 
Πίσω
Μπλουζα