George, all alone am I, ever since your goodbye...

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Ο George είναι η αινιγματική μορφή που ακολουθεί κατά πόδας τον Άλμπερτ και εφαρμόζει κατά γράμμα κάθε επιταγή του...


Έχει αναλάβει την προστασία του μικρού Άλμπερτ μετά το θάνατο των γονιών του, και η παρουσία του υποδηλώνει κάτι παραπάνω από μιά σχέση Δικηγόρου - Αφεντικού...



Το ύφος του George είναι πάντα σοβαρό και μετρημένο, όμως βαθιά στην καρδιά του πρέπει να κρύβεται μιά μεγάλη θλίψη.



Στα γράμματα της Μιζούκι που ολοκλήρωναν την ιστορία της Κάντυ (και έδιναν ώθηση στη σχέση της με τον Άλμπερτ
:D ) διαφαίνεται (απ΄ό,τι έχω καταλάβει) η σχέση του George με τη Rosemary την πανέμορφη μητέρα του Antony.


Πιθανόν, τα δύο παιδιά που μεγάλωναν μαζί υπήρξαν και ερωτευμένα πριν πάρει η Rosemary (και μάλλον όχι από επιλογή της) τον πατέρα του Antony...



Ο θάνατός της πρέπει να τον συγκλόνισε όσο και την Κάντυ ο θάνατος του Antony.



Δεν είναι τυχαίο που ο George προσπαθεί να μιλήσει στην Κάντυ κατά τη διάρκεια του ταξιδιού στην Αγγλία αλλά η σχέση εμπιστοσύνης με τον Άλμπερτ δεν τον αφήνει να "παρεκτραπεί" και να παρηγορήσει μέσα από τη δική του ιστορία τη μικρή μας...
 
Παλι πρεπει να βασιζεσαι στα manga. Στο anime ο George παιζει μικρο ρολο, κατι σαν τον πιστο βοηθο του Μεγαλου Θειου-Αλμπερτ.
 
Δεν θυμάμαι αν και στο anime o George θέλει να μιλήσει στην Κάντυ ή είναι μόνο στο manga:precry:
 
Στο (πολυαγαπημένο μου όπως αποδεικνύεται με τον καιρό) manga όταν η Κάντυ το σκάει από το σπίτι στο Λέικγουντ για να συναντήσει το ΜΘ Γουίλιαμ και βρίσκει α/α τον Τζωρτζ, ο τελευταίος παίρνει την πρωτοβουλία να την πάει στον ΜΘ χωρίς να τον ειδοποιήσει πρώτα.

 


Είναι η πρώτη φορά που ο Τζωρτζ δεν υπακούει στις διαταγές του Άλμπερτ.



(Κατά την ταπεινή μου άποψη, γίνεται επειδή ο Τζωρτζ γνωρίζει τα αισθήματα του ΜΘ για την Κάντυ και μετά από τόσα επεισόδια κρίνει πως
η ώρα η καλή :flower: έφτασε)

 


Όταν η Κάντυ φεύγει προκειμένου να παρουσιαστεί στον επικείμενο αρραβώνα της, οι δύο άντρες έρχονται αντιμέτωποι με τον τρόπο που γνωρίζει καλά η Ιγκαράσι: με τα βλέμματα



ο Τζωρτζ ζητάει συγνώμη κοιτώντας στα μάτια τον Άλμπερτ για την ανυπακοή του αλλά ο τελευταίος που επιτέλους δε χρειάστηκε να κρύβεται παραπάνω από την Κάντυ του δείχνει πάντα με το βλέμμα πως όχι μόνο τον έχει συγχωρέσει αλλά τον ευχαριστεί που χάρη στην πρωτοβουλία του έχει περάσει το ομορφότερο απόγευμά του κοντά στη μικρή!!!!


 


Mizuki, Igarashi:worship:
:worship: :worship: :worship:
 
Ο Τζωρτζ με την παραπάνω πρωτοβουλία του, αποφασίζει παίρνοντας διπλό ρίσκο να επανορθώσει για την προηγούμενή του ενέργεια.

Φανερά δυσαρεστημένος από την εντολή της Μ.Θ. πηγαίνει στο σπίτι της Κάντυ προκειμένου να την πάει στην έπαυλη των Ράνγκαν όπου την περιμένει η Μ.Θ. για να της ανακοινώσει την "πρόθεση" του Γουίλιαμ να παντρευτεί ο Νηλ την Κάντυ.

Ο Τζωρτζ γνωρίζει πολύ καλά πως δεν έχει δικαίωμα να εναντιωθεί στη θέληση της Μ.Θ. Όμως ξέρει πως στην Κάντυ οφείλει τη ζωή του αδερφού της αγαπημένης του Ροζμαρυ...

Ο Άλμπερτ δεν είναι ενήμερος για τις βουλές της θειάς και της βλαμενοοικογένειας και παραμένει "κρυμένος" στο Λέικγουντ μέχρι την ημέρα που θα παρουσιαστεί επίσημα στην οικογένεια...

Η μέρα εκείνη δε θα αργήσει αλλά για την Κάντυ και τον Άλμπερτ θα είναι πιά αργά.

Έτσι, ο Τζωρτζ αναλαμβάνει την πρωτοβουλία να στείλει την Κάντυ στον Άλμπερτ γνωρίζοντας πόσο δύσκολη είναι η θέση του απέναντι στη Μ.Θ. και χωρίς να είναι σίγουρος για το ποιά θα είναι η αντίδραση του μεγάλου κληρονόμου όταν η Κάντυ ανακαλύψει το μυστικό...

Το μόνο σίγουρο είναι πως γνωρίζει ποιά είναι τα αισθήματα του Άλμπερτ για τη μικρή μας και προβαίνει στην ενέργεια αυτή βέβαιος πως η λογική και το συναίσθημά του δεν θα τον ξεγελάσουν...
 
Mα ο George ειναι δευτερος κομπαρσος...πως και πηρε τετοια προαγωγη??? Ο Τομ ειναι σημαντικοτερος ηρωας :clap:
 
domniki είπε:
Mα ο George ειναι δευτερος κομπαρσος...πως και πηρε τετοια προαγωγη??? Ο Τομ ειναι σημαντικοτερος ηρωας :clap:
Αμ... Domniki μου... Τώρα εξηγούνται όλα :D

Να γιατί δε διάβαζες το manga. Ο Τομ δεν αναφέρεται πουθενά...

Αλλη μιά σημαντική διαφορά του manga έναντι anime!!!

Πάντως ο George μπορεί να είναι κομπάρσος αλλά παίζει καθοριστικό ρόλο.

Είναι το αντίπαλον δέος της Μ.Θ. που εκτελεί πιστά τις εντολές του Γουίλλιαμ :hurrah: οι οποίες κατά 99,9% έρχονται σε αντίθεση με τις βουλές της θειάς, τουλάχιστον στο κομμάτι που αφορούν την Κάντυ...

Ευτυχώς δλδ, γιατί αν δεν ήταν αυτός η Κάντυ μπορεί και να είχε νυμφευτεί (μπρρρρρ) το βλαμμένο...
 
Juanita είπε:
Ευτυχώς δλδ, γιατί αν δεν ήταν αυτός η Κάντυ μπορεί και να είχε νυμφευτεί (μπρρρρρ) το βλαμμένο...
Aποκλειεται! Υπαρχει και ο Τομ! Α, ωστε ο γλυκος Τομ δεν υπαρχει στο μανγκα! Τρομερη απωλεια! Ξερετε ολοι ποση αδυναμια του εχω. Μαλλον θα του φτιαξω ενα threadακι, να εχει να πορευεται ;)
 
Το 'πες και το ΄κανες. :D
 
Η πρώτη επαφή του Τζωρτζ με την Κάντυ είναι όταν τη σώζει από τις άγριες διαθέσεις του μεθυσμένου Μεξικάνου, την επιβιβάζει στο αυτοκίνητό του και τρέχει με ιλιγγιώδη ταχύτητα προκειμένου η μικρούλα να επιστρέψει κοντά στον Άντονύ της.

Η Κάντυ πανικοβάλεται για μια και μόνο στιγμή. Το ζεστό βλέμμα του Τζωρτζ την καθησυχάζει. Την επόμενη μέρα, η Κάντυ, μιά όμορφη κουκλίτσα, έπεφτε στην αγκαλιά του Άντονυ.

Ο Αη Βασ... εμ... ναι ο Μεγάλος Θείος είχε ξανακάνει το θαύμα του..

Ο Άλμπερτ πρέπει να "έτρεχε" τρελλά τον Τζωρτζ... Στο συγκεκριμένο σκηνικό, ο Τζωρτζ είναι ντυμένος λες και συμμετείχε στο 1ο Ράλλυ Παρί Ντακάρ και αναγκάστηκε να γυρίσει πίσω άρον άρον προκειμένου να ικανοποιήσει τις βουλές του αφεντικού...

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

114bq1.jpg
 
Ανακάλυψα και άλλο manga ισπανικό του οποίου η μετάφραση ταιριάζει απόλυτα στο γαλλικό!!! :wave:

Υπάρχει μία καταπληκτική σκηνή όπου η Κάντυ βγαίνει από την αίθουσα που μόλις λίγα λεπτά πριν της έχει αναγγείλει η ΜΘ πως πρόκειται να παντρευτεί το βλαμένο...

Ακουμπισμένη ξέπνοα στην πόρτα που έκλεισε πίσω της βλέπει τον Τζωρτζ και με μάτια κλαμένα του λέει πως δεν είναι κούκλα για να της φέρονται με αυτό τον τρόπο... Κοιτώντας τον στα μάτια τον ρωτάει απεγνωσμένα γιατί κανείς τους δεν μπορεί να τη δει σαν άνθρωπο...Τα δάκρυα δε σταματάνε να τρέχουν από τα μάτια της... Θέλει μιά αγκαλιά για να κρυφτεί, αλλά ο Άλμπερτ της δεν είναι εκεί...

Στο ξέσπασμα αυτό της Κάντυ ο Τζωρτζ δεν μπορεί να αντισταθεί, ίσως επειδή αυτά τα υπέροχα μεγάλα μάτια της του θυμίζουν τη Ρόζμαρυ...

Η συνέχεια είναι γνωστή... Η Κάντυ επιστρέφει στο Λέικγουντ όπου περνά από τη μιά έκπληξη στην άλλη... :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:
 
Πότε εγινε αναφορά πως ο Τζώρτζ, ήταν ερωτευμενος με την Ροζμαρι; Γιατι το ειδα και τρελλαθηκα. Βασικά με ειχε ενημερωσει καιρο πριν η akaliakoukou, αλλά δεν προχωρησα σε επεκταση του θεματος εδω. Και προπαντος που στηριζεται αυτό; Juan, σε παρακαλώ ενημερωσε με, και αφού εσύ ,το υποστηριζεις αυτό το ενδιαφερον, να ανταλλάξουμε τις αποψεις μας.

Να κονταροχτυπηθούμε βρε αδερφέ! Έχω όρεξη για λίγη δραση-αντιπαραθεση :help:
 
Εδώ ''Ραδιον Αρβύλα 2''!!! :D

Λορένα μου, δεν ξέρω αν αναφέρεται στη νουβέλα της Κάντυ...

Το είχα διαβάσει πριν από καιρό σε κάποιο φόρουμ και έκτοτε έχω φάει τον κόσμο να το ξαναβρώ... Μάλιστα υπήρχε και μιά υπέροχη φωτό του Τζωρτζ :wub: με τη Ροζμαρυ...

Νομίζω ήταν στα ισπανικά και κάπου διάβασα πως υπάρχουν φαν του Τζωρτζ.

Προσπαθώ μέσω των "προσβάσεων" σε ισπανικά φόρα να το ξαναβρώ και θα ποστάρω πάραυτα την πληροφορία...

Επιπλέον, νομίζω πως σε ένα από τα γράμματα Κάντυ - Άλμπερτ πρέπει να αναφέρεται κάτι σχετικό...
 
juan, επειδη βασιζεσαι και εσυ όπως και εγω στο manga, αλλά και στις νουβέλες, και ειδικά εκει με τα γραμματα, που το καταλαβες εσυ προσωπικά; Και το πιστευεις; Εγω δεν το ειδα πουθενα, και ειμαι ετοιμη να το υποστηριξω
 
Περίμενε να βρώ τα γράμματα!!!

Πάω για εξερεύνηση :D και επανέρχομαι δριμύτατη!!!
 
Μην πας, μην φευγεις, θα στα πω εγω.

Σε ενα γραμμα της η καντυ, προς τον Άλμπερτ του λεει, πως σαν να καταλαβε πως κατι ήθελε να της πει, μια μερα, που ειχαν και το μνημοσυνο του Στηαρ, και ήταν όλοι μαζεμενοι, στο σαλονι με τα πορταιτα.

Αν βγαλαν απο εκει το συμπερασμα, κανουν λαθος.

Δες και εσυ, και πες μου
 
http://candyterry.com/ccmedia/ccletters.html

:wave:

Επανήλθα!!!

Λοιπόν στο γράμμα της Κάντυ προς τον Άλμπερτ αναφέρεται:

"I'm also happy to know about George and Anthony's mother. It is very beautiful to get to know people in my life. "

Δεν ξέρω τι συμπεράσματα βγάζεις γιατί δεν είναι πολύ συγκεκριμένο... αλλά εγώ καταλαβαίνω πως κάτι υπήρχε μεταξύ των δύο!!! :D
 
George and Anthony's mother

Να σου πω βρε Juan, στα αγγλικά, (γιατι τα εχω ψιλοξεχασει λιγο), αυτή η αποστροφος, μηπως εννοει και για τους δυο; Δηλαδη, να αναφερετε στις μητερες του Άντονυ και του Τζωρτζ; Και οχι στον Τζωρτζ και στην μητερα του; αλλά παλι, θα εγραφε : mothers.

Τελικά μπορει και υπαρχει καποιο δικιο, αλλά το πεταει πολυ στο ξεκαρφωτο, γιατι δεν γινεται πουθενα αναφορά οτι ο Τζωρτζ την σκεφτοταν.

Βρηκα ένα γραμμα, που απο την ημερομηνία του, ειναι πριν από της καντυ, το γραμμα, αλλά γραφει τελειως ασχετα πραγματα. Εκτος αν υπαρχει και άλλο, γιατι φαινεται, να εννοουνται πολλα, πως γραφονται σε αυτό.
 
Η απόστροφος εδώ υποδηλώνει γενική κτητική: του Άντονυ η μητέρα.

Για την ακρίβεια η Κάντυ γράφει πως χαίρεται που έμαθε για τον Τζωρτζ και τη μητέρα του Άντονυ.

Σίγουρα, η άποψή μου για την ύπαρξη σχέσης Τζωρτζ - Ροζμαρυ δεν τεκμηριώνεται κάπου.

Θα μπορούσε όμως να ενισχυθεί από τα εξής: (συνειρμοί μου)

- Ο Άντονυ έβλεπε στα μάτια της Κάντυ τη μητέρα του

- Ο Άλμπερτ την υιοθέτησε επειδή τα μεγάλα της μάτια του θύμιζαν τη μητέρα του, η οποία ήταν μιά πολύ όμορφη γυναίκα.

- Ο Τζωρτζ μεγάλωσε μαζί με τη Ροζμαρυ. Ακόμη και αν δεν υπήρχε σχέση πιό λογικό μου φαίνεται να ήταν ερωτευμένος μαζί της.

Επιπλέον, στο Μαυριτάνια, όταν η Κάντυ πηγαίνει για ύπνο και ο Τζωρτζ μένει μόνος του στην κουπαστή, σκέφτεται πως του είναι δύσκολο να συγκρατηθεί και να μην αποκαλύψει στην Κάντυ την ταυτότητα του Μ.Θ. ειδικά όταν τον κοιτά με αυτά τα μεγάλα της μάτια. Αμέσως μετά σκέφτεται πόσο ευτυχισμένα ήταν τα δύο παιδιά όταν επέστρεψε την Κάντυ στην αγκαλιά του Άντονυ.

Στη συνέχεια δείχνει πόσο λυπάται για τον πρόωρο χαμό του Άντονυ που έφυγε και αυτός τόσο νέος...

Για το χατήρι της Κάντυ, ξεχνάει για λίγο τον κανονισμό της Σχολής και πάει τα παιδιά μιά βόλτα στο Λονδίνο.

Να μην πω πως στο τέλος όταν η Κάντυ τον κοιτά με δακρυσμένα μάτια, παραβαίνει θειάδες και πρωτόκολλα και τη στέλνει στην αγκαλιά του Άλμπερτ της :wub: / μου :diablotin:/ μας :D !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εκδοχή αυτή για σχέση ανάμεσα σε Rosemary και George είναι πολύ ενδιαφέρουσα και θα μπορούσε να δικαιολογήσει το χαρακτήρα του George, που πάντα είναι σοβαρός και μελαγχολικός και σπάνια χαμογελάει...

(εκτός και αν "ο εργοδότης του", του έχει ψήσει το ψάρι στα χείλη! :D )

Όμως, αν η σχέση αυτή ήταν γεγονός, η Candy δε θα έγραφε στο γράμμα

"I'm also happy to know about George and Anthony's mother", παρά μόνο αν ζούσε η Rosemary... :precry:

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να έχει γίνει λάθος στη μετάφραση από τα ιαπωνικά... :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα