George, all alone am I, ever since your goodbye...

nessie είπε:
Όμως, αν η σχέση αυτή ήταν γεγονός, η Candy δε θα έγραφε στο γράμμα

"I'm also happy to know about George and Anthony's mother", παρά μόνο αν ζούσε η Rosemary... :precry:

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να έχει γίνει λάθος στη μετάφραση από τα ιαπωνικά... :xm:
Σωστο! Δεν ειναι δυνατον να υπαρχει ακομα σχεση George-Rosemary γιατι η μητερα του Αντονυ δεν ζει πια. Και γιατι να χαρει η Καντυ αν μαθαινε οτι καποτε ο George και η Rosemary ηταν μαζι? Δεν ξερω γιατι πιστευετε οτι ο George ειναι σημαντικος χαρακτηρας στην υποθεση? Απλα διεκπεραιωνει τις αποφασεις του μεγαλου θειου :precry:
 
Κανένας ρόλος στην Κάντυ (το manga) δεν είναι τυχαίος...

Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο.

Η Κάντυ γράφει σε ενεστώτα χρόνο γιατί τώρα μαθαίνει πως ο Τζωρτζ και η Ροζμαρυ ήταν -τουλάχιστον- ερωτευμένοι... Της αρέσει να γνωρίζει πράγματα για τους ανθρώπους που εμπλέκονται στη ζωή της.

Ο Τζωρτζ δεν είναι μόνο ο άνθρωπος που εκτελεί τις εντολές του Άλμπερτ.

Είναι ο πιό κοντινός του άνθρωπος μετά το θάνατο των γονιών του.

Ας μην ξεχνάμε πως σύμφωνα με τη νουβέλα της Μιζούκι ο πατέρας του Άλμπερτ περιμάζεψε το μικρό χαμίνι που πήγε να του κλέψει την τσάντα στη Γαλλία και τον ανάθρεψε σα γιό του.

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που έκανε ο Άλμπερτ με την Κάντυ. Αν η Μιζούκι δεν έκοβε το νήμα της ζωής του Άντονυ τα δύο παιδιά θα μεγάλωναν μαζί, όπως ακριβώς ο Τζωρτζ με τη Ροζμαρυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά κανένας χαρακτήρας στο manga δεν είναι τυχαίος (μακάρι να ήταν έτσι και το filler-filled anime) και προσωπικά υποστηρίζω το γεγονός ότι υπήρχε κάτι παραπάνω στη σχέση George-Rosemary. Τουλάχιστον αυτή η εντύπωση μου είχε μείνει μετά την ανάγνωση του manga στα αγγλικά και τα γαλλικά (το ελληνικό δεν το έχω διαβάσει). Για να ειπωθεί κάτι ξεκάθαρα, δεν λέγετε, πράγμα πολύ λογικό για ένα ιαπωνικό μυαλό και ένα ιαπωνικό πρότυπο συμπεριφοράς όπου πιο πολλά εννοούντε παρά λέγοντε! Αλλά αυτό όμως για μένα είναι και το υπέροχο, αυτό που σε κερδίζει ακόμα περισσότερο! Ότι εκτός απ'την ιστορία των πρωταγωνιστών που βλέπεις υπάρχουν και τόσες άλλες ιστορίες για τις οποίες δεν μαθαίνεις τίποτα ξεκάθαρο, είναι όμως εκεί και στρώνουν ένα απίστευτα συναισθηματικό υπόβαθρο κατάλληλο για να δέσει η ιστορία!!

Μια απορία όμως. Γιατί χάρηκε η Κάντυ? Το σκεπτικό είναι "Α, ο George αγάπαγε μια ζωή μια γυναίκα την οποία ποτέ δε μπόρεσε να έχει αλλά έπρεπε να δει να πεθαίνει όχι μόνο αυτή αλλά και ο γιός της"; Αυτο δεν είναι αιτία χαράς!!! :precry:
 
Πιθανότατα να χάρηκε μαθαίνοντας πως ένας τόσο αγαπητός άνθρωπος είχε ζήσει ένα μεγάλο έρωτα κοντά στη Ροζμαρυ... :D
 
Κι εμένα εκεί πάει το μυαλό μου πάντως!


Τι άλλο μπορεί να εννοούσε???


 


Πρέπει να βρούμε τη νουβέλα!!!


Φίλη-φίλο γιαπωνέζο κανεις????
 
Να γιατί πρέπει να μάθουμε γιαπωνέζικα... :wait2:

Σίγουρα στη νουβέλα της Κάντυ αναφέρονται λεπτομερώς όλα αυτά...

Πάντως, το ύφος του Τζωρτζ έχει μιά διαρκή χαρμολύπη... :precry:

Ακόμα και αν δεν μπόρεσε ποτέ να εξομολογηθεί τον έρωτά του στη Ροζμαρυ σίγουρα την αγάπησε πολύ...

Άλλος ένας που τα μάτια της Κάντυ του θύμιζαν ένα πολύ αγαπημένο του πρόσωπο...
 
http://sekichiku.freehosting.net/cc/candy_aft.htm

Φέρτε τους αιθέρες και τα ηρεμιστικά ... :banghead: :banghead: :banghead:

Ή απλά βεβαιώστε με πως τα αγγλικά μου είναι σε τρισάθλιο επίπεδο και δεν έχω καταλάβει καλά.... :shake:

:what: H Rosemary κλέφτηκε με τον Βίνσεντ και ο Τζωρτζ έπνιγε τον πόνο του στο ουίσκυ το βράδυ και στην ανατροφή του Άλμπερτ το πρωί;;;; :2beers:

Ωρα είναι να μάθω πως του είχε φορτώσει η Ροζμαρυ τον μικρό Άντονυ :baby2: για να πηγαίνει στα θέατρα τους γάμους και τις δεξιώσεις με τον άντρα της...

Καημένε μου Τζωρτζ... άλλο ένα θύμα της Μιζούκι... :rant:

Δεν πείθομαι...:sure: θα ρωτήσω κατά Ισπανία μεριά για λεπτομέρειες.

Άλλωστε... αν ήταν τόσο μαύρα τα πράγματα η Κάντυ γιατί χαιρόταν;;; :precry:
 
Juanita είπε:
Φέρτε τους αιθέρες και τα ηρεμιστικά ... :banghead: :banghead: :banghead:

Ή απλά βεβαιώστε με πως τα αγγλικά μου είναι σε τρισάθλιο επίπεδο και δεν έχω καταλάβει καλά.... :shake:

:what: H Rosemary κλέφτηκε με τον Βίνσεντ και ο Τζωρτζ έπνιγε τον πόνο του στο ουίσκυ το βράδυ και στην ανατροφή του Άλμπερτ το πρωί;;;; :2beers:
Juanita μου, μια χαρά είναι τα αγγλικά σου! ;)

Πάντως μου φαίνεται παράξενο η Rosemary να κλέφτηκε με τον κ. Brown, που είχε επιχειρήσεις και γύριζε τον κόσμο- εκτός αν όλα όσα είχε ήταν η προίκα της Rosemary... :xm:

Αν ήταν δηλαδή να την "κλέψει" κάποιος, αυτός θα έπρεπε να ήταν ο George, που σίγουρα η οικογένεια δε θα τον ενέκρινε για σύζυγο μιας Ardley...

Βέβαια, αν τελικά ισχύει ότι η Rosemary και ο κ. Brown κλέφτηκαν, αυτό σημαίνει ότι ο έρωτας του George ήταν χωρίς ανταπόκριση... Που είναι ό,τι πιο τραγικό... :(
 
Τόσο καιρό δεν το είχα παρατηρήσει...8)


Και τότε, γιατί η Κάντυ χάρηκε που έμαθε για τους δυο τους?



Κάτι δεν μου κολάει...


 


ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗ ΝΟΥΒΕΛΑ!!!!


ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΕΣ, ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!


 


Βρε παιδιά, δεν ξέρω πού αλλού να ψάξω!!!



Κανέναν γιαπωνέζο, γιαπωνέζα που να μένει Ιαπωνία μήπως γνωρίζει κανείς???
:precry:

 


Αν δε βρούμε τη νουβέλα θα σκάσω!!!!!
:angry:
 
κατι άσχετο.. Στην διευθ. που εδωσε η Χουνανιτα, για να δουμε τον ερωτα του Τζωρτζ, δίνει και το δεντρο των Άντλευ, δια χειρός Μιζουκι απ'οτι καταλαβα.

Βρε παιδιά, ας μου εξηγησει καποιος, τι γινεται, δεξιά, και αριστερά του δέντρου, (γιατι το κεντρο, ειναι πασιφανες).

ο Πατερας του Άλμπερτ, είχε δυο αδερφες; Καλα, η μια ειναι η Ερλόυ. Αυτη η διακεκομενη γραμμη απο πανω του, ποιον δειχνει; μηπως τον ιδιο; Απλα τον δειχνει και σαν κεφαλή της οικογένειας;

Και τι σχεση έχει η Κα Ραγκαν με την Ερλου; Ειναι κορη της; ή εγγονή; Δεν το καταλαβαινω έτσι όπως το λεει. Αντιστοιχα και στους Κορνουελ.

Και τελος... ειναι αξιοπιστη αυτη η πηγή που αναφερει αυτές τις πληροφοριές για την Ροζμαρι κτλ Απο ποια νουβέλα, Chapter Ⅲ δινοντα όλα αυτά. Απο το αυθεντικο της Μιζουκι; Απο καπου αλλου; Τι μορφη να εχει αραγε; Το λεει; σκιτσο, ή μυθιστορημα; μυθυστορημα δεν ειναι μονο το αυθεντικο της Μιζουκι; Σίγουρα προέρχεται απο Ιαπωνία μεριά; κτλ
 
Σε ένα μόνο μπορώ να σου απαντήσω. Η κεφαλή της οικογένειας, είναι ο Γουίλιαμ Α.Άρτρλευ, μάλλον ο παππούς του Άλμπερτ που έχει πεθάνει.


Ο Άλμπερτ είναι το μοναδικό αγόρι-απόγονος που πήρε το όνομά του.



Τώρα αριστερά.



Ο άντρας της θείας Ελρόυ, από ότι φαίνεται είχε κι άλλο γάμο, και με την άλλη γυναίκα έκανε την κυρία Ράγκαν.



Τώρα εξηγούνται πολλά!!!



Οι Ράγκαν δεν έχουν εξ'αίματος συγγένεια με τους Άρτλευ!!!



στο δεξί, τι δεν καταλαβαίνεις???


 


Όσο για τις νουβέλες, δεν έχω ιδέα!!!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα θα μου κόλλαγε άνετα ένας αδιέξοδος έρωτας και από τους δύο τον οποίο θα σταματούσε με τις αλχημείες της η Ελρόϋ.

Αυτό που δε μου κολλάει με τίποτα είναι που αναφέρει πως Ρόζμαρυ και Βίνσεντ κλέφτηκαν.

Ο πατέρας του Άντονυ δείχνει πολύ μεγάλος στο μάνγκα.

Σχεδόν 60άρης και...

Αν ο Άντονυ έφυγε στα 15 του τότε όταν γεννήθηκε άντε ο πατέρας του να ήταν 40άρης στην καλύτερη των περιπτώσεων...

Δλδ, η Ρόζμαρυ άφησε το τεκνό και ερωτεύτηκε τον ώριμο γοητευτικό σαραντάρη και μάλιστα κλέφτηκαν;;;; (Παλιμπαίδιζε ο Βίνσεντ;;; )

Αυτά μόνο εγώ τα κάνω... :D
 
Δηλαδη η Ερλου, λατρευει την κα Ραγκαν, που ειναι παιδι, του δευτερου ή πρωτου γαμου του συζυγου της, ενω αυτη δεν ειχε κανενα παιδι. Αντιστοιχα λατρευει και την Ελιζα και τον Νηλ. Και την επηρεάζουν κιολας.....

Για τους Κορνουελ: εχει μια Janet (αδερφη του πατερα του Αλ) και τον άντρα της. Απο κατω, ειναι η κορη της η janis; που με τον γαμο της, εκανε τους Άρτσι-Στηαρ; Αυτό ειναι;
 
Λορένα είπε:
Δηλαδη η Ερλου, λατρευει την κα Ραγκαν, που ειναι παιδι, του δευτερου ή πρωτου γαμου του συζυγου της, ενω αυτη δεν ειχε κανενα παιδι. Αντιστοιχα λατρευει και την Ελιζα και τον Νηλ. Και την επηρεάζουν κιολας.....
Για τους Κορνουελ: εχει μια Janet (αδερφη του πατερα του Αλ) και τον άντρα της. Απο κατω, ειναι η κορη της η janis; που με τον γαμο της, εκανε τους Άρτσι-Στηαρ; Αυτό ειναι;
Ναι. Τουλάχιστον εγώ, αυτό καταλαβαίνω.

 


Όσο για τον Τζωρτζ, κι εγώ πίστευα αυτά που γράφει η Juanita. Kάτι δεν μου κολάει...



Να κλέφτηκε η μαμά του Άντονι?



Γιατί???



Εγώ νόμιζα ότι ήταν ερωτευμένη κι εκείνη με τον Τζορτζ. Αλλιώς, γιατί χάρηκε η Κάντυ???



 
Παιδιά...

απλά μας λείπουν κεφάλαια...

Και δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα στα αγγλικά γαλλικά ή ισπανικά μεταφρασμένο για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη...
 
Άσχετα τι εγινε με την Ροζμαρι τον άντρα της και τον Τζωρτζ, η καντυ, παιζει να χαρηκε, που απλά έμαθε μια αγνωστη πτυχη της ζωη τους, και τους ενιωσε ποιο κοντα της. Έτσι σαν πληροφορια. Εγω προσωπικά, δεν το εκλαμβανω, πως πεταξε και απο την χαρά της όταν το εμαθε, απλά πως χαρηκε. Κατ αντιστοιχο θα ελεγα και εγω στην θεση της : "χαρηκα που το εμαθα". Ετσι απλά.

και μην ξεχναμε, πως το γραφει σε γραμμα. Δεν το συζητουν. Και σε ένα γραμμα τι να πεις; να ανοιξεις κουβεντα; Το υφος γενικά ενος γραμματος, ειναι να αναφερεις το γεγονος, που εμαθες, και να πεις κατι, του ίδιου υφους, σαν αυτο π.χ. που ειπε η καντυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nessie είπε:
Juanita μου, μια χαρά είναι τα αγγλικά σου! ;)
Πάντως μου φαίνεται παράξενο η Rosemary να κλέφτηκε με τον κ. Brown, που είχε επιχειρήσεις και γύριζε τον κόσμο- εκτός αν όλα όσα είχε ήταν η προίκα της Rosemary... :xm:

Αν ήταν δηλαδή να την "κλέψει" κάποιος, αυτός θα έπρεπε να ήταν ο George, που σίγουρα η οικογένεια δε θα τον ενέκρινε για σύζυγο μιας Ardley...

Βέβαια, αν τελικά ισχύει ότι η Rosemary και ο κ. Brown κλέφτηκαν, αυτό σημαίνει ότι ο έρωτας του George ήταν χωρίς ανταπόκριση... Που είναι ό,τι πιο τραγικό... :(

Xmmm :wait2: Μερικά points ( αστέρι στ΄αγγλικά, έτσι;;; :cheers: )

τα έχεις...

Οι γονείς του Άρτσι και του Στήαρ διαρκώς ταξιδεύουν ακριβώς όπως και ο πατέρας του Άντονυ...

Μάλλον, είχαν μεγάλη προίκα οι κόρες και οι άντρες τους "έκαναν την τύχη τους" παίρνοντάς τες.

Εκτός... και αν ο Τζωρτζ κρατούσε τον έρωτά του κρυφό... Έχετε δει "Τ΄απομεινάρια μιάς μέρας... " κάτι τέτοιο δλδ. :xm:

Να θεωρούσε πως η κοινωνική του θέση και το γεγονός ότι ο κος Αρντλεϋ τον "υιοθέτησε" δεν του έδινε το δικαίωμα να ομολογήσει τον έρωτά του στην πανέμορφη Ροζμαρυ...

Και μού ΄λεγε η μάνα μου... Μάθε παιδί μου γράμματα... :rant:

Τίποτα εγώ... :eviltongue: Να ΄τα τώρα... :banghead: :banghead: :banghead:
 
GrkFTm.gif
GrkFTm.jpg

Για να μην έχουμε αμφιβολίες!

 


Οι υπόλοιπες πληροφορίες αν δείτε στη σελίδα που μας έδειξε η Juanita δεν είναι από τα επίσημα βιβλία που έγραψε η Μιζούκι αλλά από ένα άλλο βιβλίο, το Candy Candy Box- Natsukashii Pony no Oka Kara το οποίο γράφτηκε από κάποια φαν ως doyjinshi (ιαπωνική βερσιόν fanfic, αλλά είναι σε μορφή manga). Επειδή όμως ήταν πολύ καλό η εκδοτική εταιρία της Μιζούκι θέλησε να το εκδόσει με την άδειά της. Αυτό δεν σημαίνει ότι αποτελέι επίσημη εκδοχή, είναι και παραμένει ένα εξαιρετικά καλογραμμένο fanfic.

 


Για περισσότερα μπορείτε να δείτε το wiki της Κάντυ στο
http://ja.candycandy.wikia.com/wiki/%E3%83%A1%E3%82%A4%E3%83%B3%E3%83%9A%E3%83%BC%E3%82%B8


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου φαίνεται πολύ παράξενο η κ. Ράγκαν και η θ. Ελρόυ να είναι κόρη και μητριά. Ξέρουμε ότι η θ. Ελρόυ έχει μεγαλύτερη αδυναμία στους Anthony, Stear και Archie απ' ό,τι στους Νηλ και Ελίζα (αν ισχύει ότι είναι η μητριά της κ.Ράγκαν, τότε κατά κάποιο τρόπο αυτά τα δυο είναι τα εγγόνια της!)

Αλλά, έστω ότι η "Μεγάλη Θεία" είχε αναθρέψει την κ. Ράγκαν όταν έμεινε ορφανή. Τότε νομίζω ότι θα έπρεπε και οι δυο να δείξουν μεγαλύτερη αγάπη και κατανόηση στην Candy...

Επιπλέον είναι και το χρώμα του Νηλ, που δεν αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες... :D Πρέπει να είναι συγγενείς εξ αίματος!
 
Δλδ, :what: Queen μου, δεν ισχύουν τα περί κλεψίματος και άλλων βλακειών, έτσι;;; :hurrah: :hurrah:

Ήμουν σίγουρη!!! :sure:

Μια χαζή ερώτηση μόνο. :precry:

Αν ισχύει αυτό το δέντρο, υπάρχει κάτι που δεν το καταλαβαίνω...

Η μητέρα της μάνας Ράνγκαν δεν είναι η Ελρόυ αλλά η κόρη που είχε ο άντρας της Ελρόυ από τον πρώτο του γάμο...

Και αν δεν κάνω λάθος η μάνα Ράνγαν είναι αγνώστου πατρός γιατί πουθενά δεν αναφέρεται κάποιος σύζυγος...

Τι δεν καταλαβαίνω;;; :please:
 
Πίσω
Μπλουζα