Get ready to be KILLZOWNED!!!

Ειπα οτι για να γινει αξιοπρεπες παιχνιδι στο PS3 πρεπει το development να ξεπερασει τα 4 χρονια, να βρεις καποιους τυπαδες-διανοιες για να πλακωσουν τα κολπα (deffered rendering, ενδελεχες monitoring και δεν συμμαζευεται) ωστε να βουλωσουν τρυπες και αδυναμιες, να παρεις αποφαση οτι το ΑΑ και το HDR δεν θα σου κανουν παρεα κτλ κτλ κτλ... :D
 
Φέτος θα δείξει κάτι πιστέυω, ήδη το Killzone 2 είναι πολύ δυνατό, αναμένονται τα inFamous, Grand Turismo 5, Heavy Rain, Uncharted 2 και μερικά ακόμα. Νομίζω πως θα αρχίσουμε να βλέπουμε διαφορές με το xbox, το οποίο μέχρι στιγμής είναι φτηνότερο και παίζεις (σχεδόν) με τα ίδια γραφικά, αν όχι και καλύτερα κατα περιπτώσεις. Ας δώσουμε λίγο χρόνο και θα φανούν τα δοντάκια του PS3 σίγουρα...Όλοι ξεχνάνε το πόσο λιγοτερο καιρό είναι στην πιάτσα απο το Xbox.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εάν είσαι από αυτούς που περιμένουν το GT5 να το ξεχάσεις... το 2010 και άν... το GT5 το χτύπησε η κατάρα των GT τελευταίας γενιάς, μάλλον φταίει ο "υιός" του GTmobile που πέρασε από το PSP και στο PS3. Φέτος από gtouring μόνο το FM3 κατά τα Χριστούγεννα, οπότε είμαστε πλήρως καλυμμένοι.

Μετά από μία εβδομάδα αναγκαστικής αποτοξίνωσης... Αντώνη σου έρχομαι!!! Θέλω και μία οπτική ίνα για το 7.1 Home Cinema και μετά θα αναστενάξουν τα ντουβάρια!!! Επιτέλους θα γράψω υπερωρίες στο PS3.

Δεν ξέρω αν το πήρατε είδηση, αλλά στο MTVgr παίζει (αρκετά συχνά μάλλον) διαφήμιση του KZ2 ολίγων δευτερολέπτων...

http://threespeech.com/blog/2009/02/killzone-2-the-full-length-tv-ad/

THEIR HOME... YOUR HELL...

 


THIS IS MY WAR!!!
 
Δοκίμασε το grid Ambu και έλα να ρίξουμε καμιά κοντρούλα και άσε τα gt.....
 
ΟΚ, στο grid που δοκίμασα λιγάκι το demo θα χρειαστώ πολλά λεφτά (μα πολλά λεφτά) να φτιάχνω λαμαρίνες, κρύσταλλα, ζάντες, πόρτες, μηχανές, κλπ αφού μέχρι να τερματίσω αυτό που οδηγώ παύει να μοιάζει με αυτοκίνητο και δείχνει περισσότερο σαν καμένος κεφτές... οπότε για να σου απαντήσω στην ερώτηση - πρόταση που έκανες για κοντρούλες: ΠΡΙΤΣ!!!
 
Τσεκαρα το thread και παρατηρησα οτι εχουν περασει πολλες μερες απο το τελευταιο μου "ποστ-χολη".

Αυτο θα επιδιωξω να το διορθωσω αμεσα. :p

Φαινεται λοιπον οτι η κυκλοφορια του πολυαναμενομενου KZ2 δεν boost-αρε τις πωλησεις του PS3 οπως ολοι περιμεναν.

Αντιθετως εμφανισε χαμηλοτερες πωλησεις απο οτι στο περσινο αντιστοιχο διαστημα οπως φαινεται και στο συγκριτικο γραφημα των NPD πωλησεων.

ps3-comparisons.png
 
Wally είπε:
Τσεκαρα το thread και παρατηρησα οτι εχουν περασει πολλες μερες απο το τελευταιο μου "ποστ-χολη".Αυτο θα επιδιωξω να το διορθωσω αμεσα. :p

Φαινεται λοιπον οτι η κυκλοφορια του πολυαναμενομενου KZ2 δεν boost-αρε τις πωλησεις του PS3 οπως ολοι περιμεναν.

Αντιθετως εμφανισε χαμηλοτερες πωλησεις απο οτι στο περσινο αντιστοιχο διαστημα οπως φαινεται και στο συγκριτικο γραφημα των NPD πωλησεων.

ps3-comparisons.png
φταίει η κρίση :wink:
 
Επειδή όλοι έχουν πια ένα PS3 και παίρνουν μόνο το Killzone 2!!! :D :D :D

Τέλος πάντων, λογικά τα "αποτελέσματα" του Killzone σε buddled sets θα φανούν στον επόμενο μήνα αφού το πακέτο κυκλοφόρησε τον Μάρτιο... για να δούμε... α, ναι φταίει και η κρίση, μη το ξεχνάμε αυτό ;)

Πάντως ότι και να λες το killzone είναι παιχνιδάρα... έχει βέβαια και τα προβληματάκια του (π.χ. μία φορά μου επιτέθηκε ένας helgast μέσα από τον τοίχο), αλλά αυτά είναι ελάχιστα μπροστά στα καλά που έχει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eγώ πάντως δέν μπορω να παίξω ακόμα FPS με joypad. Έχω λιώσει το demo αλλα δέν το φχαριστιέμαι. ΟΚ, γραφικάρες, ήχος, μπάμ μπούμ...Αλλά δέν τό'χω. Μπορεί να μου έρθει έμπνευση με τον καιρό, τελικά στη θέση του παρήγγειλα το Legends of Wrestlemania !!! Πάμε άλλο ένα μήνα προπόνηση πρώτα !!! (μπάς και βγάλουν κανα patch για mouse+keyboard !!)
 
Other_Reality είπε:
Eγώ πάντως δέν μπορω να παίξω ακόμα FPS με joypad. Έχω λιώσει το demo αλλα δέν το φχαριστιέμαι

Kι εναι απολύτως φυσιολογικό αυτό φίλε μου... ;)

Το αντίθετο είναι το περίεργο,το να μπορείς δηλαδή ! :p
 
Νατο το 4D που ελεγε η Σονυ,ουτε γυαλια ουτε τιποτα. :xm:

The "three minute interactive demonstration" can be downloaded for free via the PlayStation Store, letting players manipulate the camera that follows the bullet from ISA rifle into Helghast forehead. "Behind The Bullet" also features audio commentary from the ad's director and visual artists. Players can turn on or off visual filters to see how the PlayStation 3 was put to use to create the ad.

The app, one that would make 4D champion Ken Kutaragi proud, is now available for North American PlayStation 3 owners. Europe, you're next.

Behind The Bullet Released on PSN [Killzone]
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qs4IUlY7HL8&feature=related]YouTube - Killzone 2 Official North American TV Spot / Trailer / Advertisement / Commercial (HD 720p)
 
the only problem is that they are using enhanced models and textures from the game. They mentioned some of this during a PS Blog live-chat. I think that's a little deceiving but it's nice the KZ2 engine is so powerful.
For example, the bullet model is 10x more detailed since that's the focus of the ad, the in-game bullet models are much less detailed. So, everything is still real-time, but bullets don't look like that in-game.
Εδω και καιρο γινεται και στο Halo,realtime :p
 
Ο developer του Killzone 2 λεει οτι στο PS3 ειναι ευκολοτερο το Dev απο οτι στο PS2. :xm:

You've heard it time and time again: the PS3 is not easy to develop for. However, the folks behind Sony's flagship FPS, KIillzone 2, will disagree. Guerilla Games' Managing Director Hermen Hulst spoke to GameDaily about the working as a PlayStation-exclusive developer. "Like us, if you are native to PlayStation, our tech director doesn't say it's particularly difficult. It's specific, but it's not difficult like PS2 was difficult – PS2 was a difficult [machine] to crack, but PS3 didn't take us a long time to get up and running." Hulst does admit that multiplatform developers may have more trouble working with Sony's console "because it is very different" from other consoles.

 


Development Director Arjan Brussee not only sees PS3 as an easier system to develop for, but also believes Sony's proprietary architecture can be easier to deal with than the Xbox 360. "I actually think PS3 is a simpler architecture than some of the other consoles; you just have to have a certain mindset on how to address it. I think the Cell-based processor with the SPUs and the super high speed DSPs that you can throw all your calculation tasks at gives us a model that's way easier to program for, even for junior programmers, than the general purpose multi-core type of architecture, which the PC and Xbox 360 have." Brussee notes that offloading certain processes to the SPUs allows programmers to take full advantage of Cell's processing power.


 


The remarkable visuals of
Killzone 2 certainly gives credence to their claims. Perhaps Guerilla should follow Insomniac's steps and allow the development community to learn some of their PS3 programming tricks.
 
Πάντως το να έχεις υπομονή είναι μεγάλο πράγμα...

Το Killzone 2, το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα 29,90 Ευρώ, καθότι έγινε Platinum τίτλος (πάρα πολύ γρήγορα!).

Επίσης, ζαχαρώνω και το Little Big Planet, στα ίδια χρήματα... Θα το χτυπήσω και αυτό, σύντομα!
 
To LBP το βρίσκεις στην κανονική του έκδοση και στα μισά λεφτά... σχεδόν από την πρώτη μέρα η τιμή του ήταν εξευτελιστικά χαμηλή. Κάποια πράγματα αξίζει να τα πάρεις και day one τελικά. Το Killzone 2 και Uncharted 2 ανήκουν σε αυτές τις περιπτώσεις, βεβαίως αν περιμένεις λιγάκι μπορείς να τα πάρεις στην μισή τιμή και την κανονική έκδοση και όχι απαραίτητα τις platinum.
 
Η έκδοση του KILLZONE 2 που πήρα ήταν η κανονική. Aπλά είχε έξω από το σελοφάν ένα αυτοκόλλητο που έλεγε Platinum.

Δεν ήταν το κουτί με τη χαρακτηριστική κίτρινη ένδειξη.

Πράγματι το LBP απ'ότι βλέπω, έχει πάρα πολύ χαμηλή τιμή σε κάποια shops και e-shops!
 
Στο Πλ@ισιο πάντως, έχει ps3 slim + killzone II = 319 ευροδολλάρια.......
 
Πηγές προσκείμενες στη Sony, ανακοίνωσαν οτι μάλλον πάμε για KILLZONE 3 φέτος τα Χριστούγεννα!

Το παιχνίδι φαίνεται πως θα υποστηρίζει 3D και motion control...

Πάμε για αντεπίθεση φέτος λέμεεεεε!!!! :armed:

Πηγή: play.tm
 
πάμε για promo video του Killzone 3 ίσως, για complete game (εστω κ κουτσουρεμενο σαν το Halo 3 - συχώρα με θεε μου) πολυ χλωμο. Απο το promo video στην E2005 τους πηρε 3.5 χρονια development μεχρι πέρυσι που βγηκε (1 χρονος συνολο ηταν κενος που δουλευαν σε αλλα projects). Απ την αλλη, η Guerilla απο 50 ατομα εχει γινει 200 αλλα αυτο δε σημαινει οτι μπορει να βγαζει στον τετραπλασιο χρονο games.

Ας εχει 1080p το KZ3 και χαλαλι το 3D, αλλα εμενα αυτα μου φαινονται hype για το επερχομενο 3D.
 
Είναι γεγονός οτι όσο παλιώνει το PS3, τόσο καλύτερο γίνεται! Σαν το καλό κρασί!

The graphics king of 2011?
 
Πίσω
Μπλουζα