GFA Basic

Panos_Gr

Retro Member
Joined
29 Αύγ 2006
Μηνύματα
159
Αντιδράσεις
5
Η κλάσεις ανώτερη Basic στους 16 μπιτους ήταν γεγονός. Καμία δεν ήταν τόσο ευέλικτη όσο αυτή. Ο προγραμμάτισμός πάνω της ήταν μια απολαυστιή εμπείρία. Η Quck basic της Microsoft ωχριούσε μπροστά της. Είχε εντολές που για να έχεις τα ίδια ποτελέσματα σε άλλες basic χρειαζόσουν πολλές γραμμές κώδικα.... Τα εγχειρίδια της εγκυκλοπαίδειες!
 
Ορίστε και δύο σύνδεσμοι που εμπεριέχουν πολλά για την παραπάνω γλώσσα:


*edit Turrican* Tο πρώτο link διαγράφτηκε αφού με τον καιρό έγινε ανενεργό.

http://www.bright.net/~gfabasic/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι μερικά προγραματάκια σε

GFA που σχεδίαζαν γραφικές παραστάσεις.

Μιλάμε για πότε τις "ξεπέταγε" ήταν το κάτι άλλο!!!!!!

Πολύ γρήγορη!! Εντυπωσιάστηκα!

Φαντάσου να τη δίνανε μαζί με τον Atari σαν στάνταρ BASIC τι γέλια θα κάναμε!
 
Όπως το είπες φίλε Turrican. Mε ελάχιστες εντολές έιχες αποτελέσματα που σε άλλες Basic θα ίδρωνες πολύ να τα παράγεις. Ακόμα θυμάμαι την έκπληξη φίλου φανατισμένου με τα PC όταν είδε κάτι τέτοιο στο Αταρι μου. Βλασθήμησε πολλάκις την Quickbasic...
 
aksehasti empeiria paidia. thumamai ores ateleiotes programmatismou ston 520stfm...
 
NOMIZW oti sth germania th dinan san standard BASIC, kai se kapoia allh xwra dinan sigoura thn Omikron Basic.

Pantws thn GFA kati faseis th xrhsimopoiw akoma kai sth douleia (variemai na xrhsimopoihsw VB pou pragmatika paleyw me th synta3h!!)

Opws kai na'xei poly kalh glwssa, kai kati typoi grafan kai demo se ayth pou den mporouses na katalaveis oti htan grammena se gfa! (alla milame oti o kwdikas htan megisth kafrila!)
 
Tha dhlwsw kai egw fan ths GFA! An kai vlepw ton eayto mou na entypwsiazetai apo thn taxythta toy compile tou gnu C compiler sta 16Mhz :)
 
Ναί ήταν ωραία, δυνατή Basic, την δούλεψα για λίγους μήνες όταν είχα Atari.
 
εγώ 17 χρονών πριν το πανεπιστήμιο

και όντας Α δεσμήτης είχα ξεπατικώσει τους τύπους απο το βιβλίο μου της φυσικής και

έκανα real time simulation βολές σε βαρυτικό πεδίο με σχεδίαση στην οθόνη...

και αυτά με τον 520stfm+GFA basic (δισκετούλα) και σε ασπρομαυρη τηλεόραση 28''...(που λεφτά τότε... για την φανταστικη b/w hi res που πήρα αργότερα)

με κάτι μάτια σαν πορτοκάλια, σε ώρες δύσκολες για παιδί..

ααααχχχχ άλλες εποχές ωραίες

και τωρα βαρετά database applications σε vs2008

και 24'' 1920χ1200 monitors..
 
Σε GFA Basic ειχα φτιαξει 3 text adventures! Ειχα φτιαξει μια text-adventure-routine (της ειχα βγαλει και ονομασια! - M.A.C.RO - Multi Adventure Creator ROutine!!!) και πανω σε αυτη εφτιαξα 3 διαφορετικα απλα text adventures..

To πρωτο ηταν το κατι σαν το Leisure Suite Larry με ονομασια Phil Rockwell in Search For Success (!!) πολυ απλοικο και ευκολο, το δευτερο ηταν το Space Lord, εμπνευσμενο απο το wing commander και ηταν ακομα πιο complicated, με βαθος (πεθαινες κιολας αναλογα με λαθος αποφασεις σου) και περιειχε και δυο τρεις εικονες κατα το παιχνιδι, συν εισαγωγη με μουσικη και εικονα(φτιαγμενες στο Degas Elite σε αναλυση 640*200 με 4 χρωματα - καθως για text adventure δεν μπορουσα καθολου την 320*200 αναλυση), και το τελευταιο ηταν το Indiana Jones ............... (δεν θυμαμαι καθολου τον τιτλο του!) και δεν ηταν πληρες, παρα μονο το σπιτι του που ειχε 3-4 δωματια που επρεπε να κανεις αρκετα πραγματα για να πας στο επομενο επιπεδο που εφευγες για ταξιδι (το οποιο δεν το συνεχισα), αλλα ειχε και την καινοτομια οτι ειχε και inventory αυτη τη φορα, συν εικονα σε καθε δωματιο/μερος. Αλλα το σταματησα σταδιακα λογω χρονου (και φαινοταν οτι θα ειχα προβλημα καθως οι εικονες ανεβαζαν κατα πολυ το μεγεθος σε kb στην δισκετα, ακομα και στα 880k που τις εκανα format τοτε - Ειχα αρχισει να πειραματιζομαι με το να σχεδιαζω τις εικονες μεσω γραφικων απο την GFA πιστευοντας πως ο κωδικας θα εβγαινε σε λιγοτερα kb απο το να εχω το κυριως προγραμμα και ενα σωρο εικονες). Και καθως λατρης παιχνιδιων με 1 δισκετα (1) δεν υπηρχε περιπτωση να εβγαινε το παιχνιδι σε παραπανω δισκετες!

Οταν μπορεσω να εχω προσβαση στην δισκετοθηκη μου, θα τα βρω και θα τα κανω post στο φορουμ ωστε να μπορεσετε να τα παιξετε.. ο κωδικας και η ρουτινα θα φανει γελεια και πολυ απλη, αλλα το οτι πριν απο 18 χρονια μπορουσα να φτιαξω οτι κατεβαζε ο νους μου σε μορφη text adventure, με τον υποτυπωδη αυτο τροπο, ηταν οτι καλυτερο ειχα στα χερια μου!

Και εννοειται οτι η GFA ηταν απο τις καλυτερες Basic και πιο structured γλωσσες που εχω δει...

..
 
Α βρε phil_vr, τι μας κάνεις...

Έφτιαχνα και εγώ προγραμματάκια με την GFA. Πραγματική απόλαυση να προγραμματίζεις σε αυτή τη γλώσσα!

Είχα ξεκινήσει να φτιάχνω και εγώ ένα Graphic Adventure, με τον τίτλο "The Seven Secrets" σε medium ανάλυση. Η όλη διαδικασία τότε, ήταν μαγική!

Στο χαρτί τα πρώτα σχέδια, λογικά διαγράμματα, ζωγραφική των εικόνων στο Degas Elite, Intro φτιαγμένο με το Demo Construction Kit , προγραμματισμός κλπ κλπ...

Τα έχω ακόμα τα σχέδια, καθώς και Screen shots, από 9πινο εκτυπωτή Star Lc200, έγχρωμο (τον έχω ακόμα)...

Βέβαια, δεν το τελείωσα ποτέ...

Θα ποστάρω κι εγώ τις δικές μου προσπάθειες για να τιμήσουμε το Ελληνικό Atari ST Games Software... :D

Επίσης να αναφέρω για την GFA BASIC, πως κυκλοφορούν αναρίθμητα Demos, γραμμένα σε αυτή τη γλώσσα, που δείχνουν τη δύναμή της!
 
DINO είπε:
Α βρε phil_vr, τι μας κάνεις...
Fair payback Dino!!! Απλα ανταποδιδω τις φωτιες που μου αναψατε και ψαχνω να βρω και δευτερο STFM! Καθως ξεφευγουν αρκετα τα πραγματα θα καθαρισω συλλογες και θα κρατησω μονο 2600, Odyssey 2, GB, XBOX και οτι καταφερω να μαζεψω απο την αρχη για τα ST.

Θελεις μηπως να σου θυμισω και το Doodle?! Εκεινο το σχεδιαστικο προγραμματακι που διναν μαζι (νομιζω ηταν στην δισκετα της Ελκατ με το 1st Word).

Να φανταστεις ποσο προχειρο ηταν, δεν σε ενημερωνε οτι η δισκεττα ηταν γεματη, παρα εφτιαχνες την δημιουργια σου, την εσωζες, και αποθηκευοταν μια χαρα, σβηνοντας ταυτοχρονα την τελευταια αποθηκευση που ειχες κανει!!!!! Μιλαμε για πολυ τρελη κατασταση.. μεχρι να καταλαβω τι γινοταν ειχα χασει καμια 15αρια εικονες που ειχα φτιαξει!

Και ξανα πισω στην GFA, πολυ καλη η σκεψη του να δημοσιευσουμε τα αρι-ST-ουργηματα μας απο games, demos, sounds, whatever που ειχαμε φτιαξει πριν απο πολλα χρονια.. Μιλαμε οταν εφτιαχνα τα text adventures αυτα, ειχα μεγαλη τρελα τοτε με τα αντιστοιχα της infocom και συναφη. Τι εποχες και αυτες..

Αναρωτιεμαι αν τα σημερινα παιδια, ακουμπουν καθολου γλωσσες προγραμματισμου! Τοτε ειχαμε μια σχετικοτητα καθως προερχομασταν απο home computing και μας πετουσαν basic απο τα γεννοφασκια μας για λειτουργικο. Τωρα τι γινεται με την νεα γενια? Θυμαμαι παλια σε καθε σπιτι φιλων, ειχαμε ο καθενας διαφορετικα βιβλια αλλα για basic, αλλα για pascal, cobol, fortran.. ποικιλια παντως. Και αλαζαμε καθε τοσο μεταξυ μας..

Περιττο να αναφερω πως οσα σπιτια εχω επισκευθει μεχρι στιγμης, τα teenager δωματια δεν εχουν ουτε για δειγμα βιβλια σχετικα με υπολογιστες εκτος απο Guides για World of Warcraft και Age of Empires!

Που να ειχαμε εμεις τοτε τους υπερυπολογιστες που εχουν ολα τα σημερινα παιδια στην κατοχη τους και τι δεν θα καναμε με αυτους..
 
phil_vr είπε:
Fair payback Dino!!! Απλα ανταποδιδω τις φωτιες που μου αναψατε και ψαχνω να βρω και δευτερο STFM! Καθως ξεφευγουν αρκετα τα πραγματα θα καθαρισω συλλογες και θα κρατησω μονο 2600, Odyssey 2, GB, XBOX και οτι καταφερω να μαζεψω απο την αρχη για τα ST.
:biglaugh:

phil_vr είπε:
Θελεις μηπως να σου θυμισω και το Doodle?! Εκεινο το σχεδιαστικο προγραμματακι που διναν μαζι (νομιζω ηταν στην δισκετα της Ελκατ με το 1st Word).Να φανταστεις ποσο προχειρο ηταν, δεν σε ενημερωνε οτι η δισκεττα ηταν γεματη, παρα εφτιαχνες την δημιουργια σου, την εσωζες, και αποθηκευοταν μια χαρα, σβηνοντας ταυτοχρονα την τελευταια αποθηκευση που ειχες κανει!!!!! Μιλαμε για πολυ τρελη κατασταση.. μεχρι να καταλαβω τι γινοταν ειχα χασει καμια 15αρια εικονες που ειχα φτιαξει!
:biglaugh::biglaugh:

Μα που το θυμήθηκες το DOODLE;;;

phil_vr είπε:
Και ξανα πισω στην GFA, πολυ καλη η σκεψη του να δημοσιευσουμε τα αρι-ST-ουργηματα μας απο games, demos, sounds, whatever που ειχαμε φτιαξει πριν απο πολλα χρονια.. Μιλαμε οταν εφτιαχνα τα text adventures αυτα, ειχα μεγαλη τρελα τοτε με τα αντιστοιχα της infocom και συναφη. Τι εποχες και αυτες..
Αναρωτιεμαι αν τα σημερινα παιδια, ακουμπουν καθολου γλωσσες προγραμματισμου! Τοτε ειχαμε μια σχετικοτητα καθως προερχομασταν απο home computing και μας πετουσαν basic απο τα γεννοφασκια μας για λειτουργικο. Τωρα τι γινεται με την νεα γενια? Θυμαμαι παλια σε καθε σπιτι φιλων, ειχαμε ο καθενας διαφορετικα βιβλια αλλα για basic, αλλα για pascal, cobol, fortran.. ποικιλια παντως. Και αλαζαμε καθε τοσο μεταξυ μας..

Περιττο να αναφερω πως οσα σπιτια εχω απισκευθει μεχρι στιγμης, τα teenager δωματια δεν εχουν ουτε για δειγμα βιβλια σχετικα με υπολογιστες εκτος απο Guides για World of Warcraft και Age of Empires!

Που να ειχαμε εμεις τοτε τους υπερυπολογιστες που εχουν ολα τα σημερινα παιδια στην κατοχη τους και τι δεν θα καναμε με αυτους..
Όποιος δεν έχει πληκτρολογήσει, ώρες ατελείωτες listings προγραμμάτων από περιοδικά, και μετά να προσπαθεί να βρεί το λαθάκι που έχει κάνει στην πληκτρολόγηση, δε μπορεί να αντιληφθεί τη μαγεία του να "μιλάς" με τον υπολογιστή...

Οι υπολογιστές τότε είχαν ψυχή! Ίσως γιατί τους βάζαμε λίγη από τη δική μας μέσα... Τώρα είναι απλά άψυχα αντικείμενα...

Τέλος πάντων... Σημεία των καιρών...
 
DINO είπε:
Μα που το θυμήθηκες το DOODLE;;;
Τι λες τωρα! Με το που αναξαλυψα οτι ειναι σχεδιαστικο προγραμμα (οκ, ο θεος να το κανει σχεδιαστικο προγραμμα), εκατσα σωνει και καλα να φτιαξω τον Φαραω με τα χρυσα και τα καλουδια που ειχα δει σε ενα Pixel οταν παρουσιαζε το DPaint της Amiga! Περιττο να σου πω πως το αποτελεσμα που βγηκε ηταν επιεικες μαιμου! (Στην κυριολεξια!)

Α, μηπως παρελειψα να αναφερω οτι ειχα ζωγραφισει και ενα ροζ/πρασινο/μπλε ελικοπτερο? Αυτο ηταν το αναμενομενο αποτελεσμα, οταν συνδεεις τον STFM με μια μονοχρωμη μικρη τηλεοραση και δουλευεις με (εμφανισιακα νορμαλ) γκρι χρωματα! Και μετα παθαινεις εμφραγμα στα αποκαλυπτηρια σε εγχρωμη TV η monitor και αναρωτιεσαι ποιο μελος της οικογενειας σου, σου εκανε σαμποταζ!!

..
 
phil_vr είπε:
Τι λες τωρα! Με το που αναξαλυψα οτι ειναι σχεδιαστικο προγραμμα (οκ, ο θεος να το κανει σχεδιαστικο προγραμμα), εκατσα σωνει και καλα να φτιαξω τον Φαραω με τα χρυσα και τα καλουδια που ειχα δει σε ενα Pixel οταν παρουσιαζε το DPaint της Amiga! Περιττο να σου πω πως το αποτελεσμα που βγηκε ηταν επιεικες μαιμου! (Στην κυριολεξια!)..
Πήραμε το αίμα μας πίσω όμως, όταν κυκλοφόρησε το DPAINT ST και είδαμε το Φαραώ σε όλο του το μεγαλείο!!!

Εκείνη την εποχή, διαφημιζόταν πως ήταν καλύτερο από αυτό της Amiga! Έχω και καταχωρήσεις της εποχής για τους άπιστους!
 
DINO είπε:
Εκείνη την εποχή, διαφημιζόταν πως ήταν καλύτερο από αυτό της Amiga! Έχω και καταχωρήσεις της εποχής για τους άπιστους!
οι διαφημίσεις ήταν παραπλανητικές :diablotin:
 
Χε χε χε!!! You asked for it! :diablotin:

dpst1kb6.jpg


Ζουμάρω στην τελευταία παράγραφο της διαφήμισης :

dpst2bo2.jpg


Συγγνώμη για τη χαμηλή ποιότητα, αλλά η εικόνα είναι από Webcam...
 
ST kicks some serious butt!!!! Καταπληκτικο ευρημα DINO!

Οντως το Dpaint ST ηταν καταπληκτικο και ειχαμε πλεον στα χερια μας το πυρπολημενο και λεηλατημενο βασιλειο του γραφικου οπλοστασιου της Amiga!

To παραδοξο ειναι οτι το ειχα μονο και μονο για το prestige και για να λεω οτι το εχω, αλλα το χρησιμοποιησα ελαχιστα, την ωρα που η δισκεττα απο το Neochrome (2.04 αν δεν κανω λαθος) κοντευε να λιωσει απο το βαλε βγαλε!!!

..
 
Εγώ χρησιμοποιούσα κυρίως το Degas Elite, αλλά και το DPAINT ST, όταν βγήκε...
 
Πίσω
Μπλουζα