GFA Basic

Good news! Με το ξεσκονισμα του STFM μου, επιασα και τις παλιες μου δισκεττες που ειχα στην ακρη, ανακαλυπτοντας οτι οντως τα προγραμματα και text adventures που ειχα φτιαξει τοτε (1992) υπαρχουν ακομα! Πλεον εχω αρχισει το "καθαρισμα" στον κωδικα και μικροαλαγες στο περιεχομενο (αναλογιζοντας τα πενιχρα αγγλικα που γνωριζα τοτε) αλλα πιθανοτατα δεν θα αλαξω τιποτα ουσιωδες καθως εχει αυτο το "τοτε" συναισθημα.

Εννοειται οτι το καμαρι της συλλογης ειναι το Space Lord, ενα διαστημικο text adventure, που εχω αρχισει να γραφω και την λυση του. Θα ειχε δημοσιευτει ηδη αλλα το laptop που χρησιμοποιω εδω δεν εχει floppy drive οποτε θα καθυστερησει λιγο η MSA η ST image μορφη του. Μαλιστα θα κοιταξω αν μπορω να βγαλω και τις δυο εκδοσεις που το ειχα φτιαξει, με (3) εισαγωγικες οθονες και χωρις, αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

Μιλαμε για κοσμογονικο σοκ, το να παω να ξαναπιασω και να αναλυσω τον "παπατζηδικο" κωδικα που ειχα φτιαξει για τον σκελετο του παιχνιδιου πριν απο 16 χρονια! Κατεβατα ολοκληρα και υπορουτινες που εχω χασει πλεον τον αριθμο τους! Και φυσικα το να δουλευω ξανα τον STFM μετα απο τοσα χρονια σε κατι τοσο ξεχασμενο αλλα και τοσο "γνωριμο" ειναι απιστευτη εμπειρια.

Ομορφη λεπτομερεια, η μικρη αναφορα που κανω στα credits (ποια credits? - στον εαυτο μου δηλαδη!!) οταν τελειωνει το παιχνιδι στα greek software houses. Παιδικη αφελεια στο μεγιστο!
 
Αναμένουμε στο ακουστικό μας αγαπητέ phil !!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε αυτό που λες για το συναίσθημα!

Τυχαία και εγώ ανακάλυψα κάποια mod για noistrakcer που είχα φτιάξει στον ST μου και ψηλο-έπαθα και εγώ μια πλάκα...
 
SPACELORD - ATARI ST - GFA BASIC

Αναμονη τελος! Το SPACELORD καταφερε να μεταβει στην αλλη πλευρα του ατλαντικου (ας ειναι καλα το drive του STFM που κοντεψε να το στειλει στον αλλο κοσμο!), και ανεβαστηκε πλεον σε rapidshare σε μορφη zip. Υπαρχει σε ST image της δισκεττας αλλα και σε χυμα zip αρχειο, τα αρχεια που περιλαμβανουν το προγραμμα και 3 εικονες σε PI2 (640*200*4 χρωματα) αλλα μην περιμενετε και κανεναν da vinci!!! Ειπαμε, πιτσιρικας το εγραψα, και λιτο και απεριττο οπως οριζαν τα text adventures της εποχης..

Φυσικα σας σκεφτηκα και εβαλα και την λυση μεσα, καθως το λεξιλογιο δεν ειναι εκτεταμενο, και ειναι πολυ strict και κοφτο.

Απαραιτητη προυποθεση, το να φορτωσετε την GFA στον ST σας.. ηθελα να το κανω compile αλλα το drive του STFM εκανε την εξης σκεψη "Δεν μας παρατας ρε μαστορα, λειπεις τοσα χρονια και θα μου ριξεις και compile στην πλατη? Παρε τις κεφαλες μου στο χερι!!".

Ας ειναι.. τουλαχιστον θα εχετε την ευκαιρια να δειτε και τον κωδικα και την πολυ απλη ρουτινα που λειτουργει το παιχνιδι.

SPACELORD ST image: http://rapidshare.com/files/116347674/SPACELORD_-_ATARI_ST__GFA_.zip.html

SPACELORD GFA files: http://rapidshare.com/files/116364155/SPACELORD__FILES__-_ATARI_ST_-_GFA_BASIC.zip.html

Δειξτε κατανοηση για τα αγγλικα και την γραμματικη. Σκεφτηκα να το διαμορφωσω οπως πρεπει, αλλα τοτε γραφτηκε, ας το εχετε στην απλουστατη μορφη του, χωρις αλαγες.

Greek software for the ST στα σπαργανα του!

Phil_vr & ACCORE Software - Masters Of Adventures..

Enjoy!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
CAIL BURST reporting now Sir!!!

Phil, είναι πολύ ωραίο το παιχνίδι... :thumbup:

Είναι μεγάλος ο πειρασμός να χρησιμοποιήσω τη λύση, αλλά θα δω μέχρι που μπορώ να φτάσω μόνος μου...

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κι εγώ απόψε το ''The Seven Secrets"...
 
DINO, απλα τιμη μου φιλε μου... το μελανο του σημειο ειναι το λεξιλογιο (σε απελπιστικο βαθμο καθως μονο μια εντολη ειναι διαθεσιμη) που δεν ειχα χρονο να το φτιαξω. Ηθελα να το κανω ενα retouch οσο ημουν ελλαδα αλλα ξεμεινα απο μηχανημα. Και με την λυση μην μασας, για αυτο αλλωστε και την προσθεσα γιατι αλλιως δεν παιζεται, πολυ απλα.
 
Το μόνο που δεν έκανα ήταν "exit room"...

Παραλίγο να κλείσω ραντεβού και με τη Seila... :D

Ήταν πολύ ωραίες οι προσπάθειες που κάναμε τότε, να φτιάξουμε τα δικά μας παιχνίδια (adventures κυρίως - Προγραμματίζονταν αρκετά πιο εύκολα, ειδικά σε Basic)...
 
Το Exit Room, ειναι standard σε ολα τα δωματια και σε βγαζει παντα στο κυριως δωματιο με τις επιλογες (που μετα στο αλλο διαστημοπλοιο ειναι elevator!). Ειχα κολησει στην αρχη στον σχεδιασμο "χαρτη", αλλα κατεληξα σε αυτο το "κεντρικο" μερος οπου ολες οι πορτες ειναι διαθεσιμες γυρω γυρω.. Problem solved!

Αυτες οι προσπαθειες κανουν το καθε δημιουργημα μας μοναδικο DINO. To οτι με πενιχρες γνωσεις προσπαθουσαμε να κανουμε μονοι μας οτι δημιουργουσαν αλλοι με χρονια εμπειριας, εργαλεια, και ομαδες προγραμματισμου. Και παλι καλα τα πηγαμε!
 
Θα ανεβουν στο server μας,αν δεν εχεις αντιρηση Phil...

Και σημερα το βραδυ εχω στο προγραμμα να ασχοληθω με τα νεανικα σου κατορθωματα (αν και οι γνωσεις μου στο ST emulation δεν ειναι και τοσο καλες...)
 
Ναι καμια απολυτως αντιρρηση Wally. Χαρα μου να μοιραζομαι οτι δημιουργησα πριν τοσα χρονια μαζι σας! Τι να σου κανω που τα επαιξε ο STFM και δεν καταφερα να το κανω compile!

Αν καταφερεις να τρεξεις την GFA Basic, απο εκει και περα απλα ειναι φορτωμα του αρχειου SPACLORD.BAS και τρεξιμο. Τα αλλα 3 αρχεια ειναι απλα εξωτερικες εισαγωγικες εικονες. Αν χρειαστεις την GFA, να στην στειλω και αυτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσπάθησα να το κάνω compile αλλά τόσο η 3.6 όσο και ο GBE δεν μπορούν να διαβάσουν σωστά το format ή δεν είναι συμβατό... Από το editor παίρνω κάποια errors στα procedures που μάλλον γίνονται λόγω του tokenizing εκτός αν έγραψες.. gosub or lpeek...?????
 
Σε ευχαριστω ChrisTOS για την προσπαθεια να το κανεις compile. Ο compiler ισως τρωει κολλημα με τα πολλα subroutines και χανει τον μπουσουλα.. δεν ειχα την ευκαιρια να το κανω compile και στην ελλαδα. Ειχα εναν εξωτερικο compiler στα γερμανικα, αλλα δεν μπορεσα καν να δω σε ποια δισκεττα ηταν λογω drive!
 
@phil_vr απολογούμαι που δε σου έγραψα τίποτα ακόμα για την δουλειά σου αλλά αντιμετωπίζω ακόμα και τώρα πρόβλημα με το download..... :angry:

Ανυπομονώ να του ρίξω και εγώ μια ματιά!!!! :clap:
 
Ελα ρε Turrican! Μην στεναχωριεσαι ρε συ, δεν τρεχει τιποτα! Κοιταξε να σου αρεσει και απο εκει και περα εδω ειμαστε.. για εσας το ανεβασα, να το δειτε και να το χαρειτε.
 
Πίσω
Μπλουζα