Ghosts'n Goblins 2: Η επιστροφή του ''Νεκροθάφτη'' !!!

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.881
Προβολή συνημμένου 112735

Ghosts'n Goblinoπληκτοι η επιστροφη του αγαπημενου μας ''νεκροθαφτη'' ειναι πιο κοντα παρα ποτε και μαλιστα οχι απο την C®apcom αλλα απο ενα ατομο με μερακι και ορεξη που γουσταρει το συγκεκριμενο arcade.Αξιολογο παιχνιδι της σειρας εχουμε να δουμε απο το super Ghouls'n Ghosts του snes και απο τοτε ακολουθησαν το αρκετα καλο αλλα καμια σχεση με τα παλια αγαπημενα Ultimate Ghosts'n Goblins στο psp της sony και διαφορα αλλα παιχνιδια της κακιας ωρας που κυκλοφορησε η C®apcom σε ios και νομιζω και σε android αλλα δεν ειμαι σιγουρος μονο και μονο για να αρμεξει την συγκεκριμενη σειρα οσο περισσοτερο μπορει χωρις να πολυκουραστει φτιαχνοντας ενα αξιολογο παιχνιδι.

Το θεμα το ανακαλυψα μετα απο ενα ποσταρισμα του Nemo πριν 15 μηνες στο θεμα που ειχε ανοιξη για το Arcade game studio (ARGS) που ειναι μια εφαρμογη τζαμπανταν αλλα και επι πληρωμη η premium εκδοση δηλαδη που σε οποιον εχει μερακι και γνωσεις του επιτρεπει να φτιαξει ενα arcade σχεδον ολοιδιο με τα αγαπημενα μας και υπαρχουν αρκετα παραδειγματα.Ετσι λοιπον ο Nemo ειχε ποσταρει ενα WIP βιντεακι απο το Ghosts'n Goblins 2 που το εφτιαξε ενας τυπος με το ονομα Davidys.Aπο τοτε δεν σταματησα να παρακολουθω πολυ στενα το θεμα GNG 2 γιατι μετα το Pacman το αγαπημενο μου arcade ειναι το GNG και ακομα περισσοτερο οταν ο φιλος Davidys ανοιξε το GNG 2 Blog του και σε αρκετα μεγαλα χρονικα διαστηματα εβαζε και νεοτερες πληροφοριες για το ολο project οπως φωτογραφιες η WIP βιντεακια που πραγματικα ηταν πολυ ενδιαφερον ολα αυτα.Tελικα η μεγαλη μερα εφτασε και πριν 4 μερες ολοκληρωσε και μας εδωσε να παιξουμε και να γουσταρουμε το Demo που μας ειχε υποσχεθει.

Πραγματικα μολις εβαλα να παιξω το demo απο το πρωτο κιολας δευτερολεπτο μετα την αρχικη οθονη που φωρτονουν τα διαφορα του παχνιδιου δακρυα συγκινησης κυλησαν απο τα καστανα,λαμπιριστα και πανεμορφα μου ματια :p :p:p.Χωρις φανφαρες και μεγαλα λογια απο την πρωτη κιολας εισαγωγικη οθονη που μιλαει για το Demo φαινεται η εξαιρετικη δουλεια,το χιουμορ και η αγαπη για τα arcades της χρυσης εποχης των 80's.Ξεκινωντας το Demo αυτο βλεπουμε πραγματικα ενα sequel του GNG ενα ολοφρεσκο GNG 2 με παλια αγαπημενα στοιχεια αλλα και με νεα πολυ πολυ ενδιαφεροντα και παρακατω θα πω δυο λογακια για το Demo αυτο.

Εχουν ξεκινησει κατα καιρους και αλλες fan made προσπαθειες για καποιο sequel του GNG αλλα καμια δεν περπατησε πολυ ενω οι πειρσσοτερες ηταν απλα αθλιες.Εδω μιλαμε ο Davidys με της δυνατοτητες του ARGS εχει κανει καταπληκτικη δουλεια και μπορει να μην τρεχει στην μηχανη γραφικων του GNG της C®apcom αλλα μιλαμε για οτι πιο κοντινο σαυτην και για να μη πω πως ειναι ολοιδιο θα πω πως ειναι σχεδον ολοιδιο.Ο χαρακτηρας και ακομα περισσοτερο η κινησεις του τα αλματα τα χτυπηματα κλπ πραγματικα ειναι απιστευτα και σχεδον ολοιδια με το original GNG.Οι πιστες ειναι πολυ καλα σχεδισμενες εχουν κανονικα μια αρχη και τελος και δεν εχουν καμια σχεση με τα αρχικα WIP βιντεακια η φωτογραφιες που ειχε παρουσιασει πριν πολλους μηνες και εμοιαζαν λες και ηταν μπαλωματα η ενας αχταρμας απο διφορες πιστες με της σκαλες να ειναι σε οτι να ναι μερος και διαφορα αλλα τετοια και το πολυ καλο της υποθεσεις ειναι πως συνδιαζει στοιχεια και απο τα 3 παλια κλασικα και αγαπημενα GNG (Ghosts'n Goblins,Ghouls'n Ghosts,Super Ghouls'n Ghosts).

Yπαρχουν γνωστοι εχθροι αλλα και νεοτεροι αλλα οι γνωστοι και κλασικοι εχθροι εχουν και καποιες διαφορετικες ικανοτητες που δυσκολευουν παραπανω το παιχνιδι.Για παραδειγμα τα φαντασματα που συνανταμαι στο δασος στο GNG πλεον εχουν και διαγωνια κινηση και ειναι πιο υπουλα οπως και αντι για κοκαλα οι βολες που πετανε μπορουν να πανε και διαγωνια αλλα και ειναι σαν να μας ακολουθουν καποιες φορες.Τα κλασικα μπλε και κοκκινα κορακια του αρχικου GNG εδω εχουν γιννει πυρινα κορακια που καυως πετανε αφηνουν πισω τους φωτιες αλλα και τα Golem που συνανταμε στην σπηλια στο GNG πλεον δεν πετανε απλα μια μπαλα αλλα η μπαλα αυτη στο τελος της ανατιναζεται σε τεσσερα κομματια κατι που ειναι πιο δυσκολο να το αποφυγει καποιος ειδικα σε σημεια που υπαρχουν δυο Golem.Περα απο τους εχθρους κλπ το αρχικο μας οπλο ειναι το τσεκουρι που δυσκολευει το παιχνιδι αλλα υπαρχουν και ενα οπλα περα απο το κλασικο στιλετο και καποια απο αυτα που βλεπουμε στο Demo ειναι τα αστερακια νιντζα η μπαλα με καρφια με αλυσιδα πισω που εχει το πλεονκτημα πως αν χτυπησει σε καποιον τοιχο κανει γκελ και ξαναγυρναει πισω αλλα αυτο μπορει σε καποια σημεια να ειναι και μειονεκτημα.Περα απο τα νεα οπλα ομως καθε οπλο εχει και μια σπεσιαλ δυναμη που ειναι δυνατοτερη απο απλο χτυπημα ομως μπορουμε συγκεκριμενες φορες να την χρισιμοποιησουμε και οχι οποτε θελουμε.Περα απο ολα αυτα το Demo δειχνει ενα παιχνιδια απολυτα ισοροπημενο και προς το δυσκολο οπως ειναι και το GNG εξαλου και πραγματικα μιλαμε για δυσκολο παιχνιδι για hardcore gamers και οχι για casual οπως λεει και ο ιδιος ο Davidys.Συν ολα τα παραπανω υπαρχει και κρυφη περιοχη που δινει μια ξεχωριστη πινελια στο Demo αυτο.

Πραγματικα ειμαι πολυ χαρουμενος για την συγκεκριμενη προπαθεια γιατι πραγματικα οχι απλα αξιζει αλλα αξιζει και με το παραπανω και πραγματικα ανυπομονω για την τελικη εκδοση του παιχνιδιου γιατι ειναι οντως ενα φανταστικο sequel ενος φανταστικου παιχνιδιου.

Παρακατω η διευθηνση του Blog του Davidys αλλα και διευθηνση για να κατεβασε το Demo η απευθειας απο το Blog του αν θελετε.

http://davidyplatformgames.blogspot.fr/

https://drive.google.com/file/d/0B5LizaE3gEZBWkFyYWFNOFBfNGc/edit?usp=sharing

Φυσικα μολις βρηκα χρονο τερματισα το Demo και το ανεβασα στο καναλι μου.Οσοι ασχοληθητε μαζι του σας προειδοποιω πως δεν μιλαμε για κατι πολυ ευκολο αλλα αντιθετα ειναι αρκετα δυσκολο αλλα και ειναι αρκετα μεγαλο για Demo γιατι εμενα πχ με ενα credit τερματισμο φυσικα απο τα 7 που μας δινει ο Davidys με πηρε 18 λεπτα και ειναι αρκετα μεγαλο οπως ειπα αν αναλογιστη κανεις οτι arcades οπως τα shinobi και golden axe τελειωνουν σε 12 με 15 το πολυ λεπτα.Επισης θα σας προτεινα να παιξετε το παιχνιδι και να βρητε τα μυστικα του κλπ για να γουσταρετε και μετα να δειτε τον δεικο μου τερματισμο.Να μοχθησετε λιγο μην τα εχετε απο την αρχη ολα στο πιατο :p :p:p

Οσοι ασχοληθειται μαζι του γραψτε της εντυπωσεις σας να κανουμε κουβεντα γιαυτο

Το εξαιρετικο fan made sequel.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φοβερο νεο..ευχαριστουμε για την ενημερωση..
 
Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου και τα νεα ειναι φοβερα οπως ακριβως το εγραψες γιατι πραγματικα παρακολουθω τα παντα που εχουν σχεση με αυτη την εκπληκτικη και αγαπημενη σειρα παιχνιδιων αλλα καμια fan made προσπαθεια δεν ηταν σαν και την παραπανω που ειναι εξαιρετικη σε ολους τους τομοις.Πραγματικα ανυπομονω για την τελικη εκδοση του Ghosts'n Goblins 2 περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι το επομενο διαστημα πιο πολυ ακομα και απο τεραστιες παραγωγες,
 
Όντως, είναι πιστό στο πρωτότυπο όσο στα γραφικά όσο και στο gameplay. Από την αρχή σε βάζει στα βαθιά με το γνωστό ζόρικο αλλά εθιστικό gameplay. Είναι προφανές πως με την τελική έκδοση χωρίς τα bugs θα είναι η απόλυτη φυσική συνέχεια του πολυαγαπημένου μας παιχνιδιού.

Αλήθεια, το επίπεδο που ξεκινάει το demo, είναι κάποιο επίπεδο από το πρωτότυπο ή είναι καινούργιο επίπεδο;
 
telonio είπε:
Όντως, είναι πιστό στο πρωτότυπο όσο στα γραφικά όσο και στο gameplay. Από την αρχή σε βάζει στα βαθιά με το γνωστό ζόρικο αλλά εθιστικό gameplay. Είναι προφανές πως με την τελική έκδοση χωρίς τα bugs θα είναι η απόλυτη φυσική συνέχεια του πολυαγαπημένου μας παιχνιδιού.
Αλήθεια, το επίπεδο που ξεκινάει το demo, είναι κάποιο επίπεδο από το πρωτότυπο ή είναι καινούργιο επίπεδο;
Tο επιπεδο που ξεκιναει το demo δεν ειναι καποιο απο το πρωτοτυπο ειναι αποκλειστικα νεος σχεδιασμος του Davidy απλα μοιαζη με την σπηλια που ειναι η τριτη πιστα στο πρωτοτυπο αλλα γενικοτερα δεν εχουν και πολυ μεγαλη σχεση.Εχω ρωτησει τον Davidy αν το demo γενικοτερα θα ειναι μια απο της πιστες της τελικης εκδοσης του παιχνιδιου η αν απλα το εφτιαξε μονο και μονο για το demo και περιμεω να με απαντησει γιατι πριν καποια ωρα το ρωτησα.Επειδη ομως ειναι πολυ καλα δουλεμενο πιστευω πως ισως να ειναι και στην τελικη εκδοση του παιχνιδιου.Η μαγκια που εχει κανει ο τυπος αυτος ειναι πως στο GNG 2 που φτιαχνει συνδιζει στοιχεια και απο τα 3 αγαπημενα παλια κλασικα παιχνιδια της σειρας (Ghosts'n Goblins,Ghouls'n Ghosts,Super Ghouls'n Ghosts) και αυτο ειναι κατι το εξαιρετικο. 


Τωρα για τα bug του παιχνιδιου προς εκπληξη μου ειδα οτι δεν εχει πολλα ισα ισα το αντιθετο.Εχει ομως ενα και πολυ σημαντικο που επηρεαζει το παιχνιδι και αυτο ειναι στην δευτερη αν μπορω να το πω ετσι πιστα του demo την πιστα δηλαδη με το κινουμενο πατωμα που θυμιζει την πιστα ''Baron Rankle's Tower'' απο το Ghouls'n Ghosts.To bug σε αυτη την πιστα λοιπον ειναι πως καθε φορα που θα μας χτυπησει καποιος εχθρος δεν χανουμε απλα την πανοπλια αλλα ο ηρωας μας πεφτει απο το πατωμα και χανουμε ζωη.Δηλαδη πρεπει να βγαλουμε την πιστα χωρις να μας χτυπησει τιποτα και αυτο πραγματικα ειναι δυσκολο και ακομα πιο δυσκολο σε πιο απειρους παικτες.Ελαχιστες περιπτωσεις μπορουμε να γλυτωσουμε μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου και αυτο γεινεται μονο αν οταν χασουμε την πανοπλια απο κατω εχει καποιο πατωμα οποτε αν χασουμε την πανοπλια και πεσουμε αν σε κλασματα του δευτερολεπτου πατησουμε διπλο αλμα τοτε ισως την σκαπουλαρουμε.

Ρωτησα τον Davidy για το συγκεκριμενο bug αν δηλαδη ειναι οντως bug η αν το εκανε αυτος ετσι για να μεγαλωσει την δυσκολια του παιχνιδιου και με απαντησε πως ισχυουν και τα δυο γιατι πρωτον το bug ειναι ενα θεμα που εχει το ARGS με τα physics και δεν μπορει να κανει κατι γιαυτο δεν διορθωνεται δηλαδη και δευτερων τον βολεψε κιολας γιατι εγειναι η πιστα πιο δυσκολη και ειναι ικανοποιημενος μαυτο και συμφωνησα σαυτο και γω γιατι θελω το τελικο παιχνιδι να ειναι οσο πιο δυσκολο γεινεται :D Φυσικα με υποσχεθηκε πως θα το κανει οσο πιο δυσκολο γεινεται και πως αυτος ειναι ο σκοπος του.

Τελως ο σκοπος του ηταν το αρχικο οπλο του χαρακτηρα να ειναι το τσεκουρι αλλα τελικα του προτεινα να μην αλαξει τα κλασικα στανταρντς του παιχνιδιου και να βαλει για αρχικο οπλο το κλασικο δορυ.Τελικα δεχτηκε την προταση μου και οπως ειπε τα οπλα του παιχνιδιου θα ειναι 5 κανονικα + 1 που θα ειναι το special οπλο του παιχνιδιου που περνουμε στο δευτερο playthrough για να νικησουμε τον πραγματικο τελικο σε ολα τα GNG.Επειδη δεν νομιζω να αλαξει κατι πιστευω πως τα 5 οπλα του παιχνιδιου θα ειναι το δορυ το στιλετο τα αστερακια νιντζα το τσεκουρι και η μπαλα με την αλυσιδα και τα καρφια.Μενει να δουμε πιο θα ειναι το σπεσιαλ οπλο.

Πραγματικα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με αυτο το GNG 2 οχι μονο γιατι ειμαι τεραστιος οπαδος της σειρας και ειδικοτερα του πρωτοτυπου αυτης αλλα και γιατι ειναι σαν να ξαναζω της χρυσες στιγμες των arcades και ειδικοτερα το 1989-90 που το πρωτοεπαιξα πιτσιρικας αλλα και τα επομενα χρονια που εμαθα να τα τερματιζω ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο. Είναι αλήθεια μεγάλη χαρά όταν άτομα που αγαπήσανε ΠΟΛΥ ένα παιχνίδι και δεν βλέπουν φως στον ορίζοντα απο την εταιρεία για sequel να μπωρούν να βάλουν την δικιά τους δημιουργική πινελιά και να φτιάξουν κάτι τόσο καλό που ούτε η ίδια η εταιρεία δεν θα μπορούσε. Αν και ειλικρινά εγώ αυτό που αναρωτιέμε είναι, τι παίζει με το θέμα c(l)opyright? Δεν μπωρεί π.χ. το άτομο να βρεί τον μπελά του; Ελπίζω πως όχι και να έχουν την ελευθερία τέτοια άτομα να συνεχίσουν να φτιάχνουν τέτοια καλούδια για εμάς τους retrofans. Μακάρι και κάποτε θα ήθελα να δω ένα ακόμα Remake του αγαπημένου μου Golden Axe (με λίγο περισσότερη φαντασία στις μαγίες τους και στο gameplay) και όχι έτσι όπως το κατέντησαν στο GA3 και στο GA του PS3.
 
Diogr είπε:
Πολύ ωραίο. Είναι αλήθεια μεγάλη χαρά όταν άτομα που αγαπήσανε ΠΟΛΥ ένα παιχνίδι και δεν βλέπουν φως στον ορίζοντα απο την εταιρεία για sequel να μπωρούν να βάλουν την δικιά τους δημιουργική πινελιά και να φτιάξουν κάτι τόσο καλό που ούτε η ίδια η εταιρεία δεν θα μπορούσε. Αν και ειλικρινά εγώ αυτό που αναρωτιέμε είναι, τι παίζει με το θέμα c(l)opyright? Δεν μπωρεί π.χ. το άτομο να βρεί τον μπελά του; Ελπίζω πως όχι και να έχουν την ελευθερία τέτοια άτομα να συνεχίσουν να φτιάχνουν τέτοια καλούδια για εμάς τους retrofans. Μακάρι και κάποτε θα ήθελα να δω ένα ακόμα Remake του αγαπημένου μου Golden Axe (με λίγο περισσότερη φαντασία στις μαγίες τους και στο gameplay) και όχι έτσι όπως το κατέντησαν στο GA3 και στο GA του PS3.
Δεν ειμαι και ειδικος οσον αφορα τα C(l)opyrights αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το GNG 2 του Davidy.Πρωτον γιατι ο ανθρωπος το δεινει τζαμπα δεν το εχει βγαλει προς πωληση και δευτερων αν καποιος δει το βιντεο μου η αν παιξει το παιχνιδι και βγαλει τον πρωτο playthrough θα δει πως σαν ονομα στον ηρωα εχει το Alas και οχι το Αrthur οποτε ισως να σκεφτηκε και αυτος την απυροελαχιστη πιθανοτητα των c(l)oryrights και να αλαξε το ονομα.
Οπως ειπα ομως το αποκλειω να εχει θεμα γιατι το παιχνιδι ειναι τζαμπανταν δεν ειναι οπως το Ghosts'n Goblins: Demon world που ηθελαν να κυκλοφορησουν κατι φρουτα σε Wii U eshop-psn-xbox live arcade και το εβγαλαν στο kickstarter και αρχισαν να μαζευουν χρημα χωρις να δειξουν ουτε καν μια εικονα και χωρις να εχουν ουτε καν την αδεια της C®apcom και οχι απλα αυτο αλλα δεν ειχαν ουτε καν επικοινωνια με την C®pacom και φυσικα δεν πηραν ποτε καμια αδεια και ακυρωθηκε.

Το θεμα για αυτο που αναφερω υπαρχει εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26842-Ghosts-N-Goblins-Demon-World

Οτι καλητερο εχω δει μεχρι τωρα απο καποια fan made προσπαθεια για sequel του φανταστικου Ghosts'n Goblins ειναι η παραπανω και πραγματικα αξιζει να ασχοληθουν ολοι οι fans μαυτο αν και δω μεσα δεν βλεπω να υπαρχουν και πολλοι fans του παιχνιδιου αυτου χαχαχαχαχαχα :p :p:p
 
Eξαιρετικο review οπως και το demo!!!Ευχαριστουμε Βασιλη!!Αν ξαναμιλησεις με τον davidy πες να βαλει και ενα πιο ευκολο mode για εμας τους κοινους θνητους!! :please:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Eξαιρετικο review οπως και το demo!!!Ευχαριστουμε Βασιλη!!Αν ξαναμιλησεις με τον davidy πες να βαλει και ενα πιο ευκολο mode για εμας τους κοινους θνητους!! :please:
Φιλε μου γρηγορη ο Davidy ειχε σκοπο να φτιαξει ενα πολυ δυσκολο GNG οπως ειναι το πρωτοτυπο αλλα οταν τερματισα το Demo του ειπα καποια πραγματακια και στο blog αλλα και στο mail του ανταλαξαμε καποιες αποψεις δηλαδη και αποφασισε να το κανει οχι απλα δυσκολο αλλα τοσο δυσκολο που να μην πηγαινει πιο πολυ :p :p:p Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν προκυται να μπει καποιο Εasy mode.Τουλαχιστων ομως εκανε αυτο που του προτεινα και το αρχικο οπλο του ηρωα μας θα ειναι το δορυ οπως και σε ολα τα GNG και οχι το τσεκουρι που ηθελε να βαλει.
Το επαιξες καθολου το demo γρηγορη;
 
Μετα απο μια συζητηση που ειχα με τον davidy στο blog του αναφερε πως επειδη θελει το παιχνιδι να ειναι τελειο απο καθε αποψη και πως δεν θελει απλα να σπαταλησει το επερχομενο sequel και να ειναι κατι μετριο η κυκλοφορια του παιχνιδιου δεν θα γιννει μεσα στο 2014 αν και πριν μηνες ελεγε πως θα το κυκλοφορουσε αυτο το καλοκαιρι αλλα παπαλα.Εφαγα τρελο ξενερωμα με αυτο το πραγμα γιατι περιμενα τουλαχιστων μεχρι τα χριστουγεννα να ειχαμε στην διαθεση μας το παιχνιδι αλλα οπως φαινεται δεν θα γιννει αυτο.

Εχω μια μικρη ελπιδα μηπως και τελικα το δουμε μεσα στο 2014 οποτε θα περιμενω για να δω αν αυτη η ελπιδα υπαρχει τελικα η οχι.
 
metalcandyman είπε:
Το επαιξες καθολου το demo γρηγορη;
Τωρα καλυτερα να πω οτι προσπαθησα να το παιξω γιατι με αυτη την δυσκολια αυτο που εκανα παιξιμο δεν το λες :xm: ....
 
Kαθε αρχη και δυσκολη φιλε γρηγορη :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοείται ότι υπάρχει θέμα με τα clopyright και σε περίπτωση που το παιχνίδι αποκτήσει κοινό σίγουρα θα ζητήσει από το δημιουργό να το αποσύρει γιατί όλα τα γραφικά, sprites και λοιπά είναι περιουσιακά στοιχεία της capcom.

Από κει και πέρα το παιχνιδάκι δείχνει αστεράκι αλλά εχει ακόμα πολλά bug δηλαδή σε κάποιες φάσεις ο ήρωας πέφτει στο κενό από το πουθενά και χάνεις ζωή ή game over.
 
O Μario,ο sonic και γενικοτερα οι πιστες κλπ περισουσιακα στοιχεια των NINTENDO και sega ειναι αλλα καμια απο αυτες της εταιριες δεν ζητησε να αποσυρθουν τα δεκαδες fan made παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει ολα αυτα τα χρονια ΤΖΑΜΠΑΝΤΑΝ και οχι ζητοντας χρηματα.Δεν εχει καμια σχεση πχ με το Ghosts'n Goblins: Demon world που και καλα ηθελαν να κυκλοφορησουν καποιοι μεσω kickstarter χωρις καν να επικοινωνησουν με την capcom και τελικα εφαγαν ακυρο.Στην τελικη δεν εχω για κανεναν βλακα τον Davidy που να μην εχει ψαξει το θεμα και να κανει τοσο μεγαλο κοπο να φτιαξει το παιχνιδι και μολις το κυκλοφορουσε να υπηρχε μια πιθανοτητα στο εκατομμυριο να του πει η capcom απεσυρε το.Το παιχνιδι ειναι ολα τα λεφτα ειναι οτι καλητερο εχει κυκλοφορησει μεχρι τωρα για sequel του Ghosts'n Goblins και πανω απ'ολα ειναι free.Oσο για τα bugs το παιχνιδι ειναι απλα demo δεν γεινοταν να μην εχει bugs εδω ενα σωρο bugs εχει το original Ghosts'n Goblins.Aυτο που γεινεται στο δευτερο κομματι της πιστας με το πατωμα που ανεβαινει και που μολις μας χτυπησει κατι αντι να χασουμε την ασπιδα χανουμε ζωη 9 στης 10 φορες ειναι θεμα της μηχανης (Αrcade game studio) που φτιαχνει το παιχνιδι και δεν μπορει να κανει κατι για να το διορθωσει.Το αφησε ομως ετσι και θα το αφησει γιατι αυτο το bug τελικα αυξανει την δυσκολια του παιχνιδιου και μαλιστα και εγω του προτεινα να το κρατησει γιατι θελουμε το Ghosts'n Goblins που φτιαχνει οχι απλα να ειναι δυσκολο αλλα πανδυσκολο και οπως ειπε αυτος ειναι ο σκοπος του.Το μονοι που με χαλασε ειναι πως σε μια ερωτηση μου με απαντησε πως δυσκολα θα το κυκλοφορησει μεσα στο 2014 αλλα ελπιζω να προλαβει και να το εχουμε ακομα και τα χριστουγεννα και να μην παει για το 2015.
 
Μετα απο ερωτηση μου προς τον φιλο Davidy για τυχον νεοτερα η για καποιο screenshot αφου απο την στιγμη που εδωσε το demo περασαν πανω απο 3 μηνες τελικα με απαντησε παρα πολυ γρηγορα και ανεβασε δυο φωτογραφιες.Απο την πρωτη φωτογραφια που ανεβασε πριν παρα πολυ καιρο φαινοταν πως το παιχνιδι θα ειναι ολα τα λεφτα αλλα καθως προχωραει η αναπτυξη του τα πραγματα φαινονται παρα μα παρα πολυ καλα.Οι δυο φωτογραφιες που ανεβασε μας δειχνουν μια νεα πιστα με θαλασσα και σχεδια που θυμιζει παρα πολυ την αγαπημενη πιστα ''The sea of despair'' που πρωτοσυναντησαμε στο φανταστικο Super Ghouls'n Ghosts του SNES αλλα και ενα νεο τερας που συμφωνα με τον Davidy ηταν στα σχεδια της Capcom να εμφανιστη στο Ghouls'n Ghosts ομως τελικα δεν το ειδαμε ποτε.Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ετοιμη συντομα η τελικη εκδοση του παιχνιδιου να γουσταρουμε γιατι ειναι ενα απο τα παιχνιδια που περιμενω πως και πως.

1.jpg

2.jpg
 
Καλη χρονια απο τον Davidy με ενα σκιτσο απο το παιχνιδι.Απο την αλλη ας αφησει τα σκιτσα και ας τελειωνει με το παιχνιδι να γουσταρουμε γιατι ηδη σχεδον περασε ο πρωτος μηνας του 2015.

strip02_Town.jpg
 
Φιλε βλεπω δε κρατιεσαι ε...

χαχα!!!

Με το δικιο σου φυσικα, φαινεται ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιο με το παλιο (και καλυτερο λες εσυ).. οποτε λογικο ειναι να ανυπομονεις.. ;)
 
Φιλαρακι μου το Pacman μαζι με το Ghosts'n Goblins οπως εχω γραψει ενα σωρο φορες ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και αφου η Capcom εχει παρατησει την σειρα GNG η καλητερα δεν την εχει παρατησει αλλα την εχει φτασει στον πατο με τα αθλια παιχνιδια που κυκλοφορει στα κινητα ειμαι πολυ χαρουμενος που βρεθηκε ενας ανθρωπος να φτιαξει αυτο το ανεπισημο sequel του GNG και μαλιστα δεν μιλαμε για πασαλειμματα αλλα για πολυ σοβαρη προσπαθειαη οποια φαινεται και απο το demo αλλα και απο το γεγονος πως το φτιαχνει εδω και πολλους μηνες.Απο την αλλη εχω και μια επικοινωνια με τον δημιουργο στον οποιο εδωσα καποιες ιδεες μου αλλα και διαφορα πραγματα γενικοτερα οσον αφορα το παιχνιδι καποια απο τα οποια ηδη τα εχει βαλει οποτε και περιμενω με μεγαλη αγωνια το τελικο αποελεσμα και ευχομαι να ειναι συντομα αυτο για να γουσταρω οπως ειπα.Πιο μεγαλη καψουρα και τρελα εχω για το GNG2 του Davidy παρα για ενα σωρο παιχνιδια της νεας γενιας με τα εντυπωσιακα καλογυαλισμενα γραφικα κλπ.
 

-


 


Μια και ο metalcandyman εχει παρει " επ'ωμου
το συγκεκριμενο θεμα" και απ'οτι φαινεται, θα χρειαστει να περιμενει ,ας βοηθησουμε λιγο, ωστε ο χρονος να περασει πιο ευχαριστα ...

 




[video=youtube;6mDm-611y04]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα