Gigatronics (KAT computer)

Σε ευχαριστούμε πολύ anon για τις σημαντικές πληροφορίες που μας έδωσες.
 
Τις θερμες ευχαριστιες κι απο μερους μου θερμα anon ,για την αμεση ανταποκριση αλλα και τις λεπτομεροτατη απαντηση σου :) .

Τωρα προσεξα οτι παρελειψα να παραθεσω το link απο το quote σου στο adslgr.com

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=510277&page=3

(οχι οτι δυσκολευτηκε καθολου ο Wally να το βρει ...)

Y.Γ.Βtw εκτος απο τα hint μεσω p.m. που αναφερθηκες wally ,αvαμεσα στις πληροφοριες που βρηκα στο διαδικτυο παλιοτερα ειναι

Analyst-Programmer 


Gigatronics,Athens,Greece

 




September 1982 – January 1985 (2 years 5 months)
links edited by Nemo

---------------------

1980 – 1981 Gigatronics (Τεχνική υποστήριξη)
link edited By Nemo

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Nemo acknowlwdged ;)

Παντως βρηκα απροσδοκητο το γεγνος οτι ειχαν στηθει δικτυα με KAT και υπηρχαν και επαγγελματικες εφαρμογες γραμμενες πανω τους.

Εχουμε καποια ονοματα. Οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι ευπροσδεκτη με χαρα.

Φαντασου να βρουμε παρατημενο σε καποια εταιρεια, KAT σε κατασταση που να τρεχει εφαρμογες...

Ποσο μαλλον η ηλεκτρονικη διαφυλαξη των εφαρμογων και γιατι οχι (το παω μακρια τωρα)...ενας KAT emulator!
 
Μπραβο βρε Nemo. Αλλη μια δυνατη ανακαλυψη. Φοβερο οτι το ονομα Gigatronics επαιζε τοσο ψηλα στο εξωτερικο ενω το Ελληνικο κρατος δεν ασχολειτο καν...

UPDATE: Θα το "χασουμε" στο imageshack...
 
Εργάστηκα στην Gigatronics από τον Σεπτέμβριο του 1982 ως τις αρχές Ιανουαρίου του 1985. Είχε μεταφερθεί η έδρα της από τον Πειραιά στις Τζιτζιφιές,στον όροφο ενός κτιρίου επί της παραλιακής,κοντά στην Θησέως και στον Ιππόδρομο. Πριν είχα εργαστεί από τον Μάρτιο του 1981 ως τον Αύγουστο του 1982 στο computer service bereau Formore,στον Πειραιά,που ήταν η μητρική της Gigatronics. H Formore στεγαζόταν μαζί με την Gigatronics,σε γειτονικούς ορόφους,σε ένα κτίριο της οδού Φίλωνος,μεταξύ Μπουμπουλίνας και 2ας Μεραρχίας. Και στις δύο εταιρείες εργάστηκα σαν προγραμματιστής,στην μεν Formore σαν προγραμματιστής εφαρμογών(application programmer) σε γλώσσα Databus του μίνι-υπολογιστή Datapoint,με λειτουργικό σύστημα DOS, στην δε Gigatronics σαν προγραμματιστής συστημάτων(systems programmer) στην assembly του μικροεπεξαργαστή MC68000 της Motorola,με χαρτί και μολύβι κυρίως.

Την Formore την είχαν ο Γιάννης Γαρύφαλλος,ο Γιάννης Γεωργακόπουλος, ο Γιάννης Κοκκινόβραχος και ο Σπύρος Δικαιόπουλος. Στον αποκάτω όροφο που στεγαζόταν η Gigatronics γνώρισα τον Παναγιώτη Κωσταράκη,τον Αντώνη Μηλάτο και τον Γιώργο τον Χρόνη. Η Gigatronics,τον καιρό που την γνώρισα στον Πειραιά το 1981, είχε κατασκευάσει hardware και software μίνι-υπολογιστή,τον οποίο πουλούσε με γλώσσα BASIC και λειτουργικό δικά του.

Στις Τζιτζιφιές η Gigatronics πήγε το 1982. Εκεί την ακολούθησα. Ήμασταν μαζί με όλους τους προαναφερθέντες(εκτός του Παναγιώτη Κωσταράκη που εγκατέλειψε την εταιρεία αφήνοντας μόνο του τον Γιώργο τον Χρόνη στο hardware) και ήλθαν και άλλοι. Θυμάμαι τον Αλέξανδρο Τομαρά,τον Νίκο Μανιώτη,τον Νίκο Χανιώτη,τον Παναγιώτη Τζελαή,τον Σταύρο Κουμπιά,τον Σωτήρη Λεβέντη,τον Χρήστο Κράβαρη,τον Κώστα Αργείτη και άλλους.

Στην Gigatronics προσπάθησα να εργαστώ για την κατασκευή νέου interpreter BASIC βασισμένου στον μικροεπεξεργαστή Motorola 68000. Μέχρι τότε τα συστήματα της Gigatronics(interpreter BASIC,λειτουργικό σύστημα και βάση δεδομένων) ήταν γραμμένα στην γλώσσα του 8-bit μικροεπεξεργαστη 6502. Ο 68000 ήταν 16-bit και αυτό θα ήταν καλό για την εταιρεία. 'Ομως η προσπάθειά μου(την έκανα μόνος μου) δεν είχε αποτέλεσμα. Από ότι ξέρω η Gigatronics προχώρησε με τον 16-bit νέο 6502,που ήταν και συμβατός με τα προαναφερθέντα συστήματα.

Όσον αφορά τον ΚΑΤ, το 1988 επισκέφθηκα ξανά την Gigatronics και αγόρασα με 180.000 δραχμές τον ΚΑΤ. Όποιος τον θέλει τον έχω στην διάθεσή του,μαζί με μερικές δισκέττες που έχω κρατήσει. Στην ίδια επίσκεψη προμηθεύτηκα και το manual της Gigatronics SUPER BASIC,γραμμένο από ό,τι θυμάμαι από τον Νίκο Μανιώτη(τουλάχιστον η πρώτη του έκδοση,πριν φύγω από την εταιρεία),που και αυτό είναι στην διάθεση όποιου το ζητήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σας ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!

Ωστε ηταν στα σκαρια συστημα με 68000...πολυ ενδιαφερον

Ξερετε γιατι και ποτε ναυγησε η Gigatronics?

Εγω επικοινωνησα μαζι σας μεσω Facebook.

Θα μας εκανε εξαιρετικα ευτυχεις αν μπορουσαμε να δουλεψουμε (με τη βοηθεια σας) 10 λεπτακια τον ΚΑΤ και να τραβηξουμε ενα video την λειτουργια του και μερικες φωτογραφιες του εγχειριδιου χρησης.

Θα σας στειλω μηνυμα μεσω Facebook ωστε αν ποτε βρειτε χρονο, να στριμωξετε 10 λεπτακια για εμας.

Σας ευχαριστω πολυ!
 
anon είπε:
Eίχα προσληφθεί ως προγραμματιστής στην εταιρία Στέφανος Βαβουρας ΟΕ. Εγώ δούλευα σε Xenix εκείνης της εποχής και γλώσσα C. Η εταιρία είχε ήδη εγκαταστάσεις αρκετές με Gigatronics, αλλα εκείνη την εποχή ήταν η αρχή του τέλους, ή μάλλον καλύτερα πιο προς το τέλος απο την αρχή του τέλους. Ηταν σαν αντιπροσωπεία Βορείου Ελλάδας.
...τότε θα πρέπει να γνώρισες και τον ξάδερφο μου που δούλευε εκεί, τον Γιάννη Πασβάντη και την σύζυγο του την Ζανέτα.

Είχα έρθει κι εγώ κάμποσες φορές στις εγκαταστάσεις της "ASTRON" στην Τσιμισκή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω πως η Gigatronics χρειαζόταν τον Γαρύφαλλο. Διάβασα ότι ο Γιάννης Γαρύφαλλος παραιτήθηκε πριν το τέλος της Gigatronics.

Το εγχειρίδιο είναι σε καλή κατάσταση. Τον υπολογιστή δεν τον έχω χρησιμοποιήσει δεκαετίες τώρα.
 
Ας ελπισουμε λοιπον οτι ο ΚΑΤ θα μας κανει την χαρη να λειτουργησει ;)
 
Wally είπε:
Ας ελπισουμε λοιπον οτι ο ΚΑΤ θα μας κανει την χαρη να λειτουργησει ;)
Μακάρι να λειτουργήσει...

Αν και επειδή ειναι Ελληνικό μηχάνημα και ότι είναι Ελληνικό εινα και αθάνατο σίγουρα θα μας κάνει την χάρη!! ;)

Να ευχαριστήσω και εγώ τους ανθρώπους που μας έδωσαν αυτές τις τόσο σημαντικές πληροφορίες που για εμάς και το φόρουμ

είναι Θησαυρός γνώσεων, αναμνήσεων, ελπίδων για να μάθει η νέα γενεια περισσότερα αλλα και η παλιά να συμπληρώσει με ακόμα ενα "κομματάκι"

τις γνώσεις του.

Περιμένουμε με ανυπομονησία περισσότερα νέα!
 
Κύριε georgopa ,ειλικρινά δεν βρίσκω λόγια να εκφράσω το σεβασμό μου και το θαυμασμό μου για την ανταπόκριση σας ...
 
Δυστυχώς,ενώ συνέδεσα CPU,οθόνη και πληκτρολόγιο και έβαλα στο φλόπυ την δισκέτα του MS-DOS για να ξεκινήσει,δεν ξεκίνησε. Μου έβγαλε μήνυμα λάθους. Ίσως πάλι κάτι να μην κάνω καλά. Έχουν περάσει τόσα χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως κάτι πήγε στραβά.

Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση πάντως, μακάρι να μπορούν να βοηθήσουν και κάποια απο τα μελή μας

που ασχολούνται με την πληροφορική/προγραμματισμό σχετικά με τι μπορεί να είναι, μιας και δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα.
 
ή μπορεί απλά η δισκέττα να τα έχει "παίξει"... (ελπίζουμε δηλαδή!)
 
Τι επεξεργαστή είπαμε ότι είχε ο ΚΑΤ παιδιά?
 
65c816 & 8088 στα 4.77Mhz (συμφωνα με το review στο pixel 42)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο υπολογιστής ήταν παροπλισμένος δεκαετίες και παραμελημένος. Φοβάμαι ότι η κατάστασή του είναι τέτοια που το πρόβλημα είναι στο μηχάνημα μάλλον και όχι στη δισκέττα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
georgopa είπε:
Ο υπολογιστής ήταν παροπλισμένος δεκαετίες και παραμελημένος. Φοβάμαι ότι η κατάστασή του είναι τέτοια που το πρόβλημα είναι στο μηχάνημα μάλλον και όχι στη δισκέττα.

Κρίμα...

Πάντως ευχαριστούμε και πάλι για τις πληροφορίες αλλά και την καλή θέληση σας.
 
Πίσω
Μπλουζα