Gigatronics (KAT computer)

Αν νομιζετε οτι μπορουμε να βοηθησουμε τεχνικα, ειμαστε στη διαθεση σας
 
georgopa είπε:
Δυστυχώς,ενώ συνέδεσα CPU,οθόνη και πληκτρολόγιο και έβαλα στο φλόπυ την δισκέτα του MS-DOS για να ξεκινήσει,δεν ξεκίνησε. Μου έβγαλε μήνυμα λάθους. Ίσως πάλι κάτι να μην κάνω καλά. Έχουν περάσει τόσα χρόνια...
Kε georgopa ενα ευχαριστω και απο εμενα για ενα απο τα καλυτερα post στο φορουμ ..θα ηταν πολυ ενδιαφερον να δουμε βιντεο και φωτογραφιες απο ενα πρωτοποριακο ελληνικο υπολογιστη..απο την στιγμη που ο υπολογιστης ξεκινησε το προβλημα ειναι στην δισκετα ή στο drive τα οποια αλλαζονται πανευκολα.Υποθετω οτι ο ΚΑΤ χρησιμοποιουσε off-the-self components τα οποια ειναι πολυ ευκολο να βρεθουν..αν και ερασιτεχνης μπορω και εγω οπως και αλλα παιδια απο το φορουμ να βοηθησουμε οσο μπορουμε
 
Εγώ θα ήθελα πάντως αν είσαι Αθήνα να περάσω από κει με εξοπλισμό να το βγάλω φωτογραφίες ή να το δανιστώ για μερικές μέρες.

Είναι σημαντικό να προβάλουμε τις λίγες Ελληνικές προσπάθειες της εποχής.

Μήπως να φτιάξουμε μια ομάδα κρούσης να δοκιμάσουμε τι μπορούμε να σώσουμε;

SAVE KAT
 
Είμαι Πειραιά,στα Ταμπούρια, και ο υπολογιστής είναι στη διάθεση όποιου θέλει να τον βγάλει φωτογραφίες ή να τον δανιστεί για λίγες μέρες,ακόμη και αν βρίσκεται σε αυτή την άθλια κατάσταση που προανέφερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είμαι δίπλα σου! Σου στέλνω PM!
 
Και πρόβλημα να έχει, πάω στοίχημα ότι το retromaniax έχει κάποιον ειδικό για να το επισκευάσει..
 
Πρωτες προχειρες φωτο απο το κινητο του Αντωνη (προ καθαρισματος :) )

Προσοψη

38654.jpg

Πισω

38655.jpg

Super Basic manual

38656.jpg

Yes!

38657.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λες τώρα! :)

Τι κουκλί μηχανηματάκι είναι τούτο! Μετά το καθάρισμα θα είναι μια ομορφιά!

Ευχαριστούμε για τις φωτός & of course: we want more! :D
 
Να ειναι καλα και ο φιλτατος georgopa που μας το εχει δανεισει!

Στη πρωτη αποπειρα εβγαλε Gigatronics Error 4. Τις επομενες μερες θα ασχοληθουμε πιο σχολαστικα. Μπορει να ειναι κατι σοβαρο, μπορει και οχι. Θα προσπαθησουμε να βρουμε τεχνικα εγχειριδια και καποιον απο τους τοτε τεχνικους μηπως βοηθησουν να το μπουταρουμε...
 
Wally και Shock οσο περιμενουμε τις νεες photos για δωστε περισσοτερες λεπτομερειες:εκτος απο το error τι αλλο βγαζει στην οθονη;Βγαινει καμμια BIOS screen;ακουγονται καποια beeps?
 
Θα μας τα πει ο Shock διοτι και εγω τηλεφωνικα τα εμαθα :)

Οποτε να εχουμε μια εικονα της καταστασης. Μπορει να ειναι απο απλο (τελειωμενη μπαταρια, κομμενο καλωδιο, βρωμικες κεφαλες) εως κατι που να θελει πολυμετρα κτλ για να βγει ακρη.

Οποιος μπορει να βοηθησει τεχνικα, θα ειναι ευχης εργο!
 
Wally είπε:
Να ειναι καλα και ο φιλτατος georgopa που μας το εχει δανεισει!
Στη πρωτη αποπειρα εβγαλε Gigatronics Error 4. Τις επομενες μερες θα ασχοληθουμε πιο σχολαστικα. Μπορει να ειναι κατι σοβαρο, μπορει και οχι. Θα προσπαθησουμε να βρουμε τεχνικα εγχειριδια και καποιον απο τους τοτε τεχνικους μηπως βοηθησουν να το μπουταρουμε...

Μακάρι ρε παιδιά να βρεθεί μια άκρη και να δουλέψει!

Πραγματικά είναι κουκλί!!!
 
Eννοειται οτι θα βοηθησουμε!
 
Ρε τσακαλι το μπουταρες?

Ειναι αυτο που μας εδωσε ο κ Γεωργοπαπαδακος ή αλλο?
 
Φυσικα και το μπουταρα!Μου το εδωσε χθες ο Αντωνης(Shock)!Kαι ναι ειναι αυτο που μας εδωσε ο κ Γεωργοπαπαδακος!
 
Καλη φαση να βρουμε AppleII δισκετες ωστε να δουμε το emulation και ισως καμια συγκριση ταχυτητας με πραγματικο AppleII (να τρεξουμε και κανα benchmark).

Συνεχιζουμε τις προσπαθειες να βρουμε το λειτουργικο της Gigatronics

Angel για αλλη μια φορα...respect!

Περιμενουμε φωτογραφικο υλικο και video (λογικα θα βοηθησει και ο Shock με τα HD gadget-ιδια του)
 
Wally κατ' αρχην ευχαριστω για το νεο μου nick name:KAT Resurrector!Kαλοοοο!!

Εννοειται οτι θα ακολουθησουν φωτος και βιντεο!Αυτη την στιγμη εργαζομαι για το apple mode!Aναμεινατε στις οθονες σας!
 
Good News!!!!!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ angel_grig!!!!!!!

Περιμενουμε φωτογραφίες και βίντεο... (κάντε γρήγορα :D )
 
Πίσω
Μπλουζα