Gigatronics (KAT computer)

Εξαιρετικά νέα!!! Περιμένουμε περισσότερα!
 
Τέτοια θέλω να βλέπω !! Εύγε Angel "KAT Resurrector" Grig. :worship:
 
Angel, τι έκαναν τα χρυσά σου χεράκια! :)

Τι ομορφιά είναι αυτή που είδα! Μπράβο & πάλι μπράβο! :) Ομορφιά σκέτη!
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!Αυριο θα εχετε πολλες φωτογραφιες και μια αναλυτικη παρουσιαση!Stay tuned!
 
ΚΑΤ restoration project part 1

Λοιπόν για να μην σας κρατάω άλλο σε αγωνία ξεκινάω με το πως κατάφερα να εκκινήσω τον ΚΑΤ...

O Shock ειχε την ευγενή καλοσύνη να μου παραχωρήσει τον ΚΑΤ που μας έδωσε ο Κος Γεωργοπαπαδάκος προκειμένου να δοκιμάσω την τύχη μου και εγώ....

Μετά από ένα καλό καθάρισμα (monitor-keyboard-κεντρική μονάδα) έστησα τον υπολογιστή όπως βλέπετε πιο κάτω......

kat.jpg

....και πάτησα το on off switch.Στην οθόνη εμφανίστηκε το εξής:

boot.jpg

Όταν το είδα καταλαβα οτι ο υπολογιστής ξεκινά σε apple mode,και επειδή στο drive δεν βρίσκει λειτουργικό της apple βγάζει το error που φαίνεται στο κάτω μέρος της οθόνης.

Το ζητούμενο όμως ήταν να λειτουργήσει σε ΙΒΜ mode αφου μόνο εκεί είχαμε δισκέττες εκκίνησης ..καλά ολα αυτά αλλά πως όμως θα γίνει αυτό?????

Η απάντηση ειναι απλή:πηγαίνουμε στο www.retromaniax.gr και κατεβάζουμε το pixel no42.Eκεί στο test του ΚΑΤ διαβάζουμε ότι για να περάσουμε από το ένα mode στο άλλο χρησιμοποιούμε ένα συνδιασμό 3 πλήκτρων.Ωραια μέχρι εδώ αλλά ποια είναι τα πλήκτρα αυτά???

Αυτο που σκέφτηκα ειναι ότι λογικά τα 2 απο αυτά θα πρέπει να είναι το Alt + Ctrl .Ετσι κρατώντας τα πάτησα το sys request αλλά δεν εγινε τίποτα.Μετά δοκίμασα τα Function keys ξεκινώντας απο το F1 και όταν έφτασα στο F9 είδα αυτό:

Untitled.jpg

Εννοείται ότι μετά άρχισα να χοροπηδάω γύρω από τον ΚΑΤ.. :hurrah:

Βάζοντας την δισκέττα του DOS είχαμε το επιθυμητό αποτέλεσμα:

IMAG0002.jpg

Δοκίμασα-τι άλλο-και ένα παιχνίδι για να τεστάρουμε και λίγο τα γραφικά:

IMAG0010.jpg

...to be continued
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευγε! Ευγε! Ευγε!

Θα ενημερωσω και τον κ Γεωργοπαπαδακο. Νομιζω θα χαρει
 
Συγχαρητηρια και παλι!!!! :clap:

Περιμενουμε και την συνεχεια!!!!

Πολυ θα ηθελα να βρεθει το λειτουργικο για το apple mode....
 
Θέλω να κάνω μια ερώτηση! Προτού απαντήσετε, ξεκινήστε με την παραδοχή, ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε - το έμαθα εδώ.

Μπορούσε να λειτουργήσει και σαν apple machine, και σαν pc?

Μπράβο & πάλι, Angel! Εξαιρετικός!
 
Εγω θελω να μαθω που ειναι η Ελληνικη γραμματοσειρα,απιστευτο παντως να το βλεπεις να ξαναζωντανευει!
 
Aardvark είπε:
Εγω θελω να μαθω που ειναι η Ελληνικη γραμματοσειρα,απιστευτο παντως να το βλεπεις να ξαναζωντανευει!
Εκείνη την εποχή, τα Ελληνικά, δεν ήταν ακόμα περασμένα στο "τσιπάκι" της κάρτας γραφικών. Έπρεπε να τρέξεις software από το Dos. Στο Apple mode δεν έχω ιδέα, αλλά κάτι παραπλήσιο πιστεύω θα ήταν και εκεί.
 
D@redevil είπε:
Θέλω να κάνω μια ερώτηση! Προτού απαντήσετε, ξεκινήστε με την παραδοχή, ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε - το έμαθα εδώ.
Μπορούσε να λειτουργήσει και σαν apple machine, και σαν pc?

Μπράβο & πάλι, Angel! Εξαιρετικός!
Nαι!Μπορουσε να λειτουργησει και ως apple ΙΙ και ως ΙΒΜ! Παγκοσμια πρωτια απο οσο γνωριζω!

Aardvark είπε:
Εγω θελω να μαθω που ειναι η Ελληνικη γραμματοσειρα,απιστευτο παντως να το βλεπεις να ξαναζωντανευει!
Η Ελληνικη γραμματοσειρα βγαινει πατωντας Alt + Ctrl +F2 ειτε σε apple mode ειτε σε ΙΒΜ.MεAlt + Ctrl +F1 επιστρεφουμε παλι στα αγγλικα


 
angel_grig είπε:
Nαι!Μπορουσε να λειτουργησει και ως apple ΙΙ και ως ΙΒΜ! Παγκοσμια πρωτια απο οσο γνωριζω!

Η Ελληνικη γραμματοσειρα βγαινει πατωντας Alt + Ctrl +F2 ειτε σε apple mode ειτε σε ΙΒΜ.MεAlt + Ctrl +F1 επιστρεφουμε παλι στα αγγλικα


Σοβαρά; Το συγκεκριμένο μηχάνημα είχε "hardware" τις Ελληνικές γραμματοσειρές; Μπράαβο! Δεν ήταν και πολύ συνηθισμένο τότε... Οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαμε το grkeyb στο autoexec... πολύ αργότερα πήρα μία κάρτα Tseng Labs ET4000 η οποία τα είχε ενσωματωμένα, και ησύχασα!
 
angel_grig είπε:
Nαι!Μπορουσε να λειτουργησει και ως apple ΙΙ και ως ΙΒΜ! Παγκοσμια πρωτια απο οσο γνωριζω!
Πω πω.... Είχαμε τέτοιο μηχάνημα & ούτε καν το γνώριζα? Ντροπή μου.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Nαι!Οντως!Δεν ηταν καθολου συνηθισμενο τοτε..στο apple mode μαλιστα αλλαζει στα Ελληνικα οτιδηποτε υπαρχει εκεινη την στιγμη στη οθονη!Ετσι πχ το Error γινεται Ερρορ :D


@ D@redevil:Για να γνωριζεις αυτο το μηχανημα θα επρεπε

α)να το ειχες διαβασει σε pixel ή/και computer για ολους και

β)να εισαι και καποιας....ηλικιας.

Ευτυχως εσυ δεν εμπιπτεις στην 2η κατηγορια :)

Ευχαριστω ξανα για τα καλα σου λογια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεπει ισως να ξεκινησουμε και μια ψακτικη και για την Ελληνικη εταιρεια Digitell που εν ετει 1984 εβγαζε συμβατους με AppleII υπολογιστες με διπλά 6502 CPU καθως και modems.
 
Wally είπε:
Πρεπει ισως να ξεκινησουμε και μια ψακτικη και για την Ελληνικη εταιρεια Digitell που εν ετει 1984 εβγαζε συμβατους με AppleII υπολογιστες με διπλά 6502 CPU καθως και modems.
Ωχ!Νεα βομβα απο τον Wally!Mε επιασες αδιαβαστο! :sealed:

Για λεγε περισσοτερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα