Gigatronics (KAT computer)

Οσον αφορά το θεμα του apple emulation που αναφερει ο billy, χρειάζεται ενα utility που να τρέχει κατω από apple mode και να είναι ήδη αντιγραμμένο σε 5 1/4 δισκετα ώστε να αποθηκευσει τη rom σε αρχεία μεσα στην ιδια δισκετα. Η αλλη λύση θα ήταν να αφαιρεθεί η rom από τη μητρική (αν ξερουμε ποια είναι η ρόμ, πρεπει να ξαναδιαβασω όλο το θρεντ να δω φωτογραφίες) και να μεταφερθεί μεσω ενός programmer. Το utility αυτό δεν το βρήκα με μια πρώτη αναζήτηση. Programmer όμως εχω ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν παίζεσαι Γρηγόρη. Πολλά respect
 
angel_grig είπε:
και που να ακουγες και το ΙΒΜ model M πληκτρολογιο μου...
Κλατς-κλουτς.

Απίστευτη πρόοδος που ξεκίνησε από ένα αναμνησιακό thread...
 
Mr. KAT Resurrector, έχεις γράψει ιστορία!

Δεν είναι μόνο ότι έχεις πετύχει κάτι απίστευτα πολύ σημαντικό για την ελληνική computing κοινότητα, είναι ότι και το σκεπτικό με το οποίο προσεγγίζεις το "πρόβλημα" είναι εκπληκτικό!

Μ' αρέσει πάρα πολύ που εξηγείς ακόμα και τις σκέψεις σου και πώς σε οδήγησαν στη λύση των προβλημάτων που προέκυψαν! Από resurrection thread, το έχεις κάνει σε οδηγό για newbies.

Μα ακόμα περισσότερο, μ' αρέσει που τα μοιράζεσαι μαζί μας! :flower:
 
Rygar είπε:
Οσον αφορά το θεμα του apple emulation που αναφερει ο billy, χρειάζεται ενα utility που να τρέχει κατω από apple mode και να είναι ήδη αντιγραμμένο σε 5 1/4 δισκετα ώστε να αποθηκευσει τη rom σε αρχεία μεσα στην ιδια δισκετα. Η αλλη λύση θα ήταν να αφαιρεθεί η rom από τη μητρική (αν ξερουμε ποια είναι η ρόμ, πρεπει να ξαναδιαβασω όλο το θρεντ να δω φωτογραφίες) και να μεταφερθεί μεσω ενός programmer. Το utility αυτό δεν το βρήκα με μια πρώτη αναζήτηση. Programmer όμως εχω ;)
Tα πράγματα ειναι οπως τα λεει ο Rygar.O KAT δεν εχει μονο μια ROM αλλα τουλάχιστον 3-4 EPROMS οποτε δεν μπορεις να ξερεις ποιά ειναι αυτή για apple.Eτσι ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να την παρεις ειναι μεσω software..

D@redevil είπε:
Mr. KAT Resurrector, έχεις γράψει ιστορία!
Δεν είναι μόνο ότι έχεις πετύχει κάτι απίστευτα πολύ σημαντικό για την ελληνική computing κοινότητα, είναι ότι και το σκεπτικό με το οποίο προσεγγίζεις το "πρόβλημα" είναι εκπληκτικό!

Μ' αρέσει πάρα πολύ που εξηγείς ακόμα και τις σκέψεις σου και πώς σε οδήγησαν στη λύση των προβλημάτων που προέκυψαν! Από resurrection thread, το έχεις κάνει σε οδηγό για newbies.

Μα ακόμα περισσότερο, μ' αρέσει που τα μοιράζεσαι μαζί μας! :flower:
Ευχαριστώ Μαριάννα για τα καλά σου λόγια!Αλλωστε δεν γίνεται να μην τα μοιραστώ με όλους εσάς αφού εαν δεν υπήρχατε όλοι εσεις δεν θα είχαμε καταφέρει τιποτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Tα πράγματα ειναι οπως τα λεει ο Rygar.O KAT δεν εχει μονο μια ROM αλλα τουλάχιστον 3-4 EPROMS οποτε δεν μπορεις να ξερεις ποιά ειναι αυτή για apple.Eτσι ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να την παρεις ειναι μεσω software..
Πιθανολογώ δυο πράγματα. Ειτε ότι η rom (ή οι roms) θα είναι original Apple ή θα ειναι eprom τύπου 27C256/512 (πιο μεγαλη λίγο σπάνιο για εκείνη την εποχή) στην οποία έχουν "καψει" τη rom, προφανώς κατόπιν αδείας της apple. Για δες αν υπαρχει rom που να αναγραφει apple ή να εχει τζαμάκι από πανω (ειναι κλασική eprom δηλαδή), αν θυμαμαι καλα καποιες πρεπει να ειναι κατω από το τροφοδοτικό. Αν ο MESS ή ο applewin ζητούν 1 αρχείο rom για να τρέξουν το emulation, θεωρητικά η rom που χρησιμοποιείται στον ΚΑΤ θα ειναι ενα τσιπάκι. Επίσης πιστεύω ότι αν ο ορίτζιναλ Apple II ετρεχε με μια ρομ, οι κατασκευαστές του ΚΑΤ δε θα επενέδυαν σε χρόνο και κόστος για να τις σπάσουν σε περισσότερα τσιπς, δε θα τους συνέφερε. Δεν ξερω, μπορεί να λεω βλακείες.
 
Rygar είπε:
Πιθανολογώ δυο πράγματα. Ειτε ότι η rom (ή οι roms) θα είναι original Apple ή θα ειναι eprom τύπου 27C256/512 (πιο μεγαλη λίγο σπάνιο για εκείνη την εποχή) στην οποία έχουν "καψει" τη rom, προφανώς κατόπιν αδείας της apple. Για δες αν υπαρχει rom που να αναγραφει apple ή να εχει τζαμάκι από πανω (ειναι κλασική eprom δηλαδή), αν θυμαμαι καλα καποιες πρεπει να ειναι κατω από το τροφοδοτικό. Αν ο MESS ή ο applewin ζητούν 1 αρχείο rom για να τρέξουν το emulation, θεωρητικά η rom που χρησιμοποιείται στον ΚΑΤ θα ειναι ενα τσιπάκι. Επίσης πιστεύω ότι αν ο ορίτζιναλ Apple II ετρεχε με μια ρομ, οι κατασκευαστές του ΚΑΤ δε θα επενέδυαν σε χρόνο και κόστος για να τις σπάσουν σε περισσότερα τσιπς, δε θα τους συνέφερε. Δεν ξερω, μπορεί να λεω βλακείες.
Tωρα δεν ειμαι σπιτι για να δω και να σου πω,παντως αυθεντικο τσιπακι apple δεν εχω δει..δεν νομιζω οτι τους συνεφερε να πληρωσουν ενα σωρο λεφτα στην apple οποτε κατεληξαν στην λυση που εχουμε δει δηλ. να εκκινει ο υπολογιστης σε system monitor mode οποτε χωρις λειτουργικο να ειναi αχρηστος σε apple mode...ειχα διαβασει μια συνεντευξη του κ. Γαρυφαλλου στο computer για ολους που περιεγραφε τα σχετικα και ελεγε πως τελικα ειναι νομιμοι χωρις να θιγουν τα δικαιωματα της apple (ψαχνω να βρω το τευχος ελπιζω να μην το πεταξαν οι mother/sister).

Eπισης υπαρχουν τσιπ οπως αυτο εδω πχ

Προβολή συνημμένου 47541

της NEC που ειναι microcontroller με eprom (και επειδη εχει το τζαμακι μπερδευεται ευκολα με την απλη eprom).Μεθαυριο που θα εχω χρονο θα τον ανοιξω(οποτε θα τραβηξω και βιντεο) και θα σου πω σιγουρα..

IMAG0006 (Medium).JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Tωρα δεν ειμαι σπιτι για να δω και να σου πω,παντως αυθεντικο τσιπακι apple δεν εχω δει..δεν νομιζω οτι τους συνεφερε να πληρωσουν ενα σωρο λεφτα στην apple οποτε κατεληξαν στην λυση που εχουμε δει δηλ. να εκκινει ο υπολογιστης σε system monitor mode οποτε χωρις λειτουργικο να ειναi αχρηστος σε apple mode...ειχα διαβασει μια συνεντευξη του κ. Γαρυφαλλου στο computer για ολους που περιεγραφε τα σχετικα και ελεγε πως τελικα ειναι νομιμοι χωρις να θιγουν τα δικαιωματα της apple (ψαχνω να βρω το τευχος ελπιζω να μην το πεταξαν οι mother/sister).
Eπισης υπαρχουν τσιπ οπως αυτο εδω πχ

Προβολή συνημμένου 47541

της NEC που ειναι microcontroller με eprom (και επειδη εχει το τζαμακι μπερδευεται ευκολα με την απλη eprom).Μεθαυριο που θα εχω χρονο θα τον ανοιξω(οποτε θα τραβηξω και βιντεο) και θα σου πω σιγουρα..
To σχετικο αρθρο -review παρουσιαση του Cat υπηρχε τοσο

---στο Computer για ολους ΤΕΥΧΟΣ No 55 / Φεβρουαριος-1988

55.jpg


http://www.cgomag.gr/arxeio.asp?ID=153&selected=Exof

Τωρα αν η σχετικη συνεντευξη ηταν στο ιδιο τευχος (???)
 
Γρηγορη βασικά δεν εχω καταλάβει πώς ακριβώς ξεκινά. Ξεκινα πρώτα σε καποιο dos και πατώντας συνδυασμό πλήκτρων σε πετάει σε apple mode; Αν ειναι ετσι, τότε υπάρχει μια πιθανότητα η rom να μη λειτουργεί αυτόνομα σε emulation ακριβώς γιατί μπορεί να την ενεργοποιεί καποιος microcontroller όπως π.χ. αυτός που λες. Μπορεί δηλαδή τελικά ο κώδικας αυτής της rom να μην ειναι ίδιος με ενος apple II.
 
Nικο,ο υπολογιστης μολις τον ανοιξεις ξεκινα σε apple mode

Προβολή συνημμένου 47558

Πανω στην οθονη γραφει GIGA pc4 και διαβαζει το drive...αν μεσα στο drive δεν εχεις δισκεττα apple σου γραφει error στο κατω μερος (οπως φαινεται στην φωτο) και εσυ βλεπεις το αστερακι και διπλα του τον κερσορα να αναβοσβηνει..μπορεις να γραψεις ο,τι θες αλλα δεν εκτελειται...ετσι εχεις 2 επιλογες ειτε πατας ALT-CTRL-F9 και πας σε ΙΒΜ mode ειτε πατας ΑLT-CTRL-DEL και επανεκκινεις το apple mode...

Εγω πιστευω οτι υπαρχει ενα supervisor BIOS που συνδεει μεταξυ τους τα 2 τμηματα του υπολογιστη,και ειναι αυτο που ελεγχει αν πατησες ALT-CTRL-F9 ,ισως σε αυτο να βοηθα ο microcontroller...θελω και εγω να το ψαξω παραπανω γι'αυτο δεν εχω γραψει ακομη κατι περι αυτου

boot.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ αυτό πιστεύω, ότι υπαρχει κατι που ελέγχει τις 2 roms και ανακατευθύνει τις λειτουργίες από τη μια στην αλλη. Ψαξτο και τα ξαναλεμε.
 
Φιλόδοξη πρόταση αλλά θα ήθελα να δω κάποια στιγμή πλήρη driver για το MESS, νομίζω ότι σαν hardware είναι αρκούντως μοναδικό ακόμα και για τα διεθνή δεδομένα. :)

Ήδη εξαιρετικό το hack για να "κουμπώνει" πάνω στον driver του PC-XT, αλλά εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο! :D
 
Όταν κυκλοφόρησε στην αγορά, πως πήραν έγκριση από την apple για να συμπεριλάβουν την rom του apple 2?

Κυκλοφορούσαν apple 2 compatible μηχανήματα τότε?
 
theoritikos είπε:
Όταν κυκλοφόρησε στην αγορά, πως πήραν έγκριση από την apple για να συμπεριλάβουν την rom του apple 2?
Bασικα δεν νομιζω οτι πηραν εγκριση,απλα χρησιμοποιησαν μια τοσο "κουτσουρεμενη" ROM της apple που δεν θα τους δημιουργουσε προβλημα (ετσι πιστευω δηλαδη)

theoritikos είπε:
Κυκλοφορούσαν apple 2 compatible μηχανήματα τότε?
Ναι κυκλοφορουσαν..στο Hardware και ρομποτικη τευχος 2 αναφερεται η Ελληνικη εταιρια Digitell που κατασκευαζε Apple II συμβατους με διπλα 6502 CPU.Στην Βουλγαρια κατασκευαζοταν το Pravetz (αναφερεται και στο pixel)

Aλλα apple clones κυκλοφορησαν κυριως απο Ταϊβανεζους κατασκευαστες (χωρις αδεια),απο την ΙΤΤ και την Bell & Howell (licensed),απο την Franklin (που εφαγε μυνηση απο την apple),και απο την VTECH του Hong-kong η οποια ομως ειχε κανει reverse engineered την ROM και ειχε κανει licence την Basic απο την Microsoft με αποτελεσμα η apple να μην μπορει να τους κανει τιποτα :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και κουτσουρεμένη να ήταν μία ROM, άπαξ και είχε μία και μόνη γραμμή κώδικα της Apple...

Κάπου είχα διαβάσει για μία άλλ εταιρία η οποία αγόραζε Apple μηχανήματα, ξήλωνε τις πρωτότυπες ROM, τις έβαζε στα δικά της μηχανήματα και πούλαγε τα υπόλοιπα για ανταλλακτικα ( ;) ...
 
Α - Π - Ι - Σ - Τ - Ε - Υ - Τ - Ο ! ! ! !

Συγχαρητήρια στο κουράγιο σου ! Διάβασα το όλο θέμα (παρότι και εγώ πρέπει να πάω για δουελιεά ! ) και ομολογώ πως συγκινήθηκα ... Ε βρε παιδί μου , αν δεν το διάβαζα από τόσους συγκεντρωμένα , θα έλεγα πως ήταν λάθος . Άκου εκεί διτός υπολογιστής από ελληνική μάλιστα εταιρία !

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία ; Το ΚΑΤ σήμαινε κάτι ήταν απλά ένα εμπορικό όνομα ;
 
iliekater είπε:
Α - Π - Ι - Σ - Τ - Ε - Υ - Τ - Ο ! ! ! !Συγχαρητήρια στο κουράγιο σου ! Διάβασα το όλο θέμα (παρότι και εγώ πρέπει να πάω για δουελιεά ! ) και ομολογώ πως συγκινήθηκα ... Ε βρε παιδί μου , αν δεν το διάβαζα από τόσους συγκεντρωμένα , θα έλεγα πως ήταν λάθος . Άκου εκεί διτός υπολογιστής από ελληνική μάλιστα εταιρία !

Να ρωτήσω κάτι με την ευκαιρία ; Το ΚΑΤ σήμαινε κάτι ήταν απλά ένα εμπορικό όνομα ;
Σε ευχαριστω πολυ!Να'σαι καλα!Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν σημαινε κατι ή αν μεταφορικα υπονοουσε οτι ειχε πολλες "ψυχες" (2πλο hardware) οπως και οι γατες...
 
Σε εκείνες τις 3 θύρες τι μπορούσε να συνδέσει κανείς ; ISA είδα τις είπες . Ήταν μήπως για να βάλεις 3 μνήμες ; Μάλλον απίθανο . Μήπως για να κάνει τριπλό SLI ; Ακόμα πιο απίθανο :) ; Μμμμ , θα σκάσω αν δεν μάθω τι επέκταση μπορούσε να κάνει κανείς με εκείνες τις θύρες , στα μέσα μάλιστα της δεκαετίας του '80 ...
 
Πίσω
Μπλουζα